1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guz płuca? Gruźlica
Autor Wiadomość
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #121  Wysłany: 2013-08-04, 12:43  


Dziekuje za wsparcie.Mam pytanie,czy puchnecie twarzy ,a konkretnie czoła i oczu może cos oznaczać.Chodzi mi o raka.Tk wyszło niby dobrze,ale czy ta aparatura nie zawodzi?Gdzieś w necie czytałam, ze jak sa małe ogniska to może tego nie wychwycic, czy to prawda?Mama cały czas siedzi, mało sie porusza.A ta opuchlizna jest spora, rano ledwie oczy widać.Ma zawroty glowy,nie może sie nachylac.Nie wiem co robic.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
niki 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 15 Lip 2011
Posty: 890
Pomogła: 236 razy

 #122  Wysłany: 2013-08-04, 22:10  


mama bierze sterydy?
bo takie opuchnięcia a także zawroty głowy, często towarzyszą sterydoterapii
może leki odwadniające by pomogly ?

trzymam kciuki za wtorek
_________________
Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nie trać nigdy światła nadziei.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #123  Wysłany: 2013-08-04, 22:29  


Nie bierze zadnych leków.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #124  Wysłany: 2013-08-05, 12:59  


A szyja, prawa ręka - nie są opuchnięte?
Czy na szyi bądź części klatki piersiowej nie pokazały się podskórnie żyły?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
magdal 



Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 500
Skąd: łódzkie
Pomogła: 105 razy

 #125  Wysłany: 2013-08-05, 13:43  


Misiak, gdy moja mama leżała w szpitalu na naświetlaniach, lekarze -mimo dobrego wyniku tk głowy - podejrzewali małe przerzuty do mózgu (?). Byłam mocno zdziwiona tą diagnozą. Lekarz wyjaśnił mi wtedy że na komputerze nie zawsze wychodzą małe zmiany, a oni mają takie podejrzenie biorąc pod uwagę zachowanie mojej mamy tam w szpitalu.
Tak więc myślę że przy tk głowy prawidłowym, nie wyklucza się jednak, że mogą być małe przerzuty. (Jeśli jestem w błędzie to niech mnie ktoś poprawi).
Teraz z głową mej mamy (po tej radioterapii) jest ok, ale niestety ma duszności, zaczęła brać dodatkowe leki i znów korzysta z tlenu :uuu:
Jutro ma tk płuc i wszystko się okaże..
Misiak, trzymaj się. Dużo sił życzę i nadziei. Przytulam mocno. Magda
_________________
Tata NDRP, Mama DRP
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #126  Wysłany: 2013-08-05, 15:28  


magdal napisał/a:
Tak więc myślę że przy tk głowy prawidłowym, nie wyklucza się jednak, że mogą być małe przerzuty.

Tak, to prawda. Wiarygodnym badaniem byłoby tu MRI.

Jednak równie możliwy jest » Zespół‚ Żyły Głównej Górnej « i ten właśnie podejrzewam.
Wyjaśni to TK klatki piersiowej (RTG niestety nie obrazuje struktur śródpiersia, a tam najbardziej prawdopodobny jest ucisk - patrząc na wyjściowe TK przed leczeniem).

Oczywiście jest to jedna z możliwych opcji jako przyczyna obecnych objawów klinicznych - jednak dość prawdopodobna.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #127  Wysłany: 2013-08-06, 16:04  


Prosze o szybka odpowiedz, mamy badanie tk płuc

TK KLP:
Śródpiersie - masa węzłowa po prawej stronie tchawicy o wym. ok 35x34 mm (uciska ŻGG), zlewa sie z masą węzłową o wym,ok. 43x3 0mm wypelniajacą okno aortalno-plucne. Poniżej cariny masa węzłowa o wym 34x22 mm. Tarczyca przebudowana guzkowo.
Płuca - w górnym biegunie prawej wneki masa węzlowa o wym 28x18 mm. Lewa wneka naczyniowa. W segm. 2 prawego pluca przy tylnej ścianie kl. piers.guzowate zagęszczenie o wym ok 28x17 mm, ktore ma kolczyste pozaciągane obrysy i częściowo szeroka podstawą przylega do oplucnej plucnej. Płuco lewe bez zmian ognisk.
Wniosek - widoczna umiarkowana regresja zmian węzłowych i płucnych.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #128  Wysłany: 2013-08-06, 17:18  


misiak 2012-12-25, 20:32 napisał/a:
TK klatki piersiowej z kontrastem:
W śródpiersiu widoczne dwie nieostro odgraniczone masy węzłowe: ku przodowi od kariny 39*45 mm i w prawej wnece płucnej okolo 30*37 mm. Po SK masy węzłowe ulegają istotnemu wzmocnieniu. W segmencie 2 płuca prawego widoczna przy tylnej ścianie klatki piersiowej jest grubościenna jama o wymiarach 33*42 mm.
Płynu w opłucnej, zmian o cechach meta do kości nie widzę. Wole guzowate tarczycy. Przepuklina kresy bialej.

misiak, 2013-08-25, 16:04 napisał/a:
Badanie tk płuc: ŚRÓDPIERSIE-masa węzłowa po prawej stronie tchawicy o wym.ok 35x34mm (UCISKA ŻGG), ZLEWA sie z masą węzłową o wym,ok.43x30mm wypelniajacą okno aortalno-plucne.Poniżej cariny masa węzłowa o wym 34x22mm.Tarczyca przebudowana guzkowo.
PLUCA-w górnym biegunie prawej wneki masa węzlowa o wym 28x18mm.Lewa wneka naczyniowa.
W segm. 2 prawego pluca przy tylnej ścianie kl.piers.guzowate zagęszczenie o wym ok 28x17mm,ktore ma kolczyste pozaciągane obrysy i częściowo szeroka podstawą przylega do oplucnej plucnej.
Płuco lewe bez zmian ognisk.
Wniosek- widoczna umiarkowana regresja zmian węzłowych i płucnych.

