1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zmiany w piersi
Autor Wiadomość
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #1  Wysłany: 2016-03-17, 18:51  Zmiany w piersi


Witam,
proszę o informację czy powinnam się obawiać wyniku usg, które ostatnio zrobiłam.

Sutki o budowie gruczołowo-tłuszczowej.
W piersi prawej dość liczne torbiele wielk.największe wielk.: na godz.2-12x7mm,na godz.7- 13x7mm.
Poza tym w tej piersi na godz.6. hypoechogeniczna zmiana wielk.10x6mm,
podobna w ogonie Spencea 6mm - gęste torbiele?FA?-wsk.BAC obu zmian.
Węzły chłonne pachowe i okołoobojczykowe bez zmian. Wnioski:BIRADS3, wsk.BAC wytypowanych zmian w PP.

Podczas badania usg właśnie te dwie zmiany powodowały duży ból przy nacisku.
Na codzień nie odczuwam większego bólu.

Czy biopsja da jednoznaczny wynik jakiego typu są te zmiany?
Powinnam skonsultować się najpierw z ginekologiem czy pójść od razu do onkologa?

W mojej rodzinie nie było przypadku raka piersi. Były natomiast przypadki raka płuc, krtani i 2 białaczki.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #2  Wysłany: 2016-03-18, 08:07  


Radziłabym zgłosić się jednak do onkologa, oni przeważnie zlecają biopsje gruboigłowe które dają bardziej precyzyjne wyniki. Biopsje cienkoigłowe są obarczone tak dużym błędem, że tak na serio pewny jest tylko wyniki w którym się coś znajdzie, pewności że to nic poważnego po takiej biopsji nie ma. Na podstawie tego usg nic nie można powiedzieć o tych zmianach, trzeba sprawdzić, ale jak na razie bez paniki, bo nawet w najgorszym przypadku takie małe zmiany dają się skutecznie wyleczyć.
_________________
sprzątnięta
 
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #3  Wysłany: 2016-03-18, 11:55  


czy ten ból podczas badania USG ma jakies znaczenie? skoro na codzień piersi mnie nie bolą? Kilka miesięcy temu podczas usg stwierdzono przestrzenie płynowe.Poza tym zadnych zmian nie stwierdzono. Czy mozliwe,ze wtedy lekarz przeoczyl te dwie zmiany lub stwierdzil,ze to tez torbiele?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #4  Wysłany: 2016-03-18, 15:38  


Zmiany mogły wtedy wyglądać na torbiele skoro i teraz lekarz rozważa możliwość że to gęste torbiele. Po co robisz usg? Teraz coś wyszło co trzeba sprawdzić, a Ty się wahasz. Ból przy badaniu wskazuje że to coś twardego albo że jest miejscowy stan zapalny. Jak chcesz mieć jakąkolwiek pewność to idź na biopsję. Jak masz silne nerwy to możesz powtórzyć badanie za 6 mies.
_________________
sprzątnięta
 
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #5  Wysłany: 2016-04-13, 13:48  


Jestem po BAC. Podczas zabiegu lekarz stwierdził, że jest jakies mikrzwapnienie w tej większej zmianie, bo ciezko mu sie wkłuć.W koncu pobrał gęsta tresc i powiedzial, ze raczej to torbiel. Druga mniejsza zmiana, to prawdopodobnie węzeł o korowej ścianie. Na wyniki poczekam ok. tygodnia. Czy te mikrozwapnienia sa grozne? Czy gęsta tresc daje pewnosc ,ze to torbiel?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2016-04-13, 14:36  


mikrozwapnienia widoczne na mammografii w ok 50 % okazują się nowotworem. Nie ma żadnych dowodów na to że trudności z wkłuciem to mikrozwapnienia. Gęsta treść nie daje pewności czy to "tylko" torbiel. Tydzień wytrzymasz i daj znać co wyszło.
_________________
sprzątnięta
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2016-04-13, 14:42  


Czyli jednak cienkoigłowa biopsja. Nie ma co gdybać, tylko wynik daje pewność co do charakteru zmiany. Gęsta treść nie jest jednoznacznym rozpoznaniem samym w sobie.
Torbiele pojawiają się, wchłaniają, znowu pojawiają - to nie są niezmienne, stabilne zmiany. Dlatego kilka miesięcy temu obraz w usg mógł być inny.
 
