1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak niedrobnokomórkowy płaskonabłonkowy-po operacji
Autor Wiadomość
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #106  Wysłany: 2010-05-09, 21:40  


Mamusia czuje sie dobrze, no poza bólami rąk ale te bóle sa od kiedy skończyła chemie i miała scyntygrafie która nic nie wykazała wiec nie wiem skad sie biorą :roll: zwłaszcza ze bolą tylko podczas podnoszenia do góry :roll: A moze ktos spotkał sie z takim bólem rąk? Moze jako skutek uboczny chemii albo radioterapii? Poza tym na zmianę pogody boli ja troche w miejscu po operacji. We wtorek jedzie na kontrole torakochirurgiczną która mam nadzieje bedzie tylko formalnością
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #107  Wysłany: 2010-05-11, 22:00  


Kontrola ok, nastepna za 3 miesiace.
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #108  Wysłany: 2010-05-26, 20:43  


No i sie dzisiaj troszkę zdenerwowałam i podamałam :-( Mama była na kontroli u onkologa i powiedział ze słychac w oskrzekach jakies szmery czy cos i ze to przewlekła niedroznosć oskrzeli :?ale?: Mama dobrze nie pamieta czy dokładnie tak to okreslił ale wydaje jej sie ze dobrze zapamietała. Przeciez nie dawno była na kontroli u torakochirurga, miała rtg, badał ja i powiedział ze wszystko ok a ten jakies szmery słyszy a nigdy wczesniej nic nie mówił :?ale?: Mama nie ma kaszlu, nie jest przeziebiona :roll: Przepisał jej tabletki Mucosolvan i Theospirex które ma wybrać do końca czyli ma je brać półtora miesiaca i dopiero przyjść do niego. Poza tym nie chciał dac skierowania na USG ani na TK tylko mama wyprosiła bo mówi ze miała w listopadzie. Nawet nie pytał mamy czy kaszle ani nic tylko stwierdził ten przewlekły nieżyt :?ale?: Co to może być? Odchodze dzisiaj od zmysłów normalnie :-(
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #109  Wysłany: 2010-05-27, 21:19  


jutro mama bedzie dzwonic pytac o terminy do pulmonologa, a TK w Łodzi było dopiero na październik i mama zrezygnowała, a dzisiaj wyznaczyłam mamie u nas w szpitalu na 18 czerwca. Tylko ze jej sie przypomniałao ze lekarz kazał zrobic dopiero jak skończy te leki a ma ich na półtora miesiaca i teraz nie wie czy zmieniac ten termin, czy faktycznie te tabletki moga fałszowac wynik TK :roll:
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #110  Wysłany: 2010-05-27, 21:52  


banialuka, ja bym strzeliła RTG i jeśli będą (tfu tfu) jakieś zmiany, poprawiłabym TK 18czerwca jeśli będzie czysto- przesuń termin na lipiec.
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #111  Wysłany: 2010-06-21, 12:27  


Moja mama odebrała wynik TK i są przerzuty w lewym płucu - 3 guzki do 11mm srednicy.
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #112  Wysłany: 2010-06-21, 14:20  


To dokładny opis TK

Badanie dwufazowe klatki piersiowej. Stan po pulmunoktomii prawostronnej. Śródpiersie przemieszczone w prawą stronę, widoczny także zbiornik płynowy - jak w badaniu poprzednim. Przyściennie w segmencie 5,6 (na pograniczu 9) oraz w 3 lewego płuca widoczne pojedyncze okrągłe ogniska o śr. do 11mm - meta.

Już na jutro mama zapisała sie na wizyte do onkologa i mam ogromną prosbę do Ciebie DSS powiedz mi o co prosic, czego rządać co w ogóle dalej powinien zlecić lekarz :?ale?: Mama jedzie z bratem więc nie będę miała możliwości rozmowy z lekarzem ale napisze im kartke.
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #113  Wysłany: 2010-06-21, 16:48  


banialuka, tak mi przykro... :-(

Taki scenariusz zdarzeń w ciągu pierwszych 2 lat po zabiegu był u Was co prawda bardzo prawdopodobny, no ale - jeśli rokowanie jest nawet złe, a leczy się radykalnie, to cień szansy który pozostaje - zawsze budzi nadzieję.. Zdarza się, że i w takiej sytuacji się udaje, ale bardzo, bardzo rzadko :uuu:
Wierzę jednak, że to duży szok i... cholernie mi przykro..

