1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego
Autor Wiadomość
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #1  Wysłany: 2014-02-13, 20:20  Rak niedrobnokomórkowy płuca prawego


Witam, proszę o informacje na temat przypadku mojego taty, postaram sie opisać szczegółowo i bardzo skrótowo:

Mężczyzna, wiek: 70 lat, waga 49 kg, wzrost 164 cm, drobnej budowy ciała (od zawsze) ostatnio brak apetytu.
W listopadzie 2013 r hospitalizacja w Łagiewnikach z powodu krwotoku z ukł oddechowego, wykonano angio tk i bronchoskopie - w której nie pobrano wycinków ze względu na krwawienie z ujścia górnopłatowego śwież krwia.

Wynik bronchoskopii:
Fałdy głosowe ustawione symetrycznie, niezmienione prawidłowo ruchome. Tchawica o szerokiej i bardzo wiotkiej dyskinetycznej ścianie błoniastej zapadajcej się podczas kaszlu, az do zupełnego zamkniecia światła tchawicy. Ostroga główna waska, wiotka harmonijkowato składajaca się. Lewe drzewo oskrzelowe bz. Z ujścia oskrzela górnopłatowego odessano długa krwistośluzowa skrzeplinę, po jej oddessaniu ujscia 1, 2, 3 drożne ale szybko wypełniajace sie świeza krwia. Na dolnej ścianie ujścia o. górnopłatowego widoczny polipowaty twór - żółtawy, wielkości 4-5 mm błona wokół polipa jest nacieczona zapalnie. Ze wzgledu na krwawienie ograniczono sie do szczoteczkowania okolicy ujscia i polipa.

TK klatki piersiowej:
W badaniu angio-tk tt płucnych materiału zatorowego w ich świetle nieuwidoczniono.
W szczycie płuca prawego zmiana miekkotkankowa łaczaca sie z wneka płucna szer. ok. 23 mm wieksza niz w badaniu z 2010 r. podejrzana w kierunku zmiany rozrostowej w bliźnie do dalszej kontroli. Nieco powiekszone wezly chlonne podostrogowe do ok 27x14 mm pozostałe wezły chłonne wnek i środpiersia nie powiekszone. Płyn w obu jamach opłucnowych otorbiony o grub. do ok 22 mm po stronie prawej i do ok 17 mm po stronie lewej. Serce i duze naczynia w normie.

Tata ma stwierdzon od roku 2009 od lutego niedokrwistość autoimmunohemolityczna z przeciwciałami typu ciepłego leczony do 2012 roku encortonem. Od ponad roku bez encortonu morfologia utrzymywała się na poziomie ok 2,8 z hemoglobin 11 g/dl.

W styczniu br wykonano ponownie bronchoskopie i pobrano wycinki z których wynika:
1- wycinki z polipa - w podścielisku błony śluzeowej widoczny jest naciek raka niedrobnokomórkowego (płaskonabłonkowego)
2 - wycinki z ostrogi - rak niedrobnokomórkowy (płaskonabłonkowy) G3 - wycinki
3 - aspirat - komórek nowotworu złośliwego nie znaleziono. W ocenianych rozmazach ciała obcego otoczone drobnoustrojami przypominajacymi ACTINOMYCES.

W dniu 10. lutego br. CT klatki piersiowej
W porównaniu z badaniem poprzednim z 11.2013 r obraz CT narzdów klatki nie uległ istotnym zmianom. W szczycie płuca prawego w wyodrębniajcych sie zmianach marskicgh masie miekkotkankowej (wielkośc jak poprzednio widoczne sa hypoodensyjne ogniska zmian wstecznych - rozpad. Poza tym masa ta uległa niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu - nie można wykluczyć procesu rozrostowego.

