1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Moja siostra
Autor Wiadomość
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2016-03-24, 22:16  Moja siostra


Witam
Ciężko mi pisać, nigdy nie mieliśmy w otoczeniu osoby z nowotworem.A tu ......moja sistra 44 lata "wylądowała" w szpitalu z powodu żółtaczki..i dolegliwościami bólowymi nadbrzusza.
W badaniach podwyższony poziom bilirubiny przy niskich parametrach zapalnych.

USG jamy brzusznej w dniu przyjęcia na oddział chirurgi ogólnej 16-03-2016 r .
Wątroba prawidłowej wielkości z cechami stłuszczenia miąższu ,bez zmian ogniskowych .Pęcherzyk żółciowy obkurczony ,zanikowy. PŻW śr.10 mm. W głowie trzustki zmiana hypoechogeniczna śr.30x21 mm. Przewód Virsunga w dystalnej części śr.4 mm.
Śledziona w normie.Nerki prawidłowej wielkości i echogeniczności, bez złogów i zastoju moczu.Aorta brzuszna i przestrzeń zaotrzewnowa bez zmian w obrazie USG.
Pęcherz moczowy gładkościenny. Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdzam.

kolejne badanie USG 17-03-2016
Badanie kontrolne .Wątroba nieco powiększona w całości z cechami stłuszczenia miąższu bez zmian ogniskowych.Pęcherzyk żółciowy niepowiększony .Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrz wątrobowe nieposzerzone .Trzustka niepowiększona w rzucie jej glowy ognisko o niejednorodnej echogeniczności śr.4 cm. ,mogące wywodzić się z głowy gruczołu lub znajdować się w jej sąsiedztwie .Śledziona nerki bez zmian w obrazie USG..

Żółtaczka zeszła po tygodniu bilirubina sprzężona 0.00 mg przy wypisie.Czuje się dobrze,jest silna.
22-03-2016 Zrobiono TK jamy brzusznej:
TK jamy brzusznej i miednicy wykonane wielofazowo uwidoczniło hipodensyjny naciek o wymiarach 45x35mm zlokalizowany w głowie trzustki obejmujący wątrobę ,żyłę wrotną i dwunastnicę ( na bardzo krótkim odcinku przylega do ŻGD i aorty).
Wątroba z cechami stłuszczenia.W sąsiedztwie więzadła sierpowatego obszar hipodensyjny-być może niestłuszczały miąższ.Niewielki odczyn płynowy w miednicy mniejszej.
Drogi żółciowe bez cech poszerzenia.Poza tym prawidłowy obraz śledziony ,nerki i nadnerczy oraz pęcherza moczowego.Powiększonych węzłów chłonnych w obrębie jamy brzusznej i miednicy nie uwidoczniono.Struktury kostne bez zmian ogniskowwych.

Jak pisałam na początku nigdy nie znałam osoby chorej na raka.... panikuję , martwię się i boję .co to wszystko znaczy ???Czy jest źle ?

[/b]Aga 22

[ Dodano: 2016-03-25, 14:56 ]
Proszę ,niech się ktoś odezwie.wiem ,wiem święta ,kurczaczek i zajączek. :-D
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-03-25, 16:55  


To nie sprawa Świąt ani zajęć, po prostu nic dokładnego nie można jeszcze powiedzieć. A ogólnie to wygląda na nowotwór w bardzo niedobrej lokalizacji. Musicie się rozejrzeć wśród chirurgów onkologów i to tych najlepszych, ale podejrzewam że mogą nie zechcieć tego operować. Trzeba do jakiegoś ośrodka referencyjnego. Ja niestety w tym obszarze nie mam doświadczeń. Sorry że nic lepszego przed Świętami.
_________________
sprzątnięta
 
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2016-03-25, 18:05  


Dziękuję za odp.... oczywiście wolała bym inną ..ale ...
mam nadzieję iż jeszcze ktoś odpisze i coś podpowie.
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
delete 


