1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
Autor Wiadomość
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #46  Wysłany: 2010-07-14, 23:27  


czy ja dobrze myślę, że w związku z tym Her potrójnie dodatnim to powinnam mieć badania FISH?

byłam u lekarza i dowiedziałam się, że po chemi będzie radioterapia, a potem hormonoterapia. chcę zapytać jeszcze o Hercyptynę, z tego co czytałam, to ciężki to temat. nie zapytałam, bo zapomniałam. zawsze jak już wyjdę to mam dużo pytań :-(
wiem, wiem trzeba to na kartce se wcześniej spisać

pozdrawiam :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #47  Wysłany: 2010-07-14, 23:36  


ja100 napisał/a:
czy ja dobrze myślę, że w związku z tym Her potrójnie dodatnim to powinnam mieć badania FISH?

Nie, przy HER +++ wynik wskazuje jednoznacznie na nadekspresję receptora HER2 i nie są potrzebne dodatkowe badania. FISH stosuję się przy HER ++, kiedy wynik jest niejednoznaczny.
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #48  Wysłany: 2010-07-15, 00:37  


absenteeism
dziękuję za odpowiedź:)
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #49  Wysłany: 2010-07-20, 20:25  


dzisiaj byłam w poradni chemioterapii i lekarz powiedział, że będę brała później już po chemii i naświetlaniach hercyptynę. ucieszyło mnie to, gdyż czytałam tu na forum, że niektórzy mieli problemy żeby ten lek został u nich zastosowany (ponieważ jest drogi).

pozdrawiam :-D
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #50  Wysłany: 2010-07-20, 20:42  


ja100,
niestety mojej mamie tego leku nie podadzą :uuu:
_________________
Póki oddycham - nie tracę nadziei !!!
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #51  Wysłany: 2010-07-20, 21:05  


ja100 napisał/a:
dzisiaj byłam w poradni chemioterapii i lekarz powiedział, że będę brała później już po chemii i naświetlaniach hercyptynę.


Na temat leczenia herceptyną (Trastuzumab):

Cytat:
Trastuzumab

W kilku prospektywnych badaniach z losowym doborem chorych wykazano, że u osób z nadekspresją/amplifikacją HER2 i towarzyszącymi jej innymi niekorzystnymi czynnikami rokowniczymi skojarzenie uzupełniającej chemioterapii z trastuzumabem zmniejsza 2−krotnie względne ryzyko nawrotu nowotworu w porównaniu z wyłączną chemioterapią, co odpowiada zmniejszeniu odsetka niepowodzeń o około 10 punktów procentowych po 3 latach. Przekłada się to na obniżenie ryzyka zgonu po 3 latach o około 3 punkty procentowe. W większości badań trastuzumab stosowano przez 12 miesięcy, jednak optymalny czas jego stosowania, jak również odległe efekty leczenia są nadal nieustalone. Leczenie trastuzumabem było na ogół dobrze tolerowane, jednak wiązało się z podwyższeniem ryzyka uszkodzenia mięśnia sercowego.
Dodanie trastuzumabu do uzupełniającej chemioterapii zaleca się u chorych z nadekspresją lub amplifikacją HER2, przy średnicy inwazyjnego komponentu guza powyżej 1 cm lub z obecnością przerzutów do pachowych węzłach chłonnych. Lek można stosować w dwóch schematach: co 3 tygodnie (dawka nasycająca 8 mg/kg mc., a następnie w dawkach 6 mg/kg) lub co tydzień (dawka nasycająca 4 mg/kg mc., a następnie 2 mg/kg). W obu przypadkach kuracja trwa rok lub do momentu nawrotu choroby. Jeśli w leczeniu uzupełniającym stosowane są schematy chemioterapii zawierające antracykliny, leczenie trastuzumabem można rozpocząć dopiero po ich ukończeniu. Trastuzumab można natomiast łączyć z taksoidami, na przykład w schematach 4 x AC i 4 x paklitaksel podawany co tydzień lub co 3 tygodnie, lub 3 x FEC i 3 x docetaksel.
W związku z kardiotoksycznym działaniem trastuzumabu konieczny jest staranny dobór chorych do tej formy leczenia na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego, elektrokardiografii i badań czynnościowych serca [ocena frakcji wyrzutowej jest możliwa przy użyciu echokardiografii lub angiokardiografii techniką bramkową (MUGA, multiple gated angiography)]. Obiecującym wskaźnikiem wydolności serca stosowanym w uzupełnieniu badania echokardiograficznego przed leczeniem i w jego trakcie może być stężenie natriuretycznego peptydu typu b (BNP, B;type natriuretic peptide) w surowicy, przy czym wartości tego testu w leczeniu trastuzumabem nie zweryfikowano dotychczas w prospektywnych badaniach klinicznych. Stosowanie trastuzumabu jest przeciwwskazane u chorych z udokumentowaną niewydolnością serca lub frakcją wyrzutową lewej komory (LVEF) poniżej 55%, wysokim ryzykiem niekontrolowanych zaburzeń rytmu serca, dławicą piersiową wymagającą przyjmowania leków, klinicznie istotną wadą zastawkową, udokumentowanym zawałem przezściennym i niewystarczająco kontrolowanym nadciśnieniem. W trakcie leczenia należy monitorować czynność serca, powtarzając badania co 3 miesiące i po jego zakończeniu. W przypadku wystąpienia objawowej niewydolności serca należy przerwać podawanie trastuzumabu i zastosować standardowe leczenie kardiologiczne.

