Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4011
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak Clark II, Breslow 1 mm i co dalej?
missy

Odpowiedzi: 43
Wyświetleń: 12844

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-17, 15:27   Temat: Czerniak Clark II, Breslow 1 mm i co dalej?
Masaż ręczny, ćwiczenia są ok. - czyli fizjoterapia bez użycia sprzętu emitującego ultradżwięki, wiązki światła, prądy itd.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 221
Wyświetleń: 90814

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-17, 15:23   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Czy pogorszenie słuchu utrzymuje się na tym samym poziomie?
Wspominałeś o tym lekarzowi czy jednak zachowałeś ten problem dla siebie? Oczywiście nie ma co za dużo teraz dywagować, czekamy na najbliższy rezonans.
Niwolumab nie ma w skutkach ubocznych toksycznego oddziaływania na słuch więc trzymam kciuki za Twoje nerki, żebyś mógł jechać na kolejne wlewy.
Powodzenia!
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 201
Wyświetleń: 31573

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-17, 15:09   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Faktycznie, są rozbieżności. Niestety ja Ci ich nie umiem wyjaśnić - to pytania do radiologa, który opisywał badanie.
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 499

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-17, 15:04   Temat: Breslow 1,5mm
W Twoim wyniku nie ma określenia typu czerniaka i my się tego nie domyślimy - wie to tylko patolog, który napisał raport. Podawanie typu nie jest obowiązkową składową takiego raportu, niemniej najczęściej jednak spotyka się te określenia wpisane w wynik.

Co do wartownika to tak - chirurg będzie go „szukał” w spływie pachwinowym. Tzn. szukaniem zajmie się specjalny znacznik ( radioizotop), który po wstrzyknięciu popłynie drogą spływu chłonki i wskaże wartownika. I wtedy można wycinać.

Pytałaś też o czas spędzony w szpitalu - w zasadzie powinna to być doba. Tzn. zawsze istotne jest jak czuje się sam pacjent czyli jak zniósł narkozę i jak wygląda miejsce cięcia. Jeśli wszystko jest ok to następnego dnia powinni Cię, po zmianie opatrunku itd., wypuścić do domu.
  Temat: przerzut na płuca
missy

Odpowiedzi: 20
Wyświetleń: 2071

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-09-17, 14:46   Temat: przerzut na płuca
Zgadzam się z Marcinem J w kwestii PET - czy lekarz nie planuje tego badania? Rozumiem, że teraz odbieracie wynik TK płuc? Czy czegoś jeszcze - jama brzuszna, miednica?
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 499

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-14, 20:04   Temat: Breslow 1,5mm
Czyli masz „swojego” onkologa? Oczywiście teraz etap leczenia należy do chirurga, ale zaraz po operacji usunięcia węzła wartowniczego plus docięcie blizny trafisz z powrotem do onkologa.
Po usunięciu wartownika przez pewien czas przepływ limfy może być trochę zaburzony w okolicy pachwinowej. To normalne, często chłonka się lokalnie gromadzi pod skórą, czasem chirurg ją ściąga, później wszystko zaczyna się wchłaniać i powoli normować. Piszę, żebyś wiedziała troszkę „do przodu” chociaż teoretycznie chirurg powinien Ci wszystko wyjaśnić.

Wiem, że łatwo pisać o kolejnych procedurach a przejść przez nie to coś zupełnie innego. Nic dziwnego, że piszesz
Cytat:
Jeszcze to do mnie nie dociera.

Przecież nikt normalnie nie czeka na takie rewelacje... Nie wiem jak wcześniej poradziłaś sobie z diagnozą i leczeniem raka jelita grubego, ale skoro teraz, czekajac na wynik, szukałaś aktywnie informacji na naszym forum to zakładam, że jesteś raczej osobą czynnie działajacą w kwestii wlasnego zdrowia. I tego się trzeba trzymać - własnej siły i chęci działania 👍
  Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
missy

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 2551

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-09-14, 14:53   Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
Rozumiem, że dzisiejszy wyjazd na chemioterapię się nie odbył?

