1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Guzek płuca prawego
Autor Wiadomość
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #1  Wysłany: 2017-01-07, 10:58  Guzek płuca prawego


Witam serdecznie,
od jakiegoś czasu przeglądam to forum, próbując uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ale chyba muszę założyć wątek :) . Proszę Was o poradę, informację co mogę zrobić więcej i ewentualnie czy jeszcze gdzieś konsultować leczenie. Poniżej zestawiłem chronologicznie badania jakim poddałem się w okresie 18 miesięcy poprzedzających ten wpis.

Przy okazji badań które staram się robić co roku – poprosiłem moją lekarkę o skierowanie na RTG Kl. piersiowej – bo ostatnie robiłem chyba 3 lata wstecz a paliłem papierosy. Dała mi skierowanie na Rtg ( z przodu i z boku).

06.08.2015 – Badanie RTG Płuc
W płacie środkowym płuca prawego zmiana guzkowa o wielkości do 14mm, poza tym płuca bez innych zmian ogniskowych o wzmożonym rysunku naczyniowym. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w granicy normy. Zmiany zwyrodnieniowe w docinku Th kręgosłupa. Konieczne poszerzenie diagnostyki o badanie TK klatki piersiowej i konsultacja torakochirurgiczna.

No i panika :-( , szybko skierowanie do pulmonologia – i co za tym idzie – skierowanie na TK Kl. piersiowej

18.06.2015 – Badanie TK Klatki Piersiowej
Badanie wykonano techniką spiralną, warstwą grubości 2,5/1,25mm w płaszcyznach poprzecznych, przed i po dożylnym podaniu 80ml niejonowego środka kontrastowego (Ultravist 370).
Na granicy segm. 4 i 5 płuca prawego, przy ścianie przedniej klp, widoczna jest owalna, dobrze ograniczona struktura o śr. 13mm, nie ulegająca wzmocnieniu pokontrastowemu, mogąca odpowiadać zmianie o typie Hamartoma. W celu dokładnej diagnostyki wskazane poszerzenie badań o badanie PET CT.
Innych zmian w zakresie miąższu płucnego nie stwierdzono. Obraz tchawicy oraz oskrzeli głównych w badaniu jest prawidłowy. Sylwetka serca nieposzerzona, obraz dużych naczyń w badaniu prawidłowy. Struktur patologicznych w śródpiersiu nie stwierdzono. W obrębie śródpiersia jak i w zakresie obu wnęk widoczne są pojedyncze, niepowiększone węzły chłonne.
W zakresie głów kości ramiennych po str. lewej kilka, drobnych zagęszczeń sklerotycznych śr. do 3mm, po str. prawej jedno większe zagęszczenie śr. do 5mm – obraz odpowiada występkom kostnym.
Innych zmian w zakresie elementów kostnych nie stwierdzono. Wielopoziomowe, dotrzonowe wpuklenia blaszek granicznych.

Konsultacja z prowadzącym pulmonologiem i skierowanie na oddział.

21-27.08.2015 – Klinika Pneumonologi – epikryza:
43-letni pacjent z narażeniem na dym tytoniowy w wywiadzie ( ok. 25 paczkolat) został przyjęty do Kliniki Pneumonologii celem pogłębienia diagnostyki zmiany o typie guzka uwidocznionej w ambulatoryjnym badaniu Tk klatki piersiowej z dnia 17.06.2015 roku (średnica 13mm, seg. 4,5 płuca prawego bez cech wzmocnienia kontrastowego).
W badaniu spirometrycznym bez zaburzeń wentylacji.
W trakcie pobytu wykonano badanie bronchofiberoskopowe. W trakcie badania pobrano popłuczyny oskrzelowe do badania cytologicznego, bakteriologicznego i w kierunku BK ( wynik: komórki nabłonka migawkowego, makrofagi płucne, nieliczne limfocyty i granulocyty).
Podjęto nieskuteczną próbę biopsji cienkoigłowej pod kontrolą TK ( badanie powikłane 14mm odma w szczycie płuca prawego, w badaniu kontrolnym rtg klatki piersiowej odma 10mm).
Wobec niejednoznacznego charakteru zmiany, zgodnie z sugestią radiologa opisującego badanie TK zlecono wykonanie PET-TK w trybie ambulatoryjnym.

