1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Jagoda053 - komentarze
Autor Wiadomość
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #1  Wysłany: 2011-05-30, 08:23  


[komentarze dotyczące tego wątku]

biofanka napisał/a:
Nie wiem czy można takie kulinarne off topy umieszczać na forum :?ale?:

jagoda053 napisał/a:
Ale jakbyś miała naruszyć regulamin to lepiej nie ryzykować ;) .

Śmiało można pisać, w razie potrzeby wydzielę wątek na komentarze / pogaduchy i nie będzie to kolidowało z czytelnością tego wątku głównego.
Na wszystko da się znaleźć sposób :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jagoda053 


Dołączyła: 26 Mar 2011
Posty: 38
Skąd: Kraków
Pomogła: 2 razy

 #2  Wysłany: 2011-05-30, 08:33  


Dzięki Richelieu :) :) :) .

A więc biofanko jak masz kilka przykładów co do diety to jestem chętna aby je wdrożyć do swojego jadłospisu.
Chyba że jeszcze ktoś inny też zechciałby się podzielić to zapraszam :)
_________________
wczoraj to już historia,jutro to tajemnica....
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #3  Wysłany: 2011-05-30, 18:36  


Co do przepisów to jak znajdę chwilkę chętnie się podzielę np. w wątku dotyczącym żywienia w chorobie nowotworowej itp.Też uważam, że to fajny pomysł stworzyć ów wątek ,chyba że istnieje?Ja jestem ponad połowę mojego życia wegetarianką . W odżywianiu przestrzegam od zawsze reguły że ma być kolorowo, nie dużo ,bez cukru i mięsa. W czasie ciąży zaczęlam jeśc ryby i jem do dziś chociaż z wyrzutem sumienia :)

Co do ryb to polecam takie duszoe w folii alumniowej w piekarniku.
Przykładowo łosoś lub pstrąg posmarować oliwą, doprawić gruboziarnistą solą położyć koperek ( nie krojoony), plasterek cytryny troszkę masła szczelnie zawinąć i do piekarnika na 180 st na ok 20 min. Zdrowa i pyszna.
_________________
 
jagoda053 


Dołączyła: 26 Mar 2011
Posty: 38
Skąd: Kraków
Pomogła: 2 razy

 #4  Wysłany: 2011-05-31, 07:35  


A więc może zacznę jako pierwsza.Znalazłam przykładowy dzienny jadłospis,ale nie wiem czy taki może być :roll: .
Śniadanie:
Pszenna bułka, pół łyżeczki masła, 2 plasterki chudej wędliny drobiowej, listek sałaty, pomarańcza
II śniadanie:
pół kostki chudego twarogu (125 g) z 4 łyżkami jogurtu naturalnego i pokrojonym pomidorem bez skórki
Obiad
Miseczka zupy pomidorowej na wywarze warzywnym z 2 łyżkami drobnego makaronu, pierś kurczaka (150 g) pieczona w folii z marchewką, 2 ugotowane ziemniaki ze świeżym koperkiem, 2 łyżki ugotowanej młodej fasolki szparagowej skropionej łyżeczką oleju rzepakowego, kompot z truskawek
Podwieczorek
Miseczka budyniu waniliowego, brzoskwinia bez skórki.
Kolacja
Kluski leniwe 6-7 sztuk, marchewka utarta z jabłkiem doprawiona sokiem z cytryny i szczyptą cynamonu.
_________________
wczoraj to już historia,jutro to tajemnica....
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #5  Wysłany: 2011-05-31, 08:10  


Jeśli będzie więcej chętnych osób do zabierania głosu w kwestiach kulinarnych,
to zgodnie z sugestią Poli (w tym poście) temat można będzie przenieść do Hyde Parku i nadać mu jakiś bardziej ogólny kulinarny tytuł. :)
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
jagoda053 


Dołączyła: 26 Mar 2011
Posty: 38
Skąd: Kraków
Pomogła: 2 razy

 #6  Wysłany: 2011-05-31, 09:07  


Uważam,że nowy wątek n/t odżywiania należałoby zacząć od tego co wolno a czego nie wolno jeść.Richelieu znalazłam artykuł,ale jeśli uznasz,że jest nieodpowiedni to go usuń ok?

