1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
leiomyosarcoma-Prośba o interpretacje.
Autor Wiadomość
losbubos 


Dołączył: 18 Paź 2018
Posty: 5

 #1  Wysłany: 2018-10-18, 21:01  leiomyosarcoma-Prośba o interpretacje.


Cześć,

Mam na imię Kamil i szukam....sam nie wiem. Informacji? pomocy? najpewniej po prostu wsparcia...

Ale wracając do tematu.

Mój ojciec (53 lata) od jakiegoś czasu miał guzek pod skórą nad prawą piersią. Z podejrzeniem powiększonego węzła chłonnego udał się do chirurga gdzie guzek został wycięty ( 3 x 4 cm) oraz wysłany do analizy. W tym tyg przyszedł wynik.

Guz utworzony z komórek wrzecionowatych wykazujących wzmożoną aktywność mitotyczną (IM=14/10 DPW )

Badania Immunohistochemiczne :


SMA ( +)
CK (-)
S-100(-)
CD34 (-)
ERG ( -)
Desmina(-)
Ki67 (+)->około 50%
Aktyna (+)
Caldesmar (+)

Obraz mikroskopowy odpowiada rozpoznaniu:

leiomyosarcoma, G2, Mięsakomieśniak Gładkokomórkowy.


Dzisiaj ojciec był w Klinice Onkologicznej w Gliwicach. Wzieli ponownie Guz do badań ( ten sam) , zrobili RTG klatki + Pobrali krew i kazali wrócić za 2 tyg.

NIe mam pojęcia Co robić, 2 tyg czekać na co ? skoro stwierdzili raka czemu nie zaczęli leczenia ? zawsze tak to wygląda ? co oznaczają te + przy markerach ? czym się różnią ?

Czego sie spodziewać ? Gdzie sie udać ? o co prosić ? na Co nalegać ?

POMOCY
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Eli007 


Dołączyła: 01 Lip 2015
Posty: 27

 #2  Wysłany: 2018-10-19, 20:42  


To tak wygląda. Przynajmniej w Gliwicach. Pierwsze czego musicie się nauczyć to cierpliwe czekanie. Gliwice zawsze prawie badają ponownie wycinki aby być pewnym wyniku. Na następnej wizycie dowiecie się jaki plan leczenia.
 
losbubos 


Dołączył: 18 Paź 2018
Posty: 5

 #3  Wysłany: 2018-10-21, 18:30  


Nie wiem co oni sprawdzają i na co czekają :( no ale. Powiedzcie mi co mozna zrobić przed weryfikacja przez Gliwice? Rezonans Magnetyczny całego ciała? z Kontrastem ? bez ?
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2018-10-22, 23:28  


losbubos,

Witaj na forum.

Poczytaj sobie obecne Zalecenia jak powinno się postępować przy tej chorobie http://www.onkologia.zale...aki%20kosci.pdf

pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2018-11-09, 17:32  


losbubos,
Co u Was słychać? Jak wyniki badań? Czy leczenie już zaplanowane? Jest możliwa operacja?

Co do postępowania to podrzucę Ci te fragmenty Zaleceń:
Cytat:
Badania obrazowe są wykonywane w pierwszym okresie diagnostyki (ryc. 1) w celu oceny zaawansowania miejscowego nowotworu i zaplanowania biopsji oraz oceny stopnia zaawansowania choroby, przeprowadzenia różnicowania i ustalenia wskazań do radykalnego lecze- nia chirurgicznego. Badania obrazowe obejmują:
— badanie rentgenograficzne (RTG) kości okolicy zmienionej chorobowo — różnicowanie głęboko położonego MTM od pierwotnego mięsaka kości z wtórnym naciekaniem tkanek miękkich i ocena naciekania kości oraz uwidocznienie zwapnień charakterystycznych dla niektórych typów MTM;
— badanie RTG klatki piersiowej (w projekcji tylno-przedniej i bocznej) lub komputerową tomografię (KT) płuc i klatki piersiowej — wykluczenie przerzutów w ich najczęstszej lokalizacji (MTM o wysokim stopniu złośliwości histologicznej);
— badanie magnetycznego rezonansu (MR) — badanie z wyboru w przypadku oceny MTM o lokalizacji kończynowej i powłok tułowia (zwłaszcza dynamiczne badanie MR z krzywą wybarwiania guza kontrastem), umożliwiające dokładne rozróżnienie struktur naczynio- wo-nerwowych, a w projekcji strzałkowej i czołowej — pozwalające na trójwymiarowe obrazowanie przedziałów mięśniowych (badanie MR jest mało precyzyjne w ocenie ewen- tualnego nacieku kości przez MTM; alternatywę stanowi spiralna KT z kontrastem);
— spiralną KT z kontrastem podanym dożylnie i do przewodu pokarmowego — podstawowa metoda oceny MTM przestrzeni zaotrzewnowej i śródotrzewnowych [w niektórych typach MTM dodatkowa ocena np. regionalnych węzłów chłonnych w mięsaku nabłonkowatym (epithelioid sarcoma), mięsaku maziówkowym (synovial sarcoma) lub jasnokomórkowym (clear cell sarcoma) oraz jamy brzusznej w tłuszczakomięsaku śluzowatym i okrągłokomórkowym (myxoid/round cell liposarcoma)].

