1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2012-06-28, 13:07
Proszę o poradę
Autor Wiadomość
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #1  Wysłany: 2012-03-07, 11:03  Proszę o poradę


Witam cieplutko użytkowników.

Chciałabym prosić o poradę i interpretację wyników .
Choroba dotknęła mojej mamy w 2005 roku zachorowała na czerniaka oka. Została poddana brachyterapii. Wszystko było dobrze do roku 2011 w którym wykryto podczas badania Usg dwie zmiany na wątrobie.

Początkowo powiedziano mojej mamie że są to naczyniaki i ma się zgłosić na kontrol za trzy miesiące. Jednak inny lekarz zlecił badania i okazało się że jest to przerzut z oka.
Trochę tych badań międzyczasie było i może nie będę ich teraz opisywać.

Ważne jest to że pobrano też wycinek z żołądka ; za pierwszym razem wykazał czerniaka, powtórzono i już tego nie potwierdzono. Postanowiliśmy poddać się raz trzeci gastroskopii, podczas której znowu pobrano materiał do badania. Niestety potwierdziło się że w żołądku też jest czerniak.

Mama trafiła do innego lekarza który powiedział że jest za dużo niejasności i zlecił badanie PET.

Oto OPIS BADANIA PET
GŁOWA I SZYJA - OUN
Bez patologicznego gromadzenia 18F-FDG
Wzmożone gromadzenie 18F-FDG w migdałkach podniebnych: prawy SUVmaxFDG = 4,6 lewy FDG = 4,8 - odczynowe.
Stan po brachyterapii czerniak gałki ocznej lewej, bez patologicznego gromadzenia 18F-FDG.
Wzmożone gromadzenie 18F-FDG SUVmax FDG = 4.3 w fałdach glosowych związane z fonacją.

KLATKA PIERSIOWA
Węzły chłonne bez wzmożonego gromadzenia 18F-FDG
Miękkotkankowy guzek 4mm w segmencie 6 lewego płuca bez wzmożonego gromadzenia FDG, poza tym płuca bez zagęszczeń,bez wzmożonego gromadzenia 18F-FDG.
Jamy opłucnowe i osierdzia bez płynu. Bez wzmożonego gromadzenia 18F-FDG

JAMA BRZUSZNA
Wątroba-dwie hipermetaboliczne zmiany tkankowe:
- SUV maxFDG = 6,3 połozona na granicy segm. 4 i 8 o średnicy 33mm wg CT
- SUV maxFDG = 6,6 położona w segmencie 6 o wym. 51x61x91 mm wg PET (słabo widoczna w fazie natywnej CT)
Rozlane, wzmożone gromadzenie 18F-FDG (SUVmax FDG =2,4) w ścianie żołądka-zapalenie?
Śledziona, nadnercze prawe, węzły chłonne bez patologicznego gromadzenia 18F-FDG.
Drobne ognisko wzmożonego gromadzenia 18F-FDG SUVmax FDG = 1,6 w nadnerczu lewym - do obserwacji.
Trzustka z obecnością zwapnień, w głowie drobne ognisko wzmozonego gromadzenia 18F-FDG SUVmax FDG = 1,8
Fizjologiczne wydalanie F-FDG z moczem.
Stan po panhisterektomii.

UKŁAD KOSTNY
Układ kostny bez wzmożonego gromadzenia 18F-FDG wskazujących na proces "meta".
Ognisko wzmożonego gromadzenia 18F-FDG SUVmax FDG = 2,8 w mięśniu czworobocznym uda po prawej stronie (przy guzie kulszowym FDG = 2,8) - odczynowe, podobne w mięśniu zasłonowym wewnętrznym po stronie prawej FDG = 2,5.
Wzmożone rozlane gromadzenie 18F-FDG w mięśniach przedramion, goleni i stóp - odczynowe.

WNIOSEK:
Aktywne metaboliczne zmiany w wątrobie -"meta"w przebiegu czerniaka.
Żołądek bez ogniskowych wzmożonych zaburzeń gromadzenia 18FDG.


Teraz czekamy na wizytę u lekarza, który zinterpretuje wyniki i zleci jakieś leczenie.
Zastanawiam się nad tymi wynikami. W końcowym wniosku pisze że w żołądku nie ma przerzutów. Rozumiem że są tylko w wątrobie, ale poprzednie badania histopatologiczne są mniej wiarygodne od badania Pet?
Już mam straszny mętlik w głowie, nie wiem jakie mamy szanse,co możemy zrobić. Czy są szanse na operację wątroby. I jak się ma do tego oko, które jest bez zmian a jednak daje przerzuty?

