1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Adenocarcinoma necroticans G-3
Autor Wiadomość
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #1  Wysłany: 2019-02-11, 17:52  Adenocarcinoma necroticans G-3


Szanowni Państwo.

Prowadzę mój wątek na forum w dziale ginekologicznym w związku z leczeniem mojej Mamy.
http://www.forum-onkologi...ego-vt11562.htm

Po krótce przedstawię całą sytuację:

1. W 2008 roku umiera mój Tato nagle przez zawał mieśnia sercowego
2. W 2009 roku w wyniku szoku psychologicznego moja Mama zaczyna chorować na niedoczynność tarczycy
3. W 2010 roku w moczu pojawiają się drobne plamki krwi. Mama jest zdiagnozowana na rak trzonu macicy A2 / G2. Wykonana jest resekcja macicy z przydatkami. 25 x radioterapia i 3 x brachyterapia
4. W 2015 roku pojawia się odległy przerzut do nadobojcza lewego (adenocarcinoma metastaticum na podstawie BAC). 25 x radioterapia
5. W 2016 roku gastroskopia wykazuje zakażenie Helicobacter Pylori. Nastąpiła eradykacja antybiotykami
6. W 2017 roku liczna limfadenopatia zaotrzewnowo (marker CA-125 = 127). 6 x chemioterapia (palkitaksel + carboplatyna)
7. W kwietniu 2018 wszystkie badania obrazowe idealne (TK jamy brzusznej i klatki, markery CA 19-9, CA-125, CEA - wszystkie w normie)
8. We wrześniu 2018 silny ból w nadbrzuszu promieniujący do pleców...

I teraz diagnostyka:
Od września 2018 do stycznia diagnozowaliśmy się różnymi metodami, które były "albo-albo".

1. W badaniu USG wyszła zmiana TU hipoechogeniczna 4x3 cm słabo różnicująca od trzustki.

2. W badaniu TK wyszła zmiana płynowa nieobecna poprzednio (pół roku wcześniej) - psuedotorbiel lub TU z nieposzerzonym przewodem Wirsunga. "Torbiel polekowa, po chemioterapii".

3. W badaniu MR wyszło, że zmiana najbardziej odpowiada torbielowatej postaci guza pochodzenia rozrostowego z limfadenopatią zaotrzewnową, najpewniej rozrostową.

4. W badaniu PET wyszły zaburzenia metabolizmu glukozy w zmianie w głowie trzustki - guz z rozpadem / pseudotorbiel zmieniona zapalnie bez powiększonych węzłów chłonnych zaotrzewnowo i w miednicy (wcześniej pokazanych w MR).

5. W badaniu EUS wyszło, że trzustka jest bez cech zapalnych jak i lokalne węzły chłonne.

6. W badaniu histopatologicznym BAC przy EUS wyszło adenocarcinoma suspectae.

Zdecydowaliśmy się o operacji i otwarciu jamy brzusznej...

Wynik histopatologiczny: adenocarcinoma necroticans (G-3)
Wynik z operacji: nieresekcyjny guz naciekający na duże naczynia

I teraz moje pytania:

1. Czy gruczolakorak martwiczy to guz który już umiera i zaraz się wchłonie? Tylko czy wtedy określało by się stopień złośliwości?

2. Czy da się określić stopień złośliwości nie znając ogniska guza...? Nie ma napisane metastaticum więc to nie przerzut z trzonu macicy tylko nowe ognisko, ale nie na trzustce bo w badaniu EUS wyszła "bez zmian ogniskowych" zresztą jak inne organy też?

3. Dostaliśmy propozycję konsultacji chemioterapii w celu zmniejszenia guza i przekazania do ew. resekcji lub NanoKnife/CyberKnife jak nie będzie naciekał duże naczynia (czy można też wykonywać NanoKnife jak nacieka?)

4. Markery CA19-9 i CEA stoją, organy czyste, Mama czuje się dobrze (boli ją tylko nadżerka i owrzodzenie dwustanicy - bez cech nowotworu zgodnie z gastroskopią, bierze codziennie pyralginę). Jeżeli to G-3 to jest jeszcze szansa, że nie zdążyło się rozsiać i jak zaatakujemy dobrą chemioterapią to się wchłonie?

5. Czy rozpocząc przed ew. chemioterapią wlewy z askorbinianu sodu celem wzmocnienia organizmu?

6. W jaki sposób określić guz pierwotny w tym przypadku?

7. Czy chemioterapia w Polsce różni się od tej za granicą (gemtycabina, forflinox?)

8. Czy znacie Państwo ośrodki gdzie można zapisać się na leczenie testowe immunoterapeutyczne komórkami T?

Z góry dziękuję za pomoc.


