1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2011-12-02, 18:59
Ocena raka u mojej mamy i jego leczenie -pomocy!
Autor Wiadomość
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #31  Wysłany: 2011-10-29, 19:07  


Zrobiłabym PET gdyby wynik badania histopatologicznego wskazał na raka płuca.
Jeśli okaże się, że to przerzut raka jelita grubego - uzasadnienia dla PET nie ma.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #32  Wysłany: 2011-10-29, 20:58  


A jak wynik z bronchoskopii bedzie dobry tzn. nie wykaże nowotworu, to powtarzać do skutku bronchoskopię czy zdecydować się na PET?
_________________
Kasia
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #33  Wysłany: 2011-10-29, 21:54  


Kasiape napisał/a:
A jak wynik z bronchoskopii będzie dobry tzn. nie wykaże nowotworu, to powtarzać do skutku bronchoskopię czy zdecydować się na PET?

PET nie może zastąpić wyniku badania histopatologicznego.
Za pomocą PET ocenia się rozległość procesu nowotworowego, nie ma jednak możliwości ustalenia z JAKIM nowotworem mamy do czynienia. A ta ostatnia kwestia jest kluczowa odnośnie planowania rodzaju leczenia.

Gdyby wynik badania histopatologicznego wyszedł ujemnie (nie przesądzajmy) - możliwe będą następujące opcje odnośnie dalszej diagnostyki: http://www.forum-onkologi...19,15.htm#81991
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #34  Wysłany: 2011-10-30, 19:56  


Dziękuję za informacje, pisałam tak bo pani doktor powiedziała, że nie bedzie wyniku z bronchoskopii 9 tak zrozumiała mama) ale ja podejrzewam, ze może własnie powiedziała coś w stylu, że nie mają wyniku z guza. Jutro mam będzie rano rozmwaić z panią doktor, więc zobaczymy co dokładnie powie. Bo chyba nie możliwe żeby w czwartek pobrali materiał a w piątek juz by mówiła że nie będzie wyniku. Zatem czekam na jutrzejsze spotkanie z panią doktor. Boję się tylko czy to wszystko się nie przedłuża, czas leci przeciez tenn guz rośnie, TK było robione 5.10. już jest prawie miesiąc. Po co w takim razie ten PET? Jak w piątek jeszcze pani doktor wzięła od mamy płytkę z TK płuc i zebrało sie konsylium i pani doktor po spotkaniu powiedziała że chirurdzy mówili że to pierwotniak a onkolodzy że przerzut. Czyli dalej nie widzą co to jest. Nie wime sama co myśleć o tym.
_________________
Kasia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #35  Wysłany: 2011-10-31, 09:39  


Kasiape napisał/a:
Po co w takim razie ten PET?

Tak jak pisała wcześniej DSS:
Cytat:
Określenie natury zmiany (i punktu wyjścia nowotworu) jest konieczne tym bardziej, że nie mamy rozsiewu w innym miejscu. Jeśli to pierwotny rak płuca należałoby następnie rozważyć możliwość leczenia operacyjnego (w tej sytuacji wskazany byłby PET; obecny wynik TK to za mało by skreślić chorą od takiego leczenia jak i ją do niego zakwalifikować).

Jeśli byłby to pierwotny rak płuc, wynik PET dokładnie określiłby jego zaawansowanie co pozwoliłoby na decyzję dot. zabiegu chirurgicznego.
_________________
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #36  Wysłany: 2011-10-31, 17:21  


Wynik histopat. Wyciętego guza z lewego płuca 20.10.2010:
Metastases adenocarcinonatosae pulmonis-eintestino crasso, CK20 /+++/, CDx2/+++/, Mucykarmin/- +/, CK 7/-/, TIFI/-/


