1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości
Autor Wiadomość
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2015-01-27, 13:46  Rozsiew nowotworowy do wątroby i kości


Witam wszystkich serdecznie i bardzo proszę o interpretację wyniku badania PET-TK.
Sprawa dotyczy mojego taty. Tata ma podejrzenie rozsiewu nowotworowego do wątroby i kości. Ognisko pierwotne nieznane.

Badanie PET:
Głowa i szyja:
Bez ewidentnych uchwytnych ognisk podwyższonej aktywności znacznika typowych dla procesu npl przebiegającego z wysokim metabolizmem glukozy. Graniczne węzły chłonne szyjne środkowe i dolne po stronie lewej do wym. ok.15x10mm ,bez ewidentnego pobudzenia metabolicznego.

Klatka piersiowa:
Bez ewidentnych ognisk patologicznie podwyższonej aktywności znacznika typowych dla procesu npl przebiegającego z wysokim metabolizmem glukozy. W miąższu obu płuc liczne zmiany drobnoguzkowe i guzkowe śr. do ok 6mm (w seg.5 prawym) ,bez ewidentnych cech pobudzenia metabolicznego -radiologicznie podejrzane. Pasmowate zwłóknienia nadprzeponowe w płatach dolnych obu płuc i w płacie środkowym prawym.

Jama brzuszna i miednica:
Obszary podwyższonego metabolizmu glukozy :
- w obrębie powiększonej wątroby w obu płatach widoczne liczne obszary patologicznie podwyższonego metabolizmu glukozy SUVmax do 13,8 ,zlewające się w segm. IV,VII i VIII -w obrazie radiologicznym słabo odgraniczone ,zlewające się obszary hypodensyjne.
- w topografii węzłów chłonnych przyaortalnych po str. prawej (pomiędzy aortą i ŻGD) częściowo zlewających się do wym ok. 21x14mm - SUVmax 5,8 i nieco poniżej o wym ok.15x8mm SUVmax 3,0
Uwapniały złóg w pęcherzyku żółciowym. Śledziona powiększona dł ok.204mm. Lewe nadnercze pogrubiałe , bez ewidentnych cech patologicznego pobudzenia metabolicznego. Wolny płyn w jamie brzusznej przywątrobowo ,przyśledzionowo, pomiędzy pętlami jelitowymi i w miednicy małej.

Układ kostno-stawowy i mięśniowy :
W zakresie układu kostnego bez ewidentnych uchwytnych ognisk podwyższonej aktywności znacznika typowych dla procesu npl przebiegającego z wysokim metabolizmem glukozy. Nieznaczne pobudzenie metaboliczne w topografii dołu łokciowego prawego -w pierwszej kolejności artefakt naczyniowy.Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w odcinku piersiowym kręgosłupa.

Uwagi: poziomy referencyjne SUV max: łuk aorty - 2,0.

Wnioski: Liczne obszary patologicznie podwyższonego metabolizmu glukozy w obrębie wątroby - przemawiają za procesem rozrostowym, do weryfikacji hist.- pat. Opisywane w jamie brzusznej węzły chłonne przyaortalne - podejrzane. Zmiany guzkowe w płucach -radiologicznie podejrzane o meta , ze względu na graniczną wielkość zmian ocena metaboliczna niediagnostyczna.

Załączam też wyniki TK, która była robiona podczas pobytu w Szpitalu.
wątroba powiększona (18 cm) bez cholestazy, o zredukowanym rysunku naczyniowym. w PP rozsiane hypodensyjne zmiany guzkowe wielkości do 14 mm i częściowo zlewające się ze sobą z brzeżnym wzmocnieniem zmian po podaniu kontrastu – obraz do różnicowania pomiędzy guzkami regeneracyjnymi w przebiegu marskości wątroby, mniej prawdopodobny rozsiew nlp. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów. Śledziona powiększona (17 cm) o jednorodnym cieniowaniu, bez zmian ogniskowych. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Nerki prawidłowej wielkości, położenia i kształtu, o prawidłowym cieniowaniu. w nerce lewej torbiel 12 mm. Nadnercza niepowiększone. Aorta brzuszna nieposzerzona. Widoczne blaszki miażdżycowe w obrębie ściany. Okołoaortalnie niecharakterystyczne węzły chłonne wielkości do 12 mm. Pęcherz moczowy gladkościenny. Rąbek płynu przywątrobowo, m/pętlowo i w miednicy małej

Ponadto tata miał robioną gastroskopię, która nic niepokojącego nie wykazała.
W badaniach krwi stwierdzona anemia średniego stopnia i hiperkalcemia.
Tata jest cukrzykiem (II typ) - leczy się już od kilkunastu lat.