Dołączyła: 04 Lip 2011
Posty: 16
Pomogła: 4 razy

 #4  Wysłany: 2016-03-25, 19:56  


Aga,

Przypadek Twojej siostry należy jak najszybciej skonsultować ze specjalistą mającym doświadczenie w chirurgii trzustki. Ja mogę Ci podpowiedzieć 2 adresy:
1/ Prof Paweł Lampe - Katedra i Klinika Chirurgii Przewodu Pokarmowego SPCSK Śląskiej Akademii Medycznej
2/ Dr hab. Marek Durlik - Klinika Chirurgii Gastroenterologicznej i Transplantologii CSK MSW w Warszawie (równocześnie jest dyrektorem szpitala MSW w Warszawie)

Trzustka jest bardzo trudno dostępnym organem i naprawdę niewielu specjalistów ma doświadczenie w jej operowaniu (trudna i długa operacja, duże ryzyko powikłań) - dlatego niezwykle istotne jest, aby Twoją siostrą zajął się chirurg, który ma na swoim koncie kilkaset, nie kilka takich zabiegów. Tylko taki specjalista zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

Nie zwlekajcie.
Trzymam kciuki.
 
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2016-03-25, 21:29  


Czyli jest źle, ja tak myślałam .Cieszę się z jednego - siostra chyba jest nie świadoma jak bardzo jest chora.Ja oczytałam się i jestem przerażona i bardzo bardzo wściekła na służbę zdrowia ,że nie ma jakieś kliniki która by specjalizowała się w leczeniu tego "drania".
Mieszkam w miasteczku i najbliżej nam do Olsztyna i siostra tam chce ,bo bliżej domu itp...
Sama nie wiem ...boję się Ją namawiać ,naciskać na Warszawę ,Kraków bo nie chcę wzbudzić u niej strachu. Kasia nie przesiaduje w internecie ...woli robótki szydełkowe....Więc mało o tej chorobie wie.
To ja muszę ją zapisać do lekarza, zawieść itp.....A mi serce pęka......uśmiechać się i mówić ,że będzie ok.
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
delete 


Dołączyła: 04 Lip 2011
Posty: 16
Pomogła: 4 razy

 #6  Wysłany: 2016-03-25, 22:26  


Aga,

Na razie wiadomo tylko tyle, że w badaniach obrazowych uwidoczniona została zmiana w głowie/trzonie trzustki. Dopóki nie będzie wyniku badania histopatologicznego (czyli badania wycinka tej zmiany) nie wiadomo, z czym mamy do czynienia. Niestety jest prawdopodobne, że to zmiana nowotworowa - i właśnie z tego powodu należy potraktować zaistniałą sytuację bardzo poważnie.

W Olsztynie nie ma lekarza, który miałby doświadczenie w chirurgii trzustki. Najbliższy jest w Warszawie i przyjeżdżają do Niego ludzie z całej Polski! W tym momencie kluczowa jest rola chirurga. Jeżeli po operacji okaże się, że to nowotwór, siostra będzie mogła kontynuować leczenie (chemioterapia?, radioterapia?) w Olsztynie... w tym momencie najważniejsze jest, aby doświadczony specjalista ocenił, czy podejmie się operacji, a jeśli się podejmie - czy uda mu się usunąć zmianę.

Jeżeli Twoja siostra jest typem pacjenta, który nie chce zbyt dużo wiedzieć o swojej chorobie - nie opowiadaj jej na siłę, tym bardziej, że nie ma wyniku his-pat.
Myślę jednak, że możesz Jej powiedzieć prawdę dotyczącą trzustki - z uwagi na fakt, że jest to organ położony "głęboko", pod innymi organami, na dodatek w sąsiedztwie bardzo dużych, ważnych naczyń krwionośnych jest naprawdę niewielu chirurgów, którzy mają doświadczenie w przeprowadzaniu operacji trzustki (dosłownie kilku w Polsce). Z tego powodu musicie pojechać do Warszawy.

