1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4193
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: gruczolakorak prośba o pomoc
missy

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 10351

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: Wczoraj 13:41   Temat: gruczolakorak prośba o pomoc
MagdaZet,
To bardzo dobra wiadomość.

Napisz, proszę, tylko jeszcze jak długo trwała radioterapia w 2019 roku i jaką chemię po niej zastosowano. Chodzi mi o kompletną historię leczenia, to istotne dla pozostałych użytkowników forum.

Obecnie wyknano rezonans klatki piersiowej a nie tomografię? Z jakich konkretnych wskazań?
  Temat: Rak odbytnicy
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 730

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-02-27, 13:39   Temat: Rak odbytnicy
Olinek2003,
Ponowna ocena kwalifikująca do konkretnego rodzaju operacji będzie dokonana po zakończeniu leczenia neoadjuwantowego. Nie da się obecnie powiedzieć w jakim stopniu guz ulegnie regresji i w związku z tym czy możliwa będzie opcja z zachowaniem zwieraczy.

Guz jest zaawansowany miejscowo i najważniejsze jest przeprowadzenie skutecznego leczenia zmniejszającego ryzyko zarówno wznowy miejscowej jak i przerzutów odległych. Oczywiście, zawsze lekarze powinni rozważyć operację możliwie najmniej okaleczającą, ale nie w każdym stadium zaawansowania jest to niestety możliwe.
Mam nadzieję, że przede wszystkim uda się rozpocząć naświetlania i przyniosą one oczekiwany rezultat w postaci regresji procesu nowotworowego.

Pozdrawiam ciepło, missy.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 272
Wyświetleń: 103339

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-26, 12:30   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Zgadza się - zmniejszenie się obszaru ograniczenia dyfuzji to niezła wiadomość.
W skrócie - tam gdzie jest aktywny proces nowotworowy komórki nowotworowe są tak ciasno upakowane, że zmieniają po prostu lokalną strukturę i gęstość tkanek. I przez to cząsteczki wody nie mogą swobodnie krążyć wewnątrztkankowo ( stąd - ograniczenie dyfuzji).

Szczerze Ci życzę aby opis radiologa oznaczał, że coś się tam jednak pod wpływem leczenia dzieje z tkanką guza.

Pozdrawiam bardzo, bardzo serdecznie.
  Temat: Rak piersi HER2
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 733

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-02-25, 10:42   Temat: Rak piersi HER2
quena,
Zaawansowanie, które podałaś to ocena dokonana po leczeniu przedoperacyjnym. Natomiast od czasu wykrycia przerzutów w węzłach nadobojczykowych jest to już M1.

Czyli od prawie dwóch lat prowadzone jest leczenie paliatywne. Zważywszy na b.agresywny typ raka i pierwotne spore zaawansowanie miejscowe można to leczenie określić jako naprawdę skuteczne.
Niemniej jeżeli aktualnie choroba przyspieszyła i powoduje znaczące dolegliwości to nie podejrzewam aby onkolog mógł włączyć kolejną linię leczenia. Wszystkie programy lekowe dla raka Her2 mają twarde wymagania co do stanu ogólnego, zresztą dwa programy były już zastosowane i nie ma innych dla tej konkretnej sytuacji. Standardowa zaś chemioterapia byłaby zapewne zbyt dużym obciążeniem przy jednocześnie niewielkich szansach na skuteczność.

Dobrze, że jest leczenie objawowe bo teraz ono jest najważniejsze. Przy obecności takich objawów zaawansowanej choroby jak ból, duszność, lęk przede wszystkim trzeba nad nimi zapanować. One są codziennością chorej i muszą być maksymalnie złagodzone.
Przykro mi, że nie piszę tego co pewnie chciałabyś tutaj przeczytać.

Pozdrawiam ciepło, missy.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 272
Wyświetleń: 103339

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-22, 08:42   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Niestety te objawy grypopodobne są dosyć „standardowym” zestawem objawów niepożądanych :(
Powiedz jednak następnym razem lekarzowi o tym kaszlu bo nie wiem czy taki duszący ( skurcz oskrzeli? astmopodobny?) jest normalnym skutkiem ubocznym.