Nie zmuszajcie do jedzenia, ważniejsze jest podawanie płynów jeśli chory może jeszcze przełykać.
W tak trudnej sytuacji hospicjum powinno także przysłać swoją pielęgniarkę, która pokaże jak zajmować sie chorym, jak umyć, jak zadbać o higienę ( pampersy), jak podać leki ( może np. podskórnie przez cienką igłe, tzw. motylek].
  Temat: Breslow 1,5mm
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 499

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2020-09-14, 14:47   Temat: Breslow 1,5mm
Witaj Edyto 1975,
fifi007 napisała Ci już najważniejsze sprawy.
Z pewnoscią rozpoznanie czerniaka jest sprawą poważną, ale najważniejsze to leczyć się w odpowiednim miejscu, zgodnie z najnowszymi standardami.
Twój wynik mówi o doszczętnym wycięciu czerniaka - to oczywiście dobrze. Kolejnym krokiem będzie procedura wycięcia węzła chłonnego wartowniczego połączona z poszerzeniem blizny po wycięciu czerniaka:
Cytat:
Biopsja węzła wartowniczego jest niezbędną metodą
oceny obecności mikroprzerzutów w węzłach chłonnych [11]. Podczas wykonywania biopsji węzła wartowniczego należy wykorzystywać metodę limfoscyntygrafii przedoperacyjnej oraz śródoperacyjnej limfoscyntygrafii połączonej z wybarwieniem. Biopsję węzłów wartowniczych należy wykonywać po biopsji wycinającej czerniaka, jednoczasowo z radykalnym wycięciem blizny po biopsji wycinającej czerniaka.

http://onkologia.zaleceni...ry_20190517.pdf str.6

Hot spots to są obszary o największej aktywności mitotycznej ( chodzi o ilość namnażających sie, dzielących się komórek nowotworowych).
Naciek limfatyczny to z kolei sygnał, że komórki Twojego organizmu postanowiły ograniczać rozrost „obcej” zmiany i otoczyły ją warstwą limfocytów.

Czy jesteś już zarejestrowana do onkologa? Masz w swojej okolicy Centrum Onkologii?To konieczne bo tam ( u onkologa) dostaniesz skierowanie do chirurga onkologa, który ma poprowadzić Twoje aktualne leczenie. Natomiast onkolog również powinien dać Ci skierowania na podstawowe badanie krwi, rtg klatki piersiowej oraz usg jamy brzusznej oraz wykonać dokładne badanie fizykalne.

To tyle tak na szybko, jeżeli coś jest niejasne to konieczne pytaj, będę wyjaśniać.

Trzymaj się, jest sporo do zrobienia, ale pamiętaj, że leczysz się radykalnie.
Pozdrawiam najserdeczniej, m.
  Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
missy

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 2551

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-09-13, 19:48   Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
Pisałaś wcześniej, ż wycinek nowotworu miał być badany pod kątem sprawdzenia mutacji EGFR.
Odpisałam wówczas tak ogólnie o co chodzi z leczeniem celowanym ( dobranym konkretnie pod dany typ raka) i chemioterapią standardową ( stosowaną w wielu różnych odmianach gruczolakoraka płuca).
Niemniej teraz to nieistotne jakie leczenie otrzymuje Teść. Najważniejsze jest zapewnienie mu maksimum komfortu bo widać, że choroba bardzo przyspieszyła.
Czy Wy macie pełna opiekę hospicjum domowego? Lekarz był na wizycie domowej czy tylko jesteś w kontakcie telefonicznym? Ktoś pomaga sie zająć chorym, umyć, nakarmić?
Pytam bo to co opisujesz jest obrazem umierającego człowieka. Koniecznie trzeba zadbać z lekarzem o uśmierzenie bólu - większa dawka leku w plastrze albo inny, silniejszy lek w tabletkach bo plastry często nie są super skuteczne u bardzo wychudzonych osób. Oprócz tego może też coś uspokajającego, umożliwiającego zaśnięcie bo przecież człowiek nie powinien tak się męczyć odczuwając potworny lęk.
Absolutnie u Teścia musi się pojawić lekarz specjalista z hospicjum.
  Temat: Rak pęcherza moczowego u taty (66l)
missy