Od tej decyzji może zależeć niezwykle dużo..
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #7  Wysłany: 2016-03-26, 06:59  


Jako jeden z nielicznych co przeżyli 11 lat z ostatnim stadium raka watroby, powiem tak operuj się u najlepszych w kraju, to przeżyjesz inaczej nie masz szans. Ja sam z nad morza robię to w stolicy......i nawet tam widziałem przypadek jak w jednym ze stołecznych szpitali zdecydowali się na operację na watrobie, nie dali rady, spieli rozciety brzuch "zszywkami" i na Banacha poprawiali go zresztą skutecznie...
_________________
karol2012
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #8  Wysłany: 2016-03-26, 12:05  


Jak masz takie opory to na razie nie musisz angażować siostry (niestety). Wprawdzie to trochę kosztuje ale możesz przyjechać do W-wy na konsultację prywatną (i przy Banacha i na Wołoskiej są przychodnie komercyjne), pokazać płytkę z CT i otrzymasz odpowiedź czy operacja jest w ogóle możliwa. Ci najlepsi chirurdzy jeżeli wiedzą że jakiś przypadek szczególnie "leży" innemu to powiedzą, powiedzą także jeżeli można to gdzie indziej zoperować szybciej. Wejdź na stronę szpitala na Banacha i wczytaj się tam kto się specjalizuje w chirurgii jamy brzusznej.

Ze względu na pilność powinnaś to załatwić jak najszybciej. Nie jestem chirurgiem ani nawet lekarzem, ale mnie z tego opisu wydaje się że operacja doszczętna jest niemożliwa. Ale tylko wypowiedź jakiegoś autorytetu i to po obejrzeniu dokładnym tego CT rozstrzygnie tą sprawę. A może być tak że chirurg będzie miał jakąś wątpliwość i będzie kierował na rezonans, ale to by oznaczało jakąś szansę.
_________________
sprzątnięta
 
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #9  Wysłany: 2016-03-26, 12:26  


Dziękuję
Tak zrobię ,podzwonię i sama z płytką TK pojadę.Mam nadzieję iż któryś z lekarzy porozmawia ze mną.
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2016-03-28, 11:17  


Czy to możliwe 22.03 wyszła ze szpitala z bilirubina sprzężona 0.00 mg i skóra normalna .
Dziś po sześciu dniach zaczyna żółknąć czy to możliwe ????
Ten " drań" szybciej działa niż ja.Do specjalisty na skierowanie i Kartę Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego jaką otrzymała przy wypisie 22.03. czeka się dwa tygodnie.......
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #11  Wysłany: 2016-03-28, 13:34  


Aga 22 napisał/a:
Dziś po sześciu dniach zaczyna żółknąć czy to możliwe ????

Tak. Prawdopodobnie w szpitalu siostra dostała sporo nawodnienia dożylnego wraz z lekiem moczopędnym, co wypłukało bilirubinę. Ale przyczyna (guz trzustki uciskający drogi żółciowe) nie została usunięta.
Przykro mi, ale rokowania nie są optymistyczne :-(
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #12  Wysłany: 2016-03-30, 19:58  


Hej ..... :) Na 4 kwietnia mamy wizytę w europejskim Centrum Medycznym
do prof.dr hab.n.med.Marek Durlik uff ale mam stresa ...Mam nadzieję iż pomoże siostrze.
Dziękuję Wam za porady..
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
Aga 22 


Dołączyła: 24 Mar 2016
Posty: 7

 #13  Wysłany: 2016-04-11, 16:06  


Jutro siostra ma operację w W-wie w MSWiA
_________________
dla mojej siostry...Proszę ....
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #14  Wysłany: 2016-04-11, 16:50  


Aga 22,

Życzę, żeby wszystko poszło pomyślnie.
 
karol2012 


Dołączył: 25 Sie 2012
Posty: 297
Pomógł: 32 razy

 #15  Wysłany: 2016-04-11, 19:51  


Jak chirurdzy zdecydowali się operować to połowa sukcesu..
_________________
karol2012
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group