Co do szczepień to nie jestem pewna, muszę jeszcze sprawdzić lepiej wszystkie zapisy. Raz czytałam, że chodzi o chorych onkologicznych hospitalizowanych w ostatnim roku, raz, że o tych leczonych chemio- lub radioterapią. Ale nie wiem czy to wszystko.
  Temat: Rak odbytnicy
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 730

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-02-19, 12:56   Temat: Rak odbytnicy
Olinek2003,
mVeltan napisał Ci o wszystkich najważniejszych sprawach.

Ja tylko dodam cytat z Zaleceń a propos radioterapii przedoperacyjnej:
Cytat:
Istnieją dwa standardy napromieniania przedoperacyjnego: napromienianie w tygodniu poprzedzającym operację z zastosowaniem schematu 5 frakcji po 5 Gy lub RTH w dawce całkowitej 50,0–50,4 Gy we frakcjach po 1,8 lub 2,0 Gy skojarzona z CTH FU z folinianem wapniowym lub kapecytabiną z operacją odroczoną do około 6 tygodni po zakończeniu napromieniania. Obydwa sposoby leczenia zapewniają podobną skuteczność. W Polsce, a także w krajach Europy północnej, preferuje się napromienianie 5 frakcjami po 5 Gy bezpośrednio przed operacją, ze względu na mniejsze wczesne objawy niepożądane, wygodę i mniejsze koszty. Po takim napromienianiu operacja powinna się odbyć w następnym tygodniu — najlepiej do 5 dni od zakończenia RTH.

http://onkologia.zaleceni...go_20151202.pdf str.201

Rozumiem, że aktualnie stan cioci nie pozwala na rozpoczęcie leczenia. Ile lat ma ciocia? Czy dostaliście wskazówki jakie odżywianie wprowadzić, jakie odżywki dla chorych stosować?
  Temat: Rak piersi HER2
missy

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 733

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2021-02-19, 12:09   Temat: Rak piersi HER2
quena,

To bardzo rzadki podtyp raka piersi, Er negatywny i Pgr trochę dodatni. Silne HER2 i wysokie Ki67 wyraźnie wskazują na agresywny rodzaj nowotworu i w tym świetle przebieg choroby jest niestety zrozumiały.
Czy receptory steroidowe były sprawdzane tylko raz? Lekarze nie mieli żadnych wątpliwości co do dodatniego ( co prawda b.słabo) statusu Pgr? Z tego co czytam to jest to wyjątkowo niejasna kwestia - czasem może oznaczać błąd w oznaczeniu Er lub Pgr i generalnie rekomenduje się kolejne badania.
Jak lekarze zaklasyfikowali ten rodzaj raka?

Natomiast co do objawów klinicznych i metod leczenia to muszą one uwzględniać wysoki stopień zaawansowania choroby i stan chorej.
W przypadku duszności czy kaszlu wywołanego przez lymphangitis carcinomatosis stosuje się terapie farmakologiczne ( sterydy i w przypadku nasilonej duszności - morfina). Niemniej jest to leczenie łagodzące, nie wyeliminuje całkowicie objawów powodowanych przez rozsiew wewnątrzpłucny.
Czy jest zapewnione wsparcie poradni paliatywnej lub HD?
Kwestia receptorów - tak, owszem. Ich status może się zmieniać w przerzutach jednak z tego co czytałam to najczęściej chodzi o stopniową utratę pewnych cech ( czyli np.hormonozależności) albo wzmocnienie statusu HER2 ( np. z 1+ na 2+).
Natomiast czy rak silnie HER2 pozytywny i prawie ujemny steroidowo mógłby przeistoczyć sie w HER2 ujemny i hormonozależny - pojęcia nie mam. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne.