To nie jest regresja.
W poprzednim TK nie było uwagi o ucisku ŻGG (żyły głównej górnej), nie było też w śródpiersiu łącznej masy uciskowej o wymiarze niemal 8 cm.

Obecnie na postawie objawów klinicznych oraz TK klatki piersiowej można stwierdzić rozpoczynający się SVCS (Zespół Żyły Głównej Górnej). Stąd dziwne zachowanie chorej - wynikające z niedotlenienia.
SVCS może się stać nagle bezpośrednim stanem zagrożenia życia.
W raku płuca leczy się go radioterapią (objawy szybko wtedy ustępują).

Sprawa wdrożenia leczenia jest pilna.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #129  Wysłany: 2013-08-06, 17:23  


Dziekuję za odpowiedz, tak było napisane w opisie. Leczenie czyli naświetlanie?, ale klatki piersiowej? TO OZNACZA JAKIŚ PRZEZUT? Jestem taka zdenerwowana. Mama chce poczekać za wypisem ze szpitala jeszcze 2 tyg, ale tu chyba nie ma na co czekac, tak to zrozumiałam.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #130  Wysłany: 2013-08-06, 17:28  


Nie, nie można czekać.
Tak, leczeniem (które winno być rozpoczęte natychmiastowo) jest radioterapia śródpiersia.

Nie doprowadzi ona do wyleczenia, jednak złagodzi objawy, znacząco zmniejszy cierpienie i wydłuży życie.

To nie nowy, odległy przerzut, a rozrost tkanki nowotworowej w miejscu poprzednio zajętym. Inaczej mówiąc: progresja choroby (jej nawrót i rozwój - szczególnie miejscowy).
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #131  Wysłany: 2013-08-06, 23:16  


Dzwonilam, żeby mamę zarejestrować noi termin na 19,08. trochę długo. Teściu jutro ma jechać na oddział onkologii i pokazać opis tk. Ciekawe czy lekarz poświęci mu czas. Oj jak to wszystko toprnie dziala. W filmach tylko jest pięknie. A tu czas leci i liczy sie każdy dzień..

[ Dodano: 2013-08-06, 23:20 ]
Co to jest łączna masa uciskowa, to jest guz czy jakiś plyn. Przepraszam ale trochę nie rozumiem.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #132  Wysłany: 2013-08-06, 23:50  


misiak napisał/a:
Co to jest łączna masa uciskowa,to jest guz czy jakiś plyn.

Tu: zmienione guzowato (zajęte przez nowotwór) twarde, duże węzły chłonne. Łączące się w jeden wielki guz. Uciska on żyłę główną górną, co utrudnia właściwy przepływ krwi.

misiak napisał/a:
Teściu jutro ma jechać na oddział onkologii i pokazać opis tk.

Warto by przy tym wspomniał, że stan chorej pogarsza się "w oczach" z dnia na dzień. I doszły właśnie silne obrzęki twarzy. To ważne, bo to będzie najistotniejszy dla onkologa sygnał, że sprawa jest pilna.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #133  Wysłany: 2013-08-07, 00:08  


Martwi mnie to ,wlaśnie w zeszłym roku siostra pochowała teścia, miał obrzęk twarzy, podano chemię i ona mu pomogła odejść, ale nie było innego wyjścia. Po 1,5 miesiaća już go nie było. Teraz ja mam podobnie. Jakie są rokowania przy tych objawach. Na długo to sie zatrzymać może?Myslałam, że będziemy miec trochę dłuzszy czas na odpoczynek, a tu znowu coś. Mama myśli,że to błędnik, ale jak poczytałam sobie o ŻGG to podobne objawy ma. Nie wiem jak to zniesie znowu. Myslę,że sie załamie. Jak jej powiedzieć, że to znowu wróciło. :cry:

[ Dodano: 2013-08-07, 13:19 ]
Jeśli mama ma dość długi termin na wizyte, to czy jesli jutro pojade na odział onkologii z tym opisem to ktosik mi powie co dalej.Bo jesli to jest żgg to nie ma sensu na takie czekanie.Nie wiem co robić.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #134  Wysłany: 2013-08-08, 15:28  


misiak, Jak już wiesz ZŻGG, jest zagrożeniem życia.
Jedź jutro i porozmawiaj z lekarzem, Ja bym tak zrobiła.
Co do rokowań, to nikt Ci nie powie ile czasu Wam zostało, i nie mopżna też porównywać przypadku mamy do innych, bo każdy przypadek to indywidualna sprawa.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #135  Wysłany: 2013-08-08, 20:21  


Mama na 14 sierpnia na radioterape.Jak to wygląda, czy przez pare dni to trwa, może któraś mi to wyjaśnić.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group