A to są dzisiejsze wyniki mamy ze szpitala.
Endoskopowa Biopsja Oskrzela:
Drzewa oskrzelowe prawe: Ujścia płatowe i segmentarne drożne poza zwężonym seg 7- wymaz szczoteczkowy I. seg 5a w głębi jakby zwężony, pobrano skromne wycinki i wymaz szczoteczkowy II.
Wydzielina śluzowa.
Drzewa oskrzelowe lewe: Ujścia płatowe i segmentarne drożne poza seg 9a ( po resekcji guza), ściana gładka lśniąca.
Krtań: bez zmian.
Tchawica: bez zmian.
Ostroga główna – ostra.
Wydzielina oskrzelowa : śluzowa.
Materiał do badania hist.pat. z : seg 5a płuca prawego.
Materiał do badania cytologiczne: I. wymaz szczoteczkowy z seg. 7-go płuca prawego, II wymaz szczoteczkowy z seg. 5a płuca prawego i wydzielina oskrzelowa.
Badanie hist.pat. wycinak z oskrzela w opracowaniu. Badanie cytologiczne wydzieliny oskrzelowej w opracowaniu.

Konsultacje: torakochirurg – ze względu na wywiad i zaawansowanie miejsca guza prawego proponuję wykonać PET-CT.

EPIKRYZA

Pacjentka l.65 była operowana w III 2008 z powodu adenocarciname odbytnicy ( T3NxMo) z przedoperacyjną RTH, w VII 2008 metastatektomia zmiany w wątrobie. CHTH, RTH, we IX 2010r. operowany przerzut ( guz pierwotny? H-pat adenocarcinoma bez jednoznacznej odpowiedzi) w płucu lewym wykonano resekcję s9 z guzem i usunięcie węzłów chłonnych.
Obecnie w TK klatki piersiowej zmiana guzowata 38x31 mm. w seg 5-tym płuca prawego –meta. Stan ogólny pacjentki dobry. W trakcie bronchofiberoskopii pobrano materiał do badania hist. pat. i wymaz szczoteczkowy z seg 5-tego płuca prawego ( nieznacznie zwężony) – badanie w toku. Pacjentka konsultowana przez torakochirurga, zalecono wykonanie PET z następową kwalifikacją do leczenia operacyjnego ( po wynikach badań hist.pat) Po wynikach badań hist.-pat. i PET decyzja dotycząca dalszego leczenia.


Proszę o analizę powyższego, czy na podstwie hist-pat z 20.10.2010r. można stwierdzić że to był przerzut z jelita?? Bo w wypisie jest niejednoznacznie napisane.
Czy ten guz na prawym płucu jest bardzo rozległy?
Dziękuję za wszelką pomoc.
_________________
Kasia
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #37  Wysłany: 2011-11-01, 12:19  


Kasiape napisał/a:
Metastases adenocarcinonatosae pulmonis-eintestino crasso, CK20 /+++/, CDx2/+++/, Mucykarmin/- +/, CK 7/-/, TIFI/-/

Wygląda to raczej na przerzut raka odbytnicy do płuca.

Kasiape napisał/a:
Obecnie w TK klatki piersiowej zmiana guzowata 38x31 mm. w seg 5-tym płuca prawego - meta.

Obecnie radiolog opisujący TK również podejrzewa przerzut.

Kasiape napisał/a:
Po wynikach badań hist.-pat. i PET decyzja dotycząca dalszego leczenia.

O właśnie - w tej kolejności.
Postępowanie diagnostyczne jest prawidłowe.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #38  Wysłany: 2011-11-02, 08:16  


Dziękuję za odpowiedź, chociaz się uspokoiłam że chociaz teraz dignostyka jest w odpowiedniej kolejności.

Teraz tylko się modlę czy ten PET nie wykarze przerzutów, tyle się naczytałam na tym forum :-( .

Mama ma pojutrze o 15-tej PET, także jestem cała w nerwach i nie mogę się na niczym skupić.

Sam nie wiem co groźniejsze przerzut czy pierwotniak.
_________________
Kasia
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #39  Wysłany: 2011-11-08, 13:19  


Witam, prosze wyjasnijcie mi jedna rzecz. Mam własnie wraca od lekarza u którego była z winkiem z PET-u i lekarz twierdzi że jest przerzut jeszcze w lewym płucu :-( . Sama nie wiem co o tym mysleć. W TK oststnim z października był opis:

TK klatki piersiowej wykonano przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego w warstwach 2,5 mm.
W obszarze prawej wnęki pojawiła się policykliczna masa guzowa o wym. 38x31 mm.
Guz koncentrycznie zwęża oskrzela segmentu 5 płata środkowego.
Po za tym obraz śródpiersia i wnęk płucnych a także miąższu płucnego jak poprzednio. Nie zmienił się również też obraz narządów nadbrzusza w tym zmiany ogniskowej w prawym płacie wątroby - stan po usunięcia guza -meta.
Układ kostny jak poprzednio. Koniec

Potem w wypis ze szpitala tez nie było napisane że jest jakaś zmiana w lewym płucu.

