1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak Clark II, Breslow 1 mm i co dalej?
Autor Wiadomość
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #31  Wysłany: 2019-09-04, 11:46  


Witam wszystkich,
mam mały problem mijają dwa lata od wycięcia mojego czerniaka wszystkie badania RTG i USG były dobre do wczoraj a mianowicie robiłam USG piersi prywatnie i przy okazji zrobiłam również USG węzłów chłonnych pachwinowych i okazało się, że węzły chłonne są powiększone, opis badania jest następujący:
W okolicy pachwinowej prawej i lewej pojedyncze węzły chłonne z hipoechogeniczną obwódką, zatoką tłuszczową, więcej po stronie lewej
Z fotek jakie mam dołączone do opisu wnioskuję ze maja od 5 do 7 mm średnicy
Bardzo mnie to niepokoi, kolejną wizytę w CO mam za kilka tygodni ale wtedy mam zlecone tylko RTG płuc
Dodam, że ostatnio nie przechodziłam żadnej infekcji, jedynie jakieś 5 tygodni temu miałam RTG stopy ale nie wiem czy RTG może powodować powiększenie węzłów chłonnych. Odczuwałam dyskomfort w tej stopie i lekarz zlecił RTG aby się upewnić czy wszystko ok - okazało się, że nie było żadnego urazu.
Bardzo proszę o pomoc i radę co teraz powinnam robić
I pytanie z innej beczki jako że 5 tygodni temu miałam wykonany RTG stopy a za 2 tygodnie mam mieć planowy RTG płuc czy nie powinnam przesunąć owego badania, czy częstotliwość zdjęć RTG nie będzie zbyt duża?
_________________
AN
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #32  Wysłany: 2019-09-04, 20:40  


ania_mn, skoro jest zachowana zatoka tłuszczowa, to jest ok. Wielkość ich też nie jest niepokojąca. Podam dla przykładu, że ja mam węzły żuchwowe nawet wielkości 25 mm. Jeśli chodzi o RTG, to nie powinnaś się przejmować. TK ma o wiele większe promieniowanie, a czasami człowiek nawet 3 razy do roku robi.. Cytat za Madzia70
Cytat:
Naturalne tło promieniotwórcze w Polsce: 2,5 mSv (milisilverta) rocznie.
RTG klatki piersiowej – 0,1 mSv
. Pozdrawiam :)
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #33  Wysłany: 2019-09-04, 20:46  


arawis, dziękuję bardzo za odpowiedz, trochę mnie uspokoiłaś :)
Poprzednie USG miałam w marcu i było ok, dlatego teraz wpadłam w panikę widząc te powiększenia. Czy Twoim zdaniem powinnam powtórzyć USG za jakiś czas, czy może wykonać tez jakieś inne badania?
_________________
AN
 
arawis 



Dołączyła: 05 Lis 2015
Posty: 676
Pomogła: 68 razy

 #34  Wysłany: 2019-09-04, 21:30  


ania_mn, dla własnego spokoju, powtórz. Jeśli chodzi o inne badania, to nie wiem co ewentualnie wchodziłoby w rachubę. A powększone węzły chłonne mogą być np. od golenia lub pozapalne. Ale niech ktoś mądrzejszy się jeszcze wypowie :)
 
Agakon 


Dołączyła: 03 Lut 2018
Posty: 163
Skąd: zachodniopomorskie
Pomogła: 20 razy

 #35  Wysłany: 2019-09-05, 08:29  


ania_mn, a radiolog coś mówił o tych węzłach? Sugerował biopsję czy coś takiego?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #36  Wysłany: 2019-09-05, 17:18  


ania_mn,

Węzły nie zostały opisane jako patologiczne jak również ich wymiary nie budzą jakiegoś niepokoju. Spokojnie za 3 miesiące powtórz badanie i wtedy będzie jakieś porównanie. Mogłaś nie przechodzić ostatnio żadnej infekcji, mogła być ona dawno a węzły trochę się powiększyły po infekcji, czasami wracają do swoich rozmiarów a czasami już zawsze zostają większe, grunt żeby nie było w nich patologicznych zmian. Oczywiście Ty musisz być czujna bo masz onkologiczną przeszłość.

pozdrawiam
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #37  Wysłany: 2019-09-05, 23:26  


Dziękuje wszystkim za odpowiedz, lekarz robiący USG sugerował aby powtórzyć za 2-3 miesiące, nie mówił że są patologiczne ale powiedział, że zdrowy węzeł jest niewidoczny, czyli wszystkie powiększenia powinny zostać zweryfikowane
_________________
AN
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #38  Wysłany: 2019-09-06, 13:13  


Zdrowy węzeł niewidoczny? Zdrowe węzły są oczywiście widoczne i cechy obrazu a nie to czy je widac lub nie decydują o tym czy są zdrowe czy patologiczne.
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #39  Wysłany: 2019-09-11, 11:41  


