1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: JustynaS1975
2017-09-05, 11:54
Rak esicy
Autor Wiadomość
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #1  Wysłany: 2017-09-04, 19:32  Rak esicy


Po około 2-ch latach wracam na Forum z nową chorobą zdiagnozowaną u mnie. Po badaniu kolonoskopem stwierdzono:kolonoskop wprowadzono do kątnicy uwidaczniając miejsce po usunięciu wyrostka robaczkowego, które ma wygląd polipa (diagnozowano 5 lat temu) i prawidłową zastawkę Bauhina. W esicy ok. 25-28 cm od szpary odbytu zmiana o średnicy ok. 35-40 mm, rozwijająca się najprawdopodobniej na bazie polipa. Zmiana płaska obejmująca ok. 1/3 ściany jelita. Ze zmiany pobrano wycinki do bad. his.-pat. Poza tym śluzówka badanego jelita gładka, lśniąca o prawidłowym rysunku naczyniowym, bez zmian ogniskowych.
W dniu dzisiejszym otrzymałem wynik histopatologiczny:rozpoznanie Gruczolakorak G2.
Po kolonoskopii wykonałem USG jamy brzusznej wszystko ok. jedynie w pęcherzyku żółciowym kilka uwapnionych złogów o śr. do 4 mm. i stercz o wym. 54x54x43 mm. obj. 67 ml wpukla się do pęcherza.
RTG klatki piersiowej - OK
Markery CEA 1,43 ng/ml, CA-19.9 U/ml

Zgłosiłem się w CO Kraków do prof. który prowadzi mnie od usunięcia nerki (rak jasnokomórkowy) skierował mnie na TK j.brzusznej i miednicy, badania krwi do operacji, markery PSA i CEA (dzisiaj powiedział że są w normie). Problem leży w terminie TK dopiero 27.09.2017r. a następnie termin przyjęcia na operację(obawiam się tego opóżnienia).

Natomiast chirurg wykonujący kolonoskopię i wręczający mi dzisiaj wynik his.-pat. wspomniał o szybkim terminie w Szpitalu Pow. w miejscu mego zamieszkania oraz wspomniał o chemii przed operacją.

Moje pytania:
1. Jakie rokowania w mojej chorobie?
2. Gdzie wybrać leczenie boję się o czas ?

Proszę o w miarę szybką odpowiedz, w środę mam ponowną wizytę w CO Kraków.
Pozdrawiam Rysiek 62
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2017-09-04, 19:46  


Poczekałabym na TK, bo jeżeli nie będzie zajętych węzłów to wczesny etap (tak to też wygląda z kolonoskopii) i wtedy udać się tam gdzie lepiej operują, bo na tym etapie liczy się nie czas, nie doświadczenie onkologa (chociaż to ważne że skierował na TK) a sprawność chirurga. W Krakowie dobrzy są ale znaleźć musisz już sam. A jak będą zajęte węzły to trzymaj się CO.
_________________
sprzątnięta
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #3  Wysłany: 2017-09-04, 19:57  


Bardzo dziękuję.
Rysiek 62

[ Dodano: 2017-09-04, 21:07 ]
Gaba
Dziękuję. Jeżeli dotyczy prowadzącego mnie Prof. z CO K-ów to jest urologiem ale również chirurgiem onkologicznym- specjalizującym się również w chirurgii jamy brzusznej i miednicy.
Rysiek 62

[ Dodano: 2017-09-05, 10:57 ]
Proszę o przerzucenie mojego postu na Nowotwory Przewodu Pokarmowego.
Nie wiem jak to wykonać, nie jestem biegły w poruszaniu się w komputerze.
Z pozdrowieniem Rysiek 62
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #4  Wysłany: 2017-09-15, 20:07  


