1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
czy to już czas?
Autor Wiadomość
emila2407 


Dołączyła: 22 Mar 2015
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2015-03-26, 16:32  czy to już czas?


nie wiem jak zacząć lekarz powiedział że mama nie przeżyje tygodnia jak dalej żyć zaczęło się 29 stycznia diagnoza rak płuc z przerzutami do wątroby i węzłów chłonnych mówili że miesiące a teraz dni mama nie wie
_________________
ja
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #2  Wysłany: 2015-03-26, 16:38  


emila2407,

bardzo mi przykro... Czy Mama jest pod opieką hospicjum?
_________________
Aegrotus sacra est...
 
emila2407 


Dołączyła: 22 Mar 2015
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2015-03-26, 16:45  


nie jesteśmy w domu do hospicjum mamy zgłosić się w poniedziałek zdążymy?
_________________
ja
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #4  Wysłany: 2015-03-26, 16:54  


Nie odpowiem, wszystko zależy od objawów, dolegliwości i samopoczucia Mamy.....
Hospicjum Domowe jest lepszą opcją dla chorej.. Oczywiście, jeśli są osoby bliskie, które mogą zapewnić ciągłą opiekę w domu...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2015-03-26, 17:07  


Hospicjum jest tu potrzebne tylko do uśmierzenia ewentualnych bólów, powinniście zadbać o spokój i brak bólu. Lekarz mógł zaobserwować jakieś nieodwracalne procesy. Chorzy przeważnie jeżeli są świadomi wolą być w domu. Jeżeli nie macie Państwo żadnych silnych środków przeciwbólowych to warto się o nie postarać już teraz.
Generalnie jestem za pełnym informowaniem chorych o ich stanie, ale tutaj wydaje mi się że spokój jest teraz ważniejszy.
_________________
sprzątnięta
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #6  Wysłany: 2015-03-26, 18:04  


emila2407, będziemy wdzięczni za stosowanie kropek, przecinków, wielkich liter na początku zdań. To bardzo ułatwia czytanie posta.

Jeśli masz do nas jakieś konkretne pytania dot. choroby lub leczenia wstaw / przepisz wyniki wykonanych badań.
_________________
 
emila2407 


Dołączyła: 22 Mar 2015
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2015-03-26, 19:16  


Z mamą będziemy w domu.Hospicjum domowe mam nadzieję,że pomoże.Właśnie wróciłam od lekarza z lekami przeciwbólowymi .Mama zaczyna się chyba orientować.Jutro rano przyjdzie ksiądz,poczekamy z plastrami do jutra

[ Dodano: 2015-03-26, 19:29 ]
Do głównych objawów zaliczyć mogę utratę apetytu,nudności-lekarz wyjaśnił mi że nie związany z lekami tylko niewydolność wątroby,ogólne zmęczenie oraz kolor skóry zmienia się na żółty.A wszystko przez ostatnie usg-cechy progresji mogliśmy tego uniknąć?
_________________
ja
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #8  Wysłany: 2015-03-26, 19:36  


emila2407 napisał/a:
poczekamy z plastrami do jutra


Dlaczego do jutra? jeśli mamę boli to nie ma co czekać. Przy bólach nowotworowych trzeba systematycznie podawać leki czy też naklejać plastry. Nie można stosować zasady, że jak boli to leki jak nie boli to nic, bo jak ból się rozkręci to ciężko będzie go ujarzmić.
HD jak najszybciej załatwiaj, skierowanie powinien dać lekarz rodzinny. Lekarz/pielęgniarka z HD będzie miał kontrolę nad pacjentem a i Wam będzie łatwiej to przetrwać, zapewnią mamie ulgę w cierpieniu.

Jeśli mama nie chce wiedzieć o swoim stanie to trudno Jej to powiedzieć ale jeśli będzie chciała znać prawdę to uważam, że należy w delikatny sposób powiedzieć mamie jak wygląda jej stan. Znasz mamę najlepiej i będziesz wiedziała czy zrobić to i w jaki sposób.

Pozdrawiam i dużo siły życzę.

