1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pilna wielka prośba o interpretację wyników:)
Autor Wiadomość
AGNIESZKA007 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 13
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2017-03-08, 23:32  Pilna wielka prośba o interpretację wyników:)


Dzień Dobry.Mam ogromną prośbę.
Mojemu 38-letniemu bratu postanowiłam zrobić prezent, bo w ostatnim czasie schudł i co jakiś czas łapał infekcje i kaszlał i kupiłam mu z grupona rezonans całego ciała.Z tego rezonansu wyszły zmiany w wątrobie i kręgosłupie, gdzie wskazano dalszą diagnostykę.Otrzymał zlecenie na zrobienie pojedyńczych badań:rezonansu jamy brzusznej i kręgosłupa piersiowego.Badania miał miesiąc po miesiącu.Oto wyniki.Boję się,że może być to rak płuc.Co prawda brat palił przez 5 lat tylko,ale niepokoi mnie ten kaszel i wyniki niżej.W ten piątek będzie miał rentgen płuc.Proszę o jakąś pomoc,wskazówkę.Brat obecnie przebywa w Niemczech w Stuttgarcie i już zastanawiamy się-gdzie lepiej byłoby się leczyć Polska czy Niemcy-czy znają Państwo np.jakąś dobrą placówkę w okolicach Stuttgartu i polskiego dobrego lekarza najlepiej onkologa tam pracującego.


Rezonans jamy brzusznej z 03.02.2017 r.
DANE KLINICZNE: Podejrzenie meta w wątrobie, polipy pęcherzyka żółciowego. TECHNIKA BADANIA: Badanie MR jamy brzusznej wykonane w obrazach T1 i T2- zależnych z podaniem SK i sekwencją DWI oraz MRCP.
OPIS: Wątroba niepowiększona. Podtorebkowo na granicy segmentów VII/VIII widoczne jest ognisko hiperintensywne w obrazach T2- zależnych i o niskim sygnale w obrazach T1- zależnych, wielkości 28x15x24mm. Zmiana powoduje restrykcję dyfuzji, po podaniu SK ognisko ulega intensywnemu wzmocnieniu we wszystkich fazach. Obraz MR przemawia na naczyniakiem. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe są nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, zawiera liczne, drobne, przyścienne ogniska ulegające wzmocnieniu kontrastowemu, o charakterze polipów. Wielkość zmian max. do 3mm. Żyły układu wrotnego nieposzerzone. Śledziona niepowiększona, jednorodna. Trzustka niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Przewód trzustkowy nieposzerzony.
Nadnercza prawidłowe. Nerki prawidłowej wielkości i kształtu, warstwa korowa w normie, bez zmian ogniskowych. Układy zbiorcze nerek nieposzerzone.

Rezonans kręgosłupa piersiowego z 03.03.2017 r.
Podejrzenie meta w trzonie Th12. TECHNIKA BADANIA: Badanie MR odc. piersiowego kręgosłupa wykonane w obrazach T1 i T2- zależnych. OPIS:
Pogłębiona kyfoza piersiowa, ze szczytem na poziomie Th7. Trzon kręgu Th7 jest znacznie klinowato obniżony, w mniejszym obniżony klinowato trzon Th8. Dyskretne sklinowacenie trzonu Th6. Zwężenia przestrzeni międzykręgowych ze zmianami degeneratywnymi w krążkach w odcinku od Th4 do Th11. W dolnym odc. piersiowym nierówności płytek granicznych z guzkami Schmorla. Na szczycie kyfozy duże zmiany wytwórcze na przednio-bocznych krawędziach trzonów kręgów. Drobne zmiany wytwórcze na krawędziach tylnych od Th4 do Th12. Dyskretne uwypuklenia tarczek m-k z tym odcinku. Cechy modelowania worka oponowego, na szczycie skrzywienia uciśnięty również rdzeń. Liczne ogniska o wysokim sygnale w obrazach T2- zależnych i STIR, o niskim sygnale w obrazach T1- zależnych, wielkości do 10mm. [b]Zmiany zlokalizowane są w trzonach kręgów Th5, Th6, Th9, Th11 i Th12. Zmiany są gładko ograniczone, bez obrzęku szpiku w otoczeniu. Charakter ognisk niejednoznaczny, ze względu na niski sygnał w obrazach T1- zależnych należy podejrzewać proces złośliwy. Możliwe ogniska meta. [/b]Mniej prawdopodobne nietypowe naczyniaki.
_________________
AGNIESZKA
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-03-09, 08:24  


AGNIESZKO,

Sprawa wygląda na bardzo poważną bo mowa jest o przerzutach, podejrzeniu złośliwego procesu.