Wiem że dużo tych pytań,ale może ktoś zechce coś doradzić, podpowiedzieć, porozmawiać? Będę wdzięczna za każdą odpowiedz.
Pozdrawiam :)
 
 
aga0329 


Dołączyła: 09 Sty 2012
Posty: 27
Pomogła: 1 raz

 #2  Wysłany: 2012-03-07, 12:07  


Cześć,
Myślę, że skierują Twoją Mamę na chemioterapię jeśli chodzi o te meta do wątroby a może po chemii zrobią operację. Moja mama miała raka jelita grubego teraz jest w trakcie chemioterapii na szczęści USG wykazało, że wątroba jest czysta, dzisiaj się o tym dowiedziałam. Przerzuty z tego co wiem nie robią się tylko z pierwotnego guz prznoszą się z krwią czy np limfą. Najważniejsze to pamiętajcie, że na raka się nie umiera, raka się zabija. Życzę dużo zdrówka i pozdrawiam ;*
_________________
DAMY RADĘ !
 
iwka3219 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 02 Cze 2010
Posty: 915
Pomogła: 219 razy

 #3  Wysłany: 2012-03-07, 12:26  


kuli napisał/a:
2005 roku zachorowała na czerniaka oka.

Masz moze wynki badania his- pat ?

kuli napisał/a:
Ważne jest to że pobrano też wycinek z żołądka ; za pierwszym razem wykazał czerniaka, powtórzono i już tego nie potwierdzono. Postanowiliśmy poddać się raz trzeci gastroskopii, podczas której znowu pobrano materiał do badania. Niestety potwierdziło się że w żołądku też jest czerniak.

Masz moze wyniki his- pat ?

Mysle, ze te informacje beda istotne dla naszych Moderatorow ,wiec dobrze by bylo podac wyniki :)

Gdzie sie leczycie ( w jakim osrodku ) ?
Badanie PET jest swieze ? Z kiedy ?

Pozdrawiam :)
Iwona
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #4  Wysłany: 2012-03-07, 12:42  


iwka3219 napisał/a:
kuli napisał/a:
2005 roku zachorowała na czerniaka oka.

Masz moze wynki badania his- pat ?

W oku nie była robiona biopsja, mama w Krakowie miała robione inne badania, które stwierdziły nowotwór.
Z zołądka są wyniki, ale ma je mama i teraz nie mogę ich przytoczyć. Postaram się je przepisać i jak najszybciej je tu zamieścić.

Badanie Pet było robione ok dwóch tygodni temu. Wyniki przyszły wczoraj. A już dzisiaj udało się mamie umówić na wizytę do lekarza.
Najbliżej mamy do Lublina i tam znalazłyśmy miłego lekarza. A ja będzie i co on dzisiaj powie to dowiem się wieczorem. Mama nie jest jeszcze poddana żadnemu leczeniu.

Dziękuję za szybką odpowiedz .
 
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #5  Wysłany: 2012-03-07, 15:30  


Cytat:
Najbliżej mamy do Lublina i tam znalazłyśmy miłego lekarza.

Ja znam samych niemiłych lekarzy i wszyscy są znakomitymi specjalistami w swoich specjalizacjach. Pamiętaj o tym :)
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #6  Wysłany: 2012-03-07, 15:50  


vioom napisał/a:
Cytat:
Najbliżej mamy do Lublina i tam znalazłyśmy miłego lekarza.

Ja znam samych niemiłych lekarzy i wszyscy są znakomitymi specjalistami w swoich specjalizacjach. Pamiętaj o tym :)

Mam nadzieję że trafiliśmy na dobrego specjalistę ,który przy okazji jest wspaniałym człowiekiem.
Ale tej pewności nie mam,szukając lekarza sugerowałam się opiniami z internetu.Innego wyjścia nie mieliśmy :)

[ Dodano: 2012-03-08, 12:19 ]
Mama juz po wizycie .Niestety dalej to wszystko stoi w miejscu .Lekarz nie podejmie się operacji .Polecił lekarza Rudkowskiego w Warszawie i jakąś nową chemię (mama niezapamiętała nazwy) która nie jest refundowana, ale w Warszawie w większym ośrodku można próbować .
Nie byłam z mamą na tej wizycie ,więc informacje nie są pełne .
Udało się zarejestrować do tego lekarza na poniedziałek.Zobaczymy.
Czy może ktoś wie o jaką chemię chodzi ?Ponoć mama te guzy na wątrobie ma "męskie" i na tego typu ona lepiej działa.
 