2018.04.19 - TK jamy 1 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 317 raz(y) 1,16 MB

2018.04.19 - TK jamy 2 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 309 raz(y) 486,51 KB

2018.04.19 - TK klatki int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 344 raz(y) 803,12 KB

2018.09.18 - USG jamy int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 287 raz(y) 2,5 MB

2018.09.20 - Gastroskopia int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 313 raz(y) 2,34 MB

2018.09.20 - Kolonoskopia int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 332 raz(y) 2,28 MB

2018.10.05 - TK jamy.jpeg
Pobierz Plik ściągnięto 324 raz(y) 148,68 KB

2018.10.19 - Mama wyniki 1.png
Pobierz Plik ściągnięto 297 raz(y) 19,5 KB

2018.10.19 - Mama wyniki 2.png
Pobierz Plik ściągnięto 313 raz(y) 19,37 KB

2018.10.24 - Mama MR 1 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 307 raz(y) 877,23 KB

2018.10.24 - Mama MR 2 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 337 raz(y) 731,5 KB

2018.11.14 - PET int.png
Pobierz Plik ściągnięto 326 raz(y) 1,74 MB

2018.12.14 - EUS trzustki int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 284 raz(y) 289,98 KB

2018-10-05 - Histopatologia - jelita int.png
Pobierz Plik ściągnięto 301 raz(y) 1,14 MB

2019-01-03 - Histopatologia trzustki int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 314 raz(y) 2,35 MB

2019-01-03 - KILSZ Prudnik 1 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 305 raz(y) 2,56 MB

2019-01-03 - KILSZ Prudnik 2 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 296 raz(y) 2,49 MB

2019.01.10 - Hist pat trzustka int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 296 raz(y) 2,16 MB

2019.02.04 - KiLSZ 1 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 310 raz(y) 295,38 KB

2019.02.04 - KiLSZ 2 int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 300 raz(y) 217,4 KB

2019.02.11 - Hist pat int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 301 raz(y) 152,28 KB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2019-02-12, 14:10  


Tomuś,
Spróbuję odpowiedzieć.

Ad.1) Martwiczy czyli ulegający rozpadowi na skutek szybkiego wzrostu - guz rośnie tak szybko, że nie nadąża się odżywić, naczynia krwionośne nie dostarczają do środka guza „pożywienia”. Może się tak też dziać w trakcie skutecznego leczenia przeciwnowotworowego. Ale u Was to inna sytuacja - guz rośnie bardzo dynamicznie i daje rady się „wykarmić”, nie jest to pozytywne zjawisko.

Ad.2) Stopień złośliwości jest określony na G3 czyli wysoce złośliwy co pasuje do tempa wzrostu guza ( skala złośliwości guzów litych to G1-G3/4). Jeśli dobrze rozumiem to symbol G3 odebrałeś jako stopień zaawansowania, wielkości guza? Do tego używa się oznaczenia T. Wg opisu laparotomii u Mamy jest to T4.
Ogniskiem guza wg opisu pooperacyjnego/laparotomia jest trzustka ( głowa i trzon) - chirurg otwierając jamę brzuszną widzi lepiej niż aparatura w trakcie EUS.

Ad.3) NanoKnife można stosować w przypadku naciekania naczyń krwionośnych. Ograniczeniem jest wielkość guza ( chyba ok.5cm, nie jestem pewna) i brak rozsiewu.

Ad4) Sądzę, że sama chemia może ewentualnie powstrzymać rozwój guza, ale agresywny rak trzustki można radykalnie usunąć jedynie drogą resekcji chirurgicznej ( bądź NanoKnif’em).
Czy Pyralgina to zalecenie lekarza a propos dolegliwości dwunastniczych?
Ulotka leku podaje:
Cytat:
Produkt leczniczy stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością nerek, wątroby, w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

https://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/Pobieranie.ashx?type=5696-c&AspxAutoDetectCookieSupport=1

Ad.5) Mogę jedynie odesłać Cię ( ale pewnie tam już zaglądałeś) do wątku http://www.forum-onkologi...y-c-vt12002.htm

Ad.6) Guz pierwotny został określony.

Ad.7) Chemioterapeutyki są te same, ale zapewne dostęp do badań klinicznych jest szerszy.

Ad.8) W Polsce nie znam.

Przykro mi bardzo, że nie mam dobrych wiadomości.
Pozdrawiam ciepło.
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #3  Wysłany: 2019-02-12, 16:14  


Dziękuję w takim razie umawiam NanoKnife na NFZ, a jak nie to bierzemy prywatnie.
Jeszcze zaczekam co powiedzą nam w poniedziałek chemicy.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2019-02-12, 17:28  


missy, już wszystko dokładnie zinterpretowała ja tylko chciałam od siebie dodać, że bardzo mi przykro, że jednak okazała się ta gorsza wersja.

