1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi
Autor Wiadomość
burasek 


Dołączyła: 31 Paź 2014
Posty: 3

 #1  Wysłany: 2014-10-31, 17:28  Rak piersi


Witam,

mam 39 lat i raka piersi inwazyjnego wykrytego w kwietniu. 1,9 cm, G2, bez angioinwazji, z mikroprzerzutem 1,5 mm do węzła wartowniczego.
ER 100%
PGR 100%
HER2 1+
KI 67 w około 30%

miałam 4 cykle AC, radioterapię 23 naświetlania i mam tamoxifen.
Jakie mam rokowania, czy powinnam robić badania typu PET
dziękuje
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #2  Wysłany: 2014-10-31, 21:30  


Burasku,

Twój nowotwór generalnie posiada dość korzystne cechy:
- zaawansowanie, będące najważniejszym czynnikiem rokowniczym, do wczesnego stadium IB,
- podtyp molekularny tzw. luminalny B HER2 ujemny, podatny na leczenie hormonalne,
- brak cech angioinwazji.

burasek napisał/a:
miałam 4 cykle AC, radioterapię 23 naświetlania i mam tamoxifen.

Leczenie prowadzone zgodnie z aktualnymi wytycznymi (Zalecenia (2013 r.)).
Nie podajesz informacji o wykonanych zabiegach operacyjnych, zakładam więc, że wykonano:
- operację oszczędzającą usunięcia guza, z czego (ale niekoniecznie tylko) wynika uzupełniająca RTH,
- biopsję węzła wartowniczego bez usunięcia pozostałych węzłów, co jest dopuszczalne przy obecności tylko mikroprzerzutu.

burasek napisał/a:
Jakie mam rokowania

Dla podanych przez Ciebie cech choroby rokowanie generalnie można ocenić jako dobre.
Myślę, że dla takich przypadków, o ile nie występują inne nie ujawnione czynniki zwiększające ryzyko niepowodzenia leczenia,
odsetek pięcioletnich przeżyć, będący miarą oceny rokowań, powinien mieć rząd wielkości ok. 80 %.

burasek napisał/a:
czy powinnam robić badania typu PET

Cytat:
Pozytonowa emisyjna tomografia (PET)
Wskazania do badania 18FDG PET w raku piersi są ograniczone. Badanie 18FDG PET:
—— nie jest przydatne w ocenie zaawansowania pierwotnego ogniska raka piersi i w wykrywaniu obecności przerzutów do regionalnych węzłów chłonnych;
—— w niektórych przypadkach ułatwia ocenę odpowiedzi na wstępną chemioterapię (CTH);
—— może być wykorzystywane w rozpoznawaniu nawrotu po radykalnym leczeniu, kiedy wyniki innych badań obrazowych są niejednoznaczne, a wynik badania może zmienić strategię leczenia;
—— może ujawnić bezobjawowe ogniska przerzutów w odległych narządach (wskazanie względne — na ogół niecelowe jest aktywne poszukiwanie bezobjawowych przerzutów).
źródło: 'Zalecenia' j.w., str. 228.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
burasek 


Dołączyła: 31 Paź 2014
Posty: 3

 #3  Wysłany: 2014-11-03, 10:54  rak piersi rokowania


Bardzo dziękuje:)
Miałam dwie operację:
oszczędzającą z wycięciem węzła wartowniczego,
drugą wycięcie 9 węzłów chłonnych bez zajęcia.

Wybieram się na badania genetyczne (mama glejak, tata rak trzustki)

cały czas boli mnie kręgosłup lekarze twierdzą że to od złego spania. Miałam RTG nic nie wykazało. Czy powinnam zrobić inne badanie?

Czy chemię miałam ze względu na K67 wysokie? a czy jest wysokie ok. 30%?

przepraszam, że tak pytam i pytam, ale jest to dla mnie bardzo istotne:)

serdecznie pozdrawiam
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2014-11-03, 16:31  


Chemię miałaś bo to standardowe uzupełnienie leczenia (albo wstęp) przy inwazyjnym raku piersi. Ki67 jest średnie dla takiego guza.
Badanie genetyczne powinnaś zrobić nie ze względu na historię rodziny, ale ze względu na młody wiek w jakim zachorowałaś. Jeżeli chodzi o kręgosłup to pomęcz trochę lekarza może da Ci skierowanie na scyntygrafię kości. Ale nie teraz, poczekaj z pół roku po rtg, bo jak rtg nic nie wykazało to scyntygrafia też nie wykaże.
I nie przepraszaj, forum jest po to żeby wyjaśniać co niezrozumiałe.
_________________
sprzątnięta
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2014-11-03, 20:05  