Produkty niezalecane
- napoje - mocna kawa ziarnista, napoje gazowane
- chleb, pieczywo - świeży chleb, torty, ciasto francuskie, wypieki smażone na tłuszczu (pączki, faworki, makaroniki, naleśniki)
- cukier, słodycze, sacharyna (słodzik) - słodycze (cukierki, czekolada, pralinki lub czekoladki)
- owoce - niedojrzałe owoce, śliwki, agrest, porzeczki, jabłka i gruszki ze skórką
- przyprawy, sosy przyprawione korzeniami, ziła - ostra musztarda, pieprz, papryka w większych ilościach, angielskie sosy z esencji
- mięso, drób, dziczyzna - tłuste mięso wołowe, cielęce, wieprzowe, baranie, mięso mocno peklowane, mięso mocno przypieczone, panierowane, mięso wypiekane na tłuszczu, tłusty drób (gęś, kaczka)
- mleko, produkty mleczne - zawierający bardzo dużo tłuszczu ser, mocno przyprawione gatunki serów
- wędliny - mocno wędzone gatunki kiełbas, mielone mięso wieprzowe, mięso siekane
- zupy, sosy - tłusty rosół, majonez, sosy masłowe, wywary z kości
- tłuszcze do smarowania, oleje - smalec, łój, słonina, margaryny twarde (w kostakach)
- ryby, skorupiaki - karp, śledź, węgorz, makrela, łosoś, halibut, turbot, tuńczyk w oleju, sardynki w oleju
- ziemniaki - frytki, sałatka ziemniaczana z majonezem, placki ziemniaczane, smażone ziemniaki
- warzywa, sałatki - cebula surowa, cebula zarumieniona na tłuszczu, odmiany kapusty: biała, czerwona, włoska, przede wszystkim w połączeniu z cebulą, tłuszczem i tłustym mięsem, groch, fasola, soja
- potrawy z jaj - uwaga na żółtko! jajka gotowane na twardo, jajka sadzone, jajecznica na słoninie

Produkty zalecane
- mleko, produkty mleczne - odtłuszczone mleko, mleko niskotłuszczowe, maślanka (do 1/2 litra dziennie), produkty z kwaśnego mleka, odtłuszczony jogurt, chudy twaróg do 3% tłuszczu, chudy ser do 3% tłuszczu, kwaśna śmietana do 10% tłuszczu, mleko kondensowane 5% i 7,5% tłuszczu
- produkty zbożowe, produkty skrobiowe - mąka, mąka ziemniaczana, płatki owsiane, płatki pszenne, ryż, grysik, budyń, makarony, płatki kukurydziane
- chleb, pieczywo - chleb pszenny, grzanki, sucharki, chleb chrupki, dobrze wypieczony chleb mieszany, Graham, chleb razowy, ciasto drożdżowe, biszkopt, ciasto z owocami, piernik, keks
- cukier, słodycze, sacharyna (słodzik) - cukier, fruktoza, cukier gronowy, miód pszczeli, galaretka, marmolada, słodzik płynny, w proszku lub w tabletkach
- owoce - obrane jabłka, obrane gruszki, banany, pomarańcze, mandarynki, grapefruit, truskawki, maliny, jeżyny, melony, kiwi, brzoskwinie, morele, najlepiej przyswajalne są kompoty owocowe
- przyprawy, sosy przyprawione korzeniami, zioła - kminek, anyż, koper włoski, goździki, cynamon, muszkat, liście bobkowe, jagody jałowca, ziele angielskie, przecier pomidorowy, ketchup (względnie tolerowane przez niektóre osoby są: curry, chili, czosnek, papryka słodka w małych ilościach, cebula w małych ilościach, wszystkie zioła
- napoje - czarna herbata, słaba kawa ziarnista, soki owocowe i warzywne, koktajle mleczne, mleko kakaowe z mleka odtłuszczonego lub niskotłuszczowego, herbaty ziołowe, woda mineralna niegazowana
- mięso, drób, dziczyzna - cielęcina, wołowina (chuda), polędwica, jagnię, serce, wątroba, nerki, móżdżek, ozór, kura, kurczak, indyk, gołąb, bażant, dzika kaczka, królik, zając, sarna, jeleń, dzik
- wędliny - szynka bez tłuszczu, chuda, zimna pieczeń, peklowane mięso w puszkach, cielęcina w galarecie, drób w galarecie, wędliny drobiowe
- zupy, sosy - chudy rosół na mięsie, lekko podprawiane zupy, sosy o małej zawartości tłuszczu
- tłuszcze do smarowania, oleje - masło, margaryny miękkie (w kubkach), oleje roślinne i słonecznikowy, z kiełków pszenicy, kukurydziany, sojowy, oliwa
- ryby, skorupiaki - okoń, dorsz, flądra, sola, pstrąg, szczupak, lin, kraby, raki, ryba w galarecie, świeży tuńczyk
- ziemniaki - ziemniaki w mundurkach, ziemniaki solone, ziemniaki puree, kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków
- warzywa, sałatki - młode marchewki, młoda kalarepa, szparagi, kalafior, szpinak, kwaszona kapusta, rzodkiew, buraki, seler, pomidory i ogórki bez skórki, pieczarki, sałata zielona, wszystkie sałatki przyprawione octem winnym lub sokiem z cytryny, oberżyny, cukinia, koper włoski, brokuły
- potrawy z jaj - uwaga na żółtka! jajko na miękko, omlet z piany, luźna jajecznica, jajko do zgęszczania zup, sosów, legumin, sufletów.