Odpowiedzi: 21
Wyświetleń: 6748

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2020-09-13, 18:53   Temat: Rak pęcherza moczowego u taty (66l)
Podstawą badań kontrolnych jest cystoskopia. U Taty nie stwierdzono inwazyjnej postaci raka a rezonans ze stycznia pokazał absolutnie lokalny charakter zmiany.
W tej sytuacji nie wykonuje się badań obrazowych typu TK bo po pierwsze rak nie był na etapie potencjalnego przerzutowania a po drugie nie poszukuje się tzw. bezobjawowych przerzutów odległych. Dotyczy to także części raków wywodzących się z innych narządów, nie tylko raka pęcherza moczowego.

Oczywiście zawsze można prywatnie wykonać usg jamy brzusznej, do kontrolowania stanu układu moczowego jest to bardzo dobre badanie.

Pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Rak jelita grubego - chemioterapia paliatywna
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 988

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2020-09-13, 15:12   Temat: Rak jelita grubego - chemioterapia paliatywna
Ogólnie ileene ma zdecydowanie rację. Ja tylko doprecyzuję, że nabiał typu kefiry, jogurty i inne przetwory niepasteryzowane są niewskazane podczas wyraźnego spadku leukocytów. A już przy dużej leukopenii na pewno zabronione. Podobnie inne potencjalnie „bakteryjne” pokarmy jak kiszonki. Dobre bakterie w tej konkretnej sytuacji mogą być „złe”. Podobnie sery pleśniowe, kremy na surowych żółtkach, lekko nadpsute owoce itd.
Ale jeśli morfologia nie odbiega zbyt od normy ( tzn. chodzi mi o poziom leukocytów) to oczywiście można jeść to na co się ma ochotę.
  Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
missy

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 2551

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-09-13, 15:00   Temat: Nowotwór złośliwy płuca/opłucnej ?
enigma,
Odpowiedź na temat aktualnego stanu da wynik tomografii.
Rozumiem, że podawana jest chemioterapia standardowa anie leczenie celowane?
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 201
Wyświetleń: 31573

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-13, 14:57   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Janek1,
Radiolog nie napisał wprost o progresji bo zmiany powiększyły się nieznacznie a określenie progresja wymaga spełnienia konkretnych warunków dotyczących wielkości zmian przerzutowych ( min. zwiększenie sumy wymiarów o przynajmniej 20%).
  Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
missy

Odpowiedzi: 201
Wyświetleń: 31573

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-09, 17:42   Temat: rak płaskonabłonkowy trójkąta zatrzonowcowego
Czy to jest opis ręcznie napisany czy drukowany? Pytam bo nie znam takiego określenia „płatowe obrysy” . Mogą być gładkie albo spikularne, nieregularne. To są najczęstsze określenia używane przez radiologów.
A jak to napisano w poprzednim tk?
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 221
Wyświetleń: 90814

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2020-09-05, 18:41   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Ok, czyli niwolumab nie zaszkodził tarczycy ( pytałam bo przy znacznej niedoczynności problemy ze słuchem też mogą się pojawić). Ale u Ciebie, wg opisu, wygląda to bardziej „mechanicznie”, tak jakby stan zapalny/wysięk spowodował obrzęk i zamknięcie trąbki.

Niemniej lekarzem nie jestem więc nie będę udawać, że zaglądałam Ci do ucha.
Wiesz może kiedy Twój onkolog planuje kolejny rezonans?
 
Strona 1 z 268
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group