Trzymajcie się, mama ma w Tobie wielkie oparcie.

pozdrawiam
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #5  Wysłany: 2019-02-18, 16:15  


Powiem Wam, to co jest dla mnie niezwykłe to dzisiaj na wizycie dowiadujemy się, że torbiel podczas zabiegu laparotomii została zmieżona na 12 cm... a to oznacza, że musiała urosnąć przez półtora miesiąca dwukrotnie (z 6 cm)! Czy to jest w ogóle możliwe?

Nadmieniam co podkreślam wielokrotnie: Mamę ciągle boli tak samo (bierze Xefo Rapid średnio co 12-24 godziny), nie jest żółta, nie leci Jej waga, a marker CA19-9 i CEA są w normie.

Za tydzień mamy TK klatki i jamy brzusznej i na tej podstawie później:

1. Jeżeli są przerzuty - gemcytabina + nab-paklitaksel lub folfirinox
2. Jeżeli nie ma przerzutów - folfirinox

[ Dodano: 2019-02-18, 16:19 ]
Dodatkowo znalazłem taki artykuł prof. Lampe próbując zrozumieć dlaczego uzasadnia, że Mama może nie przeżyć zabiegu i faktycznie w statystykach jest takie drobne prawdopodobieństwo Nie znaleziono strony • Czytelnia Medyczna BORGIS

Ale powiedzcie mi - czy nie można tego wydrenować? Wyssać igłą by torbiel była znowu malutka?

[ Dodano: 2019-02-18, 16:23 ]
Nie powinniśmy dla pewności zrobić immunohistochemii tych materiałów z laparotomii, żeby mieć pewność, że to trzustka, a nie trzon macicy?

[ Dodano: 2019-02-18, 17:14 ]
Ok, dowiedziałem się, że do trzustki stosowany jest NanoKnife i nie jest on refundowany w PL. W takim razie będę się starał zamówić prywatnie.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2019-02-19, 11:21  


Szybki wzrost guza miał miejsce bo stwierdzono stan martwiczy ( necroticans) plus wysoki st.złośliwości G3. W tym kontekście znaczne powiększenie rozmiarów guza ma wytłumaczenie.
Brak objawów ( żółtaczka, ból) jest ogromnym pozytywem dla pacjenta niemniej nie oznacza mniejszego zaawansowania klinicznego. Po prostu położenie guza nie powoduje aktualnie takich poważnych dolegliwości ( nie uciska przewodów żółciowych, nie nacieka dużych nerwów).
Pytasz o wydrenowanie - ale chirurg podczas laparotomii zwiadowczej opisał guz oplatający trzustkę a nie zwykłą torbiel. Tzn.część guza może być torbielowata, ale nie oznacza to automatycznie, że można go wydrenować. Gruczolakorak torbielowaty to taka pseudotorbiel, jest torebka otaczająca zmianę, masy torbielowate i fragmenty lite z komórkami gruczolakoraka ( tak w w totalnym uproszczeniu).

Co do kwestii badań porównawczych to jest to pytanie do patomorfologa opisującego wynik biopsji po laparotomii czy widzi sens sprawdzania czy też obraz nie budzi jego wątpliwości, że to trzustka a nie macica jest miejscem wyjścia dla raka.
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #7  Wysłany: 2019-02-22, 09:33  


Ok, a która chemioterapia będzie skuteczniejsza?

FOLFIRINOX vs. Gemcytabina+nab-palkitaksel?

Ta pierwsza bardziej toksyczna, a ta druga niby dopiero od IV stadium (ale czy to oznacza, że paliatywna, czy lepiej działająca?)
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2019-02-22, 12:22  


Cytat:
która chemioterapia będzie skuteczniejsza?

Jednoznacznej odpowiedzi nie da się udzielić - skuteczność chemioterapii można ocenić dopiero w trakcie leczenia. Ogólnie wiadomo, że schematy wielolekowe miewają wyższą skuteczność, ale jednocześnie mogą powodować tyle skutków ubocznych, że nie zawsze ta skuteczność może być w pełni osiągnięta.
Dlatego schemat chemii musi być dopasowany starannie do aktualnej sytuacji chorego ( zaawansowanie choroby plus stan ogólny zdrowia).
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #9  Wysłany: 2019-03-04, 16:12  


Byliśmy dzisiaj na wizycie kontrolnej i trafiliśmy na rozsądnę lekarkę, która myśli podobnie do mnie. Nie wiemy nadal czy to jest rak pierwotny trzustki czy przerzut z trzonu macicy. Dlatego zleciła porównanie preparatów z nadobojcza (które było przerzutem z trzonu) z materiałem z trzustki.

W zależności od wyniku - taka pójdzie chemioterapia. Dodam, że markery CEA, CA19-9, AsPat, AlAt, inne wyniki - wszystko w normie poza hemoglobiną (11), ale pracujemy nad tym suplementami, odżywianiem i wlewami.

