1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi prawej przewodowy inwazyjny G1
Autor Wiadomość
gocha2607 


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #1  Wysłany: 2017-07-24, 21:53  Rak piersi prawej przewodowy inwazyjny G1


Witam,
mam 43 lata i dwa tygodnie temu w badaniu histopatologicznym zdiagnozowano u mnie raka piersi prawej.

Zaczęło się w czerwcu od zapalenia w piersi i wycieku z sutka. Badanie usg (16.06) i mammografia (20.06) wykazały zmianę ogniskową.




Pod koniec czerwca miałam wykonaną biopsję (29.06). Wynik już poznałam po niespełna dwóch tygodniach. Niestety nowotwór złośliwy.... :uuu:






Pani doktor zleciła jeszcze rezonans (19.07), żeby sprawdzić czy jest możliwa operacja oszczędzająca. I tu wynik pokazał, że w piersi prawej mam dwa guzy :-( :shock:



Jak to możliwe, że we wcześniejszych badaniach nie był on widoczny? Czy mógł pojawić się niedawno? Czy mogą być to dwa różne nowotwory? :?ale?:

Jeszcze pytanie czy w moim przypadku możliwa jest operacja oszczędzająca, czy istnienie dwóch guzów ją wyklucza? Wg pani doktor w grę wchodzi tylko usunięcie całej piersi z jednoczesnym badaniem węzła wartownika i częściową rekonstrukcją z użyciem ekspandera. Nie mam jeszcze wyznaczonego terminu operacji. Jak szybko powinna się ona odbyć?

RTG klatki piersiowej i usg jamy brzusznej nie wykazało żadnych zmian.

Jakim leczeniem powinnam być objęta po operacji?

Pozdrawiam
Gośka
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2017-07-24, 22:10  


gocha2607,
Proszę wstawić wyniki badań jako załączniki do posta, bo te wyniki są dla nas nieczytelne i nie możemy wtedy pomóc.

Tu jak to zrobić http://www.forum-onkologi...rum/faq.php#35.
Proszę usunąć dane lekarza i pacjenta.

pozdrawiam
 
gocha2607 


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #3  Wysłany: 2017-07-24, 22:11  


Załączam jeszcze raz zdjęcia z poszczególnych wyników











rezonans.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1484 raz(y) 147,13 KB

hist-pat.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1394 raz(y) 126,7 KB

mamagrafia.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1298 raz(y) 133,2 KB

biopsja.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1313 raz(y) 113,56 KB

usg.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1421 raz(y) 151,43 KB

 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2017-07-25, 12:38  


Wg wszystkich wytycznych obecność drugiego ogniska dyskwalifikuje z operacji oszczędzającej, tu masz dobrze przebadany i zlokalizowany jeden guz i nie wiadomo co jeszcze trochę wyżej ale bez dokładnej lokalizacji. Raczej nie znajdziesz ryzykanta który wytnie tylko pół piersi zwłaszcza że efekt kosmetyczny takiej operacji byłby bardzo niekorzystny.

Ogólnie ten przebadany jest z tych małozłośliwych, rosnących wolno i dających się kontrolować hormonoterapią. Niestety istnieje ten drugi, a może być różny. W optymistycznym wariancie jest on młodszą formą tego drugiego (to bardzo prawdopodobne), przeoczoną w usg, nie wytworzył jeszcze zwapnień więc niewidoczny w mammografii. W wariancie pesymistycznym "drugi" jest bardziej agresywny i to on dał objawy (zapalenie, wyciek). Zawsze część guzów nie ujawnia się (zwłaszcza w początkowym stadium) w mammografii.

Czyli decyzja co dalej z Twoim leczeniem może być podjęta dopiero po operacji i przebadaniu wszystkiego. Duże znaczenie będzie miał wynik badania węzłów, jeżeli będą czyste to "ulgowa chemioterapia", hormonoterapia i kontrole (wiele lat). Jeżeli węzeł wartowniczy będzie zajęty to usunięcie dalszych węzłów i bardziej agresywna chemioterapia. Jeżeli w badaniu drugiego guza stwierdzi się HER2 dodatni to do leczenia będzie włączona herceptyna. Powinnaś przypilnować żeby przebadano ten drugi guz bo niestety zdarza się że "zakłada się" tożsamość dwóch guzów w bliskiej lokalizacji.

Staraj się żeby operacja odbyła się w ciągu 2 mies. bo licho nie śpi i te węzły mogą zostać zaatakowane.
_________________
sprzątnięta
 
gocha2607 


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #5  Wysłany: 2017-09-18, 11:40  


Jestem już mastektomii z jednoczesnym wszczepieniem ekspandera o pojemności 500 ml. Ekspander jest już prawie całkowicie wypełniony, zostało 80 ml :)

Odebrałam wynik hist-pat z wyciętych zmian, który zamieszam. Proszę o interpretację. W wyniku z biopsji był stopień złośliwości G1, a w tym G2. Skąd taka różnica? Czy powinnam się tym martwić?

I najważniejsze pytanie - jakie powinni mi zaproponować dalsze leczenie? Wcześniej była mowa o leczeniu hormonalnym, ale czy jak jest wyższa złośliwość to w grę wchodzi chemia? Doktor zasugerował, że na moim miejscu nie poddawałby się chemioterapii.






Wynik1.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1038 raz(y) 767,86 KB

Wynik2.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 975 raz(y) 191,47 KB

Mastektomia.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1051 raz(y) 419,15 KB

 
gocha2607 


Dołączyła: 26 Lut 2010
Posty: 6
Pomogła: 1 raz

 #6  Wysłany: 2017-09-25, 11:12  


Na jutro mam wyznaczony termin konsylium. Proszę o podpowiedź jakiego powinna oczekiwać dalszego leczenia?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2017-09-25, 11:51  


Myślę że zaproponują chemię, głównie dlatego że jesteś młoda i było dodatkowe ognisko.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group