1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak jelita grubego i meta do wątroby
Autor Wiadomość
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #301  Wysłany: 2015-02-13, 23:29  


Przy wznowie nowotworu marker CEA wytwarzany jest bezpośrednio przez komórki nowotworowe. Istnieje znaczna zależność między stężeniem CEA w surowicy, a zaawansowaniem nowotworu.
Przede wszystkim ma pomocnicze znaczenie w procesie rozpoznawania skuteczności zastosowanego leczenia i monitorowania stanu zdrowia pacjenta oraz do wykrywania przerzutów.

Cytat:
czy świadczy to w jakiś sposób o zajęciu pewnych organów lub miejsca przerzutu?

Nie wskaże miejsca pojawienia się przerzutu tylko zasygnalizuje rozwijanie się schorzenia oraz słabą odpowiedź na leczenie onkologiczne.
_________________
Aegrotus sacra est...
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #302  Wysłany: 2015-02-17, 16:35  


Wynik histopatologiczny:
"1.Polip kątnicy"- wycinek endoskopowy śr. ok.0,15 cm
2. Wyc. z owrzodzenia j.grubego- wycinki endoskopowe śr. do ok. 0,2 cm

Ad1. Gruczolak cewkowy z dysplazją małego stopnia we fragmentach
Ad2. Fragmenty błony śluzowej jelita, niektóre normotypowe, niektóre z brzeżnym owrzodzeniem, w obrębie którego widoczne są zgniecione, atypowe cewy gruczołowe. Poza tym luźno leżące komórki oraz cewy gruczołowe z cechami atypii, najprawdopodobniej nowotworowe. Wycinki zbadane w całości, krojone seryjnie".

I co wy na to? Jest ten skurczybyk czy nie w jelicie?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #303  Wysłany: 2015-02-17, 18:33  


Możemy powiedzieć tylko to co w opisie - u pacjenta z wywiadem onkologicznym obecność atypowych komórek gruczołowych z dużą szansą wskazuje na nowotwór złośliwy.
_________________
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #304  Wysłany: 2015-02-24, 09:08  


Witajcie
jesteśmy po wizycie, znów żadnych konkretów. Biopsji wątroby nie da się zrobić z uwagi na dostępność, nie wiadomo co tam "świeci". W środę lekarka przedstawi mamy sprawę na konsylium więc czekamy na telefon.

|hmm|
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #305  Wysłany: 2015-02-25, 14:08  


Decyzja podjęta- chemia, jaka i kiedy dowiemy się 12 marca od lekarza. :rrr: będziemy walczyć
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #306  Wysłany: 2015-03-12, 20:45  


Po dzisiejszej wizycie- konsultacja z kardiologiem i badania krwi, markery itp, po tym do "chemika" przewidywany schemat to XELIFIRI ( kapecytabina, irynotekan) - lub xeloda plus irinotecan, ktoś coś?
Poza tym miałyśmy wizytę u lekarza paliatywnego wypisał "fajne" leki na apetyt, przeciwbólowe plastry, wspomagające trawienie i przepływ żółci.
Mama od dwóch miesięcy mało co je, nie może mówi, że ma blokadę, na widok niektórych rzeczy i potraw podnosi jej się wszystko do gardła. nie wiem jak przetrwa tą chemię, chce bardzo ale jeśli będą to tabletki to nie wiem czy będzie w stanie je w ogóle połknąć.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #307  Wysłany: 2015-03-12, 20:56  


Małgosia81 napisał/a:
XELIFIRI ( kapecytabina, irynotekan) - lub xeloda plus irinotecan, ktoś coś?

W sensie, co?
XELIRI. I Xeloda to handlowa nazwa kapecytabiny właśnie.
_________________
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #308  Wysłany: 2015-03-12, 21:51  


Małgosia81,

W jakiś sposób zachęcaj mamę do jedzenia. Niech je często a po trochu, może nutridrinki, może ma jakieś zachcianki "jedzeniowe" to je spełniaj, żeby tylko coś podjadała, bo później będą problemy z chemią. Dość, że chemia osłabia to jeszcze niejedzenie zrujnuje organizm.

Pozdrawiam
 
ileene 



Dołączyła: 13 Maj 2014
Posty: 610

 #309  Wysłany: 2015-03-12, 21:54  


Cytat:
nie wiem jak przetrwa tą chemię, chce bardzo ale jeśli będą to tabletki to nie wiem czy będzie w stanie je w ogóle połknąć.