Witam
Przesyłam wynik badania TK j. brzusznej z miednicą:
Badanie przeglądowe jamy brzusznej bez kontrastu i po dożylnym podaniu śr. kontrastowego, wielofazowe. Stan po resekcji lewej nerki. W loży po nerce zmian patologicznych nie stwierdzono. Prawa nerka bez zmian ogniskowych i bez zastoju moczu w ukm. Wątroba niepowiększona bez zmian ogniskowych. Drogi żółciowe niezmienione. Pęcherzyk żółciowy ze zwapnieniami w ścianie lub drobnymi uwapnionymi złogami na granicy z szyją pęcherzyka.
Sledziona w normie. Nadnercza prawidłowe. Nerki w normie bez zmian ogniskowych z nieposzerzonym ukm. Trzustka bez zmian ogniskowych, prawidłowa. Nie stwierdzono wolnego płynu w jamie otrzewnej.
Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych w jamie brzusznej i miednicy.
Powiększona prostata wlk. 49x48 mm na przekroju poprzecznym modeluje od dołu pęcherz moczowy.
Na oknie kostnym drobne zmiany zwyrodnieniowe bez ognisk podejrzanych o meta.
Dolne pola płucne bez zmian ogniskowych.

Proszę o interpretację. Dziwi mnie brak w opisie ujawnionego w kolonoskopii guza esicy.
Pozdrawiam Rysiek 62
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2017-09-15, 20:37  


Zmiany w jelitach na TK wychodzą tylko jako pogrubione ściany lub nieprawidłowe pętle, no i muszą być masywne, inaczej ich nie widać. Wynik jest OK teraz operacja. PSA chyba badasz i jest w normie?
_________________
sprzątnięta
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #6  Wysłany: 2017-09-16, 08:11  


Bardzo dziękuję.
W dniu 18.09.2017r. mam wizytę w CO-K-ów u chirurga onkologii z płytką i opisem TK, a wstępny termin przyjęcia w dniu 22.09.2017r. Jeżeli chodzi o prostatę, to mam regularnie badane PSA, ostatnie przy badaniach związanymi z przyjęciem na operację jelita tj. 2 tygodnie temu (wynik w normie).
Pozdrawiam Rysiek 62
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #7  Wysłany: 2017-09-20, 16:10  


W oczekiwaniu na przyjęcie do CO K-ów w dniu 22.09.2017r. (potwierdzone) i operacji w dn.25.09.2017r. bardzo się denerwuję i niepokoję. Niepokój między innymi wynika z tego powodu, że w poniedziałek przy trudnościach w oddaniu stolca (zaparcie) wystąpił też krwiomocz. Na drugi dzień badanie moczu, a w nim: Erytrocyty 10 ery/uL osad moczu: Leukocyty 1-3 wpw; Erytrocyty świeże 1-3 wpw; Nabłonki płaskie 0-1 wpw. Pozostałe parametry badania dobre.
Moje pytanie i obawa: czy to może być spowodowane naciekiem raka na pęcherz moczowy lub prostatę.
Czy TK by ten ewentualny naciek wykazało?
pozdrawiam Rysiek
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #8  Wysłany: 2017-09-20, 18:59  


Rysiek 62,
Badanie moczu jest prawidłowe. Nie masz żadnego nacieku ;) pękło Ci naczynko krwionośne podczas parcia na stolec. Dobrze, że to przyjęcie do szpitala już pojutrze, bo wariujesz 8-)
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #9  Wysłany: 2017-09-21, 06:59  


Bardzo dziękuję.
To fakt, że nerwowo nie mogę dać sobie radę.
Rysiek
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #10  Wysłany: 2017-10-06, 20:04  


Wczoraj wróciłem z CO K-ów po resekcji esicy. Powrót był opóżniony z poniedziałku(2.10.2017r.) z powodu nocnych bólów brzucha i temperatury powyżej 38 stopni.Cofnięto wypis i wykonano badanie USG jamy brzusznej i miednicy oraz RTG płuc.
USG- pacjent po zabiegu operacyjnym-rana po zabiegu w śródbrzuszu-ocena ograniczona.Wątroba niepowiększona o prawidłowym rysunku naczyniowym i jednorodnym echogramie miąższu. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy nie zawiera
złogów. Trzustka przesłonięta przez masywne gazy jelitowe. Sledzionę nie uwidoczniono.Stan po lewostronnej nefrektomii. Wielkość, obrysy i grubość miąższu nerki prawej w normie, struktura korowo-rdzeniowa zachowana, UKM nerki prawej
nieposzerzone, nie uwidoczniono konkrementów. Przeszczeń okołoaortalna oraz okolica naczyń biodrowych przesłonięta. Dokładna ocena przestrzeni zaotrzewnowej możliwa w TK. Pęcherz moczowy ze śladami moczu. Gruczoł krokowy wpukla się do
pęcherza moczowego, o wym. orientacyjnych ok. 53x39x48mm obj. ok. 52ml (powiększony).
RTG klp. P-A
Pola płucne bez zmian ogniskowych, naciekowych. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Serce niepowiększone, aorta prawidłowa. Wnęki i śródpiersie nieposzerzone. Pod prawą kopułą przepony widoczne wolne powietrze.
Konsultacje nie były konieczne.
Wprowadzono mi antybiotyk Amotaks 500 mg.
Mój niepokój to ostatnie zdanie w RTG. Proszę o interpretację.
Rysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2017-10-06, 20:22  


