1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Ciemna kreska wzdłuż paznokcia
Autor Wiadomość
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #46  Wysłany: 2016-04-14, 21:24  


Trochę tego wszystkiego nie rozumiem. Dlaczego musi na to spojrzeć profesor? Ma mikroskop w oczach, wybarwi? Paznokieć wygląda podejrzanie, ale to tylko paznokieć. Każdy chirurg onkolog potrafi zdjąć ten paznokieć i wyciąć w odpowiedni sposób zmianę. Po przebadaniu będzie wiadomo co dalej. Chora ryzykuje że paznokieć odrośnie zdeformowany, ale ja bym wolała mieć zdeformowany paznokieć (w dobie tipsów i akrylu) i pewność co to jest, niż tak czekać nie wiadomo na co. Lekarzowi należy ostro powiedzieć, że albo usunie zmianę albo idę gdzie indziej i niech Bóg ma go w swojej opiece jak to się okaże czerniakiem. A to lekarskie powiedzenie "taka Pani uroda" należy tłumaczyć na: "nie mam pojęcia co z tym zrobić".

[ Dodano: 2016-04-14, 22:28 ]
W COI pracują jeszcze inni lekarze zajmujący się czerniakami, trzeba się zgłosić z kartą DiLO, przyjmą szybko i jak będą mieli wątpliwości to sami poślą do profesora.
_________________
sprzątnięta
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #47  Wysłany: 2016-04-15, 10:21  


Na prawde nie mozesz isc i wyciac tego prywatnie? Poszukaj w innym miescie, gdziekolwiek zeby jak najszybciej to wyciac. Pamietaj, ze jesli to czerniak (miejmy nadzieje ze nie) to kazdy dzien zwloki moze byc decydujacy.

Cytat:
Ponadto byłam u swojego lekarza który zapewniał mnie że to nic złego że "taka moja uroda" i że dopiero jak coś się zmieni to mam do niego dzwonic. Zgłupiałam..


Pisalas wczesniej ze to sie zmienilo, powiekszylo i rozdziela paznokiec? To znaczy ze ta zmiana sie pogarsza. Jesli lekarz mowi ze to taka twoja uroda to jest to jakis konowal a nie lekarz. Ale to nie on ma to na paznokciu tylko TY!

[ Dodano: 2016-04-15, 11:26 ]
Fajny cytat znalazlem

Cytat:
Jeśli ktoś uważa, że im bardziej podejrzane znamię, tym bardziej należałoby go pozostawić w spokoju, to zachowuje się jak człowiek, który nosząc od dawna w kieszeni częściowo skorodowany i uszkodzony granat, boi się go wyrzucić, żeby nie wybuchł w czasie wyrzucenia. Woli nosić go cały czas przy sobie, mając nadzieję, że może akurat nie wybuchnie?
 
Martyś 


Dołączyła: 15 Wrz 2015
Posty: 189
Pomogła: 19 razy

 #48  Wysłany: 2016-04-15, 13:23  


Witam

Z tego co kiedyś czytałam jeśli jest podejrzana zmiana barwnikowa pod paznokciem, to wykonuje się biopsję.
W razie czerniak usuwa sie nie zmianę, ale cały paliczek palca.

Nie wiem czy drażnienie poprzez biopsje ma wpływ na ewentualne późniejsze uzezłośliwienie się zmiany.

