1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Moja mama i czerniak
Autor Wiadomość
balatko 


Dołączyła: 06 Sie 2016
Posty: 13
Skąd: Chrzanów

 #1  Wysłany: 2016-08-06, 19:14  Moja mama i czerniak


Witam serdecznie wszystkich na forum!

W czwartek dowiedzieliśmy się, że moja mama ma czerniaka. Mama ma 51 lat. Jesteśmy załamani...:(

Poniżej opis badania histopatologicznego proszę o interpretację:
Guz średnicy 0,6 cm bez owrzodzenia. Clark II Breslow poniżej 0,5 mm. Wokół guza obfite, nieregularne rozłożone przewlekłe nacieki zapalne. Marginesy chirurgiczne skóry bez zmian nowotworowych. Jeden z marginesów bocznych bardzo wąski poniżej 0,5 mm

Uprzejmie proszę Was o odpowiedź. Od pół roku walczymy nowotworem prostaty taty :( teraz jeszcze to bardzo ciężko...
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #2  Wysłany: 2016-08-06, 19:32  


Witaj na forum. :)
Twoja mama ma taki sam wynik jak ja,nie piszesz tylko jaki indeks (mitozy na mm2).
Ja miałam poszerzenie blizny( bez oznaczenia i biopsji węzła wartowniczego)
Mamy w tym pechu dużo szczęścia-tak wszyscy piszą
Teraz co kilka mięsięcy usg brzucha,węzłów i rtg płuc.
Nie muszę pisać o ochronie przed słońcem.Bardzo dużo informacji uzyskałam na tym forum.
Zawsze możecie o wszystko pytać i szukać wsparcia.
Pozdrawiam bardzo serdecznie..........trzymajcie się.
______________
D
 
panterkka 



Dołączyła: 10 Maj 2013
Posty: 93
Pomogła: 2 razy

 #3  Wysłany: 2016-08-06, 19:46  


W jakim ośrodku była usuwana zmiana? To ważne żeby przyjąć odpowiednie postępowanie.
W leczeniu czerniaka nastąpił ogromny postęp. Nic nie jest przesądzone. Głowy do góry!

Pozdr.
_________________
Jak się człowiek uprze, żeby żyć, to medycyna jest bezsilna :P
Leyomyosarcoma G2
 
balatko 


Dołączyła: 06 Sie 2016
Posty: 13
Skąd: Chrzanów

 #4  Wysłany: 2016-08-06, 19:57  


Bardzo dziękuje za odpowiedź! podtrzymałaś mnie na duchu.
Nie piszę ponieważ nie mamy tego opisanego nie mamy podanej takiej informacji na ten moment.
 
fifi007 


Dołączyła: 21 Lis 2015
Posty: 543
Pomogła: 37 razy

 #5  Wysłany: 2016-08-06, 20:01  


Jeśli możesz wklej lub przepisz cały wynik.
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #6  Wysłany: 2016-08-06, 20:12  


Z danych ktore podalas wynika że czerniak został złapany na wczesnym etapie. Jeśli indeks mitotyczny jest niski Twoja mama będzie miała tylko poszerzenie cięcia a potem już tylko wizyty kontrolne. Myślę że nie macie się czym martwić :)
 
balatko 


Dołączyła: 06 Sie 2016
Posty: 13
Skąd: Chrzanów

 #7  Wysłany: 2016-08-06, 20:56  




[ Komentarz dodany przez Moderatora: JustynaS1975: 2016-08-07, 09:55 ]
1. Załączając wyniki badań, karty wypisowe ze szpitala itp., proszę usuwać dane lekarzy.
2. Prosimy o dołączanie dokumentacji w formie załączników do posta, nie linków do zew. serwisów hostujących (bo mogą zniknąć). Informacje, które być może się przydadzą: http://www.forum-onkologi...orum/faq.php#35
(post poprawiony)




8a3a68ae592c08b3gen.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 2254 raz(y) 52,78 KB

 
Albatros 


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #8  Wysłany: 2016-08-07, 09:57  


Zamieszczony wynik wydaje się nie do końca pełny, ponieważ nie ma słowa o indeksie mitotycznym, ani oznaczenia stopnia zaawansowania guza (T1a czy T1b). Jest to na tyle istotne że warunkuje dalsze leczenie Twojej Mamy, tzn. czy będzie miała tylko dociętą bliznę czy też badanie węzła wartowniczego. Koniecznie dopytajcie o to podczas wizyty u onkologa.

