DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1088
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1561

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-03-11, 18:26   Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
W histopat jest papillary carcinoma a nie papilloma. Carcinoma to rak.
Natomiast zdaję sobie sprawę, że potocznie nawet lekarze używają określenia brodawczak w stosunku do nieinwazyjnych raków wyrastających z nabłonka przejściowego w formie brodawczaka, „w górę” ( a nie w formie płaskiej). Nieinwazyjny charakter zmiany sprawia, że często pomija się nazwę rak - zresztą nawet w skali TNM stopień Ta jest niżej od Tis czyli rak in situ.
Guz Ta to na pewno dobra wiadomość. A ponowna biopsja ma być po prostu dopełnieniem obrazu, upewnieniem się, że wszystko jest sprawdzone i jednoznacznie określone. Dzięki temu można odpowiedzialnie zaplanować obserwację i badania kontrolne.
Myślę, że brakuje Wam spokojnej rozmowy z lekarzem prowadzącym Taty - naprawdę obecnie nie ma powodu do zamartwiania się. Trzeba skrupulatnie wykonać zalecenia lekarzy.
Pozdrawiam ciepło.
  Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1561

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-03-11, 13:27   Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
W mojej ocenie istotny jest brak błony mięśniowej w preparacie:

Cytat:
W sytuacji braku obecności mięśniówki pęcherza w wycinku(-ach) bezwzględnie należy ponownie pobrać materiał do badania mikroskopowego. Częstość zaniżenia stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu z powodu braku błony mięśniowej w preparacie pooperacyjnym ocenia się na około 25%.


oraz

Cytat:
Ponowną TURbt po 2–6 tygodniach od inicjującej zaleca się w przypadkach niedoszczętnego pierwszego zabiegu lub wykrycia na podstawie badania mikroskopowego skrawków pochodzących z pierwszej TURbt nowotworu o wysokim stopniu złośliwości i/lub w stopniu zaawansowania T1

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.357

I jeszcze jedno, nie myl pojęć - rak brodawczakowaty nieinwazyjny to nie brodawczak.
  Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1561

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-03-10, 19:48   Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
Rak brodawczakowaty nieinwazyjny.
Faktycznie powtórna biopsja jest wskazana - zresztą postępowanie w przypadków guzów Ta polega na czujnej obserwacji i powtarzania cystoskopii i ewentualnej TURbt.
Tata jest pod dobrą opieką, trzymajcie się.
  Temat: Czy to może być czerniak?
missy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 358

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-03-10, 19:14   Temat: Czy to może być czerniak?
AgnesK80,
Witaj na forum.

Nie postawimy Ci diagnozy, to zadanie lekarza.
Nie będziemy też „podpowiadać” ani domyślać się. Zdecydowanie powinnaś pokazać zmianę dermatologowi - tylko badanie dermatoskopem będzie w tej sytuacji odpowiednim działaniem.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: rak jajnika pT3b
missy

Odpowiedzi: 70
Wyświetleń: 15784

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-28, 13:42   Temat: rak jajnika pT3b
Kredka131313,
Czy oprócz wzrostu markera zmieniło się też coś w ogólnym samopoczuciu Mamy? Pojawiły się jakieś mniej lub bardziej wyraźne dolegliwości?
Co do TK to sprawdź oczywiście najpierw terminy na NFZ. Generalnie nie ma zaleceń aby rozpoczynać II linię chemii tylko w sytuacji wzrostu markera. Ale skoro lekarz dopuszcza ewentualną możliwość przeprowadzenia operacji to oczywiście warto tę tomografię zrobić w miarę szybko - rozumiem, że wcześniejsze problemy neurologiczne nie są przeszkodą w myśleniu o leczeniu chirurgicznym?
  Temat: Brak wypróżnień przy stomii
missy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 568

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-02-23, 11:47   Temat: Brak wypróżnień przy stomii
Dosiaku,
Witaj na forum.
Podaj, proszę, więcej informacji.
Przede wszystkim z jakiego powodu wyłoniono stomię? Czy chorobą Mamy jest nowotwór złośliwy układu pokarmowego? Jaki konkretnie?
Jakie było pierwotne zaawansowanie choroby? Poszukaj, jest w wypisie pooperacyjnym ze szpitala ( w skali TNM).