Lek Enhertu ma póki co warunkową akceptację od EMA bo za mało badań klinicznych zostało przeprowadzonych. Czyli leczenie tym lekiem to na razie w zasadzie byłby udział w badaniu klinicznym pewnie jakiejś II fazy bo chyba na tym etapie to aktualnie jest.
Cisplatyna jest silnie toksyczna, uszkadza mocno szpik, obciąża nerki, może upośledzać słuch ( jest neurotoksyczna). Wydaje się, że na tym etapie leczenia paliatywnego to faktycznie zbyt agresywny lek.

W kwestii pobierania węzła do badania - chora rozważa to z lekarzem prowadzącym?
  Temat: Gruczolak wielopostaciowy ślinianki
missy

Odpowiedzi: 68
Wyświetleń: 33817

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-19, 10:52   Temat: Gruczolak wielopostaciowy ślinianki
Dobra wiadomość lewmarek :)
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
missy

Odpowiedzi: 47
Wyświetleń: 8701

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-02-19, 10:48   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
TK kontrolne wykonuje się po 2 cyklu w sytuacji leczenia radykalnego gdy trzeba zadecydować o dołączeniu radioterapii do chemioterapii ( rcth - skojarzone, obciążające leczenie radykalne). Tzn. powinno się wykonać po 2 cyklu, ale często różne ośrodki robią inaczej.

Natomiast w przypadku leczenia paliatywnego, gdy nie ma opcji stosowania równoczesnej chemii i naświetlań, ocenę skuteczności prowadzonego leczenia generalnie wykonuje się po 3 lub właśnie 4 cyklu. To zależy od stanu ogólnego pacjenta i zaobserwowanej ewentualnie poprawy klinicznej ( zmniejszenie się lub ustąpienie objawów choroby). Można tak w skrócie powiedzieć, że leczenie paliatywne dostosowuje się do konkretnego pacjenta - a w przypadku leczenia radykalnego DRP nie ma miejsca na ten rodzaj elastyczności w kwestii badań kontrolnych i wytyczonych schematów cth i crth.
  Temat: Rak odbytnicy
missy

Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 730

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2021-02-17, 11:37   Temat: Rak odbytnicy
Witaj na forum Olinek2003,

Co dokładnie chciałabyś wiedziec? Jakie masz konkretnie pytania w sprawie choroby cioci?
Po pierwsze podaj/przepisz, proszę, cały wynik histopatologiczny wycinka, na podstawie którego zdiagnozowano raka.
Po drugie - czy wykonano jedynie usg i TK jamy brzusznej? Nie było TK albo lepiej MR miednicy? A może te kolejne badania są planowane?
Jeżeli faktycznie jest to rak odbytu a nie odbytnicy to markera CEA się nie sprawdza, nie ma tutaj zastosowania.

Czekam na uzupełnienie informacji, pozdrawiam serdecznie.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 272
Wyświetleń: 103339

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-11, 23:00   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
gaba napisał/a:
zostało już niewiele

Zakładam, że być może gaba miała na myśli ściśle określoną liczbę podań leku - tak jak jest to zapisane np. w programie lekowym dla raka piersi ( lek herceptyna) lub raka jajnika ( bewacyzumab). W konkretnych przypadkach leczenie tymi lekami może oznaczać ok.18 wlewów.

Naromiast faktycznie niwolumab ma inne kryteria dotyczące czasu trwania terapii. Tutaj leczenie prowadzi się tak długo jak nie wystąpi jednoznaczna progresja lub toksyczność uniemożliwiająca dalsze stosowanie leku.
  Temat: Czerniak - przerzut w węzłach chłonnych
missy

Odpowiedzi: 228
Wyświetleń: 90598

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2021-02-07, 09:34   Temat: Czerniak - przerzut w węzłach chłonnych
Szczególnie interesuje mnie ten zapis
Cytat:
do chwili podania wszystkich 4 dawek lub do 16 tygodni po pierwszej dawce, cokolwiek nastąpi wcześniej.