Ponieważ pomimo 4 prób nie udało się wkłuć w zmianę – dostałem skierowanie na PET-CT.

01.09.2015 – Badanie PET/CT
Klatka piersiowa – prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Na granicy segmentów 4 i 5 płuca prawego okrągława, lita struktura tkankowa średnicy ok. 13mm, SUV max 1,1.
Wniosek: guzek w płucu prawym wykazuje bardzo niski poziom metabolizmu glukozy co wskazuje na bardzo niskie prawdopodobieństwo zmiany o charakterze rozrostowym.

Zalecenie prowadzącego lekarza po wykonanym badaniu – kontrolne TK po 12 miesiącach.

08.11.2016 – Badanie kontrolne TK Klatki Piersiowej.
Badanie porównano z badaniem z dnia 18.06.2015r, badanie wykonano bez dożylnego podania środka kontrastowego (pomimo wielokrotnych prób, nie udało się uzyskać dostępu dożylnego)
W obrębie segm. 4 płuca prawego na granicy z segmentem 5 widoczny jest guzek wielkości w badaniu aktualnym ok. 15x14x13mm, w badaniu poprzednim 15,5x11,5x12mm (zwiększenie wielkości zmiany w porównaniu do badania poprzedniego rzędu 1-2mm). Pomiar objętości w badaniu poprzednim 1.120 aktualnie 1.624 cm3. DT 2 lata 226 dn, interwał między badaniami – 16 miesięcy 23 dni.
Obszar spikularnego zagęszczenia w segm. 1/2 płuca lewegoo obrazie stacjonarnym w porównaniu do badania poprzedniego – najpewniej zmiana włóknista pozapalna.
Obszary zwiększonego pochłaniania widoczne w obrębie grzbietowych partii obu płuc – zmiany grawitacyjno-krążeniowe.
W obrębie segm. 9 płuca prawego widoczny guzek śródmiąższowy wielkości 5mm, o obrazie stacjonarnym w porównaniu do badania poprzedniego.
Poza tym obustronnie w obrębie miąższu płucnego widoczne są pojedyncze zmiany drobnoguzkowe o obrazie stacjonarnym w porównaniu do badania poprzedniego.
Powiększonych chłonnych w obrębie śródpiersia nie uwidoczniono, przy czym dokładna ocena utrudniona ze względu na brak dożylnego podania środka kontrastowego.

Ponieważ jest zmiana wielkości guzka – ponowne skierowanie na oddział z zaleceniem wykonania biopsji pod kontrolą TK.

09-15.12.2016 – Klinika Pneumonologi – epikryza:
W trakcie obecnej hospitalizacji wykonano biopsje zmiany pod kontrolą TK. Wyniki badań obrazowych konsultowano radiologicznie, nie stwierdzając progresji wielkości zmiany. ( tutaj z rozmowy z lekarzem wynika, że porównano wielkość guzka z bieżącego badania TK przy okazji biopsji ze skanami z 2015 – które również było robione przy okazji biopsji, ale wówczas nie udało się nakłuć zmiany).
W badaniu spirometrycznym bez zaburzeń wentylacji.
Bronchoskopia: krtań prawidłowa, tchawica niezmieniona, ostroga główna ostra o prawidłowej ruchomości oddechowej.
Oskrzela płuca lewego – główne, płatowe, segmentowe i uwidocznione fragmenty sub-segmentowych drożne o prawidłowej błonie śluzowej i ostrych ostrogach.
Oskrzela płuca prawego – główne, płatowe, segmentowe i uwidocznione fragmenty sub-segmentowych drożne o prawidłowej błonie śluzowej i ostrych ostrogach.
Wykonano BAL w obrębie oskrzela B5 płuca prawego na cytologię ( oskrzele prowadzące do zmiany widocznej w TK-KP – podano 200ml/odzysk 140ml) oraz aspiraty z segmentów szczytowych na BK.
Wynik badania patomorfologicznego:
Pobrane tkanki: popłuczyny oskrzelowe – cytospin
Rozpoznanie patomorfologiczne: Makrofagi płucne, limfocyty.
Biopsja cienkoigłowa: rozpoznanie patomorfologiczne – Nieliczne drobne grupy atypowych komórek, prawdopodobnie nowotworowych. Wskazana dalsza diagnostyka.

