DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3063
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca u taty
gaba

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 889

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: Wczoraj 12:00   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca u taty
w znakomitej większości przypadków tomografię robi się 6 mies po zakończeniu naświetlań, jeżeli w tym wypadku lekarz chce wcześniej to sprawa jest do wyjaśnienia tylko z nim. Po pierwszym tygodniu naświetlań zwykle jest wizyta u lekarza prowadzącego naświetlania, dobra okazja żeby zapytać. A tak poza tym to jeżeli lekarz na skierowaniu napisze pilne, to zgonie z zaleceniami NFZ badanie musi odbyć się w ciągu 2 tyg, co nie zmienia faktu że i tak można miesiąc czekać na opis.
  Temat: Jajnik IV
gaba

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 16540

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-02-16, 21:11   Temat: Jajnik IV
Płytki krwi mogą potroić się w ciągu kilku dni. Ale porządne jedzenie to w żadnym wypadku nie zmiksowane warzywa. Musi być białko i tłuszcz. Jeżeli może pić to powinna się zmusić do Nutridrinków białkowych. Można spróbować tak jak zalecają przy piciu Nutridrinków 300 ml jedzenia jeść przez 30 min, jeżeli będzie jadła po parę kęsów to może nie sprowokuje wymiotów.
Pewnie niedrożność nie jest całkowita i lekarze liczą że chemia zadziała i stan się poprawi.
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca u taty
gaba

Odpowiedzi: 14
Wyświetleń: 889

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-02-13, 09:43   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca u taty
Trochę teorii, może coś Ci rozjaśni. Komórka nowotworowa zużywa ok 200 razy więcej glukozy niż normalna komórka. Na tym opiera się PET, wstrzykuje się związek radioaktywnej glukozy, komórki rakowe wiążą ich znacznie więcej niż otoczenie i jak robi się skanowanie ciała to te obszary z rakiem "świecą" mocno a otoczenie słabo. Tak się wykrywa czy proces nowotworowy biegnie. Natomiast TK i MR wykrywają najprościej mówiąc różnego rodzaju zagęszczenia. Czyli w TK widać "bliznę" po guzie, a w PET jest informacja że nie ma w tym miejscu aktywnego procesu nowotworowego. Ale to nie jest 100% pewne, po chemioterapii mogły zostać niewielkie ogniska "resztkowe" których PET nie wykaże. Więc radioterapia i dalsza "czujność" onkologiczna jak najbardziej wskazane.
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
gaba

Odpowiedzi: 157
Wyświetleń: 23446

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-02-05, 18:02   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
usg robi się na stojąco lub siedząco tyłem do lekarza. Faktycznie w tych badaniach jeżeli chodzi o płyn to rozbieżność występuje. Ja też tak mam - w usg bez płynu w TK niewielka ilość płynu. Kiedyś usłyszałam od lekarza że TK "przesadza" z płynem. Pisałam Ci już, 20mm to nie jest coś z czym organizm sam nie poradzi sobie. Jak w usg nie widać to nie ściągną.
  Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
gaba

Odpowiedzi: 111
Wyświetleń: 41689

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-02-02, 18:15   Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
Właścicielem wyników jest pacjent, tylko nie wolno użyć ich do publikacji naukowej i działalności komercyjnej np wykładów. Ten co leczy i kieruje nie ma praw intelektualnych do wyników, takie prawa ma wykonujący badanie np laboratorium lub radiolog opisujący badanie. A w takim forum gdzie jest wymiana doświadczeń między pacjentami to nie naruszamy żadnych praw.
  Temat: Nowotwór przełyku?
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1042

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-31, 21:21   Temat: Nowotwór przełyku?
W zdrowym preparacie po wybarwieniu po prostu trudno znaleźć Ki67 bo patolog musiałby obejrzeć wiele pól, po prostu ilość komórek które się dzielą jest tak mała że ich normalnie nie widać. Oficjalnie przyjmuje się że Ki67 jest ujemne jeżeli jest poniżej 1%
  Temat: Nowotwór przełyku?
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1042

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-30, 22:14   Temat: Nowotwór przełyku?
Asiu może masz rację bo to 0 w kodzie patologa (8077/0) oznacza benign, ale to Ki67+ to już gorzej.
  Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
gaba

Odpowiedzi: 93
Wyświetleń: 24352

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-30, 18:09   Temat: Rak o nieznanym punkcie wyjścia - C80
Zrobiłam usg, w usg nie wykryto nic co wskazywałoby na znaczną progresję, więc przełożyłam CT na koniec lutego jak wykaże progresję to się będę martwić.
Ale niestety usg wykryło że zbiera mi się w pęcherzyku "błoto żółciowe" z takiego czegoś tworzą się kamienie. Popędziłam do hepatologa, dostałam receptę na lek (mam brać pół roku) i diabli mnie biorą na nasz system zdrowia. Lek dla takich jak ja jest pełnopłatny. Refundacja przysługuje tym którzy doprowadzą do marskości wątroby na tle zastoju żółci - jak masz jeszcze szansę temu zapobiec to PŁAĆ.
  Temat: Nowotwór przełyku?
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1042