[ Dodano: 2015-03-26, 19:39 ]
emila2407 napisał/a:
kolor skóry zmienia się na żółty


rzeczywiście wskazuje to na niewydolność wątroby.
 
malinka70 


Dołączyła: 27 Lis 2014
Posty: 166
Pomogła: 18 razy

 #9  Wysłany: 2015-03-26, 21:50  


Emilia,

zrób, jak radzi Ci marzenka. opanowanie bólu w chorobie nowotworowej to jedno z podstawowych zadań medycyny paliatywnej. pomaga względnie "normalnie" funkcjonować choremu. nie czekaj na nasilenie bólu.
nam na brak apetytu pomogły leki z hospicjum. mama na jakiś czas stanęła "na nogi".
oczywiście wszystko zależy od aktualnego stanu Twojej Mamy.

Działaj, nie czekaj.
 
emila2407 


Dołączyła: 22 Mar 2015
Posty: 7

 #10  Wysłany: 2015-03-26, 22:30  


Diagnoza:rak płuca płaskonabłonkowy z przerzutami do wątroby i węzłów chłonnych nadobojczykowych lewych i podżuchwowych prawych .Mama zasnęła ,ja po prostu się boję.Jak żyć gdy obok ktoś gaśnie a z drugiej strony słychać śmiech dwulatka?Jak to ze sobą pogodzić?

[ Dodano: 2015-03-27, 06:18 ]
Mama wstawała w nocy,teraz znowu zasnęła,ja już nie mogę spać.Tyle myśli kłębi się w głowie.Nie wiem dokładnie co oznacza rozpad guza-bo w usg :guzy z cechami rozpadu.
_________________
ja
 
Jolana 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 23 Paź 2011
Posty: 2070
Skąd: Warszawa
Pomogła: 1506 razy

 #11  Wysłany: 2015-03-27, 07:46  


Emilko,
Do rozpadu guzów najczęściej dochodzi, gdy bardzo szybko powiększa się ich średnica. Guzy z cechami rozpadu świadczą o dynamicznie postępującym procesie nowotworowym...
_________________
Aegrotus sacra est...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2015-03-27, 13:46  


emila2407,

Dwulatek nie rozumie co to śmierć. Dziecko ma być radosne i uśmiechnięte, nie rozumie, że potrzebny jest spokój, cisza i chyba trzeba dać mu się śmiać.
emila2407 napisał/a:
Jak żyć gdy obok ktoś gaśnie


Być blisko, spełniać zachcianki jak takowe są, wspierać i czuwać, żeby mama nie cierpiała. Na pewnym etapie choroby tylko to możemy i załatw koniecznie hospicjum.

pozdrawiam
 
sylwiax 


Dołączyła: 14 Lut 2014
Posty: 37
Pomogła: 3 razy

 #13  Wysłany: 2015-03-27, 15:26  


Emila zadałaś pytanie "Czy to już czas"
myślę że bardzo pomocny będzie temat "UMIERANIE - jak rozpoznać, że to już blisko?..."
Jednakże nie szukaj u Mamy wyczytanych objawów bo zamiast być przy Mamie wciąż będziesz miała w głowie że to następny objaw (ja tak miałam kiedy Babunia odchodziła) Pamiętaj to jest czas dla Was, bądź z nią, mów że kochasz za co jesteś jej wdzięczna.
 
emila2407 


Dołączyła: 22 Mar 2015
Posty: 7

 #14  Wysłany: 2015-03-27, 20:08  


Dzisiejszy dzień trochę lepiej,nie wiem może to wizyta księdza.Mama nie chce plastrów ,na razie silniejsze przeciwbólowe-trochę pomagają.Zaczęłam być przy niej,a nie wyszukiwać objawów-jest mi łatwiej .Złapałam się na tym ,że myślę ,iż był to przejściowy kryzys.Ogólne wyniki mama ma w normie tylko Aspat-58,8,kolejne w poniedziałek-zobaczymy.Nie mogę patrzeć jak przychodzą się żegnać-jutro przyjedzie mamy brat .Dziękuję za wsparcie ,najtrudniej jednak z dziećmi-Olek to żywioł trudno go okiełznać a mama potrzebuje spokoju.
_________________
ja
 
emila2407 


Dołączyła: 22 Mar 2015
Posty: 7

 #15  Wysłany: 2015-03-28, 20:38  


Witam ,mam jedno pytanie bonie do końca rozumiem opis badania histopatologicznego ,a mianowicie w wydzielinie z drzewa oskrzelowego stwierdza się elementy krwi obwodowej .Czy ktoś może mi to wyjaśnić?
_________________
ja
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group