1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak piersi przewodowy inwazyjny, przerzuty do wątroby
Autor Wiadomość
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #31  Wysłany: 2010-07-08, 09:05  


Myszka30 napisał/a:
że nie możesz nawet sama wyjść z wanny, czy pościelić łóżka i do tego łysa głowa...


powiem Ci Myszko, że ta łysa głowa to mnie jakoś nie przeraża, ale ten brak sił to trochę tak :-(

dziękuję i pozdrawiam :)
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #32  Wysłany: 2010-07-08, 16:00  


Do Ja 100
ja tez jestem po oper.raka piersi, miałam 4 czerwone chemie, a pozniej przez miesiąc naswietlania. Tez bałam sie tej chemii, tyle słyszałam o niej, ze jak dostałam pierwsza to po przyjściu do domu połozyłam sie do łóżka i czekałam na te objawy, o ktorych tyle się naczytałam - i po wszystkich 4 nic mi nie było. Lekarz powiedział mi zebym je odbierała jak b. silny antybiotyk i tak się nastawiłam jak bym wzieła antybiotyk. Przez 2 chemie brałam tabl. p/wymiotne w/g zaleceń, a po nastepnych chemiach nic już nie brałam i nic mi nie było. Lekarz w sprawie jedzenia powiedział żebym jadła wszystko to na co mam smaka w danej chwili i to jadłam, a miałam nieraz głupie zachciewajki - chyba to było brakiem w moim organiżmie. Podczas chemii przytyłam 4 kg - odrobiłam tą wagę z przed choroby. Włosy zaczeły mi wypadac po drugiej chemii, ale po pierwszej, jak mialam wszystkie włosy poszłam po perukę, wcześniej zebym się nie głupio czuła jak będę łysa kiedy będęja mierzyc, i dobrac jest łatwiej jak ma sie jeszcze swoje, bo wowczas nie widac roznicy, bierz zawsze lepszą gatunkowo. Ja kupiłam sobie odrazu dwie bo jedną ( krotszą ) miałam na zabiegi, a dłuższą do chodzenia na zewnątrz domu, ulicę itp. Jak byś chciała cos się dowiedziec wiecej to pytaj, pozdrawiam Anna 53
_________________
anna
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #33  Wysłany: 2010-07-08, 18:47  


Anna53,

dziękuje za odpowiedź, to dobrze, że tak łagodnie to przeszłaś :) ja Ci powiem, że nie biorę tabletek przeciw wymiotnych ( oczywiście wykupiłam je, ale mam brać w razie W )

anna53 napisał/a:
Lekarz w sprawie jedzenia powiedział żebym jadła wszystko to na co mam smaka w danej chwili

dokładnie mi tak samo powiedziano :) a nad perukami jeszcze nie myślałam, mówisz, że lepiej się przymierza jak są swoje............

pozdrowionka papa
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #34  Wysłany: 2010-07-08, 23:08  Do Ja 100


Ja uważam, że lepiej jest dobrać jak ma sie jszcze swoje włosy, te panie co sprzedają peruki lepiej Ci dobiorą do obecnych włosów i koloru, dł itp, bo jak przyjdziesz łysa to nie wytłumaczysz im jakie miałaś swoje. Jadobrałam sobie prawie idealnie, ze bliscy znajomi nie wiedzieli ze mam perukę. Naprawdę przydadzą Ci się 2 peruki, ja to miałam 3. Ta dofinansowana przez NFZ jest na 1 rok i przez całe leczenie chemia i naświetlania i rehabilitacja zniszczą Ci i widac ze to peruka, bo to ze sztucznych włosów i się kosmaci.
Nie wiem jak stoisz finansowo, ale jesli Cie stać to na NFZ, czyli na wniosek od lek chemiiot. kup droższą perukę, rożnicę dopłacisz, drugą kup sobie tańszą i krotszą na zabiegi. Z MOPSU - możesz starać się o zwrot tych dopłaconych pieniędzy - NFZ dotuje zakup peruki 250 zł, resztę ktorą dopłaciłas do droższej peruki mozesz starać się o dofinansowanie z MOPSU, ale musisz miec to na fakturze, tak samo tyczy się protezy piersi, droższa jest lepsza i moj MOPS mi zwrocił dopłatę, ja tak zrobiłam. W tym roku tez kupiłam sobie perukę, pozdrawiam annas
_________________
anna
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #35  Wysłany: 2010-07-09, 07:00  