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-30, 17:31   Temat: Nowotwór przełyku?
Ki67 dodatnie, nie napisali ile %, ale sam + wskazuje na to że nowotwór ma zdolność do przerzutowania czyli popularnie "złośliwy", low grade oznacza niski stopień złośliwości. Nie było mowy o rezonansie, CT lub PET? Jak widać gastroskopia nie wskaże zasięgu nowotworu, wycinki tylko uściślą to co już wiadomo, masz czekać bezczynnie? Odwiedź następnego, tym razem onkologa zajmującego się przewodem pokarmowym.
  Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
gaba

Odpowiedzi: 111
Wyświetleń: 41689

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-30, 17:15   Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
to znaczy że masz jeszcze nie uszkodzony szpik i jak trzeba to wyprodukuje, pewnie Twoje wyniki byłyby bardziej "wyraziste" gdyby nie Nexavar jak lekarz tego nie uwzględnił to mu wyszło że jest niegroźnie. Czasu się nie cofnie, jakby się powtórzyło to zostaw w domu byłe CT i usg (bo jak coś wyskakuje nagle to i tak trzeba powtórzyć), a uwypuklaj jak na wyniki wpływa lek.

Jaką dawkę Nexavaru bierzesz? Czy to już leczenie ciągłe czy masz przerwy na regenerację? Ja niby mam wskazania ale bez szans na refundację.
  Temat: Nowotwór przełyku?
gaba

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 1042

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-30, 11:34   Temat: Nowotwór przełyku?
Odpowiadam co wiem:
To nowotwór o niewielkiej ale jednak złośliwości czyli w skrócie jednak trzeba go traktować jak raka. Zawsze operacja jest największą nadzieją na wyleczenie, a możliwość operacji tradycyjnej to minimum 20 cm od górnej części. Teraz rozwijają się różne techniki operacji przez przełyk i w tym kierunku trzeba prowadzić rozeznanie. Nie ma czegoś takiego jak ośrodek referencyjny dla pojedynczego rodzaju raka. Poziom referencyjny mają całe szpitale i dotyczy to całej gałęzi medycyny. Trzeba niestety szukać na forach opinii o lekarzach i oddziałach. Bardzo pomocni są znajomi lekarze podobnej specjalność no bo "wiedzą sąsiedzi jak kto siedzi". Na wizytach (nawet komercyjnych) raczej nie usłyszysz nic konkretnego, chyba że trafisz na uznanego specjalistę starej daty który rozeznanie ma z różnych zjazdów i jeszcze ma imperatyw działania dla dobra pacjenta. Piszesz "już 3", większość zalicza jednak ok 10 specjalistów i nie jest to jakiś polski wynalazek, na międzynarodowym forum trafiłam na szczere wyznanie pacjentki że zanim się zdecydowała na leczenie (początkowe stadium raka piersi) odwiedziła 9 specjalistów z którymi omówiła całe proponowane leczenie - i każdemu to doradza. Ja natomiast każdemu kto zna angielski doradzam czytanie www.cancer.gov.
Na tym forum był wątek Asia19 dosyć dokładnie opisujący raka przełyku możesz tam zajrzeć, ale to wiedza z przed kilku lat, a jak się przekonałam w medycynie teraz wszystko potrafi się przewrócić w ciągu 2-3 lat.
  Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
gaba

Odpowiedzi: 111
Wyświetleń: 41689

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-28, 20:10   Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
Ja Ci tego nie rozstrzygnę, pogadaj z tym swoim internistą jak było zrobionych dużo badań to może coś określić. Dawne badania nie muszą nic wskazywać, na przyszłych CT możesz mieć informację "zwapnienia w trzustce" Czytałeś przebieg: jak się przetrzyma najgorsze to następuje samowyleczenie wspomagane nawodnieniem i dietą. Nie zrobili Ci usg jamy brzusznej? Teraz może już nic nie wyjść. Jak to właściwie było? Byłeś na SOR, miałeś wysokie CRP, silne bóle brzucha i obyło się bez badań obrazowych?
  Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
gaba

Odpowiedzi: 111
Wyświetleń: 41689

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-01-27, 21:50   Temat: Rak pierwotny wątroby - terapia Nexavarem
a czy wśród tych sprawdzeń jest wykluczenie ostrego zapalenia trzustki?
  Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca - stan po operacji
gaba

Odpowiedzi: 53
Wyświetleń: 11461

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-01-26, 20:09   Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca - stan po operacji
w każdym szpitalu jest dział dokumentacji medycznej, tam się zamawia kopię dokumentacji medycznej, wyniki z sekcji mogą być nawet po kilku tygodniach, lub od razu zależy co stwierdzili. Nie masz takiego dokumentu z przyczynami śmierci? Kiedyś sekcja po zgonie w szpitalu była rutynowa, dopiero niedawno zaczęto przyjmować wnioski rodziny o odstąpienie, ale nadal ostatnie słowo ma szpital, jeżeli była to dla nich niespodziewana śmierć to mogli chcieć to wyjaśnić.
  Temat: Jajnik IV
gaba

Odpowiedzi: 78
Wyświetleń: 16540

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2020-01-26, 10:49   Temat: Jajnik IV
Nie wiem czy dobrze pamiętam, ale pisałaś że chora ma dostać samą karboplatynę. Wypadanie włosów powoduje paclitaxel, przy samej karboplatynie to raczej nie ma szansy całkowicie wyłysieć, trochę się włosy przerzedzą ale to wszystko. Na mojej głowie nie ma śladów 5 kursów karboplatyny.
 
Strona 1 z 205
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group