DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 1096
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: rak jajnika pT3b
missy

Odpowiedzi: 87
Wyświetleń: 18367

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-05-24, 14:38   Temat: rak jajnika pT3b
Wynająć można, w sensie - usługa komercyjna. Na NFZ jest cos takiego jak opieka pielęgniarska długoterminowa, ale to raczej nie obejmuje nocy i dodatkowo nie mogą z niej korzystać osoby pod opieką HD - to z resztą logiczne.
  Temat: Drobnokomórkowy u mamy (radioterapia).
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 1057

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-14, 10:47   Temat: Drobnokomórkowy u mamy (radioterapia).
Gerd,
Sądzę, że lekarz nie chce wykorzystywać radioterapii w momencie uzyskania pewnej kontroli nad chorobą - jeśli nowotwór nie wywołuje aktualnie konkretnych dolegliwości w obrębie klatki piersiowej to z pewnoscią warto zachować opcję z radioterapią paliatywną na później.
Teraz korzyść dla pacjenta w postaci wymiernego zmniejszenia dolegliwości nie miałaby zapewne miejsca. Chodzi o właściwe, trafione w punkt wykorzystanie możliwości terapeutycznych.
Domyślam się, że dla Ciebie takie postępowanie nie musi być łatwe do zaakceptowania, ale uwierz mi, leczenie paliatywne to sztuka przygaszania pożaru a nie jego radykalne zdławienie.

Pozdrawiam ciepło, m.
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 178
Wyświetleń: 27142

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-04-30, 15:04   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Radiolog czyli lekarz opisujący badanie określa czy zmiany są stabilne, czy nastąpiła progresja ( wg wytycznych wskazanych przez gabę) albo regresja.
  Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
missy

Odpowiedzi: 449
Wyświetleń: 114316

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-16, 19:52   Temat: Clark III Breslow 2,4 przerzuty do OUN
basik78,
Tylko się domyślam, że to mógł być taki mały napad padaczkowy, czasem to są „tylko” częściowe utraty świadomości, bez drżenia czy innych objawów ruchowych.
  Temat: Dwa nowotwory- brak dalszych zaleceń
missy

Odpowiedzi: 7
Wyświetleń: 1006

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-15, 20:03   Temat: Dwa nowotwory- brak dalszych zaleceń
MargoK,
Rozumiem, że przeszczep dotyczy miejsca po usunięciu basosquamosum carcinoma? Bo z opisu wynika, że była to dość głęboko naciekająca zmiana.

Dla sprostowania napiszę, że nie jest to ten najczęściej spotykany rak podstawnokomórkowy ( basal cell ca) tylko taka „mieszanina” basal i squamous. Jest to rak opisywany jako rzadko występujący, bardziej agresywny i obarczony wyższym ryzykiem nawrotu niż podstawnokomórkowy oraz możliwością przerzutowania ( głównie do węzłów chłonnych).
Z takim rozpoznaniem należy się udać przynajmniej do doświadczonego w kwestiach onkologicznych dermatologa. Albo lepiej do onkologa - skierowanie nie jest potrzebne. Jeżeli onkolog uzna, że ten szczególny rodzaj raka nie wymaga wizyt kontrolnych u niego to przynajmniej dopytacie o samokontrolę itd.
Kontrola u chirurga dotyczy jedynie oględzin przeszczepu i całego procesu gojenia - chirurg nie zajmuje się ustalaniem dalszego postępowania w przypadku stwierdzenia raka. W przypadku „zwykłego” raka podstawnokomórkowego opieka onkologa teoretycznie nie jest konieczna, ten rak jest złośliwy miejscowo. Natomiast podstawnokolczysty wg dostępnych źródeł wymagałby jednak regularnej kontroli - oględziny miejsca wycięcia oraz badanie okolicznych węzłów. Generalnie jednak nie ma ustalonych wytycznych dla tego konkretnego rodzaju raka bo jest on po prostu rzadki.

Ogólnie o rozpoznawaniu i leczeniu raków skóry możesz poczytać tutaj:
http://onkologia.zaleceni...ry_20190214.pdf

I ewentualnie tutaj:
https://www.hindawi.com/journals/jsc/2018/6061395/
https://www.ncbi.nlm.nih....les/PMC3482802/
  Temat: Stan po operacji oponiaka atypowego
missy

Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 517

PostDział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego   Wysłany: 2020-04-14, 21:50   Temat: Stan po operacji oponiaka atypowego
maciekzawiercie napisał/a:
nie umiem wklejać wyniku-błąd serwera)


To nie Twoja wina tylko błąd powodowany przez bardzo stary skrypt...