Jakie powinny być dalsze kroki ?
Proszę o pomoc.
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #2  Wysłany: 2014-03-07, 19:18  


Witam,

Wczoraj tato wyszedł ze szpitala po 1 kursie chemii tj. cisplatyna 100mg, winorelbina 46mg, ( plus metoclopramid i zofran p/wymiotnie ). Dokuczała mu jedynie biegunka, dzisiaj pojawiły się skoki ciśnienia do 180/70 . Nie wiem czy to normalne po chemii. Mam nadzieję że to nic poważnego. Nie mam pojęcia co z tym dalej robić? Jestem przerażona, że coś jest nie tak.
Czy ktoś może mi odpowiedzieć ?
Jak tylko będę miała skany dokumentów to je załączę.
Mam nadzieję że ktoś z was się odezwie ..... :((
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #3  Wysłany: 2014-03-07, 21:20  


Chemia pomaga, ale i trochę szkód wyrządzi. Moge ci jedyie napisać, ze mogą byc biegunki bądz problemy z wpróznieniem. Co do nadciśnienia nie mam pojecia, choć moja mama miewa skoki. Do tego raz jej zimno raz gorąco. Napewno ktoś ci mądrze odpisze na pytanie. Pozdrawiam.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
magdal 



Dołączyła: 05 Lut 2013
Posty: 500
Skąd: łódzkie
Pomogła: 105 razy

 #4  Wysłany: 2014-03-07, 22:01  


Wiesz, gdy moja mama miała jakieś dolegliwości zaraz po chemii, byłam w kontakcie z onkolożką. Kazała dzwonić gdyby się coś działo. Raz miała wysokie ciśnienie i skończyło się to na pogotowiu bo w domu nie mogłam go obniżyć. Dlatego gdy coś cię niepokoi, najlepiej zawsze skontaktować się z lekarzem prowadzącym. Oczywiście mam na myśli sytuacje wymagające takiej konsultacji, poważne i mogące pogorszyć stan zdrowia.
Pozdrawiam. Magda
_________________
Tata NDRP, Mama DRP
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #5  Wysłany: 2014-03-08, 09:03  


Dziękuję za odpowiedź, tato wziął tritace 5mg, i ciśnienie spadło. Noc bez sensacji biegunkowych więc jest zadowolony i wyspany.
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #6  Wysłany: 2014-03-13, 20:25  


Czesc ponownie jutro u taty "dolewka" z nawelbiny , ale wygląda nie ciekawie. Nie gorączkuje, ale strasznie słaby jest. Wygląda na to że morfologia strasznie spadła. Nie napisałam że przed tą pierwszą chemią miał przetoczone dwie jednostki krwi. Boję się że jutro nie dostanie chemii z powodu złej morfologii !!
Napiszcie czy można podać i chemię i krew.......
Jak to było u Was ????
Psychicznie wysiada, ostatnio mówił że to napewno nie jego wyniki histopatologiczne i zaszła jakaś pomyłka. Jestem załamana. Sama nie wiem co robić.....
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #7  Wysłany: 2014-03-13, 20:39  


igalecka napisał/a:
Napiszcie czy można podać i chemię i krew.......
nie można, jeśli wyniki będa kiepskie chemia zostanie przełożona.
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #8  Wysłany: 2014-03-13, 21:00  


na jaki czas zostałaby odłożona chemia ??
Czy będzie można przetoczyć krew ?
 
alaslepa 
MODERATOR



Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 694
Skąd: Gdańsk
Pomogła: 313 razy


 #9  Wysłany: 2014-03-13, 21:15  


Wszystko jest uzależnione od wyników krwi i stanu pacjenta, my możemy tylko gdybać a nie o to chodzi.
Każdy pacjent jest inny i przebieg choroby też inaczej wygląda u każdego.
Musicie się do jutra przemęczyć i poczekać na decyzję lekarza.
_________________
www.fundacja-onkologiczna.pl
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #10  Wysłany: 2014-03-22, 19:25  