Przepraszam, ale z tego co mi wiadomo scyntygrafia może być wartościowym badaniem bez odnoszenia się do wyniku rtg - chociaż rzeczywiście lekarze najchętniej zlecają scyntygrafię po niejednoznacznym rtg. Te odmienne techniki obrazowania mogą się uzupełniać, ale nie zawsze się to udaje. Generalnie rtg dobrze pokazuje zmiany zwyrodnieniowe (osteofity), duże dyslokacje w obrębie kręgów i dysków, itd.

javascript:em('burasek,%20'), jeśli rtg jest ok to super, ale jeśli coś Cię niepokoi to w zasadzie jedynym dokładnym badaniem jest MRI. Z tym, że prywatnie to spory koszt a na NFZ wiadomo - brak terminów.

Czy boli Cię konkretny odcinek kręgosłupa? Przy jakim ruchu? A może podczas spoczynku? Czy lekarz wypytał Cię o to dokładnie? Jeżeli nie to może sama jeszcze raz mu to doprecyzuj. Naprawdę wiele można wywnioskować z dobrze opisanych objawów.

A co do MRI to jeden odcinek kręgosłupa to koszt - w przybliżeniu - około 300 PLN - w badaniu prywatnym.

Pozdrawiam
 
mufaso83 



Dołączyła: 09 Sty 2013
Posty: 722
Pomogła: 110 razy

 #6  Wysłany: 2014-11-03, 20:24  


"Podstawą do wdrożenia badań kości są umiejscowione bóle kości a także podwyższenie poziomu fosfatazy zasadowej i/lub kwaśnej w surowicy krwi. Pomocne są także badania markerów nowotworowych, takich jak PSA w raku prostaty i CA 15.3 w raku piersi.

Do podstawowych badań należą zdjęcia radiologiczne i scyntygrafia kości. W przypadku badań radiologicznych do rozpoznania przerzutu do kości upoważnia rozpoznanie zniszczenia struktury beleczkowatej kości w 50%. Należy pamiętać, że badanie to może nie wykryć ognisk o średnicy mniejszej niż 1 cm. Czulszym, ale mniej swoistym badaniem jest scyntygrafia kości. Za pomocą tego badania można wykryć ogniska przerzutowe do kości, gdy zniszczeniu uległo 5% - 15% struktury beleczkowej. Niekiedy, np. w przypadku przerzutów do kręgosłupa, scyntygrafia może wykazać o wiele wcześniej (do 6 miesięcy) obecność zmian przerzutowych.

W przypadku podejrzenia przerzutów do kręgosłupa i ucisku na rdzeń kręgowy przydatnym jest badanie TK lub NMR oraz mielografia."
"Diagnostyka obrazowa za pomocą klasycznych obrazów rentgenowskich może nie wykryć zmian patologicznych w obrębie kości pomimo występowania dolegliwości bólowych. Pomocne w tym przypadku może być badanie izotopowe (99Tc), TK (szczególnie przerzuty do kręgosłupa), NMR lub densytometria."

źródło cytatów: http://www.onkonet.pl/dl_przerzutyndkosci.html

Tak to wygląda dokładnie. Jeśli juz mówimy o badaniach lepszym rozwiązaniem jest TK. w związku z powyższym mozna ewentualnie wykonać badanie krwi na poziom wapnia
_________________
Omnia tempus habent
Mamcia 03.07.1955 - 14.12.2015
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2014-11-03, 21:33  


mufaso83, bardzo cenny post.

Chciałabym tylko dodać, że:

a) w przypadku pojedynczego lub kilku niewielkich ognisk przerzutowych poziom fosfatazy zasadowej oraz wapnia może nie być podwyższony

b) #burasek# może mieć zwyczajną dyskopatię do zdiagnozowania której lepszy będzie MRI

c) MRI dostępne jest odpłatnie - bez skierowania - podczas gdy TK odpłatne wymaga skierowania
 
burasek 


Dołączyła: 31 Paź 2014
Posty: 3

 #8  Wysłany: 2014-11-04, 11:27  bóle kręgosłupa


Bardzo dziękuje wszystkim za odpowiedzi.
Idę w czwartek do lekarza to trochę pomęczę:)
Generalnie lekarz twierdził, że to od złego ułożenia podczas spania. I rzeczywiście jak zaczęłam spać na plecach a nie na brzuchu to jest dużo lepiej. Bóle są w różnych miejscach, może to po prostu za mało ruchu.
Niemniej wolę sprawdzić i żyć w spokoju.
pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group