1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jak mam wspierać mamę?
Autor Wiadomość
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #46  Wysłany: 2015-03-20, 11:29  


dalimania,
Nowe kryteria kwalifikacji do leczenia wemurafenibem mówią o konieczności braku wcześniejszego leczenia farmakologicznego z wyłączeniem leczenia uzupełniającego a w tym immunoterapii.
Czyli radioterapia nie spowoduje u Was zablokowania szans na wemurafenib - natomiast o co chodzi z leczeniem systemowym? Upewnij się, co to ma być? Czy Bydgoszcz nadal chce pójść w interferon? Jest to rodzaj immunoterapii, więc mieści się w nowych kryteriach, ale o braku celowości i sensowności stosowania jej u Twojej mamy pisała już wcześniej DumSpiro-Spero.
Więcej nie umiem podpowiedzieć.
Pozdrawiam
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #47  Wysłany: 2015-03-20, 12:27  


Dziękuję missy!
_________________
dalimania
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #48  Wysłany: 2015-03-26, 10:52  Radioterapia w leczeniu czerniaka


Mam pytanie - jak powinno wyglądać leczenie radioterapią czerniaka? Czy jest określona ilość naświetlań, czy nie jest ważna ilość tylko dawka łącznie? Pytam, ponieważ mama zdecydowała się na 20 naświetlań zamiast 3.

[ Dodano: 2015-03-26, 11:02 ]
Choćby tu - w przypadku Mamy Autorki tego wątku - pierwotne szerokie wycięcie zmiany jest niedopuszczalne - uniemożliwia bowiem prawidłowe wycięcie węzła wartowniczego i często wpływa na dalszy przebieg choroby i losy chorego.

Czy informacja wynika z badania histopatologicznego zmiany pierwotnej - "brzegi boczne - szerokie, dno zmiany - granica bardzo wąska", czy z wyników wycięcia węzłów wartowniczych i blizny?
_________________
dalimania
 
marcinkowska 


Dołączył: 27 Lut 2015
Posty: 53
Pomógł: 3 razy

 #49  Wysłany: 2015-03-26, 21:05  


Nie mogę Ci pomóc merytorycznie, bo wiem o czerniaku dużo mniej niż ty, ale mocno trzymam kciuki za wygraną z tym paskudztwem.
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #50  Wysłany: 2015-03-27, 09:16  


Żałuję bardzo, że nie trafiłam na to wspaniałe forum wcześniej, tylko teraz!!! Myślę, że wtedy wszystko potoczyłoby się inaczej!
_________________
dalimania
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #51  Wysłany: 2015-03-27, 22:23  


Ponieważ sama jestem dzisiaj po wizycie w szpitalu i konsultowałam również radioterapię, to mogę tutaj udzielić trochę informacji, które sama uzyskałam. Nie jestem lekarzem, specjalistą, więc to co powiem nie jest prawdą objawioną, ale takie info uzyskałam sama.
Ja leczę się w Łodzi tam zaproponowano mi 20 frakcji po 2 greye. W Warszawie zaproponowano by mi tylko 3 frakcje, ale o znacznie większej dawce promieni (nie pamiętam dokładnie ile). Ogólnie jednak łączna dawna jest taka sama tylko inaczej rozłożona.
Pani doktor powiedziała jednak, że właściwie obie są tak samo dobre, to znaczy jest to kwestia przyjętych zasad postępowania danego ośrodka, ale nie da się ustalić, które postępowanie jest lepsze czy bardziej skuteczne.
Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam :)
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #52  Wysłany: 2015-03-28, 16:11  


OptymistycznaLenka88 - bardzo mi pomogłaś, dziękuję!

[ Dodano: 2015-03-28, 16:13 ]
Podobno mama nie ma mutacji BRAF! Podobno, ponieważ nie ma jeszcze wyniku, ale lekarz na wizycie sprawdzał w systemie i taką informację udzielił mamie. Czy to ma jakieś znaczenie jeśli chodzi o rokowania?
_________________
dalimania
 
OptymistycznaLenka88 


Dołączyła: 18 Maj 2013
Posty: 168
Skąd: Łódź
Pomogła: 30 razy

 #53  Wysłany: 2015-03-28, 17:48  


Z tego co się orientuje, mutację genu BRAF sprawdza się dlatego że przy postępie choroby czyli przy przerzutach nieoperacyjnych można wtedy podać wemurafenib. Ten lek działa tylko na czerniaka z mutacją genu BRAF. Jednak podobno czerniak z tą mutacją jest bardziej agresywny.
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #54  Wysłany: 2015-03-29, 21:05  


OptymistycznaLenka88 - dziękuję za pomoc!
_________________
dalimania
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #55  Wysłany: 2015-04-20, 10:29  wynik PET/CT proszę o interpretację wyniku


Proszę o interpretację wyniku.



pet.png
Pobierz Plik ściągnięto 2630 raz(y) 1,32 MB

_________________
dalimania
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #56  Wysłany: 2015-04-20, 11:38  


dalimania,
Interpretacja jest zawarta we wnioskach pod badaniem. W ocenie PetCT nie ma przerzutów do płuc. Jest natomiast do wyjaśnienia część boczna otorebkowanej przestrzeni płynowej w prawej pasze. Suv jest tam miejscowo wysoki i lekarz radiolog zaleca badanie usg tej okolicy. Nie wiem czy biopsja będzie wskazana w trakcie naświetlań.

[ Dodano: 2015-04-20, 11:42 ]
dalimania,
Czy Pet robiono w trakcie radioterapii?
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #57  Wysłany: 2015-04-20, 12:14  


Tak

[ Dodano: 2015-04-20, 12:15 ]
badanie Pet robiono w trakcie radioterapii.
_________________
dalimania
 
eweluta 



Dołączyła: 24 Paź 2012
Posty: 241
Pomogła: 105 razy

 #58  Wysłany: 2015-04-25, 21:53  


Dalimania co u Was, jak mama?
Jak Ty się czujesz?
_________________
Eweluta.
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #59  Wysłany: 2017-05-23, 12:29  


Dawno nie pisałam...
dzisiaj mama miała biopsję 2 węzłów, wynik za tydzień. Chciałam zapytać co trzeba będzie zrobić jeżeli potwierdzi się, że to kolejny przerzut czerniaka do węzłów. Mamie wycięto 14 węzłów chłonnych. W 1 węźle były obecne przerzuty czerniaka wykraczające poza torebkę węzła, w tkance tłuszczowej dołu pachowego prawego, w sąsiedztwie węzłów znaleziono jeszcze trzy ogniska czerniaka o średnicy do 0,2 cm. Jaka szansa, że nie poszedł dalej, że jest tylko w tych węzłach? TK płuc ok.
_________________
dalimania
 
dalimania 


Dołączyła: 12 Gru 2014
Posty: 95
Pomogła: 7 razy

 #60  Wysłany: 2017-07-18, 17:56  


Dzisiaj proszę o pomoc, u mamy stwierdzono 4 ogniska czerniaka (mama miała wykonany pet) dwa ogniska pod pachą i dwa w klatce piersiowej-płuca i tchawica. Jest tydzień po pierwszej operacji wycięcia 2 ognisk z pod pachy, na 24 lipca zaplanowana była druga operacją, która okazuje się że nie może być ponieważ przy wycinaniu guzów z pod pachy nie zostawiono marginesów. Mama jest psychicznie załamana bo czuje że odbiera się jej szansę na leczenie boi się, że nie będzie operacji, a tylko podadzą jej chemię a ona w nią nie wierzy uważa że ona nie działa. Co mam jej powiedzieć aby jej pomóc.
_________________
dalimania
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group