Ze względu na niejasny wynik patomorfologi z biopsji – skierowanie na kolejną biopsję, ale...

03-05.01.2017 – Klinika Pneumonologi – epikryza:
Pacjęt przyjęty ponownie do diagnostyki guzka płuca prawego, celem wykonania ponownej biopsji pod kontrolą TK. Zmiana zlokalizowana w płucu prawym, blisko ściany klatki piersiowej, pod żebrem. Podczas poprzedniego pobytu wykonano nakłucie zmiany pod kontrolą TK Badanie bez powikłań, jednak nie uzyskano rozpoznania histopatologicznego. Obecnie zakwalifikowano do ponownej biopsji. Ze względu na stabilny obraz guzk, charakter zmiany ( małe prawdopodobieństwo zmiany npl w badaniu TK i PET) oraz trudny dostęp odstąpiono od biopsji.
Zalecenia: termin ponownej hospitalizacji do biopsji guzka – 28.02.2017, wydano skierowanie.

Wiem że wpis nie należy do najmniejszych, ale jestem w kropce, nie wiem czy nie powinno się wyciąć tego guzka, czy w czasie do kolejnych kontroli nie okaże się że jest złośliwy i czekanie było bez sensu. Podobnież guz jest tak umiejscowiony, że nadaje się do mało inwazyjnej metody – może tędy droga. Ustaliłem z żoną, że równolegle będziemy konsultowali to torakochirurgicznie, więc zaczniemy szukać lekarza.
Napiszcie proszę, może ktoś jest w podobnej sytuacji.

Pozdrawiam
Krzysiek
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #2  Wysłany: 2017-01-07, 11:23  


Krzysiek44 witaj na forum.
Najlepiej byłoby gdybyś wkleił badania zamiast je opisywać - zawsze można coś ważnego przeoczyć. Wtedy nasi obeznani z tematem moderatorzy mogą łatwiej coś wywnioskować i napewno wiecej napiszą.

Zmiana jest narazie mała - tak na marginesie to zmiany do 10 mm podlegają z reguły tylko obserwacji - jednak po 12 miesiącach nastąpił jednak niewielki wzrost.
Oceny też nie sa jednoznaczne. Poza tym byłeś palaczem a to też czynnik obciążający.

Uważam że usunięcie guzka byłoby najlepszym rozwiązaniem - tym bardziej że w ewentualnym przypadku raka operacja daje najlepsze rokowania. Szczególnie jeżeli można przeprowadzić ja metodą oszczędzajacą.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #3  Wysłany: 2017-01-07, 12:51  


Ola Olka - dziękuję za odpowiedź :)
Żeby wkleić badania - muszę je zeskanować coby pozasłaniać dane zgodnie z regulaminem. Z tego to już mała książka się zrobiła :-D , ale w poniedziałek powinienem sobie z tym poradzić.
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2017-01-07, 13:38  


Krzysiek44,
Nie ważne czy badania wkleimy czy przepiszemy oby były przepisane od początku do końca/kropki, nawet jak napisane, że jest dobrze. Przytoczyłeś wszystko bardzo czytelnie i ładnie co ułatwia nam wszystkim "pracę"

Rzeczywiście guzek jest, jest mały dlatego tak trudno lekarzom w niego trafić i dość często trudna jest wtedy diagnostyka.
Pierw jest mowa o
Krzysiek44 napisał/a:
mogąca odpowiadać zmianie o typie Hamartoma.
, czyli jest
"Hamartoma jest to zaburzenie rozwojowe mogące występować w wielu narządach. Przyjmuje ono formę guza, lecz nie wykazuje charakteru nowotworowego. Hamartoma zbudowana jest z tkanek, które występują fizjologicznie w danym narządzie. Nieprawidłowość polega na niewłaściwym ich ułożeniu względem siebie.
Dla przykładu hamartoma płuc zbudowana jest z tkanki chrzęstnej, nabłonka dróg oddechowych, naczyń krwionośnych, tkanki mięśniowej gładkiej, tkanki limfatycznej, tkanki włóknistej – a więc tkanek typowych dla tego narządu. Ich układ natomiast jest chaotyczny i nie tworzy typowej dla tego narządu struktury."
http://wylecz.to/pl/choro...oma-to-rak.html
Czyli nie byłoby strasznych powodów do zmartwień, nie było dużego wzmocnienia kontrastowego co również nie świadczyło o czymś bardzo poważnym ale guzek jest, palaczem byłeś/jesteś i należało dalej coś z tym robić, co czyniłeś.

