DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Interpretacja wyników PET
Autor Wiadomość
JaJaga 

#16  Wysłany: 2018-04-15, 20:14  

Witam .
W piątek miałam cienkoigłową , podskórną biopsję guza płuc pod CT.
Wynik za 7 - 10 dni . Teraz czekam cierpliwie na wynik.
Jednak moje gardło nie daje mi spokoju. Choć dr. laryngolog stwierdziła, że wszystko w porządku ja nie mam pewności. Martwi mnie ta chrypka i konieczność odchrząkiwania, która utrzymuje się już od blisko dwóch miesięcy . Dużo czytam o raku krtani i jak czytam objawy to prawie wszystko mi pasuje. Możecie pomyśleć, że przesadzam ( tak mówi mój lekarz pierwszego kontaktu) ale ja boję się by nie było za póżno, by nie okazało się, że coś przeoczyłam.
Mam w związku z tym pytanie, do jakiego lekarza iść z tym problemem.
Zdaję sobie sprawę, że torakochirurg zajmuje się tylko rakiem płuc.
O jakie badania prosić lekarza by upewnić się czy jest wszystko w porządku, czy jednak coś złego się dzieje w moim gardle i krtani. Jeśli lekarz nie będzie chciał dać skierowania na badania to zrobię je prywatnie , tylko nie wiem czy pomimo to muszę mieć skierowanie.
Pozdrawiam i czekam na Wasze podpowiedzi.

marzena66 
MODERATOR

Pomogła: 1507 razy

#17  Wysłany: 2018-04-16, 13:01  

JaJaga napisał/a:
Mam w związku z tym pytanie, do jakiego lekarza iść z tym problemem.

Gardłem jak i krtanią zajmuje się laryngolog i on powinien ocenić czy wszystko tam w porządku.

JaJaga napisał/a:
tylko nie wiem czy pomimo to muszę mieć skierowanie.

Na NFZ trzeba skierowanie, prywatnie do laryngologa nie potrzeba skierowania.

pozdrawiam

JaJaga 

#18  Wysłany: 2018-04-16, 13:34  

Witam.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedż. Mnie jednak chodziło o bardziej specjalistyczne badania gdyż u lekarza laryngologa -onkologa byłam (prywatnie więc bez skierowania) i p. doktor stwierdziła, że wszystko jej zdaniem jest w porządku. Powiedziała, że obraz mojego gardła na badaniu PET nie wskazuje na nic złego. Mnie jednak bardzo męczy chrypa i konieczność chrząkania ( trwa to już 2 miesiące ) i dlatego chcę zrobić bardziej specjalistyczne badanie.
Dzwoniłam już w sprawie badania RM i już wiem, że choć robione za pieniądze to i tak muszę mieć skierowanie od lekarza.
Pozdrawiam.
(

missy 
MODERATOR

Pomogła: 1021 razy

#19  Wysłany: 2018-04-16, 13:54  

JaJaga,
Rezonans można zrobić bez skierowania, to po prostu zależy od ośrodka. W tym badaniu nie ma problemu z promieniowaniem więc skierowania nie są wymagane, tzn. czasem najwyraźniej są, ale może chodzi im o to, żeby dokladnie było określone pole i przyczyna badania. Sam pacjent może nie umieć fachowo/prawidłowo nazwać co ma być badane i stąd ta prośba o skierowanie.
Cytat:
w przypadku badań płatnych – wypełnioną czytelnie ankietę na badanie z podaniem wszystkich danych dotyczących chorób przebytych i aktualnych, co badanie obecne ma wyjaśnić, informacje dotyczące wykonanych badań RTG, USG, TK, MR

https://ecz-otwock.pl/307/rezonans-magnetyczny-3t-informacje-dla-lekarza-i-pacjenta

marzena66 
MODERATOR

#20  Wysłany: 2018-04-16, 17:00  

JaJaga napisał/a:
Mnie jednak chodziło o bardziej specjalistyczne badania gdyż u lekarza laryngologa -onkologa byłam (prywatnie więc bez skierowania) i p. doktor stwierdziła, że wszystko jej zdaniem jest w porządku.

