1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz płuca lewego, nowotwór niedrobnokomórkowy -gruczolakorak
Autor Wiadomość
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #16  Wysłany: 2011-05-11, 21:15  


Witajcie, u nas chwilowy zastój. Nie ma jeszcze wyniku z badania histopatologicznego pobranego materiału z trzonu szyjki macicy (ognisko pierwotne ???) mojej Mamy, tak więc chwilowo stoimy w miejscu z leczeniem. Codziennie dzwonimy z zapytaniem o wynik, może jutro... Mama bardzo czeka na decyzję w sprawie chemii, bo wie że guz jest bardzo duży i mówi że coraz bardziej go odczuwa. Pozdrawiam wszystkich ciepło.
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #17  Wysłany: 2011-05-14, 12:40  


Moja Mama wygląda tak ładnie, ale strasznie kaszle, coraz bardziej...
Jest już wynik z pobranego materiału z szyjki macicy na histopato... - negatywny, czyli w porządku. To chyba oznacza, że narząd rodny jest czysty. Nie mam wyniku przed sobą, dlatego pisze tak ogólnie, ponieważ informację tą uzyskałam wczoraj telefonicznie. W poniedziałek jedziemy do Olsztyna spotkać się z lekarzem, może coś ruszymy z leczeniem ?...

Pozdrawiam wszystkich i życzę wszystkim pogody ducha i miłego weekendu...

[ Dodano: 2011-05-14, 12:47 ]
Jeśli ktoś mógłby nam pomóc, cos doradzić, podpowiedzieć to będę bardzo wdzięczna za kazde dobre słowo, dziękuję. Anja
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #18  Wysłany: 2011-05-14, 21:57  


anja1975, jeżeli wynik hist z szyjki macicy wyszedł negatywny to, to co napisała DSS w #14 w Twoim wątku, jest aktualne.
Ja bym w/g tych wskazówek zadawała pytania w poniedziałek onkologowi.

Zaczynacie walkę z rakiem, życzę Wam, aby była to walka z górki.
pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #19  Wysłany: 2011-05-18, 23:05  


ela1 - dziękuję za wsparcie i pozdrawiam.

Mama była wczoraj tj. 17.05.2011 u Lekarza-onkologa na wizycie z kompletem badań, została zakwalifikowana do leczenia chemią radykalną: ALIPTE + cisplatyna od poniedziałku 23.05.2011 - pierwszy wlew. Z tego co mi przekazała to zaplanowane są 4 wlewy, chyba co tydzień (nie wiem czy dobrze zrozumiała lekarza). W środe 25.05.2011 mamy zaplanowane TK płuc, w terminie późniejszym dla kontroli postępów leczenia prześwietlenie płuc.
Mama dostała już wit. B12 (zastrzyk) i przyjmuje kwas foliowy. Ma równiez zapisany lek Pabi-Dexamethason - deksametazon (to chyba jest steryd ?) na czas od 23-25.05.2011 r.

Wynik badania histopatologicznego z dn. 04.05.2011:
wyskrobiny z trzonu macicy - cruores sanguines, fragmenta parva epithelii plani paraepidermoidali, mucus.
wyskrobiny z szyjki macicy - fragmenta parva epithelii plani paraepidermoidali, cruores sanguines.
wyskrobiny z tarczy szyjki macicy - fragmenta partim epithelisata cum aspecto paraepidermoidali.

Co to jest ALIPTE ?
Proszę o pomoc, czy jeszcze coś powinnismy wiedzieć, zapytac lekarza itd. ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2011-05-18, 23:26  


anja1975 napisał/a:
Ma równiez zapisany lek Pabi-Dexamethason - deksametazon (to chyba jest steryd ?)

Tak, to steryd.

anja1975 napisał/a:
Co to jest ALIPTE ?

Może chodzi raczej o Alimtę, czyli pemetreksed, który jest stosowany w skojarzeniu z cisplatyną w NDRP.


Trzon macicy:
cruores sanguines, fragmenta parva epithelii plani paraepidermoidali, mucus. = skrzepy krwi, małe fragmenty nabłonka płaskiego rzekomonaskórkowego, śluz

Szyjka macicy:
fragmenta parva epithelii plani paraepidermoidali, cruores sanguines = małe fragmenty nabłonka płaskiego rzekomonaskórkowego, skrzepy krwi

Tarcza szyjki macicy:
fragmenta partim epithelisata cum aspecto paraepidermoidali = fragmenty częściowo w trakcie epitelializacji z rzekomym naskórkowaniem
_________________
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #21  Wysłany: 2011-05-18, 23:58  


absenteeism - dziękuję serdecznie, Mama ma napisane na kartce alipte+cisplatyna, ale ja myslę że może to jest literówka i jednak chodzi tu o Alimtę - tak wywnioskowałam też gdy szukałam tego w przeglądarce internetowej.

Zapomniałam dodać że chemia będzie podawana w trybie hospitalizacji jednodniowej w Osrodku Chemii Jednodniowej - nie wiem czy to dobrze, trochę się obawiam że będziemy pozostawieni sami sobie w przypadku ewentualnych skutków ubocznych itd., może się mylę, nie wiem...