Jest jednak z tym guzkiem problem, bo urósł, fakt, że dalej mocno "nie świeci" ale rośnie to już powód do niepokoju, poza tym
Krzysiek44 napisał/a:
Biopsja cienkoigłowa: rozpoznanie patomorfologiczne – Nieliczne drobne grupy atypowych komórek, prawdopodobnie nowotworowych.

i to już może budzić niepokój.
Doszły też inne zmiany guzkowate w płucach, fakt, że opisane przez radiologa jako nic niepokojącego ale określone jako "najprawdopodobniej" więc wszystko razem ma prawo budzić Twój niepokój.

Będąc na Twoim miejscu nie zostawiłabym tego do dalszej obserwacji ale uparcie dążyła do wyjaśnienia. Może nie jest to nic nowotworowego ale tylko może a jak tak to jest możliwość szybkiego zajęcia się gadziną ;) i wyłapania w początkowym stadium.
Krzysiek44 napisał/a:
nie wiem czy nie powinno się wyciąć tego guzka,

Tu jak się diqagnozuje zmiany w płucach
Diagnostyka
Do badań stosowanych w diagnostyce raka płuca należą:
- badanie radiologiczne płuc i klatki piersiowej
- badanie tomograficzne płuc
- ultrasonografia węzłów szyjnych nadobojczykowych
- badanie cytologiczne plwociny
- bronchofiberoskopia z pobraniem wydzieliny z oskrzeli i wycinków z guza do badania histologicznego
- badanie popłuczyn z oskrzeli
- biopsja aspiracyjna cienkoigłowa wykonywana przez ścianę klatki piersiowej pod kontrolą TK
lub przez ścianę oskrzeli
- pobranie węzłów chłonnych śródpiersia (mediastinoskopia)
- pobranie węzłów chłonnych nadobojczykowych (skalenobiopsja)
- video-torakoskopia
- diagnostyczne otwarcie klatki piersiowej
http://www.onkonet.pl/dp_rakpluca.php#menu4

pozdrawiam
 
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #5  Wysłany: 2017-01-07, 15:13  


marzena66 - bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź :-D
Właśnie tak myślę, że do końca trzeba dążyć żeby wyjaśnić co to takiego - stąd równolegle chcę konsultować z torakochirurgiem.

Napiszę jak będę po konsultacji.

Cytat:
palaczem byłeś/jesteś


Byłem :)

[ Komentarz dodany przez Moderatora: marzena66: 2017-01-07, 19:19 ]
Czekamy na info.

_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #6  Wysłany: 2017-01-08, 18:07  


Krzysiek44,
Zdecydowanie szukaj dobrego torakochirurga, który zapisze Cię na Vats.
Powodzenia.
 
bogdusia 



Dołączyła: 08 Lis 2015
Posty: 484
Skąd: Warszawa
Pomogła: 35 razy

 #7  Wysłany: 2017-01-08, 19:34  


Z jakich regionów Polski jesteś? Może ktoś coś ;) poleci.
_________________
Już razem: 30.05.2016, 07.11.2018.
Zawsze ze mną !
 
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #8  Wysłany: 2017-01-08, 19:51  


Cześć,
Dzięki za zainteresowanie ☺, mieszkam w Sosnowcu, jutro jestem umówiony z prowadzącym pulmonologiem, bo nie widziałem się z nim po szpitalu. Poproszę go, o przekierowanie mnie do kogoś, słyszałem dużo dobrego o Zakopanem.