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #7  Wysłany: 2012-04-11, 12:04  


Witam cieplutko po dłuższej przerwie .
Mama była na konsultacji w Warszawie u dr Rudkowskiego .Polecił on innego lekarza ,też z Warszawy dr Nyckowski specjalista od wątroby ,który może zechciałby operować.
Mama juz jest po wizycie,lekarz po obejrzeniu badania Pet zgodził się na operację .Zdziwiło mnie tylko ,czemu nie obejrzał ostatniego TK.
Mają dzwonić początkiem maja .
Jednak mamę coraz bardziej boli wątroba,ma stan podgorączkowy.Nie ma siły od dwóch dni wstać z łóżka Uskarża się też na silne bóle mięśni,kości .
Nakleiła dzisiaj w nocy plaster z morfiną ,tak jej ból dokuczał .
Tak się martwię ,operacja dopiero za prawie miesiąc i czy w ogóle coś ona pomoże?

Czy może ktoś może coś podpowiedzieć jak pomóc mamie na te bóle mięśni? Może jakieś maści by pomogły .
Czego mamy się spodziewać po tej operacji,czy jakoś się do niej przygotować ,żeby później lepiej ją zniosła ?
Mama jest bardzo dzielna i nie narzeka na swój los.Jednak bardzo mi jej szkoda,serce mi pęka bo ja jestem w pracy a ona leży w domu w łóżku .Chciałaby jakoś pomóc ,proszę Was bardzo o jakieś porady .
Pozdrawiam i życzę Wszystkim dużo zdrówka .
 
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #8  Wysłany: 2012-06-12, 11:21  


Witam po dłuższej przerwie .
Dłuższy czas nie pisałam ponieważ czekałam na więcej informacji ,a dokładniej na operację wycięcia guzów na wątrobie .Jednak dwumiesięczne czekanie na nic się nie zdało ,ponieważ po otworzeniu lekarze stwierdzili że nie będą wycinać guza,jest za duży.
Pobrano wycinek do badania ,lekarz powiedział mi że nie wygląda mu to na przerzut czerniaka .Na wynik musimy poczekać .

Jakby było mało nieszczęść i ogromnego smutku to cztery dni po operacji mama dostała udaru mózgu .Nie mówi ,nie ma czucia w lewej ręce i nodze .
Wiem że teraz najważniejsze jest ustabilizowanie stanu mamy i rehabilitacja .Jednak już wybiegam w przyszłość i zastanawiam się czy po udarze będzie mama mogła przejść chemioterapię? a może chemoembolizację ?
Czas odgrywa tu ważną rolę ,choroba postępuje a mama onkologicznie nie jest leczona .
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2012-06-12, 11:28  


Kiedy ma być histpat z wątroby?
_________________
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #10  Wysłany: 2012-06-12, 11:39  


Powinien być do 7 dni .Operacja była tydzień temu.
 
 
roman1130 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 15 Gru 2011
Posty: 2050
Skąd: Alwernia
Pomógł: 557 razy

 #11  Wysłany: 2012-06-12, 11:56  


kuli, :/pociesza:/ Witaj, nie potrafię pomóc Ci merytorycznie, ale pamiętaj, że nie jesteście same... |uscisk|
_________________
romek
 
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #12  Wysłany: 2012-06-12, 12:04  


roman1130 napisał/a:
kuli, :/pociesza:/ Witaj, nie potrafię pomóc Ci merytorycznie, ale pamiętaj, że nie jesteście same... |uscisk|

Dziękuję :)
Czuję się bardzo bezradna ,nie mam kogo się poradzić .Będę musiała szukać lekarza onkologa i sama do niego pojechać .Mama jak wróci do domu to nie powinna się o nic martwić więc będę szukała sama .Jednak przerasta mnie to wszystko.gdzie .do kogo ,o co się pytać ?
Jednak dalej trzeba czekać ,a to czekanie zabija .
 
