1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
usg wątroby
Autor Wiadomość
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2018-01-04, 11:23  usg wątroby


Witam!!
Wczoraj byłam na USG - można powiedzieć rutynowym (miałam kiedyś wodonercze). I przeżyłam szok bo lekarka wykryła coś w wątrobie.To coś ma niejednorodną dość strukturę i mało wyraziste brzegi.W tej chwili ma ok 4 cm x 3 cm.Pani doktor kazała pilnie to zdiagnozować jednocześnie mnie pocieszając, że skoro mam 41 lat i biorę tabletki anty to niekoniecznie musi być to nowotwór złośliwy.Ale strach jest tym bardziej, że równo rok temu byłam na usg i inna p.doktor nic nie stwierdziłą. Możliwe, że przez rok urosło mi jakieś takie duże złośliwe cholerstwo?Czy może nie było "wypatrzone" na poprzednim usg? O niczym innym nie mogę myśleć, bo się po prostu boję:(
Pozdrawiam
milvunia
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #2  Wysłany: 2018-01-04, 11:54  


Zaraz pewno administrator tego forum pouczy cię, zresztą słusznie abyś opublikowała
usg/opis/ w całości.
Mogę odpowiedzieć z pełną odpowiedzialnością że przyrost guza wątroby w ciągu roku na poziomie 4cm to norma i to raczej w dolnych granicach. W twoim przypadku nie masz pewności, że pojawił się on rok temu bo można powiedzieć, że mogło to być 0,5 roku temu i taki przyrost też jest możliwy.Nie będę cię straszył tym od czego to zależy jak jeszcze nawet nie wiemy co to jest. Powinnaś zrobić od ręki marker AFP wynik w tym samym dniu jak rano oddasz krew. Następnie tomografie komputerową/TK/ lub rezonans. Ale wiem z praktyki, że na te badania trzeba poczekać/na nfz/parę tygodni lub miesięcy bo nie masz statusu pacjenta onkologicznedo/karta czyba dilo, ja jej nie miałem/.
W zasadzie nie musisz się spieszyć bo pewno na samą myśl rak umierasz ze strachu, ale wszyscy musimy to przejść. Rak nie zabija natychmiast a w twoim przypadku mogę cię zapewnić nawet jak okaże się że to rak napewno przeżyjesz i możesz to wyleczyć, powiedzmy racze skutecznie zaleczyć.
_________________
karol2012
 
Arek1 


Dołączył: 08 Lis 2017
Posty: 25
Pomógł: 5 razy

 #3  Wysłany: 2018-01-04, 12:57  


Trzeba iść z tym do lekarza rodzinnego. On ma obowiązek w takim przypadku wystawić kartę DILO co przyspieszy diagnostykę.
Pozdrawiam
 
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #4  Wysłany: 2018-01-04, 13:39  


W szoku jestem,ze to tak moze szybko rosnac.A czy jest szansa,ze to jednak niezlosliwe cos?Badania usg przytocze pozniej ale sa strasznie lakoniczne i niewiele odbiegaja od tego co napisalam:( Sa tylko zdjecia i jedna malo rozbudowana linijka nt tego czegos:/a czy konsultacja u hepatologa bylaby madrym rozwiazaniem czy szkoda kasy?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2018-01-04, 13:53  


Na wątrobie może być przerzut obojętnie jakiego raka (też szybko rosną). Pierwsze podejście to dobry ginekolog z usg TV (i przy okazji zbada piersi) oraz lekarz pierwszego kontaktu który zleci wszystkie konieczne badania z krwi i wystawi kartę DiLO. A jak chcesz konsultację prywatną to raczej u onkologa który przeprowadzi dokładny wywiad i może przybliży kierunek poszukiwań.
_________________
sprzątnięta
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #6  Wysłany: 2018-01-04, 14:15  


milvunia napisał/a:
.A czy jest szansa,ze to jednak niezlosliwe cos

Nie będziemy wróżyć z fusów.
milvunia napisał/a:
Sa tylko zdjecia i jedna malo rozbudowana linijka nt tego czegos

Nawet jak lakoniczny opis to poprosimy wstawić/przepisać.
milvunia napisał/a:
/a czy konsultacja u hepatologa bylaby madrym rozwiazaniem czy szkoda kasy?


jak pójdziesz prywatnie to dostaniesz prywatne zlecenie na TK bądź RM jamy brzusznej.
Może lepiej jak pójdziesz do rodzinnego i tutaj mam wątpliwość czy wypisze kartę DILO, może być, że nie ale niech da skierowanie albo do onkologa albo do hepatologa na fundusz.
Chyba, że chcesz szybko zrobić badanie a jest wręcz konieczne zrobienie TK to wtedy lekarz rodzinny może dac skierowanie na TK prywatnie i do tygodnia już będziesz miała wyniki.