[ Dodano: 2011-05-31, 20:13 ]
Materiał zaczerpnięty ze str. http://www.echirurgia.pl/diety/dieta_pecherzyk.htm .
_________________
wczoraj to już historia,jutro to tajemnica....
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2011-05-31, 22:14  


To dieta po usunięciu pęcherzyka? jeżeli tak to się nie wypowiadam bo w takim wypadku tłuszcze się gdzieś tam odkładają i coś się zatyka. Ale jeżeli nie ,to po pierwsze dwoje gastrologów mnie uświadamiało że nie stosuje się diety - tylko unika produktów obciążających a te są różne dla różnych osobników. Zabolało, spuchłaś - skreślić z diety, zakazany zjadłaś bez konsekwencji - możesz powtórzyć.
Po drugie ważny jest nie tylko produkt ale i sposób podania, jabłko obrane ze skórki (zwłaszcza grubo) jest pozbawione pektyny i właściwie to nie wiadomo po co je jeść. Skórki ostatnio na tych nowych odmianach grube, ale jabłko ze skórką zmiksowane na mus to fantastyczny "czyściciel" przewodu pokarmowego. Bardzo dużo rzeczy ciężkostrawnych można zjeść bez konsekwencji po potraktowaniu blenderem.
Nie mogę sobie wyobrazić jak mogą zaszkodzić śliwki.
Niezalecane są wszystkie tłuste ryby, jedyne bogate źródło kwasów omega-3? WHO zaleca spożycie tych ryb co najmniej 2x w tygodniu (uwaga tylko pieczone lub gotowane, inne się nie liczą jako źródło omega-3).
W tym zestawieniu jest jeszcze dużo uproszczeń np mięso mielone i siekane, takie ze sklepu to faktycznie trucizna, ale jak sama zmielisz chude mięso i zrobisz klopsy to masz dobry i zdrowy posiłek.
Generalnie oszczędzasz wątrobę jeżeli kupujesz produkty nieprzetworzone i sama je przerabiasz unikając smażenia, w kuchni z tłuszczów masz tylko oliwę z oliwek, olej rzepakowy i avocado. Możesz zużyć nie więcej niż 100 g masła na tydzień, dozwolone są sery białe, nieduże ilości żółtych (raczej starte jako dodatek do potraw), mleko, jogurty, kefiry itp wcale nie odtłuszczone bo witaminy są w tłuszczu. Zapomnij o śmietanie, wędlinach, podrobach, boczku itp.
Ja nieraz się łapię, że w sklepie to przydałaby się lupa do czytania składu bo niespodzianek jest dużo. Ja generalnie w domu stosuję dosyć ostry reżim, ale raz na rok rodzinka ma prawo do 2 słoików domowego smalcu z cebulką, raz na rok bigos i do niedawna była raz na miesiąc kaszanka, ale już nie ma. Przeczytałam skład na etykiecie dosyć znanego producenta i odkryłam z czego obecnie składa się kaszanka, na pierwszym miejscu jako główny składnik: skórki wieprzowe. Rodzinie powiedziałam, że pierś z indyka też można jeść, skórek wieprzowych nie będzie.
Tyle ja na dziś. Mam nadzieję że wątek się rozwinie. Pozdrowienia
_________________
sprzątnięta
 
jagoda053 


Dołączyła: 26 Mar 2011
Posty: 38
Skąd: Kraków
Pomogła: 2 razy

 #8  Wysłany: 2011-06-01, 06:44  


Tak gabuniu,po usunięciu pęcherzyka,ale pozwoliłam sobie ten tekst tutaj wkleić ponieważ pewna pani zadała pytanie odnośnie diety przy przerzucie nowotworu do wątroby i została skierowana właśnie na tę stronkę.
Ja również mam nadzieję,że temat będzie się rozwijał :) .
_________________
wczoraj to już historia,jutro to tajemnica....
 