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #8  Wysłany: 2016-04-20, 14:14  


No i juz mam wyniki.Rozpoznanie:W badanym materiale cytologicznym komórek nowotworu złośliwego nie znaleziono.Obfita treść białkowa,nieliczne komórki łagodnego nabłonka gruczołowego, strzepki tkanki włóknistej,makrofagi.Dotyczy to zmiany na godz. 6,hypoechogeniczna struktura 10x6mm, lekko rozmyta, może odpowiadac torbieli, Pobrano niewielką ilosc gęstej szarej treści.
W drugiej zmianie komórek nowotworu złośliwego nie znaleziono. Liczne elementy węzła chłonnego.Opis próbki; Hypoechogeniczna zmiana 6mm, najprawdopodobniej węzeł chłonnyo pogrubionej warstwie korowej.
Onkolog podał mi dwie możliwosci mozna ta pierwsza zmiane wyciac lub do obserwacji i kontroli za 3 miesiace. Zmiana nie jest gruczoloako-włokniakiem.Powiedzial,ze nie powinna ulec zezłosliwieniu. Zastanawiam sie co jest w tym przypadku lepsze?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2016-04-20, 20:52  


nina85,
To zależy od Twojego nastawienia, psychiki, itd. Jeśli propozycja kontroli za 3 miesiące ( a potem oczywiście kolejnych) jest dla Ciebie do zaakceptowania, to ok.
Ale skoro lekarz widzi również sens rozwiązania chirurgicznego to chyba warto je rozważyć.
 
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #10  Wysłany: 2016-04-20, 21:55  


Dziekuje za odpowiedz. Poczatkowo skłaniałam sie do kontroli, ale swiadomosc,ze bede musiała ciagle to kontrolowac, nie jest zbyt komfortowa. Dlatego we wtorek ide jeszcze skonsultowac sie z chirurgiem. W sumie to nie wiem czy moge byc juz spokojna, czy moge miec pewnosc,ze to łagodna zmiana.Czy na podstawie tego opisu mozna stwierdzic,ze to na 100 % torbiel?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2016-04-20, 22:07  


Na 100% to po histpacie usuniętej zmiany.
 
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #12  Wysłany: 2016-04-26, 20:42  


Jestem po wizycie, chirurg proponuje obserwacje zmiany, radzi poczekać z usunięciem. Rozumiem,że mogę być spokojna :) Mam jeszcze pytanie czy coś z tych rzeczy, które wykazała biopsja ( tresc białkowa, makrofagi, strzepki tkanki włóknistej, komórki łagodnego nabłonka gruczolowego) jest moze byc w przyszłosci grozne? I dlaczego węzeł ma pogrubione korowe ściany?
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #13  Wysłany: 2016-04-27, 15:34  Witaj !


Moim zdaniem na Twoim miejscu usunęłabym ta zmianę,
ja miałam podobną sytuacje, w 2004 r miałam zrobioną mammografie i usg piersi, wynik - że mam poszerzony przewód mlekowy dł 7 mm,
zrobiono mi biopsje cienko igłową i nic groźnego ie wyszło, czyli zmiana łagodna - poszerzony przewód mlekowy.
Lekarz zaproponował mi usuniecie tej zmiany, aby mieć spokój, ale, ja dałam sobie spokój i nie usunęłam,
a w 2008 rozpoznano mi ta sama zmianę jako rak naciekowy, po oper. dł 22 mm, gdybym posłuchała lekarza to bym nie miała tych kłopotów,
pozdrawiam , zastanów się
_________________
anna
 
maciek456
[konto usunięte]



Posty: 0

 #14  Wysłany: 2016-04-30, 13:19  


Moja koleżanka z pracy miała podobny problem, również wykryła zmianę w piersi a dokładnie wymacała małego guzka i od razu zaczęła szukać informacji na ten temat w internecie. Przestraszyła się, gdyż jej mama miała nowotwora szyjki macicy i zastanawiała się nad badaniem genetycznym i w związku z tym znalazła tę stronę (tu reklama na temat "nowotwora" - M70) ale czy zrobiła te badania to nie jestem do końca pewna.

[ Komentarz dodany przez Moderatora: Madzia70: 2016-04-30, 16:35 ]
Żałosna postaci, zdeklarowany mężczyzno, piszący o sobie w formie żeńskiej - mimo wszystko nowotworu Ci nie życzymy. A jeśli Cię kiedyś dopadnie - nie życzymy, aby trafiali Ci się na tej trudnej drodze nędzni cwaniaczkowie, próbujący zbić hajsik na Twoim nieszczęściu.
Pozdrawiamy - zespół Forum.


 
nina85 


Dołączył: 17 Sty 2013
Posty: 33

 #15  Wysłany: 2016-07-07, 17:47  


Odbrałam wyniki drugiej biopsji. W zmianie na godzinie 6 liczne piankowate histocyty, w tle gęsta treść białkowo-tłuszczowa.Obraz odpowiada torbieli z gęstą zawartością. Zmiana łagodna. Druga zmiana na godz 10.grupy i pojedyncze płaty łagodnych komórek przewodowych, w tle rozproszone nagie jądra. Obraz odpowiada zmianie łagodnej ( w diagnostyce różnicowej można brać pod uwagę również gruczolakowłókniaka). Po wyniku tej biopsji rozumiem, że nie mam już powodu do niepokoju?Nie jest konieczne wycięcie?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group