Link do strony z możliwością wsparcia forum:

https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 40
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-28, 17:59   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Dziękuję bardzo;-)
Wiem, że chyba nikt na forum nie jest lekarzem, ale mimo to, Wasza pomoc jest trochę jak taki drogowskaz. Lekarze nie zawsze mają czas wszystko tłumaczyć albo nie zawsze chcą tłumaczyć dlaczego postępują tak, a nie inaczej.
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-27, 22:18   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Dzięki missy. To w zasadzie potwierdza moje obawy. Byłam wczoraj na konsultacji u onkologa. Powiedział, że to może być i rak, i guz pozapalny - takie fifty-fifty (co też mnie zaskoczyło, myślałam, że to nowotwór złośliwy na jakieś 90%). W związku z tym doradził, żeby przyspieszyć TK z sierpnia na koniec czerwca. I już teraz spróbować zrobić jakieś markery (SCC i CAE.)
Niestety dalsza diagnostyka inwazyjna należy do chirurga, nie onkologa. Dlatego chyba pojadę jeszcze na konsultację do jakiegoś dobrego torakochirurga. Zobaczymy, co powie.

PS Missy, nie chcę nadużywać Twojej pomocy (trochę mi głupio), ale pamiętasz może jakieś materiały/publikacje odnośnie diagnostyki raka płuc. Zalecenia terapeutyczno-diagnostyczne PTOK znam, czytałam też o guzkach subcentymetrowych, ale to mamy niestety nie dotyczy. Może jak się jeszcze bardziej doszkolę, łatwiej będzie mi zadawać odpowiednie pytania. Tak więc, jeśli Ty lub ktokolwiek z Was forumowiczów, coś sobie przypomni i zechce się podzielić, to niech śmiało pisze i podeśle link/źródło/cokolwiek. Będę zobowiązana;-)
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-25, 19:58   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Podbijam temat.

1.) Czy ziarnina wykryta w węźle chłonnym 11R wyklucza nowotwór i sprawia, że zasadne staje się odstąpienie od pilnej diagnostyki?

2.) Czy mamy spokojnie czekać do sierpnia na TK, czy dążyć do pilnej diagnostyki (nawet w innym ośrodku)?

Dla przypomnienia: mówimy o zmianie litej ok. 40x20 mm we wnęce płuca z SUVmas:6,01.
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-20, 19:55   Temat: EBUS nr 2
Mamy wyniki EBUSa:

"Nadesłany materiał z 11R pobrany w czasie EBUS przebadano w całości.
Mikroskopowo widoczny fragment węzła chłonnego ze złogami pyłów węgla i ogniskami ziarniny z komórek nabłonkowych, nie znaleziono rozrostu nowotworowego."

Żadnej operacji nie będzie. Chirurg uważa, że to guz pozapalny i zlecił TK w sierpniu. Początkowo chciał zlecić TK za 6 m-cy, ale mama 'wyprosiła' TK za 3 m-ce.

Drodzy, co o tym myślicie? Bo ja myślę, że chirurg, brzydko mówiąc, olał mamę. Czy można zaniechać diagnostyki w takim przypadku?
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-15, 18:24   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
O torakoskopie pytałam jakiś czas temu; niestety taka forma operacji/diagnostyki odpada - zmiana położona jest za głęboko. Być może będzie tak, jak mówisz, missy, i chirurg podejmie decyzje odnośnie rozległości zabiegu po "otworzeniu" pacjenta. Tak byłoby chyba najrozsądniej...

Tyle, że torakochirurg nie wspomniał, że to ma być 'tylko' operacja zwiadowcza, ale próba leczenia radykalnego, czyli prawdopodobnie usunięte zostanie całe prawe płuco. I tu jest problem, bo ciężko podjąć taką decyzję bez pełnej wiedzy na temat typu nowotworu - badanie INTRA chyba nie wyjaśni wszystkiego? Czy do takiego badania pobiera się też podejrzane węzły śródpiersia?

PS To forum to prawdziwa skarbnica wiedzy, pozwala zrozumieć, dlaczego leczenie odbywa się tak, a nie inaczej, dlaczego pewne zabiegi nie mają sensu, a inne jak najbardziej. Nie piszę tego w każdym poście, ale cały czas i niezmiennie jestem wdzięczna za wszystkie Wasze odpowiedzi i poświęcony czas;-) Przecież nic nie musicie, a jednak zaglądacie i odpowiadacie...A za to należą się przynajmniej podziękowania;-)
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-14, 22:58   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Że też wszystko musi się tak niekorzystnie układać.