hej anna

dziękuję za rady. w poniedziałek będę u lekarza z wynikami krwi to wezmę skierowanie na peruke. nie wiedziałam, że niszczy się po chemii ta nowa fryzura, finansowo jeszcze daje rade to sprawię sobie dwie, jedną na zabiegi, a drugą na imprezy:)
a co do protezy to już mi się wydaje, że jakąś kiepską mam tzn. nie wiem do końca bo zbiera mi się chłonka jeszcze i może przez to mam takie wrażenie.
anna, jeszcze jedno pytanko- gdzieś w Twoich postach wyczytałam, że dostawałaś skierowanie na masaże i rehabilitację. to było bezpłatnie, na NFZ? muszę zapytać bo może mi się należy, a jak się nie upomnę to nie powiedzą.

pozdrawiam:)
 
anna53 



Dołączyła: 13 Maj 2010
Posty: 431
Skąd: Kielce
Pomogła: 85 razy

 #36  Wysłany: 2010-07-09, 11:22  


witaj Ja 100
Na wstępie peruka niszczy się od lezenia na lezankach podczas chemii, naświetlen, rehabilitacji, bo poprostu (wyciera- kosmaci ) się z tyłu głowy po pewnym czasie widać różnicę. Ja tą druga perukę ktorą kupiłam sobie za własne pieniądze pożniej odpisałam sobie od podatku.
Po zakończeniu chemii, albo oblicz sobie kiedy skończysz brac chemię, zapisz się do lek. rehabilitanta tam przy onkologii na termin, on cię obejrzy bliznę, ramię , a wogóle ruchomość stawu barkowego i kończyny górnej i on ci zleci rehabilitację. Np. masaż blizny możesz miec tylko do czasu aż zaczniesz naświetlania, podczas naświetleń nie mozesz miec żadnych masaży i dotykowej rehabilitacji ręki, bo chodzi o skórę naświetlaną. TAKIE SKIEROWANIE do rehabilitanta powinien Ci wydać lek chir. onkol lub od chemii. Ja po oper.jak przyszłam na pierwszą kontrolę do chirurga, odrazu dostałam skier - do lek. chemika, naswietleń i do rehabilit. Tak jest w moim szpitalu, pozdrawiam Anna
_________________
anna
 
hipertermia 


Dołączyła: 17 Cze 2010
Posty: 13
Pomogła: 2 razy

 #37  Wysłany: 2010-07-09, 12:55  jak wspomóc chemioterapię?


ja100 napisał/a:
Witam

Odebrałam część wyników, na resztę trzeba poczekać :-(

Carcinoma ductale invasivum G3 BR 8 pkt. Zmiana średnicy 25mm.
Sutek- (z oklolicy loży po wycięciu zmiany). Dysplasia benigna mammae.
Węzły chłonne- Lymphonodulitis reactiva sine neoplasmate 17/0

Lekarz powiedział, że spodziewał się gorszych wyników (kurde nie zapytałam dlaczego). Czy ktoś prostymi słowami może mi wyjaśnić te wyniki? 5-go lipca mam pierwszą chemię, ma ich być 4 mocniejsze co 3 tyg.

Pozdrawiam :)


Witam, skoro tyle kursów chemioterapii przed Tobą, to może warto zainteresować się hipertermią - metodą wspomagającą efekty leczenia chemicznego. Dodatkowy atut hipertermii głębokiej - dobra tolerancja, nieinwazyjność, brak konieczności pobytu w szpitalu.
_________________
hipertermia
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #38  Wysłany: 2010-07-09, 14:07  


anna53

jeszcze raz dziękuję za cenne podpowiedzi :)

wyniki miałam mieć po 15-tym, ale coś mnie dzisiaj tknęło i zadzwoniłam czy są. no i mam, odebrałam w sekretariacie, a do lekarza idę w poniedziałek. proszę o interpretację

Receptory estrogenowe 5+2= 7/10 pkt.
Receptory progesteronowe 3+1= 4/10 pkt.
Her-2/neu +++

pozdrawiam :)
 
Myszka30 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 03 Lut 2010
Posty: 394
Skąd: Żory w.śląskie
Pomogła: 67 razy

 #39  Wysłany: 2010-07-09, 15:13  


ja100,
wiem tylko, że jak jest HER 2 dodatni - to rak jest bardziej agresywny (może dawać szybciej przerzuty, no i w ogóle je dawać) :-(
co do pozostałych receptorów jeśli są dodatnie ( a u Ciebie chyba są? nie jestem pewna) to można zastosować leczenie hormonami - to akurat DOBRZE, jest zawsze jakaś inna możliwośc leczenia.
Moja mama ma HER2 Dodatni a receptory ujemne, czyli nie jest leczona hormonami i ma większe ryzyko nawrotu choroby...