Kiedy ostatnio robiono tomografię? Co było w opisie? Od kiedy jest podawana aktualna chemia? Z jakiego powodu zaczęto ją podawać? Czy choroba powróciła?

Czy lekarze Ci wyjaśnili jaki problem podejrzewają? Czy jest to powikłanie po chemii czy niedrożność ukł.pokarmowego spowodowana przez rosnący nowotwór?

Sytuacja, którą opisujesz, wygląda bardzo poważnie - bez konkretnych informacji trudno jednak napisać cokolwiek jednoznacznego. Niemniej obawiam się, że może chodzić o dużą progresję choroby.

Czekam na informacje i pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
missy

Odpowiedzi: 35
Wyświetleń: 7558

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-21, 18:27   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Kinga0903,
Skoro w płucu jest progresja to rozumiem, że program lekowy z pertuzumabem w skojarzeniu z trastuzumabem i docetakselem zostanie wstrzymany i onkolog myśli o innym sposobie leczenie ( inny rodzaj chemioterapii).
Co do nieoperacyjnego leczenia przerzutów w płucach to faktycznie najczęściej słyszy się o radioterapii stereotaktycznej. Nanoknife to co innego, to procedura inwazyjna, operacja przy pomocy noża elektrycznego. Natomiast nie umiem Ci niestety napisać czy jest możliwa kwalifikacja do Cyberknife.
Niemniej radioterapia stereotaktyczna to bardzo precyzyjna metoda leczenia, to naświetlania celujące dokładnie w guz nowotworowy z zaoszczędzeniem zdrowych tkanek. To bardzo istotne w Twoim przypadku bo masz już za sobą radioterapię klatki piersiowej.

Czy Twój onkolog mówił Ci już jaki schemat chemii planuje? I radioterapia miałaby być przeprowadzona przed nową chemią?
  Temat: Prośba o interpretację wyników
missy

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 1462

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2020-02-18, 11:43   Temat: Prośba o interpretację wyników
Canela,
Z tego co piszesz widać, że na razie wykonano tylko badanie cytologiczne ( mały rozmaz komórkowy na szkiełku) a nie pełne badanie histopatologiczne wycinka. Czyli lekarz nie pobrał wcześniej wycinka tak jak pisałaś i stąd wskazanie do wykonania badania histpat i skierowanie do szpitala.
Czy dobrze rozumiem, że to skierowanie na usunięcie zmiany z czoła?
Kod icd, który podałaś, nie za bardzo mi tutaj pasuje - czy lekarz dając skierowanie nie wyjaśnił w jakim kierunku ma iść diagnostyka? Stwierdzenie zmian meta w obrębie kości czaszki razem z ogniskowym niszczeniem kości czołowej to sprawa poważna - to nie jest opis nowotworu łagodnego. Na pewno dobrze przepisałaś kod? Jest wypisany ręcznie przez lekarza czy to druk komputerowy? Czasem sekretarki medyczne mogą się pomylić.

A co z badanie RM? To ma być badanie czaszki czy kręgosłupa?
  Temat: guz płuca- pacjent po wideotorakoskopii
missy

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 4195

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-02-12, 18:16   Temat: guz płuca- pacjent po wideotorakoskopii
O ewentualnym powtarzaniu scyntygrafii będzie można myśleć dopiero po uzyskaniu konkretnych wyników tomografii i rtg. Jeśli one wykażą coś jednoznacznie podejrzanego to lekarz zapewne dopasuje odpowiednie metody leczenia - np.naświetlania.
Przerzuty do kości nie rozwijają się tak dynamicznie jak przerzuty narządowe więc częste wykonywanie pewnych badań nie ma sensu.
  Temat: guz płuca- pacjent po wideotorakoskopii
missy

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 4195

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-02-12, 16:52   Temat: guz płuca- pacjent po wideotorakoskopii
Niestety aktualnie nie działa na forum funkcja załączania plików, mamy trochę problemów technicznych.

Co do scyntygrafii to lekarz słusznie proponuje zweryfikowanie niejednoznacznych wyników tego badania poprzez wykonanie zupełnie innych badań obrazowych.
Z jakiego powodu w ogóle wykonano scyntygrafię?
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 190
Wyświetleń: 82315

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-02-12, 12:02   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
meteor,
Jesteś w szpitalu na kolejnej chemii, tak? Udaje się w miarę znośnie wszystko przeprowadzić?