Długo się nie odzywałam, okazało się że morfologia nie najgorsza hemoglobina 9,7 cud jakiś spadła zaledwie o 0,3. "Dolewkę" z navelbiny otrzymał zgodnie z planem w piątek 14.03. sobota była gorszym dniem, natomiast w niedzielę aż sama byłam zaskoczona , czuł się bardzo dobrze, jak to tatko określił "silniejszy" . Niestety nasza radość trwała krótko od wtorku coraz słabszy, po tygodniu od dolewki wyszedł na spacer. Ale niestety przejście spacerem 50m to dla niego jak maraton !. Dzisiaj już tylko poduszka i łóżko mu odpowiada. Jak dziecko budzi się na posiłki. Słaby strasznie. Blady. Jeżeli do jutra mu ta słabość nie przejdzie to pobiorę mu badania i zawiozę do laboratorium sprawdzić morfologię. Nie wiem czy to ta chemia tak działa czy faktycznie coś dzieje się z krwią.
Ta nieszczęsna niedokrwistość autoimmunohemolityczna ......
Orientujecie się w jakim odstępie czasowym spada po chemi morfologia ?
chodzi mi o ilość dni od podania chemii.
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #11  Wysłany: 2014-03-23, 21:58  


Mamy ten sam problem. Jeśli chodzi o spadek to chyba nie ma reguły , wszystko zalezne od organizmu. Mama jest po trzeciej chemii. W poniedziałek miała rtg płuc i zrobiła sobie badania krwi, hb miała 6,6 , płytki ponad 200. w czwartek robiła hb 5,9, płytki 60, to zaledwie 4 dni różnicy w badaniach, a chemie skończyła w piątek przed badaniami. Ma podane zastrzyki, ale nie chce mi sie wierzyć, że hb urośnie. Ja na twoim miejscu jutro bym jechala na badania, moja mama też opadła z sił, cały czas łóżko, wczoraj na troszkę wstała, przeszła sie i ledwo wróciła, tata musiał jej pomóc dojść. Pozdrawiam.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #12  Wysłany: 2014-03-27, 18:16  


Witajcie, zrobiłam dzis morfologie tacie. wyniki macie do wglądu... zadzwoniłam do p. dr prowadzącej i usłyszałam że nie jest źle i do poniedziałku powinien wytrzymać . A w poniedziałek zgodnie z planem ma sie zgłosić na oddział. Moje zdumienie było tak duże że aż mnie zatkało ...
A może to ja myslę inaczej... Co sądzicie o tych wynikach ???



Wyniki marzec.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1627 raz(y) 413,16 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #13  Wysłany: 2014-03-27, 18:56  


Hemoglobina jest taka, że wypadałoby zrobić przetoczenie krwi. Zgłosiłabym się do szpitala z tymi wynikami.
_________________
 
misiak 


Dołączyła: 16 Lis 2012
Posty: 770
Pomogła: 96 razy

 #14  Wysłany: 2014-03-27, 21:54  


Powinien wytrzymać, a jak nie wytrzyma? Nie czekaj, bo u mojej mamy w zeszłym roku przez trzy dni tak spadła hb , że dostała krewkę, a co tu do poniedziałku czekać. Teraz jest po zastrzykach wzmacniających i klapa bo hb spadła do 5,6 a tydzien temu było 5,9, a norma jest 7,4. Pozdrawiam.
_________________
http://www.forum-onkologi...t976.htm#217751
 
igalecka 


Dołączyła: 13 Lut 2014
Posty: 11
Skąd: Łódź

 #15  Wysłany: 2014-03-31, 21:58  


No i dotrwaliśmy do poniedziałku. Szybkie przyjęcie na oddział Pani dr. nie czekała nawet na wyniki dzisiejszych badań, pobrali krzyżówkę i przetoczono 2 jednostki krwi. Jutro kontrola morfologii. Martwi mnie tylko że po przetoczeniu podniesie się wartość czerwonych krwinek, i hemoglobiny jak i hematokrytu. A co z krwinkami bialymi których dzisiaj było zaledwie 3 tys. ????? Tato strasznie zmęczony. Podłaczyli dodatkowo 1500 ml 0,9% NaCl , po co ?? żeby rozcieńczyć podaną krew czy mocznik podskoczył do góry ??? Ciśnienie to jakiś dramat po tych wszystkich płynach 138/ 40 .... Wszystko leci w dół a to dopiero początek .... Dzisiaj mi powiedział , że co za różnica teraz czy pół roku później....
Może to gorszy dzień,?
Jak można podnieść wartości białych krwinek ???
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group