1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Pomoc w poprawnym odczytaniu wyników
Autor Wiadomość
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #1  Wysłany: 2011-08-02, 22:08  Pomoc w poprawnym odczytaniu wyników


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Witam. Jestem pierwszy raz na forum, więc nie wiem czy poprawnym jest zakładanie przeze mnie nowego tematu. Mianowicie chodzi mi odczytanie a raczej o wyjaśnienie wyników badań mojego taty i na jakim etapie jest jego choroba. Rozpoznanie: guz płuca prawego.

Wyniki badania BAC płuca prawego - cellulae suspectae in tumore pulmonis. Wynik badania hist. - pat. - cytoblok płuca prawego - Carcinoma planoepithelaile keratodes in tumore pulmonis dextri.

EKG: rytm zatokowy miarowy około 75/min. Normogram. Cechy dextrogyrii.
SPIROMETRIA: zaburzenia wentylacji płuc typu obturacyjnego ciężkiego stopnia.
SPIROMETRIA: II. Zaburzenia wentylacji płuc typu obturacyjnego w umiarkowanym stopniu FVC-4.47, FVC1-.98.

TK KLATKI PIERSIOWEJ Z KONTRASTEM: w szczycie płuca prawego, przy przedniej ścianie klatki piersiowej, widoczna zmiana o średnicy około 8cm o cechach guza z rozpadem i wytworzeniem jamy. Zmiana niekontrastująca się charakterystycznie i naciek żebra. Obraz sugeruje Tu. W śródpiersiu pojedyncze powiększone do 15mm węzły chłonne.

BRONCHOFIBEROSKOPIA: krtań, tchawica, ostroga główna bz. Przyśrodkowa ściana oskrzela głównego prawego bardziej wpuklona przez ucisk z zewnątrz. W okolicy ujścia oskrzela 3-go po stronie prawej bardziej zaczerwieniona śluzówka, z której pobrano wycinek do badania hist. - pat. a popłuczyny na cytologię. W popłuczynach oskrzelowych na florę nieswoistą wyhodowano: paciorkowiec L-hemol, Loctobacllus spp, Neisseria spp, leukocyty - dość liczne, nabłonki - liczne, flora bakteryjna, paciorkowiec, laseczki i ziarniaki.

USG JAMY BRZUSZNEJ: wątroba bez zmian ogniskowych nie powiększona. Pęcherzyk żółciowy bez złogów, drogi żółciowe nie poszerzone. Aorta poszerzona 30mm, miażdżycowa. Trzustka, śledziona bez zmian. Obie nerki bez wyraźnych cech złogów, zastoju moczu, o prawidłowej wielkości i zarysie. Pęcherz moczowy słabo wypełniony.
p.s. Na konsultację lekarze kazali jechać na Torakochirurgię.
Proszę o pomoc i objaśnienie szczególowe wyników oraz o wskazówki co robić dalej, co się pytać lekarzy na badaniach itp. Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2011-08-02, 22:33  


Carcinoma planoepithelaile keratodes in tumore pulmonis dextri - rak płaskonabłonkowy rogowaciejący w guzie płuca prawego

Węzły do 15mm mogą, ale nie muszą być zajęte nowotworowo. Jeśli tak faktycznie by było, być może zmiana byłaby operacyjna, jednak zapewne po to macie udać się na konsultację na torakochirurgię.
Przy tak dużym guzie pewnie byłaby konieczność wykonania lobektomii (wycięcie płata płuca), co przy zab. wentylacji płuc może być problemem.

W jakim wieku jest tata? Choruje na coś?
_________________
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2011-08-03, 17:08  


Tata ma 56 lat na nic innego nie choruje, a jeśli lekarze stwierdzą , że nie mogą taty operować to co dalej? Jeden z lekarzy powiedział , że jak tata przeżyje 6 miesięcy to będzie dobrze czy ma racje :-(na konsultacje mamy czekać miesiąc czasu dla mnie to bardzo długo. A jaki to jest rodzaj guza złośliwy czy nie? Bo w szpitalu , w którym tata leżał niestety lekarze nic nie chcieli mówić odpowiedzią jaką uzyskałam były słowa, że mogę sobie przeczytaćwypis, proszę o pomoc i dziękuję za odpowiedź.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #4  Wysłany: 2011-08-03, 19:10  


monita138 napisał/a:
A jaki to jest rodzaj guza złośliwy czy nie?

Złośliwy.

Miesiąc to zdecydowanie za długo, poszukajcie - nawet prywatnie, wcześniejszej konsultacji.

monita138 napisał/a:
jeśli lekarze stwierdzą , że nie mogą taty operować to co dalej?

Przy braku leczenia chirurgicznego pozostaje w zasadzie wyłącznie leczenie paliatywne.
_________________
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #5  Wysłany: 2011-08-03, 20:43  


a jakie kliniki poleciłaby Pani? a czy to może być prawdą, że tata może żyć 6 miesięcy?
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #6  Wysłany: 2011-08-03, 22:08  


monita138 napisał/a:
czy to może być prawdą, że tata może żyć 6 miesięcy?