Nie ma jeszcze wyniku z bronchoskopii. Pani doktor powiedział że nie da się operować, że trzeba brać chemię.

Czy rzeczywiście wobec powyższego może być zmiana na lewym płucu?? Już nic nie rozumiem :-(

Czy ten PET się może mylić??
_________________
Kasia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #40  Wysłany: 2011-11-08, 13:27  


PET jest dokładniejszym badaniem niż TK, więc jest możliwe, że wykryje zmiany niewidoczne w TK.

Możesz tu umieścić wynik PET?
_________________
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #41  Wysłany: 2011-11-08, 13:55  


Cytuję wynik z PET:

Wzmorzony metabolizm glukozy w obrębie:
1) masy guzowo-węzłowej płuca prawego położonej w dolnym biegunie wnęki na granicy segmentu 3 i 5 o SUV 13,7 i wymiarach 41x38 mm. Obwodowo od guza widoczne zmiany niedodmowe w seg. 5;

2) zmiany ogniskowej płuca lewego położonej w dolnej części segmentu 1/2 o SUV 5,4 i średnicy 10 mm.

Wbadaniu TK widoczne ognisko o średnicy 5 mm. położone podpłuconowo w segmencie płuca prawego bez wzmorzonowego metabolizmu glukozy.
Zmiany bliznowate po resekcji segmentu 9 płuca lewego.

Jama brzuszna i miednica - obraz matabolizmu glukozy w normie.

Wnioski: w badaniu PET-CT zmiany opisowe w obu płucach o charakterze aktywnego procesu rozrostowego.

Będę wdzięczna za wyjaśnienie powyższego wyniku.
_________________
Kasia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #42  Wysłany: 2011-11-08, 14:21  


SUV o wartości 5.4 faktycznie świadczy o tym, że zmiana w lewym płucu może być przerzutem.
Co z wynikiem hist-pat?
_________________
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #43  Wysłany: 2011-11-08, 14:33  


Ma być w czwartek, więc dalej nie wiadomo co do leczenia, a po za tym jak będzie tak jak powiedziała Pani doktor "że możliwe iż pobrała zdrową tkankę", to co będzie , wątpię czy będą chcieli zrobić dodatkowe badania.

Czy gdyby to był przerzut to mam powinna dostać taką samą chemię co brała w 2008r. po operacji odbytnicy i wątroby? Żle ja znosiła więc nie wiem czy zadziała. Wtedy nie wypadły jej włosy i nawet dobrze się czuła, ale nigdy w terminie nie brala chemii, strasznie jej spadały białe krwinki.

[ Dodano: 2011-11-08, 14:33 ]
A w prawym ten SUV co oznacza?
_________________
Kasia
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #44  Wysłany: 2011-11-08, 14:36  


Nie wiemy na razie, czy zmiany w płucach są zmianami pierwotnymi, czy przerzutami raka odbytnicy - dlatego czekamy na wynik histopatologii. Nie mogę Ci więc powiedzieć, jaką chemię ewentualnie otrzyma mama.

Ale to, czy pacjent źle / dobrze znosi chemię nie na żadnego wpływu na jej oddziaływanie na komórki nowotworowe.
Na spadek leukocytów są odpowiednie leki, które w razie czego można podać.

SUV zmiany w płucu prawym o wartości 13.7 definitywnie wskazuje na jej nowotworowy charakter.
_________________
 
Kasiape 


Dołączyła: 20 Paź 2011
Posty: 67
Skąd: Legionowo

 #45  Wysłany: 2011-11-08, 14:48  


Dziękuję bardzo za odpowiedź. Sama nie iwem co ja mam jej powiedzieć. Moja mamusia jest całkowicie załamana. a ja ja muszę podtrzymać na duchu i dać siłę żeby walczyła.

Czy jest wogóle szansa na całkowite wyleczenie?
_________________
Kasia
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group