Z Ebusa podobno nic nie wyszło, tzn. wszystko jest w porządku. Nie mam wyniku w ręku, ale wiemy to od pani z laboratorium. Lekarz miał być dziś, ale będzie dopiero w połowie przyszłego tygodnia (akurat teraz pracuje tylko co drugi tydzień - koronawirus oczywiście.)

Suma sumarum, straciliśmy miesiąc na badanie, z którego nic nie wyszło. Nie mogę sobie tego darować. Mogłam odradzić mamie tego ebusa, albo zażądać od chirurga, żeby zrobił to badanie wcześniej. Albo od razu kazać zaklepać termin operacji, która nie wiem kiedy będzie (kolejny miesiąc?)

Słuchajcie, czy ten PET, o który tak walczyłam 2 m-ce temu (z końcówki marca) ma jeszcze jakąkolwiek wartość? Mam wrażenie, że to wszystko poszło na marne i nic nie jest tak jak powinno być...A najgorsze, że już nic nie mogę na to poradzić...
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
bluemoon87

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 2428

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-13, 22:47   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
A jednak się potwierdziło. Bardzo mi przykro.

W trakcie oczekiwania na odpowiedzi moderatorów, polecam tę lekturę.
http://onkologia.zaleceni...ej_20190517.pdf
To aktualne zalecenia terapeutyczno-diagnostyczne w leczeniu nowotworów płuc i opłucnej - takie ABC onkologa. Informacje o leczeniu DRP od strony 43.

Pozdrawiam
  Temat: Drobnokomórkowy u mamy (radioterapia).
bluemoon87

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 1330

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-12, 23:26   Temat: Drobnokomórkowy u mamy (radioterapia).
Nie wiem, czy to pomoże, ale znalazłam takie informacje. Według zaleceń Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej;
Cytat:
Wyniki badania III fazy wskazują, że zastosowanie RT klatki piersiowej (30 Gy — 10 frakcji) po uzyskaniu obiektywnej odpowiedzi na CHT u chorych na DRP w IV stopniu zaawansowania wydłuża czas do progresji choroby i zwiększa wskaźnik dwuletniego przeżycia (odpowiednio 13% i 3%) Korzyści dotyczą przede wszystkim chorych, u których rozsiew jest ograniczony do narządów klatki piersiowej. Wymienione obserwacje uzasadniają rozważanie RT klatki piersiowej także u chorych na DRP w IV stopniu zaawansowania po uzyskaniu odpowiedzi na CHT.

Ale to chyba już wiesz. Skoro nie ma już płynu w płucach, to może są jakieś inne przeciwskazania do naświetlania? Na Twoim miejscu próbowałabym, o ile to możliwe, porozmawiać o tym z radioterapeutą prowadzącym, albo szukałabym drugiej opinii lekarskiej, najlepiej u jakiegoś autorytetu w dziedzinie radioterapii. Podobno można napisać maila do prof. Jassema (Gdańsk) albo prof. Krzakowskiego (Warszawa, Ursynów) i umówić się na konsultację. Jest jeszcze prof. Dziadziuszko (Gdańsk) - był czy jeszcze jest konsultantem krajowym w dziedzinie radioterapii. Nie wiem tylko, czy odpowiada na maile. Może ktoś podpowie...Wszystko zależy od tego, skąd jesteście. Może spróbuj napisać do któregoś z profesorów, może odpowiedzą Ci w mailu?
  Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
bluemoon87

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 2428

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-12, 22:58   Temat: Drobnokomórkowy rak płuca prawego
Cześć Mario,