jagoda053 


Dołączyła: 26 Mar 2011
Posty: 38
Skąd: Kraków
Pomogła: 2 razy

 #9  Wysłany: 2011-06-02, 06:01  


biofanko obiecałaś przepisy :-( .....znajdź proszę troszeczkę czasu i podziel się nimi ||Plss||
_________________
wczoraj to już historia,jutro to tajemnica....
 
biofanka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 05 Paź 2010
Posty: 618
Pomogła: 217 razy

 #10  Wysłany: 2011-06-02, 23:05  


jagoda053,
Przepraszam ,że dopiero odpisuję ale jestem chora na anginę i gorączkuje więc nie bardzo mam siłę przebywać przed komputerem .
Poszperałam jednak troszkę tak aby znaleźć jakieś przepisy odpowiadające Twojemu stanu zdrowia.
Jeśli chodzi o ogólne informacje o dietę w chorobach wątroby znajdziesz tutaj : http://www.piotrpniewski....ch_watroby.html
Odnalazłam też kilka przykładowych jadłospisów :
1.
Śniadanie:
chleb razowy z dżemem i chudym twarożkiem
1 filiżanka kawy
świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy
musli owocowe
Drugie śniadanie:
1 jabłko i 2 nektarynki
Obiad:
filet z łososia, ziemniaki w mundurkach
szpinak, sałatka owocowa
Podwieczorek:
biszkopty
herbata ziołowa
Kolacja:
chleb razowy z niewielką ilością masła roślinnego
chudy ser
sałata lub cykoria, pomidory
herbata
2.
I śniadanie: kawa z mlekiem, pieczywo pszenne, masło, twaróg

II śniadanie: bułka z chudą szynką, masło, napój porzeczkowy

Obiad: zupa selerowa z lanymi kluskami, suflet z cielęciny, sos pomidorowy, ziemniaki, salsefia, zielona sałata, mus truskawkowy

Kolacja: zapiekanka z ryżu i jabłek z cynamonem, kefir
3.
I śniadanie: kasza manna na mleku, bułka, masło, pasta z jaj ze szczypiorem, dżem, herbata

II śniadanie: Chleb pszenny, masło, polędwica, herbata

Obiad: zupa jarzynowa z zielenina, pierogi z farszem z drobiu, surówka z marchwi i jabłka z oliwą

Kolacja: budyń, herbaty, sucharki
4.
I śniadanie: kawa z mlekiem, jaja po wiedeńsku, pieczywo pszenne, masło, cykoria

II śniadanie: jabłko pieczone,

Obiad: zupa pomidorowa z ryżem, ryba w warzywach, ziemniaki, sałata z oliwą, owoce

Kolacja: kefir, kasza gryczana z masłem


PRZEPISY:

Zupa selerowa z lanymi kluskami

Surowce

Włoszczyzna 50 g

Selery 100 g

Masło 5 g

Mąka 10 g

Śmietanka 20 g

Żółtko 20 g

Sól

Mąka na lane kluski 15 g

Sposób wykonania

Włoszczyznę i selery umyć, obrać, opłukać. Selery ugotować, przetrzeć. Zarobić zaprawę zacieraną z mąki i masła, rozprowadzić wywarem, zagotować. Zrobić ciasto na lane kluski- do przesianej mąki wbić jajo, wymieszać na jednolitą masę, lać kluski od razu na zupę, ugotować, doprawić śmietanką, dodać sól do smaku

Suflet z cielęciny

Surowce

Cielęcina 130 g

Białko jaja 20 g

Bułka czerstwa 10 g

Masło 10 g

Mleko 30 g

Zielona pietruszka

Sól

Sposób wykonania

Cielęcinę umyć, włożyć do gorącej wody, ugotować. Przestudzana cielęcinę, wytrybować, zemleć w maszynce razem z namoczoną bułką. Dodać do mięsa, masło, mleko, sól, wymieszać. Ubić pianę z białka, dodać do masy mięsnej, lekko wymieszać, dodając, drobno posiekana zieloną pietruszkę. Masę mięsną włożyć do wysmarowanej masłem formy, zapiec w piekarniku (około 20 minut).