Rozumiem, ale to laryngolog stwierdza, czy coś się dzieje w gardle/krtani i jeśli uzna, że coś tam jest niepokojącego to kieruje na badania typu jakieś wymazy czy bardziej specjalistyczne badania, które polegają na wkładaniu wzierników, oglądaniu gardła, przełyku, krtani i pobieraniu materiału z ewentualnie chorych miejsc.

Jeśli zaś chodzi Ci o zrobienie rezonansu to już żaden problem i wyjaśniła to missy,

pozdrawiam

JaJaga 

#21  Wysłany: 2018-04-20, 15:41  

Witam.
Odebrałam dziś wynik "Biopsja Aspiracyjna Cienkoigłowa ((CT) "
Opis wyniku :

"W rozmazach widoczne są elementy morfotyczne krwi, limfocyty oraz nieliczne , rozproszone komórki nabłonka gruczołowego oskrzela bez dysplazji "

Wizytę u torakochirurga mam umówioną na czwartek. Google zbyt wiele nie chce mi powiedzieć, albo coś żle szukam . Domyślam się, że mój guz nie jest złośliwy, ale to tylko moje domysły. Napiszcie mi co Wy o tym wyniku sądzicie. Podpowiedzcie o co pytać lekarza. Z niecierpliwością czekam na Wasze opinie.
Pozdrawiam

marzena66 
MODERATOR

#22  Wysłany: 2018-04-21, 10:11  

JaJaga,
Nic złośliwego, tutaj nie ma. Będzie zapewne obserwacja.

pozdrawiam

JaJaga 

#23  Wysłany: 2018-05-15, 14:22  

Witam
Mam pytanie do osób leczących się bądż tylko czytających...czy mógłby mi ktoś podpowiedzieć dobrego onkologa z Łodzi. Najlepiej gdyby lekarz pracował/ła w Koperniku. Potrzebuję lekarza który poprowadziłby mnie w tej okropnej chorobie.

JaBaba 

Pomogła: 11 razy

#24  Wysłany: 2018-05-16, 16:33  

JaJaga napisał/a:
Potrzebuję lekarza który poprowadziłby mnie w tej okropnej chorobie.
W jakiej chorobie? Czy lekarze postawili diagnozę?

JaJaga 

#25  Wysłany: 2018-05-16, 19:27  

Witam
Torakochirurg zdecydował o wycięciu guza płuca o którym jest napisane w badaniu TK i PET. Powiedział, że biopsja w/g niego nie trafiła w guza i aby stwierdzić jaki on jest nie ma sensu robić kolejnego kłucia tylko po prostu go wyciąć i zbadać. Dla mnie też to jest najlepsze wyjście bo ile można żyć w niepewności.
Mam już termin na zgłoszenie się do szpitala.
Zdaję sobie sprawę , że póżniej będzie potrzebna opieka onkologa.

asia19 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 105 razy

#26  Wysłany: 2018-05-17, 00:39  

Konieczność konsultacji onkologicznej będzie zależna od wyniku histpatu, jednak biorąc pod uwagę wynik PETa, bądź dobrej myśli.

Ola Olka 

Pomogła: 191 razy

#27  Wysłany: 2018-05-17, 09:25  

JaJaga napisał/a:
Torakochirurg zdecydował o wycięciu guza płuca o którym jest napisane w badaniu TK i PET.
Wydaje mi się że to najlepsza opcja jeżeli jest jakiekolwiek podejrzenie onkologiczne.
Pozdrawiam serdecznie

marzena66 
MODERATOR

#28  Wysłany: 2018-05-17, 18:09  

JaJaga napisał/a:
Powiedział, że biopsja w/g niego nie trafiła w guza i aby stwierdzić jaki on jest nie ma sensu robić kolejnego kłucia tylko po prostu go wyciąć i zbadać.

Jeżeli lekarz chce się tego podjąć to uważam, za bardzo dobrą opcję bo niestety ale w wielu wypadkach zdarza się, że wyniki są fałszywie ujemne. Nie całe chore miejsce może mieć komórki raka i złe trafienie igły, nie to miejsce i już zakłamany wynik.

Powodzenia, chcę ciąć to lepiej dla "spokojności" to zrobić.

pozdrawiam

Odpowiedz do tematu