Nikt tego nie wie, dopiero zaczynacie leczenie. Tata jest młodym człowiekiem i nie obarczonym innymi chorobami, więc trzeba podjąć jak najszybciej leczenie.
Teraz najważniejsza jest konsultacja u torakochirurga.
Faktycznie miesiąc, to za długo.

Przykro mi.
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #7  Wysłany: 2011-08-03, 22:14  


To co mogę zrobić? Dzwonić kilka razy w tyg do szpitala aby tatę wcześniej przyjęli? Pomoże to coś? Nie mogę się odnaleźć w tej sytuacji, może zadaje dla niektórych dziwne pytania ale nie wiem co robić, jak pomóc tacie i o co pytać ewentualnie lekarzy.

[ Dodano: 2011-08-03, 22:21 ]
:(
 
asia19 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 29 Gru 2010
Posty: 625
Skąd: Mazowsze
Pomogła: 111 razy

 #8  Wysłany: 2011-08-03, 22:24  


Po 1, napisz skąd jesteś.
Ja radziłabym Ci iść po prostu prywatnie do torakochirurga w Twoim rejonie w celu konsultacji- najlepiej do takiego, który operuje w szpitalu w Twoim regionie (zawsze pomoże i podpowie, jak się szybciej dostać).
Miesiąc to o 30 dni za dużo, musicie mieć konsultację niemal natychmiast- tu chodzi o ratowanie Taty!
Pozdrawiam i trzymam kciuki
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2011-08-03, 22:41  


Jestem z Brodnicy, tata jest kierowany do Bydgoszczy to najlepiej tam starać się prywatnie?

[ Dodano: 2011-08-03, 22:44 ]
Brodnica znajduje się 56 km od Torunia.

[ Dodano: 2011-08-04, 20:56 ]
Mam pytanie jakie tabletki powinien tata otrzymać od lekarza na ból ręki, barka itd, obecnie otrzymuje tramal i ketonal, ale niestety te leki nie pomagają:( proszę o odpowiedź i dziękuje za wcześniejsze odpowiedzi,które mi udzieliliście

[ Dodano: 2011-08-04, 20:58 ]
i czy może więcej spać niż zazwyczaj? niestety zauważam, że tata śpi bądź chce być sam:(
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #10  Wysłany: 2011-08-08, 15:28  


Witam, mam pytanie odnośnie leków. Tata przyjmuje ketonal forte, tramal, oxodil spiriva i metypred 4mg (matypred rano i w południe)- w trakcie posiłków, następnie o1/2 tabletke zmniejszać co 3 dni. Obecnie tata przyjemuje wszystkie leki metypred bierze 1/2 tabletki, która miał do dzisiaj i nie wiemy co dalej czy nadal ma brać 1/2 tabletki rano i w południe codziennie? lekarz pierwszego kontaktu niestety nie wie co dalej z tym lekiem czy brać nadal 1/2 tabletki do posiłku rano i wieczorem, w ulotce wyczytałam aby brać najmniejszą dawkę co drugi dzień. Bardzo proszę o odpowiedź specjalistów, bo nie wiem jak tata ma dalej przyjmować to lekarstwo.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2011-08-08, 17:20  


Dawkowanie leku określa lekarz, który ten lek przepisał. Nikt Ci więc niestety nie powie jak zmniejszyć dawkę.

Jaki Tramal dokładnie tata bierze?
_________________
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #12  Wysłany: 2011-08-08, 20:17  


Tramal 100- 1 tabletkę co 6 godzin, właśnie staram się dodzwonić do pani doktor, która przepisała tabletki ale niestety nie odbiera :(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2011-08-08, 20:27  


No to całkiem spora dawka dobowa, w połączeniu z Ketonalem 100 ...
Może czas przejść na plastry p/bólowe, warto o tym porozmawiać z lekarzem.
_________________
 
monita138 


Dołączyła: 02 Sie 2011
Posty: 82
Pomogła: 2 razy

 #14  Wysłany: 2011-08-08, 20:59  


Dziękuje za odpowiedź i podpowiedź, niestety mimo tej dawki tata ma nadal bóle, i naprawdę nic nie dźwiga, a bóle się utrzymują pomimo w/w tabletek:( a zmiane na plastry musiałabym uzgodnić z onkologiem zapewne? tata ma dopiero wizytę na 22 sierpnia w bydgoszczy to czy inny onkolog może zlecić plastry , czy lekarz pierwszego kontaktu? mam pytanie jeszcze jedno czy może sie zmieniać głos? albo mam takie wrażenie,pozdrawiam
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #15  Wysłany: 2011-08-08, 21:26  


monita138 napisał/a:
czy inny onkolog może zlecić plastry , czy lekarz pierwszego kontaktu?


Może, nam lekarz rodzinny przepisywał.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group