Czekamy teraz na wizytę u onkologa. Tacie 'bólowo' nic nie dolega, ale schudł w ciągu ostatniego roku ok 12 kg i jest coraz słabszy. Bardzo proszę o interpretację i ewentualne wskazówki co robić dalej? Czy nie powinniśmy uderzyć z tym również do hematologa?

Z góry dziękuję i pozdrawiam :)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2015-01-27, 22:06  


aNiTa_777,

Co było powodem wykonania PET? Pogarszające się samopoczucie taty i chudnięcie? Jakie badania wykonano przed PET - bo zakładam, że zaczęto od "prostszych".
O rozsiewie do kości nic nie znalazłam w podanym przez Ciebie wyniku - skąd to przypuszczenie? Czy z powodu hiperkalcemii? Bo ona nie musi oznaczać przerzutów do kośćca, zwłaszcza, że ani PET ani TK o tym nie wspominają. Niemniej jest to wskazówka dość "onkologiczna". Onkolog to dobry kierunek, bo trzeba chyba spróbować podejść do weryfikacji tych zmian w wątrobie - jeśli biopsja jest wykonalna. Hematolog nie, anemia jest zapewne w tym przypadku spowodowana upośledzoną wydolnością wątroby ( powiększona, liczne zmiany). Były robione może badania enzymów wątrobowych? A jak funkcja nerek ( przy cukrzycy)?
 
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2015-01-28, 09:57  


Zacznę zatem od początku.
Tata od jakiegoś czasu traci wagę i odczuwa spore pogorszenie tolerancji wysiłku (bólowo nic mu nie dolega). Od kilu miesięcy męczy go suchy kaszel. Pierwszym badaniem, jakie zrobił było RTG klatki piersiowej – nie wykazało nic niepokojącego. Następnie była morfologia, która pokazała, że ma początki anemii. Dostał żelazo i leki przeciwhistaminowe na kaszel. Anemia nie ustąpiła, kaszel trochę zelżał. W między czasie tata zrobił sobie usg jamy brzusznej, które wykazało powiększoną wątrobę i śledzionę. Poniżej wynik badania:

„wątroba powiększona o niejednorodnym echogramie miąszu, widoczne obszary o podwyższonej echogeniczności – nierównomierne stłuszczenie? Prawy płat dł. ok 21 cm. Drogi żółciowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy o pogrubiałych ścianach zawiera złóg 12 mm. Trzustka niepowiększona o jednorodnym echogramie miąższu. Przewód Wirsunga nieposzerzony. Poj. węzły chłonne w ok. trzustki do 18 mm (w więzadle wątrobowo-dwunastniczym). Śledziona znacznie powiększona o jednorodnym echogramie miąższu dł. 18-19 mm. nerki prawidłowej wielkości, kształtu, położenia, bez cech zastoju i typowych cieni złogów. Warstwa miąższowa prawidłowej szerokości i echogeniczności. W lewej nerce poj. torbiele do 11 mm. Prostata niepowiększona o niejednorodnym echogramie miąższu, podpęcherzowa. Wolny płyn w jamie otrzewnej przy wątrobie, śledzionie i w miednicy małej do 20 mm”

Lekarz wykonujący usg skierował tatę do szpitala w celu dalszej diagnostyki. Tam miał robioną TK jamy brzusznej i gastroskopie (wyniki w pierwszym moim wpisie). Wyniki badań krwi, jakie miał robione podczas pobytu:
Biochemia:
Albumina – 40 g/l; Bilirubina całk. – 6.5 umol/L, Kreatynina – 48 umol/L, Glukoza – 5.25 mmol/L, AST – 22 U/L, ALT – 11 U/L, Białko całkowite 71 g/L, Mocznik 5,8 mmol/L, CRP ilościowo 13,5 mg/L, Sód 136 mmol/L, Potas 4,3 mmol/L, Wpań 3.03 mmol/L, Żelazo 5,6 umol/L, LDH 128 U/L