Witam,
Byłam dzisiaj w IO w Gliwicach, RTG płuc ok, lekarz obejrzał wynik owego USG węzłów i stwierdził, ze jest również w porządku. Następna kontrola i badanie USG jamy brzusznej mam zlecone za 6 m-cy, a USG węzłów - jako że wykonałam to badanie prywatnie i miałam wynik ze sobą stwierdził że nie ma potrzeby wykonania tego badania na następnej wizycie czyli w marcu. Ku mojemu zaskoczeniu powiedział ze kontrola węzłów raz w roku wystarczy! No i teraz nie wiem co o tym myśleć, bo dr u którego robiłam USG węzłów prywatnie stwierdził że są powiększone i ponieważ jestem pacjentem onkologicznym powinnam skontrolować za 2 miesiące a w Instytucie ten sam wynik jest ok i kontrola węzłów za rok
_________________
AN
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #40  Wysłany: 2019-09-14, 19:03  


ania_mn,
Tak jak już pisałam, węzły mogłaś mieć powiększone po jakiejś infekcji, podziębienia, nie było nic patologicznego w węzłach.
ania_mn napisał/a:
prywatnie stwierdził że są powiększone i ponieważ jestem pacjentem onkologicznym powinnam skontrolować za 2 miesiące a w Instytucie ten sam wynik jest ok i kontrola węzłów za rok

Możesz dla "spokojności" zrobić sobie prywatnie badanie tych węzłów za jakieś 3-4 miesiące, będziesz spokojniesza. Lekarz z IO spojrzał na to fachowym okiem, zna Twoją historię i patrzy całościowo a lekarz w gabinecie prywatnym jak dowiedział się, że masz onkologiczne doświadczenie wolał nie brać odpowiedzialności i jak tylko zobaczył powiększony węzeł (choć nic nie opisała w nich patologicznego) to wolał nie brać odpowiedzialności i zlecił, żebyś to obserwowała.

Tak jak wyżej, zrób za jakiś czas ponowne usg, to nic szkodliwego dla zdrowia, proste badanie i będziesz spała spokojnie.

pozdrawiam
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #41  Wysłany: 2019-09-14, 22:37  


marzena66, dziękuje bardzo, tak właśnie zrobię :)
_________________
AN
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #42  Wysłany: 2020-09-16, 21:17  


Witam po dłuzszej przerwie :)
U mnie bez zmian, kontrole w IO w Gliwicach co 6 m-cy i wszystkie badanie jak narazie wychodzą dobrze i mam nadzieję, że tak juz zostanie
Mam pytanie, jako że pojawiły się u mnie problemy z kręgosłupem szyjnym dostałam skierowanie od ortopedy na zabiegi fizjoterapeutyczne - masaż ręczny, mobilizacja i ćwiczenia aby usprawnić ruchowość szyi i tutaj pojawia się problem .... wiem że przy czerniaku masaże , lasery itp nie są wskazane, minęły juz wprawdzie 3 lata od zabiegu radyklaizacji ale ja nadal jestem mega ostrożna i nie chciałabym robić nic co mogłoby 'ożywić' mojego gada ;) czy Waszym zdaniem przesadzam czy też lepiej zrezygnować z rehabilitacji?
Pozdrawiam
AN
_________________
AN
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #43  Wysłany: 2020-09-17, 14:27  


Masaż ręczny, ćwiczenia są ok. - czyli fizjoterapia bez użycia sprzętu emitującego ultradżwięki, wiązki światła, prądy itd.
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #44  Wysłany: 2020-09-17, 22:00  


Missy dziękuję bardzo za odpowiedź
Mam jeszcze zrobić USG Doppler kończyn żeby sprawdzić przepływy ale z tym badaniem to chyba nie ma przeciwskazań
Pozdrawiam
_________________
AN
 
ania_mn 


Dołączyła: 02 Wrz 2017
Posty: 22
Skąd: Mikołow

 #45  Wysłany: 2023-04-21, 08:55  


Witam,
co pół roku mam kontrole w IO Gliwice i jak narazie wszystko dobrze co mnie bardzo cieszy i oby tak dalej!
W lutym miałam uraz kolana na nartach i jakoś nie mogę z tego wyjść, ortopeda przepisał mi suplementację aby wzmocnić stawy i wiązadła i nie jestem pewna czy w mogę je przyjmować, pamiętam bowiem że mój dermatolog kiedyś wspominała abu ostrożnie podchodzić do przyjowanych leków szczególnie do witamin z grupy B...
Mam teraz zażywać: Artivit - to jest kolagen plus witaminy B oraz Structum - chondroityna w postaci siarczanu
Czy może ktoś miał podobny problem lub wie czy mozna takie leki zażywać bez ryzyka rozrostu komórek nowotworowych?
Ania
_________________
AN
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group