Trzeba dopytać lekarza.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #49  Wysłany: 2016-04-15, 15:34  


Miałam (dawno) taki przypadek zmiany pod paznokciem u nogi w rodzinie. W COI w Warszawie usunęli zmianę razem z kawałkiem paznokcia. Po zbadaniu to nie był czerniak, ale tak to robili w COI. Odrosło bez śladu.
_________________
sprzątnięta
 
Monika_Maria_Marika 



Dołączyła: 06 Sie 2014
Posty: 175
Skąd: Cieplice
Pomogła: 58 razy

 #50  Wysłany: 2016-04-15, 15:44  


Monisiu, naprawdę NIE MOŻESZ Z TYM CZEKAĆ.
Do onkologa i to szybko.
Jak się da to do onkologa na NFZ (nie jest potrzebne skierowanie, potrzebne jest skierowanie do onkologa-chirurga).
Jak się nie da na NFZ to biegaj prywatnie - wtedy proponuję od razu do onkologa-chirurga.
Każdy dzień zwłoki działa na Twoją niekorzyść. Nawet jeżeli to jest łagodna zmiana, to "siada" Ci psychika, bo się martwisz.
Powinien to zbadać onkolog. Jak najszybciej.

W marcu pisałaś do Profesora, oddzwonił i powiedział, abyś się zgłosiła do Jego kliniki. Czy powiedział wtedy, gdzie dokładnie masz się zgłosić? Jeżeli chodziło mu o CO, napisz proszę do Niego jeszcze raz (zachowując ciągłość korespondencji mailowej), przypomnij się i wyjaśnij, że usiłowałaś się do Niego zapisać, ale rejestratorka odmówiła zapisu i co w takiej sytuacji radzi zrobić.

Przepraszam Cię, Słoneczko, ale moim zdaniem już za dużo czasu zostało zmarnowane na zastanawianie się. Galopem do lekarza. Lepsza każda prawda niż taka trująca psychikę i martwiąca głowę zagadka.
_________________
Monika -------
Gdzie jest mój Tatuś?
 
Albatros 


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #51  Wysłany: 2016-04-15, 18:44  


monkmonk29,

W LUXMEDzie w Warszawie (na ul. Racławickiej 132) przyjmuje dr Maciej Sałamacha. Jest to lekarz z CO Warszawy, z zespołu prof. Rutkowskiego. Też bardzo dobry fachowiec. Przyjmuje tylko w czwartki, po południu. Możesz się do niego zapisać (najbliższy wolny termin jak teraz patrzę to 19.05) ale możesz też się skontaktować z LUXMEDem i poprosić żeby skontaktowali się z dr Sałamacha czy Cię nie przyjmie w najbliższy czwartek, bo sprawa może okazać się pilna. Sądzę że doktor nie odmówi zobaczenia Ciebie.

I cały czas trzymam kciuki aby wszystko było ok.
 
monkmonk29 


Dołączyła: 23 Mar 2016
Posty: 29

 #52  Wysłany: 2016-04-16, 12:49  


Czyli tak naprawdę nie ma różnicy czy pojadę z tym do profesora czy do jakiegoś innego chirurga onkologa. Po prostu mam porozmawiać z lekarzem żeby to wyciął? Powiem szczerze że mam trochę daleko do Warszawy i nie mogę pojechać w ciemno i poprosić profesora żeby na to zerknął.
Gdy rozmawiałam z profesorem nie mówił gdzie mam się zgłosić po prostu powiedział zebym umówiła się do niego na wizytę. Też uważam że stwierdzenie "Taka twoja uroda" to delikatne zlekceważenie sprawy.. Przecież w takim przypadku tak jak wiele osób napisało lekarz nie może nic stwierdzić bez badań. Mam skierowanie także pojadę gdzieś indziej,na razie wizytę u profesora w takim przypadku odpuszczę. Bez badań przecież on też nie powie mi co to tak naprawdę jest.
Może zna ktoś dobrego chirurga onkologa z Białegostoku lub Olsztyna?
 
stefanek 


Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 289
Pomógł: 89 razy

 #53  Wysłany: 2016-04-18, 11:44  


Dobry specjalista dermatolog moglby wiecej powiedziec ogladajac to przez dermatoskop. Czerniaki maja specyficzne cechy ktore widac pod powiekszeniem. Z tego co czytalem i ktos tez juz pisal mozna prawdopodobnie zrobic biopsje i przebadac maly wycinek. Jest to na pewno mniej uciazliwy zabieg. Musisz koniecznie cos z tym zrobic. Czerniaki maja to do siebie ze jesli sa we wczesnym stadium szanse na przerzuty sa bardzo niewielkie. Przykladowo czerniaki in-situ sa praktycznie niegrozne bo nie rozwinely sie na tyle aby dawac przerzuty. Tym dluzej zwlekamy tym gorzej. Moze to byc oczywiscie zupelnie niegrozne ale lepiej sprawdzic jak najszybciej.
 