[ Dodano: 2017-01-08, 19:52 ]
A nie zapytałem. .. missy co to jest vats?
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #9  Wysłany: 2017-01-08, 20:01  


Krzysiek44 napisał/a:
co to jest vats?

Pewnie missy, odpowie ja podam Ci link z info.
http://www.torakochirurgi...lobektomia.html
"Wideotorakoskopia (ang. VATS - video assisted thoracic surgery)
zabieg w znieczuleniu ogólnym, polegający na wprowadzeniu do klatki piersiowej kamery i kleszczyków biopsyjnych z 2-3 nacięć o długości 2 cm w przestrzeniach międzyżebrowych; metoda wymaga rozdzielnej wentylacji płuc
stosowana do pobierania węzłów chłonnych śródpiersia dolnego i okienka aortalnego w przypadku, gdy nie uzyskano rozpoznania metodami omówionymi powyżej
VATS stosuje się również do wykluczenia rozsiewu nowotworowego w przypadku obecności płynu w jamie opłucnej lub podejrzeniu rozsiewu śródpłucnego lub opłucnowego nowotworu"

i to z tego samego linku
"W grupie chorych, u których wykrywamy chorobę we wczesnym stadium coraz częściej stosujemy małoinwazyjne (VATS - Video Assisted Thoracoscopic Surgery) anatomiczne wycięcie płata płuca z guzem oraz wycięcie węzłów chłonnych śródpiersia. Technika ta zdecydowanie obniża cierpienie pooperacyjne oraz minimalizuje długotrwałe dolegliwości związane z operacją w obrębie klatki piersiowej. Najnowsze badania wykazały że operacje techniką VATS w porównaniu z operacjami klasycznymi charakteryzują się występowaniem mniejszej liczby powikłań pooperacyjnych zwłaszcza płucnych."
pozdrawiam
 
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #10  Wysłany: 2017-01-08, 20:22  


Marzena66,
Dzięki za obszerna informacje, znałem zabieg jako wideotorakoskopia i wiedziałem tylko o tym ze jest małoinwazyjny. Właśnie dlatego myślałem o Zakopanym, nie wiem czy w Zabrzu albo Gliwicach stosują tą technikę operacji.
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #11  Wysłany: 2017-01-08, 20:32  


Krzysiek44,
Na temat tych ośrodków nie pomogę, bo ja z innych rejonów kraju.
Wejdź w internet, na stronę tych ośrodków i powinno być info. Z forum wiem tylko, że Zakopane jest chwalone.

pozdrawiam
 
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #12  Wysłany: 2017-01-09, 17:32  


Witam serdecznie wszystkie Panie ,
jestem po wizycie u pulmonologa, ze skierowaniem na konsultacje do torakochirurga - wizyta umówiona na 26.01 ( ośrodek w Zakopanem). I jakoś tak trochę lepiej na duszy, bo nie kolejne miesiące wyczekiwania, a konkretny plan do zrealizowania 😀.
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #13  Wysłany: 2017-01-09, 19:47  


Krzysiek44 napisał/a:
I jakoś tak trochę lepiej na duszy, bo nie kolejne miesiące wyczekiwania, a konkretny plan do zrealizowania

Bardzo dobrze, bo te oczekiwania ciągną się czasami zbyt długo a czas jest bardzo ważny. To już niedługo i miejmy nadzieję, że wszystko się wyjaśni.

Trzymamy kciuki i czekamy na dalsze informacje, trzymaj się dzielnie :)
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #14  Wysłany: 2017-01-09, 20:35  


Cytat:
jestem po wizycie u pulmonologa, ze skierowaniem na konsultacje do torakochirurga
Bardzo dobrze. To dobra decyzja.
Pozdrawiam serdecznie

[ Dodano: 2017-01-09, 20:37 ]
Zakopanefaktycznie ma dobrą opinie. Też czytalam o tym na forum.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Krzysiek44 


Dołączył: 07 Sty 2017
Posty: 9

 #15  Wysłany: 2017-01-09, 20:37  


marzena66 napisał/a:
Trzymamy kciuki i czekamy na dalsze informacje, trzymaj się dzielnie


Na pewno napiszę, jeszcze raz dziękuję za pomoc :)
_________________
Pozdrawiam
Krzysiek
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group