[ Dodano: 2011-05-19, 00:07 ]
Mam jeszcze jedno pytanie związane ze skutkami ubocznymi chemii - chodzi mi o wynik badań Mamy tj. Trójglicerydy - wynik 304 mg/dL N: 50-140, czy takie przekroczenie może zwiekszać ryzyko powikłań związanych z układem krążenia ? Może zwrócić na to uwagę Lekarza ? A moze nie zawracać sobie tym głowy, bo to nie ma znaczenia w tej sytuacji? Przepraszam jeśli błądzę, ale wolę zapytać niż później żałować...
Dziękuję i pozdrawiam ciepło...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #22  Wysłany: 2011-05-19, 08:13  


anja1975 napisał/a:
Zapomniałam dodać że chemia będzie podawana w trybie hospitalizacji jednodniowej w Osrodku Chemii Jednodniowej - nie wiem czy to dobrze, trochę się obawiam że będziemy pozostawieni sami sobie w przypadku ewentualnych skutków ubocznych itd., może się mylę, nie wiem...

Zawsze możecie przecież przyjechać na oddział, jeśli coś się zacznie dziać. Poza tym lepiej zakładać, że wszystko będzie w porządku :)

Poziom triglicerydów faktycznie jest wysoki. A jaki jest poziom cholesterolu (TCH, HDL, LDL)?
_________________
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #23  Wysłany: 2011-05-20, 10:24  


HDL 48,8 mg/dL N: 40-130
LDL 104 mg/dL N: do 180
CHOLESTEROL 213 mg/dL N: 110-240
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #24  Wysłany: 2011-05-20, 17:20  


Na pewno przyda się zmiana diety, bo cholesterol dość wysoki (choć jeszcze w normie).
Można też zapytać lekarza o leki stosowane przy podwyższonym poziomie triglicerydów, np. Lipanthyl, Apo - Feno, Fenoratio (to wszystko ta sama substancja czynna). No i oczywiście zwrócić mu na to uwagę.
_________________
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #25  Wysłany: 2011-05-20, 18:25  


A mnie się kiedyś zdarzyło, że zjadłam porcję tortu z kremem o piątej po południu, a następnego dnia o 9 miałam pobraną krew i trójglicerydy ok 200, już mnie chcieli leczyć. Ale uprosiłam sprawdzenie i było 115. Dieta to potęga! Te wszystkie leki obniżające cholesterol i trójglicerydy są metabolizowane w wątrobie, a przy chemioterapii to ona ma co robić. 0 śmietany, masła, tłustego mięsa, ciastek kupnych (a mało domowych), margarynę symbolicznie, dużo sałaty (z oliwą) i powinny spaść co najmniej o 1/3. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #26  Wysłany: 2011-05-24, 14:50  


Wczoraj tj. 23.05.2011 r. Mamusia była konsultowana przez 3 lekarzy w tym przez onkologa i torakochirurga, chemia została zmieniona, nie dostanie ALIMTY. Mama przyjęła wczoraj pierwszą chemię cisplatyna 177 mg + vinorelbina 530 mg. Za tydzien dolewka, nastepnie 2 cykl chemii i kontrolne prześwietlenie. Jeśli guz się zmniejszy to chyba jest w planach jego wycięcie. Piszę "chyba" - ponieważ nie byłam z mamą i bazuje na tym, co mi przekazała.
Mama czuje się po chemii osłabiona, boli ją głowa i nie mogła spać w nocy, czuje tez metaliczny posmak i pieczenie w ustach.

Pozdrawiam wszystkich i przytulam wszystkich potrzebujących.
 
kasiutka72 


Dołączyła: 03 Mar 2011
Posty: 34
Skąd: olsztyn
Pomogła: 3 razy

 #27  Wysłany: 2011-05-24, 21:46  


Anja1975 trzymam kciuki za Was.Z tego co wyczytałam mama ma chemię szpitalu na Jagiellońskiej?
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #28  Wysłany: 2011-05-24, 22:35  


Dziękuję kasiutka 72, mama ma podawaną chemię w Poliklinice w Ośrodku Chemii Jednodniowej tj. pododdział Chemioterapii.
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #29  Wysłany: 2011-05-24, 23:39  


anja1975,
z Twojej relacji wynika, że wszystko jest tak jak być powinno.
Bardzo się cieszę.
Pozostaje życzyć remisji pozwalającej na podjęcie leczenia radykalnego.
Jesteśmy w pobliżu i oczekujemy wyników badań po II cyklu chemioterapii indukcyjnej razem z Tobą :tull:
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
anja1975 


Dołączyła: 27 Kwi 2011
Posty: 36
Pomogła: 1 raz

 #30  Wysłany: 2011-05-26, 14:39  


Dziękuję pieknie DSS, czekałam na Ciebie - jesteś Dobrym Duchem. Twoja obecność mnie uspokaja.
Obecnie Moja Mamunia (dziś Dzień Mamy) czuje się w miarę dobrze. Zamówiłam z rodzeństwem z okazji dzisiejszego święta kosz 30 różowych róż dla Mamy , mam nadzieje że się ucieszy i dodamy jej otuchy i siły do walki.

Pozdrawiam wszystkie Mamusie....
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group