1. Czy znane są metody hormonoterapii i immunoterapii w przerzutowym raku trzonu macicy?
2. Folfirinox też zadziałałby właściwie na przerzut z trzonu macicy w sumie?
3. Kiedy stosuje się hipertermie przy chemioterapii? W ten sam dzień?
4. Jaki jest czas wydalenia cytostatyków z organizmu? Chodzi mi o to, kiedy już w zasadzie nie działają i jest okres oczekiwania do następnej chemioterapii
5. Jaką chemioterapię podaję się przy przerzutowym raku trzonu macicy G-3?
6. W jaki sposób podaje się folfirinox lub gemcytabinę + nab-palkitaksel przy pierwotnym raku trzustki G-3?

Z góry dziękuję.





26.02.2019 - TK klatki int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1764 raz(y) 3,79 MB

26.02.2019 - TK jamy int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1500 raz(y) 4,75 MB

 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #10  Wysłany: 2019-03-04, 17:31  


Hormonoterapia w raku trzonu macicy tak o ile komórki raka mają receptory hormonalne i raczej w przypadku raków G1-G2. Immunoterapii nie stosuje się jeszcze w ramach programu lekowego, trwają badania kliniczne, np.
https://clinicaltrials.gov/ct2/show/study/NCT03517449?term=Pembrolizumab&cond=Uterus+Cancer&cntry=PL&rank=1&show_locs=Y#locn

Składniki Folfirinoxu nie pokrywają się z chemioterapią przewidzianą dla raka trzonu macicy:
Cytat:
FOLFIRINOX: oksaliplatyna 85 mg/m2 i.v. wlew 2-godzinny, dzień 1.; irynotekan 180 mg/m2 i.v. dzień 1.; folinian wapniowy 400 mg/m2 i.v., dzień 1.; fluorouracyl 400 mg/m2 i.v. (bolus), dzień 1., następnie 2400 mg/m2 46-godzinny wlew ciągły, cykle co 14 dni^

i rak trzonu macicy:
Cytat:
Najczęściej stosuje się skojarzenie paklitakselu z pochodną platyny lub pochodnej platyny z doksorubicyną ± cyklofosfamidem. Programy 3-lekowe z taksoidem mają porównywalną skuteczność do schematów 2-lekowych, natomiast wiążą się z większą toksycznością.

http://onkologia.zaleceni...go_20130301.pdf str.293

Czy hipertermię poleca Wam lekarz prowadzący? Onkolog?
Co do schematu z nab-pakl. i gem. to
Cytat:
Nab-paklitaksel z gemcytabiną: nab-paklitaksel 125 mg/m2, dzień 1., 8. i 15., gemcytabina 1000 mg/m2, dzień 1., 8. i 15; co 28 dni

http://onkologia.zaleceni...go_20151202.pdf str.147
  
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #11  Wysłany: 2019-03-05, 11:09  


Bardzo Ci dziekuję.

Hipertermia - nie, niestety ośrodek Opolski jest na tyle mały, że nie ma tam żadnych dodatkowych zabiegów mogących wspomagać leczenie. Mamy tylko jeden prywatny ośrodek. Natomiast namierzyłem człowieka, który był w podobnym stanie i w Szwajcarii zastosowali mu leczenie CT+hipertermia, jak zmiana się zmniejszyła to operowali.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #12  Wysłany: 2019-03-05, 11:26  


Upewnię się tylko: czy masz na myśli HIPEC, chemioterapię dootrzewnową w hipertermii czy same zabiegi przegrzewania całego organizmu?
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #13  Wysłany: 2019-03-05, 11:32  


Myślałem o HIPEC ale to może być trudne... natomiast teraz mam na myśli hipertermię lokalną, miejscową, nie całego ciała.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #14  Wysłany: 2019-03-05, 14:52  


wejdź na ECZ w Otwocku, tam mają to w ofercie i można poczytać.
_________________
sprzątnięta
 
Tomuś 



Dołączył: 13 Kwi 2015
Posty: 130
Skąd: Opole

 #15  Wysłany: 2019-03-18, 10:59  


Szanowni Państwo, mamy ostateczne rozstrzygnięcie. Porównanie badań histopatologicznych oraz histochemii wskazuje ostatecznie na przerzut z trzonu macicy.

Mama już walczyła z takimi przerzutami za pomocą 6 x CHT taksol + karboplatyna i było świetnie.

Moje standardowe pytania:

1. Czy to lepiej niż rak trzustki... ?
2. Czy użyty zostanie ten sam schemat chemioterapii czy jest możliwe coś lepszego?
3. Czy właśnie nivolumab jest tutaj leczeniem testowym immunoterapeutycznym?

No i wracam na forum ginekologiczne w takim razie...



2019.03.18 - Hist pat potw przerzut int.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1053 raz(y) 158,65 KB

 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group