przykro mi z powodu Twojej mamy. Fachowcy z forum na pewno odpowiedzą na Twoje pytanie. Do tego czasu, pozwól, że wtrącę swoje 3 grosze. Nie jestem fachowcem, ale mogę Ci powiedzieć, że moja mama ma podobnie położonego guza: to znaczy też mamy do czynienia z guzem prawej wnęki, otacza tętnicę dolnopłatową, jest niedodma, powiększone węzły w łączności ze zmianą. Była bronchoskopia i EBUS, ale nie wiemy jeszcze co to za guz. Więc, wydaję mi się, że nie można z samego TK wywnioskować jaki to rodzaj guza. Można tylko domniemywać: przeważnie guzy o takim położeniu to raki płaskonabłonkowe albo drobnokomórkowe; gruczolakoraki przeważnie położone są obwodowo. Ale nie ma tu żadnej pewności; bywa różnie. Poza tym są jeszcze rzadziej spotykane typy guzów, np. te o mieszanym utkaniu, raki wielkokomórkowe i inne. Pewność, co to tego, czy jest to guz złośliwy, a jeśli tak to jaki, daje jednie badanie histopatologiczne. Reszta to gdybanie. Więc chyba pozostaje czekać.

Trzymaj się;-)
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-12, 22:33   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Jeśli chodzi o pneumonektomię i to czy jest to przeciwwskazanie bezwględne do chemii pooperacyjnej, to takie informacje znalazłam w tym wątku: http://www.forum-onkologi...t1316.htm#21807
DSS wspomniała o tym w odpowiedzi na sytuację taty agni5, któremu usunięto prawe płuco, a później nie zaordynowano żadnego leczenia pooperacyjnego.

A co sądzicie o tych kwestiach:

1. Co z tym powiększonym węzłem podostrogowym (13mm w TK z lutego br.)? Pytać o to chirurga? Czy powinien zbadać węzły śródpiersia w trakcie operacji, czy nie ma już takiej potrzeby po wyniku PET?

2. Co ze zmianą w nadnerczu lewym (pogrubienie trzonu 15x9mm), którą to wykazał PET? Pet pokazuje, że nie ma tu aktywności metabolicznej, ale to dość mała zmiana. Czy nie wskazane byłoby TK jamy brzusznej (dwufazowe czy coś takiego)?

3. Czy nie wskazane byłoby też TK płuc (od ostatniego TK minęły dziś dokładnie 3 m-ce)?

4. Czy moje rozważania nie są bez sensu, biorąc pod uwagę, że i tak nie mamy innego wyjścia jak operacja?

Wciąż nie wiemy czym jest ten guz. Kiedy pomyślę, ile czasu minęło od RTG, na którym wyszło, że mama ma guza (kilka dni po nowym roku)....po prostu przerażą mnie to. Minęły 4 m-ce, a stoimy w miejsu. I jeśli EBUS nie wyjdzie, to będziemy tak jeszcze stać (czekanie na zabieg, a później czekanie na pełną rekowalescencję - ile to jeszcze miesięcy?) Powoli zaczynam czuć, że niedługo może być już za późno na radykalne leczenie. O ile już nie jest.
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-06, 00:02   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Diagnozy jeszcze nie ma. Chirurg postanowił zrobić przed operacją jeszcze jeden EBUS w nadziei, że uda się tę nieszczęsną diagnozę postawić...Teraz czekamy na wyniki...Jeśli i teraz nic nie wyjdzie, byłaby to operacja bez określenia czy i jaki to rak.
No właśnie węzły - przecież w TK wyszło, że węzeł podostrogowy ma ok. 13mm. A w zaleceniach PTOK czytam:
Cytat:
W ocenie układu chłonnego śródpiersia u chorych z potencjalnymi wskazaniami do leczenia chirurgicznego badanie PET-TK jest metodą uzupełniającą; ujemny wynik badania PET-TK przy stwierdzeniu w TK powiększonych węzłów chłonnych o wymiarze > 10 mm w osi krótkiej wymaga wykonania inwazyjnej diagnostyki śródpiersia, a w przypadku mniejszych wymiarów uzasadniona jest rezygnacja z EBUS/EUS lub mediastinoskopii; dodatni wynik badania PET-TK nie oznacza obecności przerzutów i w każdym przypadku wymaga weryfikacji histologicznej za pomocą mediastinoskopii lub biopsji pod kontrolą USG).