Xelodę można spokojnie rozpuścić w szklance wody. Rozpuszcza się bez problemu. I po wypiciu popić (przy okazji przepłukując jamę ustną) niewielką ilością samej wody. I po problemie ;)
 
 
aleksandraL 


Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 149
Pomogła: 6 razy

 #310  Wysłany: 2015-03-13, 10:26  


Małgosia81 napisał/a:
Poza tym miałyśmy wizytę u lekarza paliatywnego wypisał "fajne" leki na apetyt


a mogłabyś mi zdradzić co? Bo u nas mega problem z apetytem.


pozdrawiam :)
_________________
Ola
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #311  Wysłany: 2015-03-13, 14:41  


aleksandraL,
Jeśli chodzi o "fajne" leki od lekarza - to są leki sterydowe, na receptę, samodzielnie nie można ich stosować, nie zawsze też warto tak modulować organizm. To lekarz musi zdecydować czy należy je podawać, bo w żaden inny sposób nie uda się wzbudzić apetytu.
I proszę, choć to na pewno wiesz - nie kupujcie też żadnych bezreceptowych specyfików na apetyt bez upewnienia się u lekarza, że można.
Z domowych sposobów - małe porcje, zmienne smaki, raczej kwaskowate ( o ile układ pokarmowy pozwala).
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #312  Wysłany: 2015-03-13, 20:13  


Dziewczyny- "fajne" leki od lekarza to leki które mama będzie zażywać po raz pierwszy i są nie tylko na apetyt to zestawienie leków rozkurczowego (spasmolina), na apetyt (megalia), na przewody żółciowe (cholestil), plastrów przeciwbólowych (transtec), oraz pomocniczy przy zapaleniu trzustki i problemami z wątrobą (zapomniałam nazwy). Wszystko to ma na celu wspomóc mamę w tych ciężkich chwilach. Dlatego napisałam że "fajne" bo czytając opisy i wskazania idealnie pokrywają się z dolegliwościami mamy na jakim poziomie poprawią mamy samopoczucie to już inna kwestia.

absenteeism chodziło mi czy ktoś ma jakieś doświadczenia jeśli chodzi o ten schemat i mógłby się nimi ze mną podzielić tak jak napisała ileene że można ja np. rozpuszczać. Na chwilę obecną mamie coś większego od kluski zacierkowej nie przechodzi przez przełyk- taki odruch ma i nie możemy nic na to poradzić. Jeść je gdy musi przed tabletkami i jak ma na coś ochotę ale nie może się zmuszać bo ma odruch wymiotny. Mam nadzieję że jej troszkę ulży i wynika to z jakieś bariery psychicznej.
 
aleksandraL 


Dołączyła: 07 Wrz 2012
Posty: 149
Pomogła: 6 razy

 #313  Wysłany: 2015-03-13, 20:48  


missy

spokojnie, takie głupoty nie przychodzą mi do głowy. Pytam bo moja mama ma z tym problemy i właśnie dostała w zeszłym tygodniu steryd - metypred.
Chcę znać jak najwięcej możliwości, niestety u nas megalia czy megace zamierzonych skutków nie przyniosła.

pozdrawiam Was. :)
_________________
Ola
 
tazmanka 


Dołączyła: 23 Sty 2014
Posty: 10
Pomogła: 2 razy

 #314  Wysłany: 2015-03-13, 21:43  


Małgosiu trzymam kciuki za mamę. Powiedz mi bo ja nie zrozumiałam,czyli jest przerzut na wątrobie i wznowa w jelicie?
 
Małgosia81 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 791
Skąd: Świętokrzyskie
Pomogła: 97 razy

 #315  Wysłany: 2015-03-14, 17:26  


tazmanka według badań jest coś w wątrobie co łączy się z czymś na nadnerczu, w jelicie guza nie ma ale buszują komórki atypowe najprawdopodobniej nowotworowe. Takie nie wiadomo co i dlatego chcą teraz podać chemię i zobaczą czy zmiany na to zareagują. Mam mieszane uczucia bo wznowa nie jest poparta szczegółowymi badaniami( biopsją np.) i nie wiadomo czy to przerzuty czy też coś innego. Dzięki za cieplutkie słowa. Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group