Dla mnie nie oznacza to, że leczenie może trwać maksymalnie 16 tygodni, ale przyznaję, że pewności nie mam. W programach z innymi lekami takie określenie „maksymalny czas leczenia” pojawia się jednoznacznie. Ale w przypadku ipilimumabu nie.
Napisałam mail do kliniki prof.Rutkowskiego, ale za wysokie progi na moje nogi więc odpowiedź była tzw.wymijająca więc nadal nie wiem jak lekarz powinien ten konkretny zapis rozumieć.
Mam tylko nadzieję, że Twoja pani dr po doczytaniu wie już wszystko i zastosuje optymalną dla Ciebie ścieżkę postępowania.

Trzymaj się!
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 6370

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-07, 09:04   Temat: Rak glosni
Agnieszka88,
Operacja cytoredukcyjna ( w różnych rodzajach now.złośliwych) może być zarówno elementem leczenia radykalnego jak i paliatywnego. Wszystko zależy od etapu choroby i oceny lekarzy co jest w danej chwili możliwe. Czasem operuje się, żeby zmniejszyć dolegliwości a czasem żeby właśnie zmaksymalizować szanse na wyleczenie.

Jeżeli u Was padło hasło chemioterapii indukcyjnej plus radioterapia to jest to z pewnością próba radykalna. A dodatkowo operacja najpierw miałaby zmniejszyć ten naciek nowotworowy tak aby potem jednoczesna radiochemioterapia miały nieco „łatwiej”.

Zgadza sie, leczenie onkologiczne jest obciążające - ale jeśli jest szansa na wyleczenie to sądzę, że tata chyba jednak chciałby próbować. Czy się raczej mylę?
Na pewno jest wystraszony i bardzo przybity wznową. Czy z jakimś lekarzem konsultowaliście te bóle w klatce i drętwienia? To mogą być, w tej konkretnej sytuacji, objawy zrozumiałego, silnego stresu, ale zawsze trzeba to jednak sprawdzić u lekarza.

Myślę, że jeśli masz szansę na dodatkową konsultację ( Gliwice, tak?) to zdecydowanie skorzystaj. Zawsze warto mieć szerszą perspektywę, może dowiesz się czegoś istotnego co pozwoli Wam podjąć najlepszą dla taty decyzję.
Trzymaj się.
  Temat: Rak glosni
missy

Odpowiedzi: 52
Wyświetleń: 6370

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-06, 22:42   Temat: Rak glosni
Operacja cytoredukcyjna ( zmniejszająca optymalnie masę guza) ma zwiększać szanse późniejszego leczenia skojarzonego. Jako taka jest raczej przeprowadzana jako pierwszy etap leczenia bo po crth skutki uboczne mogą na nią nie pozwolić.
Oczywiście jest to bardzo obciążające leczenie.
  Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
missy

Odpowiedzi: 272
Wyświetleń: 103339

PostDział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi   Wysłany: 2021-02-03, 12:25   Temat: Rak nosogardła - guz szyi przerzutowy
Szczepionki są bezpieczne w tym sensie, że nie zawierają koronawirusa jako takiego i nie ma opcji, że się on zreplikuje/namnoży w organizmie ludzkim. Nie zachoruje się po przyjęciu takiej szczepionki bo to nie jest szczepionka jak te kiedyś, które zawierały różnie zmodyfikowane całe wirusy.
W tych obecnych szczepionkach jest tylko mały „kawałeczek”, takie białko charakterystyczne dzięki któremu nasz organizm wytworzy odpowiednie przeciwciała.

Reakcje uczuleniowe są możliwe zawsze, na różne substancje, na pożywienie, na leki - w tym np.te używane w czasie chemioterapii. Dlatego zawsze pacjenci są obserwowani po podaniu konkretnego leku, dlatego podczas różnych schematów chemii podaje się też zestaw leków „towarzyszących” ( sterydy i antyhistamina), żeby zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej.
 
Strona 1 z 280
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group