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #13  Wysłany: 2012-06-27, 14:27  


Witam .
Mama jest już w domu ,niestety rehabilitacja szpitalna niewiele pomogła .Mowa troszeczkę się poprawiła ,jednak noga i ręka jest w kiepskim stanie .Jest to dla mamy i dla nas wielkim dramatem,nie dosyć że choroba nowotworowa to wielki problem to jeszcze ten paraliż .Dochodzi ból nogi i niepełnosprawność która uziemiła mamę w łóżku.
Wydaje mi się że to nie dzieje się naprawdę .
Byłam na konsultacji u onkologa i tak naprawdę nie wiele się mi w głowie rozjaśniło .
Kazał zadzwonić za 3 tygodnie jak stan mamy się nie pogorszy i zadecydują co dalej(chemioterapia?)
Podam wyniki histopatologiczne z żołądka i ostanie z wątroby ,a także wypis ze szpitala .
Może mógłby ktoś mi pomóc i napisać czy mama ma szansę na chemioterapię ?
Jak mamę wzmocnić ,słabnie coraz bardziej .

WYNIK HISTOPATOLOGICZNY Z ZOŁĄDKA (2012 01)
MATERIAŁ;


A) blizna w antrum
B) blizna na granicy antrum i trzonu
C) polip trzonu żołądka (makro o wyglądzie mogącym odpowiadać meta)
D) polip okolicy podwpustowej


WYNIK MIKROSKOPOWY;
A) błona śluzowa antrum o cechach hyperplasia foveolaris focalis,bez innych zmian patologicznych
B) błona śluzowa z pogranicza trzonu/antrum , poza włóknieniem blaszki właściwej ,bez innych zmian patologicznych
C,D) MELANOMA MALIGNUM METASTATICUM

materiał przebadano seryjnie .
CKAE1/3(-) ,HMB45(+)

WYCINEK Z GUZA PRAWEGO PŁATA WĄTROBY
Rozpoznanie histopatologiczne;
Fragment tkankowy o wymiarach 1,5x1x1,2cm ,spoisty kremowo-biały.
Mikroskopowo :Obraz odpowiada przerzutowi czerniaka (naciek obejmuje cały nadesłany fragment )
Immunohistochemicznie : HMB45-(+),Melan A - (+)

[ Dodano: 2012-06-27, 14:28 ]
Niestety nie udało mi się załączyć wypisu ze szpitala :uuu:

[ Dodano: 2012-06-28, 12:20 ]
Witam ponownie .
Dopiero dzisiaj doczytałam się z karty informacyjnej że mama ma niedokrwistość .
Co powinnam teraz zrobić ,lekarze z neurologii na której mama leżała nic mi nie powiedzieli .
Czy udać się do lekarza rodzinnego ?Najbliższy onkolog to 120 km.
Czy w takiej sytuacji mogą mamie nie podać chemii ?
Wiem że dużo mam pytań ,ale bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki .Mama z powodu swojej niepełnosprawności i afazji ,która utrudnia kontakt nic sama nie zdziała .A ja nie mogę tak tylko siedzieć ,muszę się wszystkim zająć.
 
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #14  Wysłany: 2012-06-28, 12:29  


kuli napisał/a:
Dopiero dzisiaj doczytałam się z karty informacyjnej że mama ma niedokrwistość .

Jaki jest poziom hemoglobiny?
Jeśli hemoglobina jest poniżej 8 g/dl - to powinno być toczenia krwi.
Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #15  Wysłany: 2012-06-28, 12:39  


JustynaS1975 napisał/a:
kuli napisał/a:
Dopiero dzisiaj doczytałam się z karty informacyjnej że mama ma niedokrwistość .

Jaki jest poziom hemoglobiny?
Jeśli hemoglobina jest poniżej 8 g/dl - to powinno być toczenia krwi.
Pozdrawiam

Dziękuję za szybką odpowiedz .
HB 8,9 g/dl

[ Dodano: 2012-06-29, 11:18 ]
Dzień dobry .
Lekarz rodzinny przepisał mamie żelazo ,jednak mam spore wątpliwość i chyba powinnam jechać z tym do onkologa .Nie wiem z jakiego powodu jest ta niedokrwistość i czy podawanie żelaza to dobry pomysł ?
Część wyników spisałam ,może ktoś pomoże w interpretacji ?Bardzo proszę o pomoc.
Erytrocyty 3,19
Hematokryt 27,7 %
Leukocyty 1069
Płytki 419
MCV 86,8 fl
MCHC 32,1 g/dl
MCH 27,9 pg
RDW-CV 15,4 %
NEUTH 79,3 %
LYMPH 13,5 %
EO 07 %
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group