1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak płuca z przerzutami do mózgu
Autor Wiadomość
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #16  Wysłany: 2013-08-09, 14:19  


Witam ponownie. ..
Dość długo mnie tu nie było , wydawało nam się że choroba trochę przystopowala w badaniu PET wyszło wszystko ok. ..
20 maja mama miała robiony rezonans głowy i w opisie badania napisali: wznowa lub stan zapalny. Onkolog wysłał mamę pilnie do neurochirurga a ten stwierdził że wszystko ok on niczego tam nie widzi a że mama poskarzyla się ze znowu nie widzi na oko wysłał pilnie na rezonans głowy w kierunku slepoty. Wynik-wznowa.
Mama dostała skierowanie na radioterapie cyberknifa ponieważ ze względu na zator płuc nie kwalifikuje się do operacji
Proszę o poradę- na ile skuteczna jest ta forma radioterapii i czego się teraz spodziewać po mamy stanie i zaawansowaniu choroby . Zaczynam się zalamywac a wszyscy oczekują ode mnie że będę nadal wszystkich wspierać wszystkie wizyty umawiać szukać specjalistów. .. powoli zaczyna brakować mi sił. ..
 
romka 



Dołączyła: 26 Lip 2013
Posty: 445
Pomogła: 82 razy

 #17  Wysłany: 2013-08-09, 19:18  


Mąż we wtorek zakończył 5 dniową radioterapie mózgu ,jest troszkę lepiej niż było,ale ze wzorkiem wydaje mi sie że gorzej ,powieka bardziej opada i maż mówi ze oko go boli.
Trzymam kciuki za was.
_________________
Romka.
To nie był czas,to nie była pora.21.o3.2014.
 
ela1 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 27 Lut 2010
Posty: 2479
Pomogła: 516 razy

 #18  Wysłany: 2013-08-10, 11:13  


JMD, CyberKnife to cybernetyczny nóż, jest najnowszą metodą radioterapii, która pozwala na precyzyjne leczenie nowotworów bez ingerencji chirurgicznej.
W przypadku mamy jest to najlepsze rozwiązanie.

pozdrawiam
_________________
"Odnajdź w sobie zalążek radości, a wtedy radość pokona ból"- R. Campell
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #19  Wysłany: 2013-08-18, 19:07  


Witajcie
Cały czas czekam na środę i konsultacje w Gliwicach przed radioterapia... zastanawiam się gdzie i jak na jakich zasadach można załatwić mamie hospicjum domowe. ..
... mama codziennie skarży się na ból głowy - Neurochirurg zalecił jedynie środki ogólnodostępne bez recepty które jej nie pomagają. .. staram się być silna i nie pokazywać emocji ale rozmawiając z mamą słychać jak się gubi i jak jej się miesza rzeczywistość z historią i własną wyobraźnią. ..
 
cleo33 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 04 Lut 2009
Posty: 2484
Skąd: Śląskie
Pomogła: 379 razy

 #20  Wysłany: 2013-08-18, 20:17  


JMD napisał/a:
. zastanawiam się gdzie i jak na jakich zasadach można załatwić mamie hospicjum domowe. ..

Czy w Waszym miejscu zamieszkania , jest hospicjum?
Wtedy lekarz z CO, lub pierwszego kontaktu powinien Wam wystawić skierowanie .

http://www.fundacja-onkol...jcia-opiek.html
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #21  Wysłany: 2013-11-08, 14:50  


Witam po dłuższej nieobecności.
Co u nas? Mam problem z hasłem do forum- nie chce mi wygenerować nowego a stare mam zapisane w telefonie więc postaram się napisać. ..

U mamy w 5 miesiecy od operacji usunięcia guza w mózgu stwierdzono wznowe. Ze względu na jej stan zdrowia oraz komplikacje pooperacyjne - zator płuc nie została zakwalifikowana do kolejnej operacji - dostała skierowanie do Gliwic na radioterapie cyberknifa. Po pewnych trudnościach udało się mamę naswietlic i wróciła do domu 30 września. Ciągle odczuwa ból głowy i skarży się że jest coraz slabsza ale jeszcze samodzielna. Na ból głowy łyka ketonal i nie chce poprosić lekarza o inne bardziej skuteczne leki przeciwbólowe - dałam jej rozpiske leczenia bólu onkologicznego i nie chce z tego skorzystać... może uda mi się ja jednak na to namówić...
Dziś odebrała wynik rezonansu. Proszę o interpretację.