Rysiek 62 napisał/a:
Mój niepokój to ostatnie zdanie w RTG

To zdanie?
Rysiek 62 napisał/a:
Pod prawą kopułą przepony widoczne wolne powietrze.

Wolny gaz/powietrze pod prawa kopula przepony może być widoczne
- po przebytej laparotomii
- w przypadku perforacji przewodu pokarmowego
A co na to lekarz?

pozdrawiam
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #12  Wysłany: 2017-10-06, 21:12  


Dziękuję.
Po wymienionych wynikach mieli rozmawiać z operatorem, który mnie operował.
Niestety nie wiem jaki był wynik rozmowy. Po obniżeniu temperatury wypisano mnie
do domu. Na karcie wypisowej pod tymi badaniami tj. USG i RTG było tłustym drukiem " Konsultacje nie były konieczne"
Dopiero w domu wyczytałem o tym wolnym powietrzu i dlatego mój niepokój.
pozdrawiam Rysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2017-10-07, 14:01  


Rysiek 62 napisał/a:
" Konsultacje nie były konieczne"

To znaczy, że było na tyle mało tego powietrza, że nie stanowi jakiegoś zagrożenia. Przecież wyniki widzieli i gdyby były niepokojącego to byłaby reakcja lekarzy a przynajmniej by Cię nie wypuścili ze szpitala.

A jak się czujesz obecnie, nie masz już bóli brzucha?

pozdrawiam
 
Rysiek 62 


Dołączył: 12 Sty 2013
Posty: 137
Pomógł: 4 razy

 #14  Wysłany: 2017-10-07, 14:57  


Dziękuję
Obecnie czuję się średnio.Ból brzucha jest znikomy, od wczoraj nie zażywam leku przeciwbólowego.
Zauważyłem jedynie bóle przy gazach jelita. Zacząłem brać Espumisan.Pomimo zażywania antybiotyku
nadal mam okresowo stan podgorączkowy (np.37,3). W poniedziałek mam wizytę kontrolną.
Na co zwrócić uwagę lekarzowi i czy zapytać o ten wynik RTG z wypisu?
Pozdrawiam Rysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #15  Wysłany: 2017-10-07, 17:58  


Rysiek 62 napisał/a:
.Ból brzucha jest znikomy,

Dopiero jesteś po operacji więc jeszcze jakieś dolegliwości coraz słabsze mogą być. Ból zanika to bardzo dobrze, gdyby była perforacja bo o tym zapewne myślisz to wył byś z bólu a temperatura byłaby wysoka, brzucha byś nie mógł dotknąć.
Rysiek 62 napisał/a:
mam okresowo stan podgorączkowy (np.37,3)

To żadna temperatura, mój mąż po operacji wątroby przez okres 2 - 3 miesięcy miał 37,2 - 37, 5 i lekarz w ogóle na to nie reagował, twierdził, że organizm się regeneruje po operacji, odchorowuje.
Rysiek 62 napisał/a:
Na co zwrócić uwagę lekarzowi i czy zapytać o ten wynik RTG z wypisu?

Zapytaj się o stany podgorączkowe, co lekarz na to, jeśli będziesz miał jakieś dolegliwości to o wszystko pytaj.
O wynik RTG też dopytaj, lepiej zapytać o to co Cię niepokoi, może trzeba będzie powtórzyć badanie no i zgodnie zaleceniem, trzeba będzie zrobić TK.

pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group