Immunochemia TSH=1.73, HBsAg ujemny, Anty HCV ujemny.
Koagulologia PT=1.0 INR, APTT czas kaol.-kefal=33.3 sek
Ferrytyna 163.2 ng/ml
AFP 6.0 U/ml
Parathormon 1,7 pg/ml

W leczeniu szpitalnym zastosowano wlewy kroplowe z diuretykiem pętlowym, hydrokortyzon. Zmodyfikowano leczenie hypoglikemizujące – odstawiono doustne leki p/cukrzycowe i włączono insulinę ludzką w modelu 4 wstrzyknięć. Podano pamifos po którym poziom wapnia wrócił do normy. Po dwóch tyg. tata został wypisany do domu. W karcie informacyjnej ze szpitala w rozpoznaniu podano: podejrzenie rozsiewu nowotworowego do wątroby i kości – ognisko pierwotne nieznane. W zaleceniach dalsza diagnostyka w poradni onkologicznej oraz wykonanie kolonoskopii. To właśnie od onkologa tata dostał skierowanie na PET. Czekamy teraz na kolejną wizytę u oknologa. ale to dopiero w przyszłym tyg.

Czy w wyniku PET tylko zmiany w wątrobie są niepokojące? Martwi mnie też zapis o zmianach w płucach.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2015-01-28, 11:44  


aNiTa_777,

Skomplikowane to wszystko. Przeczytałam jeszcze raz na spokojnie wyniki badań i widzę, że umknęło mi to spore powiększenie śledziony - takie jednoczesne powiększenie wątroby i śledziony na pewno nie jest przypadkowe. Nie jestem lekarzem więc napiszę Ci tylko, że diagnostyka trochę potrwa bo wyniki różnych badań na razie nie potwierdzają jednego wspólnego przypuszczenia. Zmiany w wątrobie nie są opisane jako ogniskowe (charakterystyczne dla przerzutów), z drugiej strony marskość wątroby ( sugerowana w TK) prowadzi do zmniejszenia tego narządu a nie znacznego powiększenia.
Nie jestem już taka pewna czy nie będzie konsultacji z hematologiem ze względu na tę hepatosplenomegalię. Chyba, że wcześniej uda się pobrać próbki ze zmian w wątrobie do histpatu i to da odpowiedź jaki to rodzaj patologii.
Tata ma obniżoną kreatynę czyli nerki ciut słabsze, nadal trochę wapń podwyższony ale parathormon w normie - czy z powodu tego wapnie w wypisie ze szpitala jest mowa o rozsiewie do kości? Bo w badaniach obrazowych nic nie ma. A w morfologii taka pozycja jak MCV jest w normie czy poniżej?
Pytasz, czy w PET tylko wątroba niepokoi -myślę, że niepokoi obraz całościowy, jest to jakieś schorzenie ogólnoustrojowe powodujące wyraźne skutki w kondycji i samopoczuciu pacjenta. Dynamika tego schorzenia nie wskazuje raczej na jego ostrą postać stąd być może trafiony był Twój pomysł z hematologiem - niemniej to zadanie dla Waszego lekarza.
Dodam tylko, że rozsiew nowotworowy bez rozpoznanego ogniska pierwotnego można stwierdzić po potwierdzeniu histopatologicznym zmian przerzutowych.
http://www.onkologia.zale...ejscowieniu.pdf
Pozdrawiam
 
alka28+ 


Dołączyła: 28 Cze 2013
Posty: 149
Pomogła: 50 razy

 #5  Wysłany: 2015-01-28, 12:21  


Cytat:
Tata ma obniżoną kreatynę czyli nerki ciut słabsze


To pomylka. O chorobach nerek swiadczy podwyzszona, a nie obnizona kreatynina.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2015-01-28, 12:39  


alka28+,

Dziękuję za poprawkę. Mój błąd, myślałam o klirensie kreatyniny. Przepraszam.
 
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2015-01-28, 13:49  


Udało nam się dostać dzisiaj do onkologa. Za ok 2 tyg. będzie robiona kolonoskopia potem biopsja wątroby.
Cytat:
nadal trochę wapń podwyższony ale parathormon w normie - czy z powodu tego wapnie w wypisie ze szpitala jest mowa o rozsiewie do kości?


parathormon jednak nie jest w normie bo wynosi 1.7 pg/ml a norma wg danych z wypisu to od 15.0 do 65.0. Co oznacza tak niski jego poziom w połączeniu z podwyższonym poziomem wapnia?