Nie powiemy Ci czym jest zmiana czy łagodna, czy złośliwa, może to być np FNH, niezłośliwa zmiana, którą może się pojawić kiedy faszerujemy się lekami hormonalnymi na przykład.

pozdrawiam
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #7  Wysłany: 2018-01-04, 15:17  


milvunia napisał/a:
Możliwe, że przez rok urosło mi jakieś takie duże złośliwe cholerstwo?
Taka możliwość zawsze istnieje jeżeli jest jakaś poważna choroba - której u ciebie narazie nie stwierdzono, tak że trzeba to po prostu skontrolować i narazie bez paniki.
milvunia napisał/a:
Czy może nie było "wypatrzone" na poprzednim usg?
Oczywiście. Jeżeli nawet coś urosło to kiedyś było małe i niewidoczne na USG. Pza tym USG nie jest najdokładniejszym badaniem - po TK bedzie zapewne więcej wiadomo.
Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #8  Wysłany: 2018-01-04, 18:02  


Żeby było porządnie przepisuję cały wynik USG:
Wątroba niepowiększona, w prawym płacie słabo odgraniczona,niejednorodna zmiana o wlk ok.44x33mm-do pilnej diagnostyki.Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone.PŻW szczelinowaty.Pęcherzyk żółciowy cienkościenny , przeciętnej wielkości z 12mm złogiem.Trzustka dostępna badaniu w zakresie głowy i ogona, niepowiększona.Przewód trzustkowy nieposzerzony.
Obie nerki w położeniu typowym bez mian ogniskowych. UKM-y bez kamicy i zastoju.Ech patologicznych w polu nadnerzy nie stw się.Śledziona niepowiększona.Aorta brzuszna w zakresie dostępnym badaniu nieposzerzona.Pęcherz moczowy cienkościenny, bez ech wewn.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #9  Wysłany: 2018-01-04, 22:23  


milvunia napisał/a:
niejednorodna zmiana o wlk ok.44x33mm-do pilnej diagnostyki.

Tylko to w całym wyniku jest nieprawidłowe ale opisane jest bardzo ogólnikowo więc trudno oceniać co to jest, trzeba koniecznie zrobić TK.

pozdrawiam
 
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2018-01-05, 23:22  


Dostalam karte Dilo.Nie wiem gdzie udac sie najlepiej w Lodzi bo Kopernik troche mnie przeraza...
 
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2018-01-08, 14:45  


Po zasiegnieciu informacji tu i tam chyba jestem skazana na Kopernika:(
Nie ciesze sie bo nie lubie tego szpitala z roznych powodow.Ale jutro musze tam jechac i sie wyznaczyc.A moze ktos z Was zna Salve i tam sie diagnozowal?Czy to szkoda czasu na ustalanie tego?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2018-01-08, 15:54  


Pisałam w kilku wątkach, że zdaje się niezłym miejscem jest Szpital Specjalistyczny w Brzezinach. To w miarę niedaleko.
 
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #13  Wysłany: 2018-01-08, 18:41  


A jesli rozpoczne gdzies diagnoze i okaze sie ,ze np beda potrzebne inne badania albo uznam ze wcale nie jest tam tak ok to moge sie przeniesc do innego osrodka z ta sama karta dilo??
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #14  Wysłany: 2018-01-08, 23:09  


milvunia napisał/a:
to moge sie przeniesc do innego osrodka z ta sama karta dilo??

Z tym jest trochę problemów. bo jak pacjent "zadomowi " sie z kartą DILO w danym ośrodku to już jest problem żeby się z niego wydostać.

pozdrawiam
 
milvunia 


Dołączyła: 26 Sty 2012
Posty: 22
Pomogła: 1 raz

 #15  Wysłany: 2018-01-13, 22:53  


Jedno pytanie ktore nie daje mi spokoju....jesli guzek jest slabo odgraniczony -tak jak w opisie usg to jednoczesnie moze miec obwodke halo??
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group