Co do dalszego postępowania po operacji to coś musi się wyjaśnić na wizycie kontrolnej.
  Temat: Czerniak in situ
missy

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 973

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-04-08, 23:14   Temat: Czerniak in situ
Joanno,
Witaj na forum.

Czerniak in situ to zmiana nieinwazyjne czyli nie będąca jeszcze w fazie potencjalnego przerzutowania. Patomorfolog potrafi odróżnić zmianę pierwotną od wtórnej, zwłaszcza b.doświadczony patomorfolog.
Twój wynik oznacza, że kolejny krok to niewielkie docięcie pierwszej blizny ( 0,5cm) a następnie zachowywanie tzw. czujności czyli obserwacja skóry.
Oczywiście, druga konsultacja to pełne prawo pacjenta.
Pozdrawiam serdecznie, odezwij się po wizycie u onkologa.
  Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1981

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-03-11, 18:26   Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
W histopat jest papillary carcinoma a nie papilloma. Carcinoma to rak.
Natomiast zdaję sobie sprawę, że potocznie nawet lekarze używają określenia brodawczak w stosunku do nieinwazyjnych raków wyrastających z nabłonka przejściowego w formie brodawczaka, „w górę” ( a nie w formie płaskiej). Nieinwazyjny charakter zmiany sprawia, że często pomija się nazwę rak - zresztą nawet w skali TNM stopień Ta jest niżej od Tis czyli rak in situ.
Guz Ta to na pewno dobra wiadomość. A ponowna biopsja ma być po prostu dopełnieniem obrazu, upewnieniem się, że wszystko jest sprawdzone i jednoznacznie określone. Dzięki temu można odpowiedzialnie zaplanować obserwację i badania kontrolne.
Myślę, że brakuje Wam spokojnej rozmowy z lekarzem prowadzącym Taty - naprawdę obecnie nie ma powodu do zamartwiania się. Trzeba skrupulatnie wykonać zalecenia lekarzy.
Pozdrawiam ciepło.
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
missy

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 8587

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-03-11, 14:05   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Kinga0903,
Z tego co wyczytałam to Twoje połączenie nie jest zestawem standardowym. Tzn. niedawno sprawdzana była w badaniach klinicznych skuteczność dodania cyklofosfamidu ( Endoxan) do trastuzumabu i pertuzumabu:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29433963

Nie znalazłam podobnej procedury/badania co do metotrexatu, ale kiedyś bardzo popularnym schematem w leczeniu raka piersi był CMF czyli wlaśnie cyklofosfamid, metotreksat i fluorouracyl. Wnioskuję stąd, że Twój lekarz w miejsce po docetakselu( który już zakończyłaś) postanowił dołożyć właśnie te dwa dobrze znane leki.
Sądzę, że jest to dobrze przemyślana strategia tak, abyś miała w miarę możliwości szerokie leczenie.

Jeśli wyjaśniłam coś niezbyt jasno to pytaj, proszę.
Pozdrawiam serdecznie.

[ Dodano: 2020-03-11, 14:18 ]
Znalazłam. Połączenie trast. z cyklofosfamidem i metotrexatem też już badano i wiadomo, że ten schemat ma swoją wartość choć potrzebne są szersze badania:
https://bmccancer.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2407-6-225
  Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1981

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-03-11, 13:27   Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
W mojej ocenie istotny jest brak błony mięśniowej w preparacie:

Cytat:
W sytuacji braku obecności mięśniówki pęcherza w wycinku(-ach) bezwzględnie należy ponownie pobrać materiał do badania mikroskopowego. Częstość zaniżenia stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu z powodu braku błony mięśniowej w preparacie pooperacyjnym ocenia się na około 25%.


oraz

Cytat:
Ponowną TURbt po 2–6 tygodniach od inicjującej zaleca się w przypadkach niedoszczętnego pierwszego zabiegu lub wykrycia na podstawie badania mikroskopowego skrawków pochodzących z pierwszej TURbt nowotworu o wysokim stopniu złośliwości i/lub w stopniu zaawansowania T1

