DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Autor Wiadomość
bluemoon87 

#16  Wysłany: 2020-03-18, 20:00  

Nie można wystawić skierowania prywatnie? To nie dobrze. Właśnie szukałam tego skierowania i okazało się, że mama oddała je rejestratorce...Ponadto te skierowanie wystawione jest na DILO, a ta przeklęta DILO podobno wiąże nas z jednym ośrodkiem. I co teraz? Wrócić do chirurga, żeby wypisał skierowanie na innym druku?
Szukam tych pracowni i szukam i widzę, że PET w Warszawie to tylko CO Ursynów, Saszerów (affidea) i bodajże Szpital na Banacha. Przeczytałam też, że przynajmniej dwa z tych ośrodków wstrzymują zapisy na TK, PET CT (i to na CITO) do odwołania. Na Banacha podobno można zapisać się tylko z rozpoznaniem onkologicznym, ale my przecież nie mamy jeszcze rozpoznania...Pozostaje Saszerów, o ile tam też nie wstrzymano zapisów....A i tak według kolejkoskopu termin będzie w okolicach Wielkanocy. Czy ktoś zna jakieś inne placówki w Warszawie i okolicach gdzie wykonują PET?

Marara 

#17  Wysłany: 2020-03-19, 09:25  

Wejdź na stronę Affidea, jest tam telefon kontaktowy dla tych, którzy chcą umówić się na badanie. Może tam pomogą znaleźć ośrodek gdzie zrobią szybko PET. Skierowanie można wysłać elektronicznie, zrobi to szpital w którym zostawiliście skierowanie.

bluemoon87 

#18  Wysłany: 2020-03-19, 13:54  

Właśnie z tego, co dotychczas się dowiedziałam to jedynie w Affidei w Olsztynie jest szansa na tygodniowy termin. W Warszawie najwcześniej można wykonać PET za 4-5 tygodni. Nie wspomnę już o CO Ursynów: 3 miesiące;-) Już zapisałam mamę wstępnie do tego Olsztyna i mają się odezwać- lekarz zweryfikuje skierowanie (które dzisiaj odebraliśmy z naszego ośrodka.) Tylko czegoś tu nie końca rozumiem...Rejestrator mówił, że musi sprawdzić, czy ich placówka ma umowę z NFZ z naszą placówką. Przecież przy PET nie ma rejonizacji...Więc co, mogą nam odmówić?

[ Dodano: 2020-03-19, 23:36 ]
W międzyczasie, wklejam wyniki badania histopatologicznego z Ebusa.

W materiale z grupy 11R makroskopowo widoczny wyraźny fragment tkanki.
W materiale z 11R widoczna śluzówka oskrzela z nieswoistymi naciekami zapalnymi, "masy" martwicze i wysięk z granulocytów.

W materiale z grupy 4R materiał niezwykle skąpy/"śluzowaty".
W materiale z 4R widoczna tylko bardzo mała grudka wysięku z granulocytów i makrofagów.

Wiem, że 11R to któryś z węzłów wnękowych, a 4R to zdaje się węzeł przytchawiczy. R czyli węzły po prawej stronie. Ale co to są "nieswoiste" nacieki zapalne? Skąd masy martwicze? Od raka? Albo od jakiegoś zapalenia, jak napomnął dokor? A te wysięki z granulocytów? Czy można w ogóle wyczytać coś "ciekawego" z tego badania?

bluemoon87 

#19  Wysłany: 2020-03-22, 12:58  Ból zęba a planowane leczenie onkologiczne

Mamę właśnie zaczyna boleć ząb. I chyba dobrze by było to wyleczyć przez ewentualnym leczeniem. Ale mam pytanie, czy ktoś się orientuje, czy w czasie chemioterapii można leczyć się stomatologicznie (pod warunkiem, że nie ma problemów z krwią)? Gdyby np. dentystka "zatruła" ten ząb czy wsadziła tam lekarstwo, to nie będzie to jakieś przeciwskazanie do leczenia np. chemioterapia albo radioterapią? I jeszcze jedno - tym razem chyba głupie pytanie - czy zabieg na zębach nie będzie przeciwskazaniem do badanie PET-CT? Czy poczekać z leczeniem zęba do PETa? Moje wątpliwości wzięły się z informacji wyczytanej na stronie pracowni Voxel: "Badania nie należy przeprowadzać bezpośrednio po lub w trakcie radioterapii, chemioterapii, po badaniach endoskopowych, operacjach, biopsjach, z wyjątkiem indywidualnych przypadków zgodnie z zaleceniem lekarza." Leczenie zęba, borowanie czy wyrwanie można na siłę podciągnąć do mini-operacji.