Zrobiliście Rezonans jamy brzusznej, rezonans kręgosłupa piersiowego, potrzebne jest TK płuc może nawet badanie PET całościowy skan organizmu bo wszędzie w badaniach mowa jest o przerzutach czyli gdzieś siedzi główne źródło jeżeli potwierdzi się zmiana złośliwa.
W rezonansie kręgosłupa piersiowego takie stwierdzenie
AGNIESZKA007 napisał/a:
Liczne ogniska o wysokim sygnale

może sugerować zmiany złośliwe.
W jamie brzusznej w wątrobie również jest zmiana ale tutaj radiolog skłania się przy naczyniakach i polipach więc trudno jednoznacznie powiedzieć czy będzie to rzeczywiście zmiana łagodna czy okaże się czymś innym jeśli będzie mowa o procesie złośliwym.

Na razie koniecznie i szybko trzeba ruszyć z dalszymi badaniami, trzeba szukać źródła lub pobrać materiał do badań hist.pat.

pozdrawiam i witam na forum.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #3  Wysłany: 2017-03-09, 08:37  


AGNIESZKA007 witaj na forum.
Wyniki badań są jak już sama stwierdziłać niepokojące.
AGNIESZKA007 napisał/a:
Podejrzenie meta w wątrobie,
AGNIESZKA007 napisał/a:
Charakter ognisk niejednoznaczny, ze względu na niski sygnał w obrazach T1- zależnych należy podejrzewać proces złośliwy. Możliwe ogniska meta.
Tu w obu opisach mówi sie o przerzutach (meta).Nie ma natomiast ani słowa o ognisku pierwotnym.
AGNIESZKA007 napisał/a:
Nie zamieściłać żadnego opisu który wskazywał by na diagnozę rak płuc. Czy jakiś lekarz to stwierdził? Czy wyszły zmiany w płucach przy tym rezonansie całego ciała?
AGNIESZKA007 napisał/a:
W ten piątek będzie miał rentgen płuc.
RTG nie jest dokładnym badaniem do dalszej diagnostyki potrzebna jest tomografia komputerowa a w wypadku stwierdzenia zmian na płucach dalsze badania jak bronchoskopia, biopsja etc.
AGNIESZKA007 napisał/a:
Brat obecnie przebywa w Niemczech w Stuttgarcie i już zastanawiamy się-gdzie lepiej byłoby się leczyć Polska czy Niemcy
Czy brat jest ubezpieczony w Niemczech? Jeżeli tak to rozważyłabym możliwość leczenia tam. W Niemczech można wybrać sobie dowolny szpital. Sensownie jest wybrać placówkę mającą odpowiedni certyfikat który wystawia Deutsche Krebsgesellschaft na podstawie ilości przeprowadzanych zabiegów czy terapii.

Pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2017-03-09, 08:46 ]
AGNIESZKA007 napisał/a:
polskiego dobrego lekarza najlepiej onkologa tam pracującego
To raczej będzie trudne. W Niemczech brat będzie musiał się zdać na niemieckich lekarzy. Jeżeli ma trudności z językiem może to być dla niego skomplikowane.

[ Dodano: 2017-03-09, 08:50 ]
popatrz tu: http://www.polscylekarze.org
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Marcin J 


Dołączył: 01 Gru 2015
Posty: 665
Skąd: Trojmiasto
Pomógł: 91 razy

 #4  Wysłany: 2017-03-09, 09:49  


Trzeba jak najszybciej zadbac o diagnostyke, strasznie niepokojacy ten rezonans, brat ma dopiero 38 lat.

Gdzie sie bedzie leczyl... zalezy od Was, gdzies wyczytalem ze Niemieckie kliniki sa szybsze, schemat leczenia raka jest taki sam jak w Polsce czy USA, natomiast tam jest duzo wiecej lekow refundowanych, badz takich ktore Polscy lekarze obawiaja sie przepisac ze wzgledu na ich koszt.

Problemem moze byc tez bariera jezykowa...

W kazdym razie sprawa jest bardzo powazna i wykonanie RTG na tym etapie jest bledem, gdyz jest to jedno z mniej dokladnych badan.
Nalezy poprosic o badanie TK a najlepiej o badanie PET.