Źródło: http://www.onkologia.zalecenia.med.pl/
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #52  Wysłany: 2010-07-20, 21:07  


Myszka30
wiem, czytałam o tym też w Twoim wątku, przykro mi!

[ Dodano: 2010-07-20, 21:14 ]
Urania
dziękuje za link, zdaję sobie sprawę, że skutki uboczne też są. jak narazie z sercem ok, a ciśnienie mam zawsze w normie, a czasami za niskie

pozdrawiam:)
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #53  Wysłany: 2010-07-21, 06:25  


ja100,

Tak, żeby zakfalifikować się do Herceptyny trzeba mieć serce jak dzwon, a skutki uboczne są a raczej mogą być dość poważne, ale ja i tak uważam, że masz wielkie szczęście. Zawsze lepsze to niż czekanie na kolejne kontrole i ewentualny nawrót choroby, który jak wiadomo w raku przewodowym naciekającym jast bardzo możliwy.

Tym bardziej Kochana będę Ci kibicować w tej walce! :-D
serdeczne pszytulaski dla Ciebie |uscisk|
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #54  Wysłany: 2010-07-21, 06:29  


dziękuję Myszko30 :-D i przesyłam pozdrowionka :-D :-D
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #55  Wysłany: 2010-07-25, 16:51  


hello :)

no i włosy zaczęły wypadać, garściami wychodzą. jakoś szybko, myślałam, że po którejś kolejnej chemii dopiero. jutro chyba opitolę całkiem.
acha, jutro mam drugą chemię.

pozdrawiam wszystkich papa :-D :-D
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #56  Wysłany: 2010-08-07, 09:46  


witam :)

jestem przed trzecią chemią, moje pytanko do Was- kiedy i jakie powinnam mieć zrobione badania kontrolne?
ogólnie czuję się dobrze i mam duży apetyt (wg. mnie za duży, przytyłam trochę i źle się z tym czuje)

pozdrawiam :-D
 
ana7 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Lis 2009
Posty: 871
Pomogła: 122 razy

 #57  Wysłany: 2010-08-07, 17:05  


ja100 dobrze że Twoje samopoczucie jest ok., to przecież bardzo ważne. Trzymam kciuki, pozdrawiam serdecznie
ania
 
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #58  Wysłany: 2010-08-07, 18:23  do Ja 100


Ja miałam zrobioną kontrolną morfologie krwi przed kazdą chemia, a po zakonczeniu chemii i po zakończeniu naswietleń, lek. od chemii kontrolował mi też markery i morf.
_________________
anna
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #59  Wysłany: 2010-08-07, 20:45  


Anna53

morfologię mam robioną przed chemią i zawsze tydzień po chemii
a jakieś badania czy nie ma przerzutów? czy nic się złego nie dzieje, tym bardziej że mam her 3x+

Anna7
tak samopoczucie oki, dziękuję za kciuki

pozdrawiam:)
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #60  Wysłany: 2010-08-08, 09:48  


ja100,
Moja Mami miała robione badania kontrolne dopiero po zakończeniu leczenia, a i tak była to TYLKO zlecona wizyta u ginekologa (badanie USG i cytologia) oraz UKG serca (żeby ocenić wpływ chemii i radio na ten organ). O np. tomografie :pifpaf: PANI DOKTOR (onkolog prowadząca) stwierdziła, że możemy zapomnieć, bo jak nie ma objawów nawrotu...???????? .......
26 sierpnia jedziemy na wizytę kontrolną ( z w/w wynikami), ale do innej lekarki (urlop TAMTEJ prow.) i będę się starała coś więcej uzyskać :devil:

Buziaki dla Ciebie :mrgreen:
_________________
Póki oddycham - nie tracę nadziei !!!
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group