Reszka.78 

Pomogła: 125 razy

#20  Wysłany: 2020-03-22, 21:37  

https://medycynaipasje.com.pl/a2397/Wplyw-radioterapii-i-chemioterapii-na-tkanki-jamy-ustnej--.html znalazłam taki artykuł, ale na pewno wypowie się tu też ktoś mający więcej doświadczenia :)

bluemoon87 

#21  Wysłany: 2020-03-23, 17:04  Zamknięcie DILO bez dokończenia diagnostyki?

Dzięki Reszka.

A w międzyczasie, jakby nie było dość zamieszania, pojawiły się kolejne kłopoty. Próbuję właśnie zapisać mamę na PET CT. No i prawie już wszystko załatwiłam. Badanie w Olsztynie na NFZ w tym lub w przyszłym tygodniu, albo prywatnie Bioskaner w Białymstoku w ten albo przyszły czwartek. No i byłoby całkiem dobrze, gdyby nie telefon z naszego ośrodka onkologicznego. Otóż, oświadczyli mi, że zamknęli mamie kartę DILO, ponieważ diagnostyka została zakończona. Nie wiem, na jakiej podstawie pani tak mi powiedziała; czy chodzi o, to, że mama zabrała od nich skierowanie na PET? Lekarz na pewno nie podjął dezycji o zakończeniu leczenia. Wystawił pilne skierowanie na PET i kazał szybko do siebie wrócić. Tymczasem w rejestracji stwierdzili, że jeżeli mamie po dwóch biopsjach nie wykryto nowotworu, to nie jest to rak i diagnostyka się skończyła. Tu nastąpiła ostra wymiana zdań z panią rejestratorką (delikatnie mówiąc.) Nie wiem, może nie "widzą" tego skierowania na PET i dlatego zakończyli diagnostykę...Czy ktoś się orientuje w temacie? A gdyby mama zapłaciła za ten PET z własnej kieszeni, pomijając w ogóle NFZ, to miało to by jakieś znaczenie?
A poza tym, co teraz? Czy można wystawić drugą DILO? Czy jest w ogóle sens, żeby o tę DILO walczyć??? Jestem w kropce, mama się martwi, a ja jestem z lekka rozgorączkowana. Jeśli ktoś wie coś więcej o tej DILO, to proszę odezwijcie się. Dzięki, że w ogóle ktoś czyta jeszcze ten wątek i przepraszam, że tak ostatnio truje, ale naprawdę nie wiem już co robić...

PS Jeśli ktoś wie: gdzie lepiej wykonać PET: na NFZ w affidei w Olsztynie czy w bioskanerze w Białymstoku (odpłatnie)? W necie nie ma zbyt wielu opinii o tych placówkach, a to, co przeczytałam o affidei nie napawa optymizmem (ludzie krytykują, nie mogą doprosić się wyników, itd.) Ktoś wie coś o tych ośrodkach?

[ Dodano: 2020-03-23, 17:38 ]
Przeczytałam właśnie coś dziwnego: "Jeśli chcemy mieć badanie od ręki i stać nas na to, żeby za nie zapłacić, to nie mając karty DiLO, możemy je sobie zrobić prywatnie. Często jednak w dużych ośrodkach onkologicznych będą one i tak powtarzane, bo lekarze nie zaufają opisowi skanów z prywatnej pracowni." (Informator. Jak leczyć raka. DILO 2019 Judyta Watoła) To prawda?

gaba 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1772 razy

#22  Wysłany: 2020-03-23, 22:38  

Nie daj Boże leczy się na Wołoskiej? Oni nagle zmienili profil i zaczęli "czyścić" teren (z pacjentów ). Ale gdzie indziej jest to samo, wszędzie ograniczają pod pretekstem tego koronawirusa. Więc po prostu ktoś upoważniony sprawdził dokumentację i poskreślał wszystkich na których znalazł pretekst. O tyle niewygodnie dla Was że na to samo rozpoznanie nie można założyć następnej karty przez 2 lata. Prawdopodobnie teraz Cię nawet nie wpuszczą na teren. Ale masz skierowanie na NFZ, zróbcie to badanie (5 tys piechotą nie chodzi), wynik będzie raczej jednoznaczny nowotwór złośliwy czy nie. Jeżeli będzie to rak to leczenie będzie przysługiwało, z DiLO lub bez.
Na każdy opis teraz trzeba czekać, z radiologami jest tragedia. Po prostu musisz się zapytać ile się czeka, jeżeli dłużej niż 4 tyg to należy podziękować.