A jeszcze dalej:
Cytat:
Ze względu na możliwość uzyskania wyników nieprawdziwie dodatnich lub nieprawdziwie ujemnych, wyniki badania PET-TK powinny być traktowane z ostrożnością. Wyniki nieprawdziwie dodatnie (zwłaszcza w zakresie węzłów chłonnych) mogą towarzyszyć chorobom współistniejącym przebiegającym z reakcją zapalną (np. sarkoidoza, gruźlica lub pylica płuc), natomiast nieprawdziwie ujemne mogą w szczególności dotyczyć raków gruczołowych. W przypadku stwierdzenia dodatniego lub wątpliwego wyniku badania PET-TK konieczna jest mikroskopowa weryfikacja stanu węzłów chłonnych za pomocą ultrasonograficznej bronchofiberoskopii śródoskrzelowej (EBUS, endobronchial ultrasonography), śródprzełykowej (EUS, esophageal ultrasonography) lub mediastinoskopii.

Tymczasem, podczas tego ostatniego EBUSa chirurg pobrał próbki z węzłów 11R. Z jednej strony dobrze, bo te węzły są pewnie najbliżej guza i to w nich była ostatnio martwica, ale dlaczego nie ma też próbki z tego powiększonego węzła podostrogowego, czyli bodajże 7R. I co ja mam z tymi informacjami zrobić? Czytałam wielokrotnie na forum, że przed planowaną operacją konieczna jest wiarygodna ocena cechy N2. Czy tutaj jest ona oceniona? Martwi mnie to, zwłaszcza, że nie wiem czy po usunięciu płuca będzie można w ogóle podać chemię (stąd moje wcześniejsze pytanie o to, czy pneumonektomia jest przeciwskazaniem bezwględnym do podania chemii czy też wszystko jest względne i zależy to od stanu pacjenta.)
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-05-04, 11:34   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Mam pewne wątpliwości, tym razem odnośnie leczenia pooperacyjnego. Z wytycznych wynika, że chemię pooperacyjną stosuje się już od II stopnia zaawansowania. Mama ma tego guza sporego (ok.40x20mm), a do tego węzły wnękowe są najpewniej zajęte, mamy więc stadium II lub III (o ile nadnercze jest wolne od przerzutu.) To znaczy, że już teraz wiadomo, że cht uzupełniająca powinna mieć miejsce. Ale czy będzie można to zrobić? Czytałam, że usunięcie płuca (a u nas jeszcze prawego) jest czy może być przeciwskazaniem do chemioterapii pooperacyjnej. Według niektórych źródeł/wytycznych wydaję się to być nawet przeciwskazanie bezwględne...Z kolei w najbardziej aktualnych zaleceniach PTOK dot. leczenia raka płuc znalazłam taką uwagę:
Cytat:
„Pooperacyjną CHT można stosować jedynie u chorych w bardzo dobrym lub dobrym stanie sprawności, z pełną rekonwalescencją po operacji oraz bez istotnych chorób współistniejących i przeciwwskazań medycznych. Ryzyko działań niepożądanych podczas pooperacyjnej CHT jest wyższe u chorych powyżej 70. roku życia oraz poddanych pneumonektomii.”

U mamy byłyby spełnione te dwa warunki łącznie. 70-tka "stuknie" jej w sierpniu;-) Co to w końcu oznacza? Po pneumonektomii można czy nie można podać chemii? Jako, że źródła nie dają m jasnej odpowiedzi, czytałam forumowe wątki o usunięciu płuca: nie jest ich dużo i jeśli można z nich coś wywnioskować, to tylko tyle, że bywa różnie...Jako, że są to wątki sprzed kilku lat, to może coś się od tej pory zmieniło? Prześladuje mnie myśl, że po usunięciu płuca okaże się, że rak jest w węzłach śródpiersia (albo i dalej) i co wtedy? Nie będzie można nic zrobić? Jeśli tak, to po co w ogóle usuwać to płuco?
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-04-21, 17:57   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Zapytałam torakochirurga o badanie śródoperacyjne. Powiedział, że nie tylko można, ale trzeba wykonać takie badanie. Dopytałam też, co w przypadku, gdy okaże się, że to DRP. Stwierdził, że raka tego typu się nie wycina. Suma summarum, potwierdził to, o czym wielokrotnie czytałam tu na forum i to, co jest zawarte w wytycznych dot. leczenia onkologicznego raka płuca. Przynajmniej ta kwestia jest już wyjaśniona. Mama ma mieć jeszcze EBUS - chirurg wyraźnie daje do zrozumienia, że wolałby, żeby podczas tego badania wyszło już z czym mamy do czynienia. Wydaję mi się, że jeśli EBUS "wyjdzie", to nie podejmie się tej operacji...
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-04-18, 10:58   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Dzięki dziewczyny;-)
Trochę panikuję, przyznaje, ale to wszystko przez to, że operacja usunięcia płuca (i to prawego) to dość spore ryzyko, szczególnie w mamy wieku. Jest trochę strachu, jak drugie płuco i serce zareaguje na brak tak istotnego narządu. Poza tym kompletnie nie znam się na odczytach EKG i sprawach sercowych, dlatego wolę dopytać o to tutaj, tak, żeby zobaczyć sprawę w odpowiednim kontekście i trochę się uspokoić;-) Widzę tylko, że jest szerokie QRS (to chyba ma związek z LBBB) i jeszcze wydłużony odcinek QT (ale takie wydłużenie miała też na ostatnim EKG w 2013r.) Kardiolog pytał mamę o poprzednie EKG do porównania, ale nie miała go wtedy przy sobie - nie wiem, może to miałoby jakieś znaczenie, bo wtedy jeszcze tego LBBB nie było. Ale z tego, co piszecie, wynika, że to po prostu efekt starzenia się organizmu albo nadciśnienia.
Swoją drogą, pielęgniarce trudno zrobić mamie EKG, bo mama nie ma na tułowiu za dużo tkanki tłuszczowej, w zasadzie to sama skóra i kości. Mówiła mi, że podczas badania czuła, jakby odczepiła jej się jedna z elektrod.