Tak czy inaczej te parametry guza, które mamy podane są całkiem optymistyczne - "cienki" czerniak, dobrze rokujący podtyp guza. Twoja Mama ma bardzo duże szanse na pozbycie się tego ścierwa :)

Pozdrawiam serdecznie.
 
balatko 


Dołączyła: 06 Sie 2016
Posty: 13
Skąd: Chrzanów

 #9  Wysłany: 2016-08-07, 21:00  


Dziękuje za wszystkie wpisy. Dzięki Wam troszkę się wyciszyłam. Jutro rano jedziemy do Krk do Instytutu Onkologii. Albatros dziękuje będę jutro o to pytać lekarza.
 
balatko 


Dołączyła: 06 Sie 2016
Posty: 13
Skąd: Chrzanów

 #10  Wysłany: 2016-08-09, 09:09  


Dzień dobry,

Kochani wczoraj byliśmy z mamą w CO w Krk. Powiedziano nam nie za wiele, więcej się dowiedziałam tutaj od Was.... genere lanie lekarz stwierdził, że czerniak jest mało zaawansowany. Pytałam o stopień zaawansowania guza to otrzymałam odpowiedź, że nie jest to istotne, a mitozy tak no ale nie ma ich w wynikach i tyle usłyszałam, że musimy się opierać na tym co jest...Mama dostała skierowanie na USG węzłów oraz na 18.08 na docięcie rany wcześniej na 16.08 jeszcze wizyta z wynikami z USG.
Nie wiem co o tym wszystkim myśleć :(
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #11  Wysłany: 2016-08-09, 09:45  


Jeśli sie myle to proszę o poprawkę ale najlepiej byłoby jak najszybciej wypożyczyć materiał histopatologiczny i oddać go do ponownego przebadania (prywatnie) aby ustalić np. indeks mitotyczny. Myślę że do wizyty jest szansa na otrzymanie wyniku z konsultacji. Będziecie mieć wtedy komplet informacji (np. indeks mitotyczny) i wiedzę czy działać dalej radykalnie (dociecie blizny z jedoczesna biopsja wartownika) czy nie (tylko dociecie blizny).

Zdaje sobie sprawę że praca patomorfologow jest ciężka ale powinny byc jakieś formatki do ktorych wpisuje sie wynik badania tak żeby nie pominąć żadnego istotnego parametru.
 
Albatros 


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #12  Wysłany: 2016-08-09, 10:21  


TP53 ma rację, wypożyczenie preparatów i ponowne ich przebadanie to dobry pomysł. Ja swojego czerniaka miałem wycinanego prywatnie, cała procedura uzyskania preparatów, przekazanie ich do CO w Warszawie i otrzymanie ponownego wyniku nie trwało dłużej niż 2 tygodnie.

Musicie też wiedzieć że po docięcia blizny nie ma możliwości odznaczenia węzła wartowniczego (ze względu na zmiany w spływie limfy).

Pozdrawiam serdecznie.
 
balatko 


Dołączyła: 06 Sie 2016
Posty: 13
Skąd: Chrzanów

 #13  Wysłany: 2016-08-09, 15:12  


Dziękuje. Dziś idę do lekarza prowadzącego z prośbą o wypisanie rewersu żebym mogła pobrać materiały do przebadania mam nadzieję, że zdążę przed planowanym wycięciem.

Może mam głupie pytanie, ale czy moglibyście mi powiedzieć do czego tak naprawdę zależy czy ten węzeł wartowniczy będzie badany? czy nie powinno być tak, że powinien być badany zawsze? Czy USG może również wskazywać na przebadanie tego węzła? Jeśli piszę głupie pytania to bardzo przepraszam, ale staram się jak najwięcej wiedzieć.
 
Albatros 


Dołączył: 26 Lis 2015
Posty: 64
Skąd: Warszawa
Pomógł: 1 raz

 #14  Wysłany: 2016-08-09, 15:43  


Czerniak rozsiewa się po organizmie albo przez układ limfatyczny (większość przypadków) albo przez układ krwionośny. Jeżeli zaczyna się rozsiewać, to przeważnie pierwszy jest zajmowany właśnie węzeł wartowniczy.
 
TP53 


Dołączył: 10 Maj 2016
Posty: 548
Pomógł: 73 razy

 #15  Wysłany: 2016-08-09, 15:54  


To czy węzeł wartowniczy (pierwszy węzeł do którego spływa limfa z regionu gdzie jest czerniak) będzie badany zależy od parametrów które można znaleźć w wyniku hispat. Przede wszystkim są to grubość nacieku (Breslow), obecnosc owrzodzenia i indeks mitotyczny. Jesli któryś z tych parametrów przekroczy wartość ustalona na podstawie statystyk zaleca się przeprowadzenie biopsji wycinajacej.

W USG nie da rady oznaczyc który węzeł jest wartowniczy. Robi sie to poprzez wstrzykniecie radioizotopu w miejsce po wycieciu czerniaka a nastepnie lokalizuje sie w ktorym wezle gromadzi sie znacznik radioaktywny.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group