Ja robiłam prywatnie PET CT w CO w Bydgoszczy, tego wyniku nikt nie kwestionuje bo oni mają największe w kraju doświadczenie.

A tak na marginesie: Znalazłaś przyjmującego dentystę? Bo ja to tylko widzę kartki że w trosce o pacjentów gabinet zamknięty do odwołania.

bluemoon87 

#23  Wysłany: 2020-03-23, 23:28  

Hej Gaba, nie, nie na Wołoskiej, mama jest diagnozowana w Wieliszewie.
Chyba masz rację z tym "czyszczeniem" pacjentów. Też mi to przeszło przez myśl. Czyli wynika z tego, że nie ma już sensu nawet próbować zakładać nowej karty...Naprawdę nie można założyć drugi raz tej samej karty przez 2 lata? Wydawało mi się, że gdzieś na forum czytałam, że ktoś założył sobie drugą kartę, tyle, że chyba w innym ośrodku, ale nie pamiętam w tej chwili, w którym to było wątku. Pamiętam, że ta osoba musiała powtarzać tę samą diagnostykę...
Jeśli chodzi o PET, to właśnie te dwa ośrodki, o których wspomniałam, mają bardzo szybkie terminy, a wyniki też mają być w ciągu kilku dni roboczych. Tyle, że, jeśli chodzi o to badanie na NFZ (w Affideii Olsztynie) to ludzie często narzekają, że nie mogą doprosić się wyników. W Białymstoku z kolei trzeba będzie zapłacić (ale nie 5 tys., jak to jest np. w Warszawie, a "tylko" 3,5 tys.) I taki mamy wybór. Kusi, żeby zrobić badanie na NFZ, ale te opinie trochę odstraszają. Są to niestety placówki prywatne, ale tylko takie mają obecnie w miarę szybkie terminy. W placówkach państwowych, do których dzwoniłam czeka się 5-7 tygodni (prywatnie też, ta sama kolejka), to nie wchodzi w grę. Mam nadzieję, że takie badanie wystarczy do diagnozy, bo jeśli nie, to już kompletnie nie będę wiedziała co robić dalej.

Jeśli chodzi o dentystę, to w naszej przychodni oczywiście odwołuje się wszystkie planowe wizyty, ale podobno przyjmują pacjentów "bólowych." Nie sprawdzaliśmy jeszcze tego w praktyce.

gaba 
PRZYJACIEL Forum

Pomogła: 1772 razy

#24  Wysłany: 2020-03-24, 15:06  

Można założyć drugą kartę, a ja mam np 3 ale lekarz musi przy zakładaniu wymyślić inne podejrzenie, a w płucach o to trudno. Rak płuc to rak płuc, nie wpisze Ci gardła.

bluemoon87 

#25  Wysłany: 2020-03-24, 15:55  

Na szczęście z tą kartą DILO to był fałszywy alarm. Zadzwoniłam do nich jeszcze raz, bo chciałam tę sprawę jeszcze raz na spokojnie i dobitnie wyjaśnić. Oni znowu, że diagnostyka jest zakończona i tak dalej. Dopiero pani z rozliczeń wyjaśniła mi o co chodzi. Okazało się, że karta nie jest zamknięta, tylko tak jakby "przeniesiona" z przychodni chirurgii onkologicznej do szpitala (a przeniesiona została tam po EBUSie, który mama miała właśnie w szpitalu ze względu n sedację.)W związku z tym karta w przychodni nie istnieje i żeby umówić się z chirurgiem na konsultację w sprawie wyników PET, musieliśmy wziąć nowe skierowanie od najbliższego lekarza POZ. No że też nie wpadłam na takie wytłumaczenie. Przecież to zupełnie oczywiste;-) Jak tłumaczyłam to lekarce POZ, pomyślałam, że chyba gram w jakiejś komedii;-)

Odpowiedz do tematu