Pozdrawiam gorąco !!! 8-)
_________________
Póki oddycham - nie tracę nadziei !!!
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #40  Wysłany: 2010-07-09, 16:35  


Myszka30 dziękuję za jak zawsze szybką odpowiedź :-D

mam jeszcze jedno pytanie, czy to, że Her jest dodatnie ma jakiś związek ze stopniem złośliwości G3?
chodzi mi o to czy im mniejszy stopień złośliwości to Her jest lepsze? czy jedno z drugim nie ma powiązania? może to proste pytanie................ ale nie dla mnie

papa :)
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #41  Wysłany: 2010-07-09, 18:42  


ja100 napisał/a:
mam jeszcze jedno pytanie, czy to, że Her jest dodatnie ma jakiś związek ze stopniem złośliwości G3?


Ocena stanu receptora HER2 nie ma wpływu na ocenę stopnia złośliwości raka piersi określanego wg klasyfikacji BR (Blooma i Richardsona), w Twoim przypadku ocenionego na G3.

Pozdrowienia
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #42  Wysłany: 2010-07-09, 18:52  


Według tego artykułu (całość dostępna po zalogowaniu się do serwisu) poziom ekspresji receptorów ER/PR jest odwrotnie proporcjonalny do stopnia złośliwości histologicznej:
Cytat:
[...] Występowanie ekspresji receptora estrogenowego w raku piersi pozostaje w silnym odwrotnym związku ze stopniem jego złośliwości histologicznej (G) i z nasileniem proliferacji [17, 59, 62, 69–74]. Takie same zależności wykazano w odniesieniu do receptora progesteronowego [17, 62]. [...]

Nie znalazłem informacji czy istnieją zależności pomiędzy HER a G.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #43  Wysłany: 2010-07-09, 21:12  


urania i Richelieu dziękuję za odpowiedź
pozdrawiam :)
 
urania 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 03 Maj 2010
Posty: 421
Pomogła: 178 razy

 #44  Wysłany: 2010-07-11, 13:58  


Richelieu napisał/a:

Nie znalazłem informacji czy istnieją zależności pomiędzy HER a G.


Cytuję to co mnie się udało znaleźć:
Cytat:
Na podstawie badania metodą FISH 1223 przypadków opracowano
algorytm postępowania diagnostycznego w raku piersi. Zgodnie z opisanym
algorytmem wszystkie przypadki, w których ekspresję białka HER2 oceniono na
2+ wymagają dodatkowego badania metodą FISH, mającego na celu zbadanie
stanu genu kodującego receptor. Łącznie amplifikację genu HER2 stwierdzono
w 184 badanych przypadkach (16,16%). Wykazano, iż pozytywny status genu
HER2 określany techniką FISH pozytywnie koreluje ze stopniem złośliwości
histologicznej G
, typem histologicznym nowotworu i stanem węzłów
chłonnych; nie stwierdzono zależności pomiędzy statusem genu HER2 i
wiekiem chorych.

Źródło: CENTRUM ONKOLOGII-INSTYTUT im. Marii Skłodowskiej-CurieSPRAWOZDANIE DYREKTORA Z DZIAŁALNOŚCI CENTRUM ONKOLOGII W 2006 ROKU
http://www.coi.home.pl/co...ektora_2006.pdf


Ja100, zadałaś trudne pytanie :)

[ Komentarz dodany przez: Richelieu: 2010-07-11, 16:13 ]
Dzięki za pomoc.
 
ja100 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 08 Cze 2010
Posty: 1343
Skąd: Dolny Śląsk
Pomogła: 162 razy

 #45  Wysłany: 2010-07-11, 21:35  


Urania jeszcze raz dziękuje bardzo za odpowiedź :) :)
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group