MRI OUN:
Stan po przebytej radioterapii stereotaktycznej.
Aktualnie badanie wykazuje obszar wzmocnienia w kontrastowego przy podstanie w prawym placie czołowym poniżej rogu czołowego prawej komory bocznej o wymiarach 10x9 mm (ax.) X (cor.) Odpowiadajacy masie TU. Naciek przechodzi pasmem o długości 12 mm na prawy nerw wzrokowy w odcinku przed skrzyżowaniem wzrokowym. Obraz wykazuje częściową regresje zmiany TU. Zarówno w obrębie płata czołowego jak i w zakresie nerwu wzrokowego.
Ponadto w prawym placie czołowym widoczny rozległy obszar zmian malacyjno-bliznowatych po przebytej operacji i radioterapii.
W istocie białej okolokomorowej w okolicach czołowych ciemieniowych i potylicznych widoczne rozlane symetryczne strefy leukoarajozy. Innych zmian ogniskowych w mozgowiu ani ognisk patologicznego wzmocnienia kontrastowego nie uwidoczniono. Uklad komorowy nadnamiotowy mózgu prawidłowej szerokości symetryczny bez przemieszczen. Stan po wszczepieniu zastawki komorowo-otrzewnowej do rogu czołowego lewej komory bocznej komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe. Uogolnione poszerzenie przestrzenie plynowych podtwardowkowych nad obu polkulami oraz rozlane wzmocnienie kontrastowe oppny twardej. Zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne.

Bardzo przepraszam za literówki.

[ Dodano: 2013-11-08, 15:09 ]
Takie pytania m się nasuwają... regresja czi jest ok - dobra i częściowa. Ale czy nie ma tu czegoś więcej? Innych guzów rozsiewu? Niepokoi mnie że mamie uciekło prawe oko w kierunku nosa - ma zeza, nie widzi na nie i ze sluchem w prawym uchu tez bywa różnie - raz słyszy a innym razem nie...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #22  Wysłany: 2013-11-08, 23:50  


Masz wynik MRI stwierdzający wznowę?
_________________
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #23  Wysłany: 2013-11-09, 03:57  


W W niedzielę będę u rodziców to poszukam, nie mieszkamy razem. Mama bardzo źle reaguje na "grzebanie" w dokumentacji strzeże jej jak oka w głowie i do tego nerwowo reaguje na jakiekolwiek sugestie czy informacje na temat swojej choroby. Bardzo ma huśtawki nastroju i nie zawsze nawet odbiera telefon ode mnie. Niestety nie zdążyłam wziąć dokumentów a osobiście zalatwialam jej naświetlania w Gliwicach. .. jak to się mówi. .. szewc bez butów chodzi. ..
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #24  Wysłany: 2013-11-10, 19:46  


Witam oto wynik MR sprzed cyberknife

MRI OUN:
Stan po usunięciu guza płata czołowego (meta) oraz po założeniu zastawki komorowo otrzewnowej
Aktualnie przypodstawnie w prawym placie czołowym ujawnia się po podaniu kontrastu podłużny obszar wzmocnienia kontrastowego o wymiarach ok 13x30 mm odpowiadający wznowie duza. Naciek obejmuje prawy nerw wzrokowy w odcinku przed skrzyżowaniem wzrokowym.
Guz jest otoczony obszarem podwyższonego sygnału w sekw. FLAIR który odpowiada zmianom obrzekowym nakladajacym się najpewniej na zmiany popromienne w prawym placie czołowym. Ponadto przymozgowo w prawej okolicy czolowej widoczna poszerzona przestrzeń plynowa podtwardowkowa o wymiarach 19x8 mm (ax) w miejscu dostępu operacyjnego.
W wiencach promienistych obu półkuli mózgu w okolicach czołowych widoczne ogniska naczyniopochodne niedokrwienne innych ognisk patologicznego wzmocnienia po kontraście paramagnetycznym nie uwidoczniono.
Ciało modzelowate prawidłowej wielkości jednorodne. Układ komorowy nadnamiotowy mózgu symetryczny nieposzerzony bez przemieszczen. Komora IV i struktury tylnojamowe prawidłowe
Rozlane podwyższenie sygnału w sekw. FLAIR z przestrzeni plynowej podtwardowkowej riwki zakrętów mózgowych nieposzerzone. Zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne

Proszę o interpretację i ocenę wyników sprzed i po naświetlaniu (post wyżej)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #25  Wysłany: 2013-11-10, 20:46  


Nie wiemy jaki dokładnie efekt dał Cyberknife, ale masa w prawym płacie czołowym jest mniejsza, niż przed zabiegiem - tak więc to faktycznie określić można regresją. Kłopoty ze wzrokiem wynikają z nacieku na nerw wzrokowy. Innych zmian podejrzanych o przerzuty nie widać.
_________________
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #26  Wysłany: 2013-11-10, 21:07  


