1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
trzustka - guz głowy
Autor Wiadomość
maaggie 


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 7

 #1  Wysłany: 2015-07-02, 15:08  trzustka - guz głowy


Witam,
właśnie dowiedziałam się, że mam guza trzustki.
dwa lata temu zmarła na to moja ciocia, dziś zaczynam moją batalię ja.
Ona miała 67 lat, ja - 44.
Nie miałam i nie mam żadnych objawów, które wskazywałyby na jakąkolwiek chorobę. Jestem bankowcem, pracuję w stresie, mam kilka dni urlopu, więc wspaniale je spożytkowałam: sprzątanie i podstawowe badania.
Mam guza w głowie trzustki - 1 cm, podwyższone wyniki Ca 19-9 do 39, brak typowych objawów chorób trzustki. Na razie mam skierowanie na rezonans.
czy ktoś z Państwa leczy się i może mi podpowiedzieć, co mnie czeka, co mam robić, gdzie się leczyć. Wiem, nie mam jeszcze diagnozy, ale to kwestia krótkiego czasu.
Pozdrawiam

[ Dodano: 2015-07-03, 13:03 ]
byłam dziś na konsultacjach w CO. zalecono mi rezonans i założenie karty onkologicznej. Pokierowano również do pana profesora od onkologii, który z kolei zalecił wstrzymać się od rezonansu, a zrobić
gastroskopię z próbą pobrania wycinka z głowy trzustki oraz nowe dokładne usg - termin około 22 lipca.
Czy badanie gastroskopijne pozwoli dostać się do guza? Czy ktoś rozpoczynał diagnostykę w tym kierunku i może mi doradzić.
opis mojego badania USG: w głowie trzustki w okolicy brodawki Vatera obecny jest hyperechogeniczny obszar wielkości 9 mm. Obraz niecharakterystyczny.

[ Dodano: 2015-07-03, 13:06 ]
Z badan charakterystycznych:
glukoza 95
Ca19,9 38,89
wit d3 11,4 ( poziom niewystarczający)
_________________
maaggie
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2015-07-03, 23:44  


maaggie,
Zapewne chodzi o wykonanie u Ciebie tzw. EUS
http://www.gastromed.pl/i...=endosonografia
Jeśli uda się pobrać wycinek to będzie wiadomo na 100% co tam jest bez robienia rezonansu. Na razie jest mowa o niecharakterystycznym obszarze hyperechogenicznym ( czyli o jaśniejszym obrazie w usg od reszty miąższu trzustki). Nie padło sformułowanie guz, struktura lita, itp.
Zdecydowanie trzeba to "coś" sprawdzić, wg obecnego usg nie wygląda to na typowy opis zmiany złośliwej.Niemniej biopsja jest jedynym sposobem na ustalenie rodzaju tej zmiany.
Pozdrawiam serdecznie.
 
maaggie 


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 7

 #3  Wysłany: 2015-07-04, 23:37  


dzięki za dobre słowo.
_________________
maaggie
 
patomorfolog z CO 
Lekarz PATOMORFOLOG


Dołączyła: 19 Cze 2015
Posty: 351
Pomogła: 135 razy

 #4  Wysłany: 2015-07-04, 23:49  


Na razie nie masz nigdzie napisane ze masz guza, także spokojnie -zaczekaj na dokładniejsze badania.
_________________
patolog
 
maaggie 


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 7

 #5  Wysłany: 2015-07-05, 10:49  


dzięki :) , więc umawiam rezonans i kieruje się na usg.
_________________
maaggie
 
maaggie 


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 7

 #6  Wysłany: 2015-07-06, 20:48  


Witam,

jestem dziś po kolejnych konsultacjach, próbach umówienia zabiegów diagnostycznych ( już zderzyłam się ze zrozumieniem: nie ma numerków, niech pani zrozumie, ze pewnych rzeczy pani nie przeskoczy, niech się pani uzbroi w cierpliwość, rejestruję panią na luty 2016) i próbach pomocy ( niech pani tu czeka, poszukam kogoś, upss ale nie ma pana profesora).
Mam pytanie. Jedni lekarze zalecają rezonans , inni tomograf. Rezonans jest ponoć wspaniały, ale nie wtedy, gdy chodzi o brzuch. Przy diagnostyce trzustki lepszy jest tomograf. Czyli, na co się zapisać?
I czy można gastroskopię w szpitalu zrobić w znieczuleniu ogólnym?
I jeszcze jedno, czy ośrodek w Lublinie na Staszica jest dobrym , jeśli chodzi o operacje trzustki?
za wszelkie informacje będę bardzo wdzięczna.
_________________
maaggie
 
maaggie 


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 7

 #7  Wysłany: 2015-07-16, 22:35  


witam,

oczekuje na rezonans. w międzyczasie lekarz zlecił badania krwi. Markery CA-19-9 rosnął.
30.06.2015:
Ca19-9 38,89 ( norma 30,90)
CEA 1
OB 31

dzisiaj 16.07:
OB 9 ( norma do 15)
Ca 19-9 51,67.
CRP ilościowo 5 ( norma 0 - 10)
kreatynina 0,8 ( norma 0,52 - 1,04)


Miałam tez wykonane ponownie usg.