Piszesz o swoim niepokoju co do skuteczności chemii - czy dobrze rozumiem, że nie za bardzo miałeś okazję/szansę aby porozmawiać dłużej z lekarzem prowadzącym na temat jego ( albo jej) oceny tej sytuacji? Pamiętam tylko, że ostatnio stwierdzono stabilizację jako wynik leczenia a to z pewnością jest dobry skutek. Wiem, stabilizacja to nie regresja, nie ma się co oszukiwać. Ale dłuższa, utrwalona stabilizacja też chyba może być pewnym celem w leczeniu do którego warto dążyć.
Trzymaj się, pozdrawiam niezmiennie, m.
  Temat: Ból przełyku po radioterapii
missy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 481

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-02-05, 12:37   Temat: Ból przełyku po radioterapii
Witaj na forum,

Dwa tygodnie po radykalnej radioterapii to bardzo „świeży” okres rekonwalescencji, ból jest niestety normalnym objawem na tym etapie.
Dobrze, że masz odpowiednie leki przeciwbólowe - koniecznie je stosuj, żeby móc jeść i nie osłabiać dodatkowo organizmu kiepskim odżywianiem.

Co do czasu trwania różnych skutków ubocznych po radioterapii ( ból, brak śliny, trudności w przełykaniu, grzybica) to zawsze są to kwestie indywidualne. Niektóre dolegliwości mijają po kilku tygodniach, inne po kilku miesiącach.
Najlepiej przejrzyj wątki w tym dziale oraz w dziale nowotworów głowy i szyi, jest tam sporo informacji na temat gojenia się śluzówki jamy ustnej i przełyku po radykalnej rth.

Myślę jeszcze o jednej sprawie, którą warto będzie skontrolować za pewien czas - w trakcie naświetlań okolic szyi może dojść do pewnego uszkodzenia tarczycy, być może lekarze Ci już o tym wspomnieli.Jeśli nie to najlepiej sprawdzić za kilka miesięcy poziom hormonów tarczycowych, tak na spokojnie.
Teraz absolutnie się tym nie przejmuj, najważniejszy jest powrót do pełni sił.

Pozdrawiam serdecznie.

Ps. Jeśli możesz to podaj, proszę, dla porządku dokładne rozpoznanie i zaawansowanie Twojej choroby ( w skali TNM, jest w wypisie szpitalnym).
  Temat: Nowotwór przełyku?
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1300

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-31, 22:00   Temat: Nowotwór przełyku?
gaba,
Dzięki za dociekliwość i wyjaśnienie 👍
  Temat: Rak pęcherza moczowego u taty (66l)
missy

Odpowiedzi: 18
Wyświetleń: 5341

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-01-30, 23:22   Temat: Rak pęcherza moczowego u taty (66l)
g0sia,
Już sprawdziłam. Wlewki BCG są tzw.chemioterapią niestandardową. Np. lek BCG-Medac jest w tym rozumieniu refundowany przez NFZ. Chemia niestandardowa to jest taka trzecia ścieżka leczenia, między leczeniem standardowym ( chemia, operacja, itd.) a programem lekowym ( konkretne wskazania, ściśle określone warunki kwalifikacji do takiego leczenia). Wystąpienie o leczenie ch.niestandardową to, zdaje się, spora robota papierkowa dla lekarza prowadzącego ( wnioski, uzasadnienia, itd). Być może to oznacza, że leczenie jest „trudno dostępne”€. Nie wiem.
  Temat: Rak jelita grubego - stopień zaawansowania
missy

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 745

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-30, 23:06   Temat: Rak jelita grubego - stopień zaawansowania
pavel512,
Póki co dokonano tzw. klinicznej oceny zaawansowania (cTNM). Po operacji uzyskacie pełną ocenę patologiczną ( pTNM) i dopiero ona będzie dokładnym opisem stanu rzeczy bo patolog otrzyma po prostu do badania więcej materiału tkankowego ( a nie sam polip jak po kolonoskopii). Tak czy inaczej będzie to najpewniej najniższy st.zaawansowania.

Pozdrawiam serdecznie.
 
Strona 1 z 73
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group