Pozdrawiam i zycze aby radiolog opisujacy rezonans zle odczytal zmiany...
_________________
NDRP, Tesc walczyl 4 miesiace i 1 dzien. Na zawsze w naszych sercach.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #5  Wysłany: 2017-03-09, 10:42  


Marcin J napisał/a:
gdzies wyczytalem ze Niemieckie kliniki sa szybsze, schemat leczenia raka jest taki sam jak w Polsce czy USA, natomiast tam jest duzo wiecej lekow refundowanych, badz takich ktore Polscy lekarze obawiaja sie przepisac ze wzgledu na ich koszt.
Tu masz rację Marcin, diagnostyka jest szybsza w Niemczech. Właśnie mój bliski przyjaciel jest diagnozowany - termin do tygodnia i po kolei wszystkie badania, prześwietlenie, bronchoskopia itd. Shematy leczenie faktycznie takie same, oszczędności jak wszędzie też bywają ale chyba mniejsze niż w Polsce.
Marcin J napisał/a:
Problemem może byc tez bariera jezykowa...
Napewno jest to problem jeżeli się nie zna języka.

Popieram całkowicie to co napisali Marcin J i marzena66 trzeba jak najszybciej działać.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2017-03-09, 13:28  


AGNIESZKA007,
Czy kaszel i chudnięcie to jedyne objawy? Brat nie ma żadnych nietypowych potów nocnych, swędzenia?
TK klatki piersiowej byloby zdecydowanie wartościowsze. Nie wiadomo czy się tam coś dzieje, ale to oczywiście możliwe - zarówno w przypadku nowotworu złośliwego litego jaki i np.chłoniaka TK jest badaniem czułym.
 
AGNIESZKA007 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 13
Pomogła: 1 raz

 #7  Wysłany: 2017-03-09, 20:24  


Brat dość często przeziębia się i łapie infekcje.Poci się jak choruje,ale to chyba normalne.Jak już swędzą go tylko oczy.Z rezonansu całego ciała nie wyszło nic z płucami.Tylko wyszło że coś jest w kręgosłupie i wątrobie-stąd potem poszczególne rezonansy kręgosłupa piersiowego i jamy brzusznej.Jedna lekarek wskazała na raka drobnokomórkowego płuc podejrzenie-ponieważ palił te 5 lat, poza tym kaszle no i tata miał nowotwór płuc.Ja mam nadzieję,że to jednak jakaś koszmarna pomyłka.
_________________
AGNIESZKA
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2017-03-09, 20:29  


AGNIESZKA007 napisał/a:
Jedna lekarek wskazała na raka drobnokomórkowego płuc podejrzenie-ponieważ palił te 5 lat, poza tym kaszle no i tata miał nowotwór płuc.


Agnieszko wybacz ale jak można powiedzieć, że to rak płuc i od razu rodzaj raka jak nie ma na to żadnego potwierdzenia, żadnego badania histopatologicznego i do tego jeszcze tak napisałaś
AGNIESZKA007 napisał/a:
Z rezonansu całego ciała nie wyszło nic z płucami.


Co to był za rezonans całego ciała PET? wstawiłaś zatem tylko poszczególne wyniki rezonansu, możesz wstawić wynik "całego ciała"

pozdrawiam
 
AGNIESZKA007 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 13
Pomogła: 1 raz

 #9  Wysłany: 2017-03-09, 20:38  


Wiem co napisałam i nie ja sobie to wymyśliłam.W rezonansie całego ciała nic nie było o płucach-ale Pani doktor powiedziała-że niestety rezonans całego ciała jest badaniem przesiewowym ale nie aż tak dokładnym i że płuca w rezonansie tego typu nie są aż tak widoczne.A dopiero po wywiadzie i objawach,rezonansach poszczególnych partii ciała;kręgosłupa piersiowego,jamy brzusznej wysnuła taki początkowo wniosek-że szła by w tym kierunku-jeśli założyć że to nowotwór.
_________________
AGNIESZKA
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2017-03-09, 20:43  


AGNIESZKA007 napisał/a:
Wiem co napisałam i nie ja sobie to wymyśliłam

Agnieszko mi nie chodziło, że Ty sobie wymyśliłaś taką diagnozę raka tylko, że Pani Doktor takie wysnuła wnioski bez konkretnego wyniku, to mnie dziwi.

Skoro według Pani Doktor to badanie nie jest precyzyjne do oceny płuc i tam podejrzewa nowotwór to może warto zrobić TK płuc, nie zaproponowała Wam tego?
Jaki kierunek kazała Wam teraz obrać żeby ustalić diagnozę?

