1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2012-06-28, 13:07
Proszę o poradę
Autor Wiadomość
aislinn 


Dołączyła: 15 Sie 2012
Posty: 211
Skąd: Warszawa
Pomogła: 19 razy

 #46  Wysłany: 2012-08-27, 13:09  


::rose::
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #47  Wysłany: 2012-09-26, 10:42  


Dziękuję Wam bardzo za wsparcie i kondolencje .
W poniedziałek minął miesiąc jak nie ma mamy .Ból i tęsknota narasta i nasila się coraz bardziej .Jednak najbardziej nie mogę zaznać spokoju bo mam pytania natury medycznej .Codziennie czytam forum i szukam podobnego przypadku ,niestety nie ma .

Bardzo bym chciała chociaż troszeczkę zrozumieć co się działo z mamą ,co czuła w ciągu ostatnich 4 tygodni życia .Czy to był drugi udar,czy przerzuty do mózgu ? Mama po operacji miała udar ,tomograf wykluczył przerzuty do mózgu .Miesiąc później już w domu po jednej nocy mama przestała przełykać a mowę zniekształciło całkowicie .Z dnia na dzień było coraz gorzej .Tak naprawdę reagowała tylko na dźwięki .Kontaktu wzrokowego nie nawiązywała .Nie potrafiła przytaknąć ,ścisnąć dłonią .Nie jadła i była tylko na kroplówkach 3 ostanie tygodnie była jak w agonii.
Boże to takie trudne do zniesienia .Czytając posty innych wiem że bliscy chociaż troszeczkę mówią i można po tym rozpoznac czy chory ma świadomość .Ja nie miałam tej szansy .Dałabym sobie rękę uciąć żeby dowiedzieć się co mama czuła .Dobija mnie jeszcze myśl że może umarła z głodu , że może powinnam postarać się o sondę .A ja spisałam już ją na straty .
Bardzo proszę ,może ktoś mi potrafi pomóc zrozumieć .
 
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #48  Wysłany: 2012-09-29, 09:25  


kuli,
Sama rozumiesz, że w obecnej chwili nie można odpowiedzieć ze 100% pewnością, jak było. Być może pewną pociechą będzie dla Ciebie fakt, że przed odejściem Mamy też nikt by Ci nie odpowiedział na te pytania - po prostu w tak ciężkim stanie, w jakim była Twoja Mama nie diagnozuje się ludzi precyzyjnie, tylko po to, żeby zaspokoić ciekawość - ponieważ postępowanie medyczne, niezależnie od przyczyn stanu chorego i tak byłoby takie samo.
Mogę Ci tylko powiedzieć, że z dużym prawdopodobieństwem Mama miała kolejny udar. I jeśli dostawała kroplówki, to na pewno nie umarła z głodu. Powiem więcej - podawanie jedzenia sondą na pewno niepotrzebnie obciążyłoby Mamę. Po prostu organizm - z zaawansowaną chorobą nowotworową, obciążony udarami - skupił się na podtrzymywaniu swoich "najsilniejszych" funkcji życiowych (np. oddychania, wydalania) i każde zakłócenie (np. polecenie: "Proszę trawić, podajemy jedzenie przez sondę!") spowodowałoby "zabranie siły" z dziedzin najsilniejszych, na te funkcje, które odchodzący człowiek sam sobie odłącza, zamyka. A tym samym - skróciłoby życie Mamy.

Nie spisałaś Mamy na straty!!! Nie myśl tak. Zgodziłaś się na jej śmierć, owszem - to wymaga ogromnej ludzkiej dojrzałości. I nie ma nic wspólnego z poddaniem się, rezygnacją. Twoja postawa budzi we mnie szacunek, nie potępienie.
Pozdrawiam Cię serdecznie
:heart:
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
kuli 


Dołączyła: 07 Mar 2012
Posty: 33
Pomogła: 4 razy

 #49  Wysłany: 2012-09-29, 10:42  


Madzia70 tak bardzo Ci dziękuję , mimo przecież ważniejszych spraw znalazłaś chwilę by mi odpisać .Naprawdę jesteś wspaniałym człowiekiem _itsme_

Mam ostatnie pytanie;mama reagowała tylko na dzwięk na nic innego .Pomrukiwała ale nie reagowała w ostatnim czasie nawet na wkłuwanie wenflonu .
Zakładając że był to udar; czy mama mogła być świadoma tego co się wkoło niej działo ?Tylko że nie mogła ,ciało jej nie słuchało ?
Wiem że nie powinnam już tego drążyć ,ale łatwiej mi będzie się żyło z jakąkolwiek informacją niż tysiącem pytań :uuu:

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam :)
 
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #50  Wysłany: 2012-09-29, 11:17  


Świadomość zależy od miejsca w mózgu dotkniętego udarem i od rozległości udaru. Z doświadczenia rodzin pacjentów wiem, że bliscy dość dobrze "wyczuwają" czy chory zachowuje świadomość. Zaufaj swoim odczuciom...
To oczywiście tylko gdybanie, ale myślę, że Mama nie była świadoma. Potwierdza mi to Twoja informacja, że Mama reagowała tylko na dźwięk. Wiadomo, że słuch "odłącza się" jako ostatni ze zmysłów odchodzącego człowieka. Dlatego Mama nie reagowała np. na dotyk, ból. I to jest nasze szczęście w nieszczęściu - łatwiej żyć ze świadomością, że bliski człowiek odszedł spokojnie, zgasł po prostu. I łatwiej było Mamie odchodzić, kiedy nie widziała, nie wiedziała, jak jej odchodzenie dramatycznie wyglądało w Twoich oczach. Nie widziała Twojego cierpienia, więc jej moralne cierpienie było przez to mniejsze - myślę, że tu masz drobny powód do radości :)
:heart:
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group