http://onkologia.zaleceni...%20miekkich.pdf str.460
 
losbubos 


Dołączył: 18 Paź 2018
Posty: 5

 #6  Wysłany: 2018-11-15, 20:56  


Hej wlasnie dzisiaj doczekaliśmy sie wizyty w gliwickim centrum onkologi w celu analizy wyników badan przeprowadzonych na guzie przez laboratorium w Gliwicach i.... Jestem w szoku. Wizyta trwala 5 min a jedyne zalecenie lekarza to " poprawa wycięcia po 2 cm w każdą strone" zero badań w celu sprawdzenia czy są przerzuty zero sugestii co do leczenia czy chemii. Zero informacji nawet gdzie udzać sie na wycięcie lub na kiedy znowu sie zgłosić. ( scan wypisu poniżej). Osobiście jestem w szoku poziomu znieczulicy w podobno najlepszym w polsce osrodku onkologi. Jutro mam zamiar dzownić do rzecznika praw pacjenta bo to jakaś kpina. Podajcie mi proszę sugestie gdzie leczyć ojca bo po dzisiaj do Gliwic napewno nie wrócimy. Poniżej 1 oraz 2 badanie wyciętego guza oraz "wytyczne" lekarza z gliwic.





[ Dodano: 2018-11-15, 21:03 ]
NIe wiem jak edytować posta a zdjecia mocno nie czytelne więc dodaje Linki:

https://tinypic.pl/aw54p3jfudho
https://tinypic.pl/qk86cwvv2ake
https://tinypic.pl/6d7owy5psuop
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2018-11-16, 20:34  


Proszę wyniki badań wstawiać jako załączniki do posta, niżej info jak to zrobić, inna forma niedozwolona bo za chwilę mogą znikną a przede wszystkim są nieczytelne

http://www.forum-onkologi...rum/faq.php#35.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2018-11-17, 12:08  


losbubos,
Rozumiem, że czas trwania wizyty był rozczarowujący, tak to wygląda w wielkich ośrodkach - pacjentów jest mnóstwo i to nie jest kwestia znieczulicy.
Lekarz zrobił wszystko zgodnie ze sztuką. Wcześniej wykonano Tacie rtg klatki - gdyby cokolwiek podejrzanego wyszło w płucach ( najczestsza lokalizacja przerzutów w przypadku mięsaków tkanek miękkich) to poinformowano by Was o tym. Brak informacji oznacza dobre informacje :)

Guz był mały, położony pod skórą - to dobre czynniki rokownicze. Lekarz zalecił radykalizację wycięcia bo to jest podstawa leczenia mięsaków - doszczętne wycięcie zmiany pierwotnej z dużym marginesem. Można zrobić docięcie tam gdzie Tata był najpierw albo sprawdzić terminy w poradni chirurgii onkologicznej przy COI w Gliwicach.
Chemioterapia uzupełniająca nie jest standardem leczenia w tego typu mięsakach ( wielkość, położenie, stopień złośliwości histologicznej).

Co do badań kontrolnych to:
Cytat:
Wiadomo, że w MTM o niskim stopniu złośliwości oraz wielkości poniżej 5 cm ryzyko nawrotu choroby po radykalnym leczeniu jest bardzo niskie. W przypadku łatwej dostępności blizny pooperacyjnej, gdy możliwa jest ocena w badaniu przedmiotowym, nie ma konieczności wykonywania żadnych dodatkowych badań obrazowych, należy jedynie rozważyć wykonywanie badania RTG klatki piersiowej w 2 płaszczyznach co 6–12 miesięcy przez pierwsze 3 lata, a następnie kontrolę co rok.

http://onkologia.zaleceni...%20miekkich.pdf str.472

Pozdrawiam serdecznie.
 
losbubos 


Dołączył: 18 Paź 2018
Posty: 5

 #9  Wysłany: 2018-11-18, 22:50  


NIe dokonca się mogę zgodzic ( mimo ze bym bardzo chciał):

-statystycznie przerzuty są zazwyczaj na płuca ale statystycznie ten guz w 80% z jest na kończynie dolnej a u ojca był na klatce wiec strasznie nam zalezy na sprawdzeniu wszystkich mozliwosci ( poza rezonansem bo tego z powodu drutow melatowych w ręce zrobić nie mozemy). Kurcze oni nawet węzłów chłonnych nie sprawdzili.
- jesli chodzo tylko o ponoowne wycięcie z wiekszym marginesem to czemu nie powiedzieli tego od razu w pazdzierniku tylko musialy minac prawie 2 miesiace. Kurcze przecierz tutaj kazdy dzien sie liczy.
- guz u ojca z powodu dużej ilości mitoz został zaklasyfikowany milo małego rozmiaru do grupy G3 wiec wysoka zlosliwość. Z tego co czytalem w takich przypadkach najczesciej stosuje sie dodatkowo radioterapie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group