W pierwszym usg z 2.07.2015 lekarz napisał:
w głowie trzustki w okolicy brodawki Vatera obecny jest hyperechogeniczny obszar wielkości 9 mm. Obraz niecharakterystyczny.
w drugim usg z 11.07.15 inny doktor: pole trzustki nieposzerzone, w obrębie głowy trzustki widoczne jest hiperechogeniczne ognisko o średnicy 6 mm- zwłóknienie? inne? Zmiana niecharakterystyczna. Wskazane badanie MR.

czy opis, badania coś sugerują? Bardzo proszę o pomoc.
_________________
maaggie
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #8  Wysłany: 2015-07-17, 06:16  


Sugerują obecność niepokojącej zmiany, co do której potrzebna jest dalsza diagnostyka - MRI. Nic więcej niestety nie da się powiedzieć.
_________________
 
tronca33 


Dołączyła: 03 Cze 2013
Posty: 300
Pomogła: 27 razy

 #9  Wysłany: 2015-07-22, 15:56  


Maggi przykro mi z Twojego powodu.My walczymy z guzem trzustki juz ponad 2 lata....
I jedno co Ci powiem,ze czas jest najwazniejszy....Ja wiem ze w Polsce na wszystko trzeba czekac..Ale postaraj sie isc nawet prywatnie zrobic to co trzeba bo w guzach trzustki tylko czas sie liczy...
U nas tak bylo ze byl naciek i lekrz mowi prosze sie nei martwic,to nie rak,a niestety to jest rak...
Trzustka prawie nigdy nie daje objawow a jak juz sa to jest czesto za pozno....
Stan na glowie,wez sobie urlop czy idz na zwolnienie i zajmij sie ta sprawa....
Poczytaj tu na forum wiele osob walczylo z tym gu....m..i moze podpowiedza gdzie sie udac...
Nie jest powiedziane ze to rak...ale trzeba dmuchac na zimno....
Trzymaj sie
Trzymam w kciuki....
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2015-07-22, 17:09  


maaggie,

To może być wszystko i nic, ale skoro lekarz sugeruje zrobić MR to jak najszybciej bym to zrobiła.
Mam podobne zdanie do Tronca33, że w niektórych przypadkach czas ma znaczenie.
Jakiś lekarz zlecił Ci badania, coś podejrzewa to nie wystawili Ci karty onkologicznej?, chyba że nic onkologicznego nie podejrzewa, może dopytaj wtedy byłoby szybciej z diagnostyką. Możesz sama zrobić MR prywatnie ale potrzebne skierowanie, koszt pewnie zależny od rejonu, gdzieś ok.500-600 zł. Na prywatne badanie może dać skierowanie lekarz rodzinny.

Im wcześniej i szybciej zbadasz co Cię męczy, tym szybciej można zacząć leczenie lub uspokoić się, że to nic groźnego.

Pozdrawiam
 
maaggie 


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 7

 #11  Wysłany: 2015-07-22, 22:08  


dziękuję za pomoc i komentarze.

Od 2 lipca żyłam w przeświadczeniu, ze mam guza trzustki.
Ja i moja rodzina umówiliśmy termin na wizytę u dr. Lampe, u lekarzy w Tychach ( z polecenia Pana doktora Lampe) i wizyty u lekarzy i diagnostykę w Lublinie.
11. lipca miałam szczęście robić kolejne usg przez pana doktora ze szpitala na Staszica w Lublinie .Pan doktor zajmuje się zawodowo badaniem trzustki. Powiedział że to nie jest guz ( guzy trzustki wyglądają inaczej) i on nie robiłby dodatkowych badań, ale dla spokoju żebym zrobiła MR. Zrobiłam badanie rezonansu z kontrastem 18 lipca w opisie czytam:
"Trzustka o jednorodnej echogeniczności, bez zmian ogniskowych, przewody nieposzerzone".
Z tymi wynikami ( 2 badania usg i MR) udałam się do pana doktora Ćwika. Jest to lekarz, który robi EUS i ma sławę specjalisty w diagnostyce chorób trzustki. Pan doktor wykonał badanie i zapewnił, że nie ma powodów do obaw ze strony trzustki. EUS nie jest wskazane.
natomiast...
Natomiast rośnie marker Ca 19-9.
Proszę o poradę, pomoc, podpowiedź.
Marker mam na poziomie 51 ( norma do 30).Jaką diagnostykę powinnam robić.

Dodam, ze mam zarezerwowana wizytę u dr Lampe na koniec sierpnia. Może kto chce przepisać na siebie wizytę, zanim ją odwołam.

[ Dodano: 2015-07-22, 22:10 ]
tronca33 i marzena66 dziękuję za słowa otuchy
_________________
maaggie
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group