monkmonk29 


Dołączyła: 23 Mar 2016
Posty: 29

 #54  Wysłany: 2016-04-18, 14:07  


Chyba nie ma u mnie w okolicy dobrych dermatologòw bo każdy u którego bylam rozkladal ręce. Umówiłam sie na wizyte u kolejnego chirurga onkologa ( wizyta w nastepnym tygodniu) zobaczymy co wyjdzie. Moze sie czegos dowiem jak nie to bede szukac dalej.
 
DulceAmargo 


Dołączyła: 18 Kwi 2014
Posty: 238
Pomogła: 56 razy

 #55  Wysłany: 2016-04-18, 15:10  


stefanek napisał/a:
Z tego co czytalem i ktos tez juz pisal mozna prawdopodobnie zrobic biopsje i przebadac maly wycinek.
Masz na myśli przebadanie małego kawałka zmiany? Znamię zawsze powinno się usunąć w całości z niewielkim marginesem, nie powinno się wycinać np. kawałka znamienia, myślę że w przypadku paznokcia to się wiele nie różni
 
monkmonk29 


Dołączyła: 23 Mar 2016
Posty: 29

 #56  Wysłany: 2016-04-18, 20:48  


No właśnie.. Ciekawe jak wyglada pobieranie paznokcia do badań, czy pobiera się tylko wycinek czy nalezy zdjąć cały paznokciec.
Gaba mówiłaś że miałaś taki przypadek w rodzinie , pamiętasz jak to wyglądało?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #57  Wysłany: 2016-04-18, 21:10  


To nie pobiera się paznokcia tylko paznokieć razem ze zmianą (całą) więc jakby głębiej. Narzędzia chirurgiczne są tak ostre i mają taką dźwignię że to było jak wycinanie nożyczkami z papieru (chora przytomna, znieczulenie miejscowe). W sumie wycięto ok 1,5 cm2 w kształcie połówki agrestu, jakąś 1/3 paznokcia z palucha.
_________________
sprzątnięta
 
monkmonk29 


Dołączyła: 23 Mar 2016
Posty: 29

 #58  Wysłany: 2016-04-27, 18:02  


Witam ponownie :)
Jestem juz po wizycie u kolejnego chirurga- onkologa. Doktor bardzo mile mnie zaskoczył wszystko wyjaśniał, pytał. Oczywiście doktor stwierdził że raczej to nie czerniak ale że nic nie może powiedzieć bez badań. Za 3 tygodnie bedę miała pobierany wycinek do badania. Tak jak pisala gaba w znieczuleniu miejscowym pobieranie razem z macierzą. Ile mniej więcej czeka się na wynik takich badań? Czy wyniki trafiają bezpośrenio do mnie poczta czy jak to wygląda?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #59  Wysłany: 2016-04-27, 18:40  


Czeka się 3-4 tyg. Regułą jest że wynik wraca do jednostki zlecającej, zasadą nie wszędzie przestrzeganą jest że wynik onkologiczny wydaje lekarz. Jak wytnie to zapytaj gdzie i kiedy masz przyjść po wynik. Będziesz na tyle przytomna żeby to uzgodnić.
_________________
sprzątnięta
 
monkmonk29 


Dołączyła: 23 Mar 2016
Posty: 29

 #60  Wysłany: 2016-04-27, 18:46  


Dziękuję za odpowiedź :) będę musiała o to zapytać. Zapiszę sobie wszystkie pytania żeby nic nie zapomnieć .
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group