1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak drobnokomórkowy płuca
Autor Wiadomość
michal82 



Dołączył: 23 Lip 2010
Posty: 49
Skąd: Łódź
Pomógł: 1 raz

 #1  Wysłany: 2020-01-24, 17:01  Rak drobnokomórkowy płuca


Dzień dobry Wszystkim ponownie,

W 2010 roku borykałem się z chorobą nowotworową mojego taty :( która przebiegała dość gwałtownie a walka szybko się skończyła bo zaledwie po kilku miesiącach od rozpoznania :(

Tym razem choroba zaatakowała moją Mamę :( rozpoznanie rak drobnokomórkowy (IHC: CD56+, TTFI+, Ki67, 100%) Mamie dokuczał uporczywy kaszel szybko się męczyła, do tego doszły skoki ciśnienia, problemy z sercem oraz świszczący oddech. Internista skierował Mamę na prześwietlenie. W wyniku wyszedł cień została skierowana do szpitala na diagnostykę gdzie miała wykonane TK oraz bronchoskopie i od tego się zaczyna :(

Wynik TK:
Rozległa masa patologiczna naciekowo-węzłowa obejmująca struktury śródpiersia i wnękę prawego płuca. Masa krytycznie zwęża dolny odcinek tchawicy wraz z początkowymi odcinkami oskrzeli głównych, zamyka światło oskrzela górnopłatowego z niedodmą płuca górnego, zwęża światło tętnicy górnopłatowej prawej oraz przylega do obu gałęzi t. płucnej i odcinkowo do pnia, zwęża VCS. Masa guza o wymiarach 102 x 84 x 98 mm. Drobne zagęszczenia w płacie środkowym i dolnym PP, w części obwodowej segm. 9 ognisko meta wielkości 10 mm. W obu płucach kilka rozsianych zwapniałych guzków do 4 mm. Lewe płuco bez ognisk podejrzanych o meta. Płyn w prawej jamie opłucnej szerokości do 14 mm. Ślad płynu w części tylnej lewej jamy opłucnej. Duża ilość płynu w worku osierdziowym - szerokość 19 mm. Kościec klatki piersiowej bez ognisk podejrzanych o meta. Zmiany guzkowe w obu nadnerczach: w prawym 17 x 13 mm, w lewym 16 x 13 mm. Dwa ogniska hypodensyjna o niskiej gęstości w lewym płacie wątroby wielkości 10mm i 11 mm - raczej torbiele.

Wyniku bronchoskopii nie posiadam lecz w rozmowie z lekarzem wynika że z tchawicą nie jest tak źle jak pokazuje TK,że prześwit jest dość duży i że mama się nie udusi.

Bardzo proszę o interpretację wyników, rokowania (zdaję sobie sprawę że nie są dobre, choć mam nadzieję) oraz wytłumaczenie kilku skrótów ((IHC: CD56+, TTFI+, Ki67, 100%),zwęża VCS, )

[ Dodano: 2020-01-24, 17:19 ]
Dodatkowo pobrane wycinki zostały skierowane do badań molekularnych, czy takie leczenie jest skuteczne? i czy jest wykorzystywane przy tym rodzaju nowotworu?

Czy jeśli guz się zmniejszy może być operacyjny ? (coś słyszałem że jest kilka bardzo dobrych zespołów chirurgów specjalizujących się w wycinaniu zmian, między innymi w Warszawie i Bydgoszczy)
_________________
A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść.? - spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę.
- Co wtedy.? - Nic wielkiego. - zapewnił go Puchatek.
- Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam.
Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika
 
 
walcze2020 


Dołączyła: 12 Sty 2020
Posty: 19
Pomogła: 1 raz

 #2  Wysłany: 2020-01-25, 10:25  


michal82

Przykro mi. Nie pomogę merytorycznie. Sama tu trafiłam kilka dni temu z diagnozą mojego Taty - też rak drobnokomórkowy.

Dużo siły życzę!
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2020-01-25, 11:10  


Wyjaśniam detale bo do całości się nie odniosę za mało się znam.
VCS = żyła główna górna,
CD56 i TTF1 = wyniki barwień jeżeli dodatnie wskazują na drobnokomórkowego raka płuc.
Ki67 100% = w badanym fragmencie wszystkie komórki są komórkami nowotworu złośliwego zdolnymi do przerzutowania.

Raka płuc drobnokomórkowego się nie operuje, natomiast możliwe jest całkowite wyleczenie chemią.
_________________
sprzątnięta
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #4  Wysłany: 2020-01-25, 22:45  


michal82,
Poczytaj sobie o leczeniu raka drobnokomórkowego jakie jest obecnie stosowane od str. 43
http://www.onkologia.zale...ej_20190517.pdf

pozdrawiam
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #5  Wysłany: 2020-01-27, 09:05  


michal82 napisał/a:
Czy jeśli guz się zmniejszy może być operacyjny ? (coś słyszałem że jest kilka bardzo dobrych zespołów chirurgów specjalizujących się w wycinaniu zmian, między innymi w Warszawie i Bydgoszczy)
gaba napisał/a:
Raka płuc drobnokomórkowego się nie operuje, natomiast możliwe jest całkowite wyleczenie chemią.
Leczenie chirurgiczne możnaby było zastosować tylko u pacjentów z niskim stopniem zaawansowania choroby, gdy guz jest resekcyjny i w badaniach dodatkowych (PET-CT i/lub EBUS) wykluczono przerzuty w węzłach chłonnych śródpiersia.
To jednak wyjątkowe sytuacje.
U większości pacjentów w momencie rozpoznania stwierdza się obecność przerzutów w regionalnych węzłach chłonnych oraz przerzuty odległe, co wyklucza możliwość leczenia chirurgicznego. Dlatego najczęściej leczeniem z wyboru jest chemioterapia.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group