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.357

I jeszcze jedno, nie myl pojęć - rak brodawczakowaty nieinwazyjny to nie brodawczak.
  Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
missy

Odpowiedzi: 22
Wyświetleń: 1981

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-03-10, 19:48   Temat: Zmiana egzofityczna pęcherza u taty
Rak brodawczakowaty nieinwazyjny.
Faktycznie powtórna biopsja jest wskazana - zresztą postępowanie w przypadków guzów Ta polega na czujnej obserwacji i powtarzania cystoskopii i ewentualnej TURbt.
Tata jest pod dobrą opieką, trzymajcie się.
  Temat: Czy to może być czerniak?
missy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 580

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-03-10, 19:14   Temat: Czy to może być czerniak?
AgnesK80,
Witaj na forum.

Nie postawimy Ci diagnozy, to zadanie lekarza.
Nie będziemy też „podpowiadać” ani domyślać się. Zdecydowanie powinnaś pokazać zmianę dermatologowi - tylko badanie dermatoskopem będzie w tej sytuacji odpowiednim działaniem.
Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: rak jajnika pT3b
missy

Odpowiedzi: 87
Wyświetleń: 18367

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-28, 13:42   Temat: rak jajnika pT3b
Kredka131313,
Czy oprócz wzrostu markera zmieniło się też coś w ogólnym samopoczuciu Mamy? Pojawiły się jakieś mniej lub bardziej wyraźne dolegliwości?
Co do TK to sprawdź oczywiście najpierw terminy na NFZ. Generalnie nie ma zaleceń aby rozpoczynać II linię chemii tylko w sytuacji wzrostu markera. Ale skoro lekarz dopuszcza ewentualną możliwość przeprowadzenia operacji to oczywiście warto tę tomografię zrobić w miarę szybko - rozumiem, że wcześniejsze problemy neurologiczne nie są przeszkodą w myśleniu o leczeniu chirurgicznym?
  Temat: Brak wypróżnień przy stomii
missy

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 838

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-02-23, 11:47   Temat: Brak wypróżnień przy stomii
Dosiaku,
Witaj na forum.
Podaj, proszę, więcej informacji.
Przede wszystkim z jakiego powodu wyłoniono stomię? Czy chorobą Mamy jest nowotwór złośliwy układu pokarmowego? Jaki konkretnie?
Jakie było pierwotne zaawansowanie choroby? Poszukaj, jest w wypisie pooperacyjnym ze szpitala ( w skali TNM).

Kiedy ostatnio robiono tomografię? Co było w opisie? Od kiedy jest podawana aktualna chemia? Z jakiego powodu zaczęto ją podawać? Czy choroba powróciła?

Czy lekarze Ci wyjaśnili jaki problem podejrzewają? Czy jest to powikłanie po chemii czy niedrożność ukł.pokarmowego spowodowana przez rosnący nowotwór?

Sytuacja, którą opisujesz, wygląda bardzo poważnie - bez konkretnych informacji trudno jednak napisać cokolwiek jednoznacznego. Niemniej obawiam się, że może chodzić o dużą progresję choroby.

Czekam na informacje i pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
missy

Odpowiedzi: 39
Wyświetleń: 8587

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-21, 18:27   Temat: Proszę o pomoc w interpretacji TK Wątroby
Kinga0903,
Skoro w płucu jest progresja to rozumiem, że program lekowy z pertuzumabem w skojarzeniu z trastuzumabem i docetakselem zostanie wstrzymany i onkolog myśli o innym sposobie leczenie ( inny rodzaj chemioterapii).
Co do nieoperacyjnego leczenia przerzutów w płucach to faktycznie najczęściej słyszy się o radioterapii stereotaktycznej. Nanoknife to co innego, to procedura inwazyjna, operacja przy pomocy noża elektrycznego. Natomiast nie umiem Ci niestety napisać czy jest możliwa kwalifikacja do Cyberknife.
Niemniej radioterapia stereotaktyczna to bardzo precyzyjna metoda leczenia, to naświetlania celujące dokładnie w guz nowotworowy z zaoszczędzeniem zdrowych tkanek. To bardzo istotne w Twoim przypadku bo masz już za sobą radioterapię klatki piersiowej.

Czy Twój onkolog mówił Ci już jaki schemat chemii planuje? I radioterapia miałaby być przeprowadzona przed nową chemią?
 
Strona 1 z 74
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group