pozdrawiam
 
AGNIESZKA007 


Dołączyła: 11 Maj 2010
Posty: 13
Pomogła: 1 raz

 #11  Wysłany: 2017-03-09, 20:47  


A rezonans całego ciała z 01.09.2017 r. brzmiał tak:
w trzonie kręgu Th12 widoczne ognisko o średnicy 13mm o obniżonym sygnale T1 zaleznych, podwyśzonym sygnale w obrazach T2-zaleznych i sekwencji STIR-objaw niejednoznaczny -wymaga różnicowania ze zmianą przerzutową.
W segmencie VII wątroby widoczne obwodowe ognisko podwyżsoznego sygnału w obrazach Fiesta o wymiarach 113x30mm o niejednoznacznym obrazie-do dalszej diagnostyki.
Innych uchwytnych badaniem przesiewowym zmian w zakresie głowy, szyi,klatki piersiowej,jamy brzusznej,miednicy, kończyn dolnych oraz kręgosłupa nie uwidoczniono.Brak cech obecności pakietów węzłowych w badanym obszarze czy zmian obrzekowych ujętych mieśni. Dokładniejsze obrazowanie wymienionych powyżej zmian możliwe w celowanych badaniach obrazowych.
Stąd dostał potem skierowanie na rezonans jamy brzuszne, który został zrobiony 4 miesiące po tym całego ciała czyli 02.2017 i 03.2017 r.kręgosłupa-który został zrobiony 5 miesięcy po tym całego ciała.

[ Dodano: 2017-03-09, 20:50 ]
Przy przepisywaniu zrobiłam błąd:obwodowe ognisko podwyżsoznego sygnału w obrazach Fiesta o wymiarach 13x30mm(a nie 113x30mm) o niejednoznacznym obrazie-do dalszej diagnostyki.Lekarka zaproponowała rentgen płuc póki co.

[ Dodano: 2017-03-09, 20:58 ]
Mnie też dziwi podejście niektórych lekarzy....kiedy brat chudł,co chwila łapie infekcje,kaszle to lekarz rodzinny nic....przepisuje antybiotyk i tyle.W końcu ja sama się wkurzyłam i zrobiłam bratu prezent z grupona na ten rezonans całego ciała.Kiedy wynik był,brat poszedł do Pani onkolog która najpierw go wyśmiała-że po co on robił rezonans całego ciała-że co to za głupia moda itd...traktując faceta jak hipochondryka-a wiemy dobrze,że większość Panów trzeba wołami do lekarza lub badania doprowadzić.I z wielkiej łaski dała na rezonans jamy brzusznej i kręgosłupa mu.Teraz jak przyszły wyniki to zaproponowała rentgen płuc.
_________________
AGNIESZKA
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2017-03-09, 21:00  


AGNIESZKA007 napisał/a:
Lekarka zaproponowała rentgen płuc póki co.

No tak oprócz wątroby i kręgosłupie piersiowym nic nie ma niepokojącego w opisie.
według mnie bez sensu jest robienie RTG bo to badanie nie jest dokładne i jeśli byłaby mała zmiana w płucach może nie wyjść w badaniu RTG tu potrzebne jest TK płuc i można przecież pobrać materiał do badań hist.pat z kręgosłupa piersiowego, bo jest to niepotrzebnie przedłużane.

Na pewno chudnięcie bez diety jest objawem niepokojącym i powinno się wtedy reagować. Zapewne młody wiek brata zmylił lekarza choć jak wiemy i dzieci chorują. Teraz musicie szybko działać.
pozdrawiam
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #13  Wysłany: 2017-03-10, 09:37  


AGNIESZKA007 napisał/a:
Kiedy wynik był,brat poszedł do Pani onkolog która najpierw go wyśmiała-że po co on robił rezonans całego ciała-że co to za głupia moda
Nie chce mi się wierzyć w to co czytam - natychmiast zmienić lekarza, jak można tak potraktować pacjenta.
AGNIESZKA007 napisał/a:
I z wielkiej łaski dała na rezonans jamy brzusznej i kręgosłupa mu.
Z łaski? Nieprawdopodobne. Ma czarno na białym podejrzenia i łaskawie postanawia to sprawdzić. Jeszcze jeden argument na to by zmienić lekarza.
AGNIESZKA007 napisał/a:
edna lekarek wskazała na raka drobnokomórkowego płuc podejrzenie
I mając takie podejrzenie zaproponowała RTG? Dalej nie moge uwierzyć w to co czytam. Zaden lekarz podejrzewający raka płuc nie skierowałby pacjenta na rentgena. A poza tym nie można podejrzewać "raka drobnokomórkowego" bo typ raka określa dopiero badanie histopatologiczne - można najwyżej podejrzewać raka.
AGNIESZKA007 napisał/a:
Mnie też dziwi podejście niektórych lekarzy.
Mam wrażenie że naprawdą nie trafiliście na odpowiednich lekarzy przykro mi. Twój brat jest za młody by tak lekceważyć podejrzenia które wydają się bardzo poważne. Trzeba zmienić lekarza i to jak najprędzej.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group