5.
Śniadanie:
Pszenna bułka, pół łyżeczki masła, 2 plasterki chudej wędliny drobiowej, listek sałaty, pomarańcza
IIśniadanie:
pół kostki chudego twarogu (125 g) z 4 łyżkami jogurtu naturalnego i pokrojonym pomidorem bez skórki
Obiad
Miseczka zupy pomidorowej na wywarze warzywnym z 2 łyżkami drobnego makaronu, pierś kurczaka (150 g) pieczona w folii z marchewką, 2 ugotowane ziemniaki ze świeżym koperkiem, 2 łyżki ugotowanej młodej fasolki szparagowej skropionej łyżeczką oleju rzepakowego, kompot z truskawek
Podwieczorek
Miseczka budyniu waniliowego, brzoskwinia bez skórki.
Kolacja
Kluski leniwe 6-7 sztuk, marchewka utarta z jabłkiem doprawiona sokiem z cytryny i szczyptą cynamonu.
Ponadto przepisy z książki z działu dotyczącego chorób wątroby .

Kasza na mleku
- 400 ml odtłuszczonego mleka
- 3-5 dkg kaszy
- 1 g soli
Kaszę opłukać w zimnej wodzie, po czym ugotować na mleku do miękkości.

Zupa owocowa z suszu jabłkowego i marmolady
- 400 ml wody
- 3 dkg suszu jabłkowego
- 4 dkg marmolady
- 1 dkg cukru
- 5 g mąki ziemniaczanej
- 50 ml mleka odtłuszczonego
- 1 dkg żurawin
Susz jabłkowy namoczyć w chłodnej wodzie, po czym ugotować w wodzie, w której był moczony. Po ugotowaniu przetrzeć. Nie przetarte części odrzucić, a przecier połączyć z marmoladą i cukrem. Z mąki ziemniaczanej i mleka przygotować zawiesinę, wlać do zupy i zagotować. Po zagotowaniu dodać sok wyciśnięty z żurawin.

Zupa ze świeżych owoców
- 350 ml wody
- 20 dkg świeżych owoców (mieszanych)
- 5 g mąki ziemniaczanej
- 4 dkg cukru
Z owoców przygotować przecier lub wycisnąć sok. Z części nie przetartych ugotować wywar, odcedzić go, dodać cukier i mąkę ziemniaczaną; zagotować. Po ugotowaniu dodać uprzednio przygotowany surowy sok lub przecier.

Buraki z jabłkami
- 35 dkg buraków ćwikłowych
- 5 dkg jabłek
- 5 g mąki pszennej
- 25 ml mleka
- 2 g cukru
- 5 g masła
Buraki umyć, ugotować w łupinach. Po ugotowaniu obrać i zetrzeć na grubej tarce. Surowe jabłka zetrzeć na tarce, połączyć z burakami, dodać cukier. Z mąki i mleka przygotować zawiesinę, wlać do jarzyny, po czym zagotować. Po ugotowaniu dodać masło.

Surówka z selerów i jabłek
- 6 dkg selerów
- 6 dkg jabłek
- 1 dkg szczypiorku
- 5 g koperku
- 5 g cukru
- 3 g koncentratu owocowo-witaminowego
Warzywa i jabłka opłukać, oczyścić, po czym jabłka i selery zetrzeć na grubej tarce, a szczypiorek i koperek drobno posiekać. Składniki te wymieszać i polać roztworem przygotowanym z gotowanej wody, cukru i koncentratu.

Zapiekanka z jabłek i ryżu
- 5 dkg ryżu
- 1 dkg cukru
- 100 ml mleka
- 20 dkg jabłek
- 5 g masła
Ryż ugotować w mleku na sypko. Jabłka obrać i pokrajać w plasterki. W naczyniu wysmarowanym masłem układać warstwami ryż i jabłka, przesypując je cukrem. Po ułożeniu zapiec w piekarniku.
Mam nadzieję ,że co Ci zasmakuje i obiecuje ,że będę aktualizować . Chociaż przyznam ,że dietetyka to nie jest moja najmocniejsza strona co prawda miałam na studiach zajęcia z żywienia człowieka i znam ogólne zasady jednak jadłospis należy układać indywidualnie dla każdego chorego uwzględniając jego preferencje żywieniowe oraz to jak chory czuje się po jedzeniu. Dlatego sama musisz troszkę po eksperymentować być może te książki byłyby pomocne:
http://www.zdrowie.med.pl...p?cat=17&kod=87
http://www.dobreksiazki.p...wotworowych.htm
Obie zawierają bardzo dużo przepisów.
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group