Jeśli chodzi o nadciśnienie, to jest dość dobrze kontrolowane. Wspomniałam o tym chirurgowi - stwierdził, że każdy choruje na nadciśnienie, więc tu chyba nie powinno być problemu. Ryzyko udaru? Kardiolog nic o tym nie wspomniał... Innych chorób mamy (prócz prawie zaleczonego zapalenia żołądka, co jest w kontekście operacji płuc raczej nieistotne) nie pamiętam.
  Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
bluemoon87

Odpowiedzi: 55
Wyświetleń: 6130

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2020-04-16, 20:28   Temat: Rak wnęki prawej centralny o trudnym położeniu
Wizytę mamy jutro. Na pewno dopytam o to badanie śródoperacyjne. To by sporo wyjaśniało. Bardzo trudno podjąć decyzję w ciemno. Wspomniałaś o DRP i tego właśnie boję się najbardziej. Wycięcie płuca w takiej sytuacji byłoby niepotrzebne i bezsensowne. Tak samo nie wiemy na 100% czy węzły śródpiersia są czyste. W Pet nie świecą, ale torakochirurg uznaje je za graniczne. Może dlatego zaproponował powtórne wykonanie EBUSa?

Właśnie jest problem z tą diagnostyką. Guz ulokował się centralnie, w żaden sposób nie można się do niego dobrać - bronchoskopia odpada, biopsja podczas Ebusa sięga jedynie węzłów. Torakoskopia też odpada - prawdopodobnie chirurg nie dosięgnie w ten sposób guza. A czas mija. Stąd propozycja operacji. Alternatywą jest obserwacja i powtarzanie Ebusa licząc na to, że wreszcie coś pokaże...Ale czy można na to liczyć skoro ostatnio pokazały się jedynie "masy martwicze" w jednym z węzłów? Dodatkowo, każde takie badanie to 2 tygodnie czekania na wyniki...Diagnostyka trwa już od stycznia...

Dodatkowo jest jakieś zgrubienie na nadnerczu lewym. Nie wiem nawet czy o tym wspominać. W PET nie świeci, więc chyba jest ok?

[ Dodano: 2020-04-17, 18:33 ]
Konsultacje u chirurga przesunięta na poniedziałek. W międzyczasie poprzeglądałam sobie ekg i echo serca mamy. Podobno wszystko jest ok i nie ma bezwzględnych przeciwskazań do operacji, ale ja zauważyłam zapis, który mnie trochę zmartwił. Co to znaczy LBBB? Z tego, co pobieżnie wyczytałam w internecie, to przeważnie jest to związane z jakąś chorobą serca. Tymczasem, mama nigdy nie narzekała na serce, leczy się jedynie na nadciśnienie. Kardiolog nie zakwalifikowałby chyba pacjenta z podejrzeniem choroby serca do tak rozległej operacji, jaką jest usunięcie płuca? Czy prawidłowe echo serca oznacza, że nie ma co przejmować się tym LBBB w EKG?
 
Strona 1 z 3
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group