Cytat:
A w morfologii taka pozycja jak MCV jest w normie czy poniżej?


MCV w normie, wynosi 82.9 (normy to 80-90)

Zaczynam mnie to wszystko przerastać. Boję się tego, że diagnostyka będzie zaniechana. Już teraz wszyscy lekarze podchodzą do tematu wg mnie w rutyniarski sposób. Nie wykazują chęci do szukania, nie mają pomysłu. Pomimo tego że tata nie ma jeszcze potwierdzonej diagnozy traktują to jakby było już pewne :/ ///

[ Dodano: 2015-01-28, 13:53 ]
[quote="missy"]aNiTa_777,


czy z powodu tego wapnie w wypisie ze szpitala jest mowa o rozsiewie do kości?


Lekarz prowadzący tylko na podstawie podwyższonego poziomu wapnia stwierdził przerzuty do kości
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2015-01-28, 14:50  


aNiTa_777,

alka28+ poprawiła mój jeden błąd, a teraz to - bardzo przepraszam, bez okularów niedbale czytam i pomyliłam pmol z pg/ml. Dam sobie dzisiaj spokój bo coś bałaganiarsko mi to idzie. Niski PTH i podwyższony wapń rzeczywiście kierują w stronę nowotworową. Znalazłam jeszcze coś takiego ( nie wiedziałam wcześniej) :
http://www.przeglad-urolo...rtykul.php?1393 pod tabelą nr 2
 
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2015-01-29, 08:20  


Cytat:
Dam sobie dzisiaj spokój bo coś bałaganiarsko mi to idzie.


Nic nie szkodzi, zdarzyć się może każdemu. Grunt że w porę wyłapane :)

Dziękuje za zainteresowanie i odpowiedzi.
 
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #10  Wysłany: 2015-01-30, 11:19  


Będę wdzięczna jeśli ktoś jeszcze ‘pokusi się’ o interpretacja zwłaszcza wyniku PET i podpowie co robić dalej? Spokojnie czekać na biopsję wątroby i kolonoskopię (będą robione za półtora tyg.) czy próbować uderzyć do innych lekarzy w między czasie?

Czy biopsję wątroby robi się w znieczuleniu ogólnym? Nie wiemy na chwilę obecną czy będzie to grubo czy cienkoigłowa. I jak długo czeka się na wynik hist-pat?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2015-01-30, 16:21  


Biopsję wątroby robi się w znieczuleniu miejscowym. Na wynik his-pat czeka się średnio 7-14 dni.

pozdrawiam
 
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #12  Wysłany: 2015-01-31, 23:40  


A jaka jest różnica międzu cienko, a grubo igłową?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #13  Wysłany: 2015-02-01, 00:46  


http://pl.wikipedia.org/wiki/Biopsja
http://www.biust.pl/rak_p...ologiczne.htm#3
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
aNiTa_777 


Dołączyła: 27 Sty 2015
Posty: 43
Pomogła: 1 raz

 #14  Wysłany: 2015-02-20, 12:40  


Witam ponownie.
Jesteśmy w trakcie dalszego diagnozowania. Strasznie długo to trwa.

Sprawa posunęła się o czystą kolonoskopię i biopsję wątroby.
Tu moja prośba o interpretację wyniku biopsji:

"Nieliczne płaty hepatocytów bez cech atypii"

Co to oznacza? Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #15  Wysłany: 2015-02-20, 14:05  


Hepatocyty to komórki miąższu wątroby, układają sie w większe struktury ( m.in. płaty) - a bez cech atypii to po prostu obraz normalny.

[ Dodano: 2015-02-20, 14:20 ]
Wynik biopsji ok, ale w odniesieniu do wniosków PET i TK - zastanawiający. W PET liczne obszary patologicznego wzmocnienia w obu płatach, w TK liczne ogniska hypoechogeniczne w ( tylko?) płacie prawym - wydaje się, że igła biopsyjna powinna w "coś" trafić... Zdecydowanie należy pytać lekarza co sądzi o takim wyniku biopsji, czy jest on, mówiąc krótko, miarodajny.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group