Dziękuję za szybką odpowiedź

Cieszy mnie że guz się nie zmniejszył ale martwi mnie że mama ma nadal zawroty głowy trochę schudła od czasu kiedy ją ostatnio widziałam czyli ok 2tygodni temu skarży się na ból głowy- łyka ketonal do 4 tabletek dziennie nie chce się zgodzić na inne leki przeciwbólowe często łapie doly powiedziała że czuje że słabnie ...
Zastanawiam się jak jej pomóc z jej samopoczuciem nastawieniem

Czego się teraz spodziewać - poprawy czy raczej spadku formy i nowych dolegliwości. .. Jakie powinno być teraz postępowanie następny krok ze strony lekarza. Kiedy i czy w ogóle i na podstawie jakiego badania da się stwierdzić skuteczność cyberknifa
Czy stosuje się ponowne naświetlania w przypadkach takich jak nasz?

Co powinnam jeszcze wiedzieć zrobić...

[ Dodano: 2013-11-11, 16:34 ]
A co sądzicie o hmmmm... nie wiem jak to nazwać prawidłowo. .. chodzi mi o "terapię" wodą utleniona doustnie. .. siostra mamy mi o tym powiedziała w internecie szukam i są wpisy samych zadowolonych osób ale nie spotkałam się z wpisem powiazanym z nowotworem.
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #27  Wysłany: 2013-12-28, 21:20  


Witam ponownie
Choroba zaczęła szybko postępować. .. prawe oko na które mama nie widzi jest wytrzeszczone drugie na które jeszcze cokolwiek widzi nie otwiera się - ma opadnieta powieke i wiszi tylko środek. .. jest coraz słabsza ledwo chodzi podtrzymując się ściany. .. ciężko jej wstać. .. ciągle boli ją głowa, ma słabszy apetyt i męczą ją nudności i wymioty. ..ma problemy z mowa- bywają chwile że nie ma siły mówić.. wizytę u onkologa mamy 24 stycznia mam nadzieję że się doczekamy i damy radę samodzielnie się dostać do szpitala. ..
 
romka 



Dołączyła: 26 Lip 2013
Posty: 445
Pomogła: 82 razy

 #28  Wysłany: 2013-12-28, 21:36  


JMD napisał/a:
ciągle boli ją głowa, ma słabszy apetyt i męczą ją nudności i wymioty. .

poproście lekarza o ustawienie keków,bo ma nie boleć.
JMD, |przytula|
_________________
Romka.
To nie był czas,to nie była pora.21.o3.2014.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #29  Wysłany: 2014-01-01, 20:57  


JMD CO U WAS???
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
JMD 


Dołączyła: 28 Mar 2013
Posty: 68
Pomogła: 3 razy

 #30  Wysłany: 2014-01-11, 20:58  


Hmmm... u nas coraz szarzej... we wtorek byłam z mamą u okulisty- stwierdzone porażenie nerwu unoszacego powieke oka lewego na które mama jeszcze cokolwiek widzi oraz uszkodzenie nerwu wzrokowego tego oka - nie rusza już gałką patrzy tylko na wprost. .. mama jest załamana opadła z sił i chęci na cokolwiek. ..
Niestety nie mieszkam z rodzicami i jedynie dojeżdżam najczęściej jak tylko mogę a tak to tylko na telefon. Teraz byłam 5 dni akurat czekałam jak mi dziecko wyzdrowieje i żeby mamy nie zarazila i też żeby babcia mogła się jeszcze wnuczka nacieszyć to więcej babcia leżała w sypialni niż z nami była. ..
Wizytę u onkologa mamy 24 stycznia będę z mamą. ..
Generalnie widzę że się pogarsza - dziś mama zadzwoniła że pół nocy przesiedziala w szafie bo zabladzila w pokoju chcąc wyjść do łazienki a tati nie słyszał jej jak go wołała... potem dzwonił tato że sobie nie poradzi i że mama nie chce żadnej pomocy nie je już drugi dzień leży tylko w łóżku wstaje do łazienki i wziąć leki... nie wiem skąd ma ketonal ale znów go łyka. .. staram się to jakoś ogarnąć i cały czas czekam na wizytę u onkologa że może usłyszymy coś optymistycznego...




Ps. Tak z innej beczki... dziś napisałam już 2-3 raz zapytanie to pomocy technicznej na forum o przesłanie mi nowego hasła bo nie pamiętam i do tej pory nie mam odpowiedzi. .. nie mogę się zalogować na forum na laptopie i korzystam z telefonu a to jest nie do końca wygodne dla mnie stąd też przepraszam za literówki... jest jakaś szansa na ustalenie nowego hasła nie znając starego
?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group