Leczenie chirurgiczne i radioterapia nie wchodzą już w grę. Pozostaje chemioterapia. Być może ponownie schemat oparty na pochodnych platyny (bo chyba minął już rok od chemioterapii pooperacyjnej? ) Jestem pewna, że onkolog zadecyduje w tej kwestii właściwie (biorąc również pod uwagę aktualne wyniki badań mamy, w tym profil badań oceniający pracę nerek).
Pytanie, które zapewne warto zadać to kwestia przebadania guza pod kątem mutacji i amplifikacji genu EGFR oraz stopnia ekspresji receptorów EGFR. Usunęłaś wyniki mamy, więc nie pamiętam już czy mama choruje na gruczolakoraka czy na raka płaskonabłonkowego - w tej drugiej sytuacji może być (ale nie musi) po prostu nieco trudniej negocjować wykonanie tych badań (podejrzewam bowiem, że nie zostały dotąd wykonane :--: ).
Z odpowiedzią na chemioterapię może być różnie, natomiast przy odrobinie szczęścia w leczeniu kolejnego rzutu erlotynib (tarceva) może Wam dać jeszcze sporo czasu. Warto podrążyć ten temat, póki można się zań zabrać na spokojnie i postęp choroby ma szansę w najbliższym czasie być pod jako taką kontrolą.

No i - trzymaj się myszko! Pamiętaj, że masz nas - i wszystko na bieżąco możesz z nami omówić i przedyskutować. Wiem, że Ci ciężko.. - i jestem całym serduchem z Tobą.
ściskam mocno.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #114  Wysłany: 2010-06-21, 17:20  


Mama choruje na płaskonabłonkowego i dlatego zdziwiły mnie te małe guzki bo myślałam ze on sie przerzuca w postaci jednego guza a nie kilku naraz :cry: Badania o których piszesz nie były wykonane. A co jest potrzebne do ich wykonania? Czyli juz teraz by mamusia dostała tarcewe, czy teraz znowu cisplatyne a jezeli by nie działała to tarceve?
[ Dodano: 2010-06-21, 18:26 ]
A i jeszcze jedno, czyli lekarz nie bedzie zlecał bronchoskopii tylko przyjmie odrazu ze to przerzuty tego raka i da chemie? Czy powinien zlecic badania?
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #115  Wysłany: 2010-06-21, 23:21  


banialuka napisał/a:
A co jest potrzebne do ich wykonania?
Wycinek z guza. Teoretycznie można spróbować wykonać badanie ze 'starego' materiału (choć lepszy byłby 'świeży' - no ale o taki raczej nie będzie łatwo; obawiam się, że metodą bronchoskopową trudno będzie się dostać do tych zmian).

banialuka napisał/a:
Czyli juz teraz by mamusia dostała tarcewe, czy teraz znowu cisplatyne a jezeli by nie działała to tarceve?
Wersja druga. Najpierw chemioterapia, potem ewentualnie tarceva.

banialuka napisał/a:
Przepraszam ale nie potrafie nawet zrozumieć dobrze mam taki chaos w głowie ze nie wiem jak sie nazywam.
Nie przepraszaj. Ty pytasz - my odpowiadamy. Po to tu jesteśmy.

banialuka napisał/a:
A i jeszcze jedno, czyli lekarz nie bedzie zlecał bronchoskopii tylko przyjmie odrazu ze to przerzuty tego raka i da chemie?
Może zlecić bronchoskopię (o ile obraz TK przemawia za tym, że zmiany mogą naciekać oskrzele i tym samym być dostępne w badaniu fiberoskopowym). Jednak nie musi. Obraz TK najwyraźniej nie budzi wątpliwości radiologa. W takim wypadku (gdy jest wznowa lub rozsiew wcześniej potwierdzonego histopatologicznie nowotworu złośliwego, a obraz radiologiczny jest jasny) - nie potrzeba ponownego wyniku histpat. by rozpocząć chemioterapię.

Jeśli onkolog zleci bronchoskopię to bardziej pod kątem oceny w jakim stanie są oskrzela, niż po to by potwierdzić rozsiew.

banialuka napisał/a:
Mama choruje na płaskonabłonkowego i dlatego zdziwiły mnie te małe guzki bo myślałam ze on sie przerzuca w postaci jednego guza a nie kilku naraz :cry:
Przerzuty jednoogniskowe spotykane są głównie w raku płaskonabłonkowym płuca o stopniu złośliwości histologicznej G1.
Gdy mamy G2 lub G3 - rozsiew np. do drugiego płuca może wyglądać dokładnie tak samo jak w innych typach histologicznych raka płuca.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #116  Wysłany: 2010-06-22, 12:36  


A wiec dopiero wróciłyśmy i w sumie nic nie załatwiłysmy oprócz skierowania na chemioterapie, nawet nie wiem jaką bo podobno maja to ustalic na oddziale na który nawet sie nie zapisałyśmy :<:
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #117  Wysłany: 2010-06-22, 21:58  


Doktor bardzo małomówny, napisał skierowanie na chemie, nie ustalając jaka ma być :--: a na moje pytanie jaki schemat powiedział ze to ustalą na chemii. Tam odesłali nas na konsultacje i dopiero mamy sie zapisac na chemie. Na konsultacje mozna sie zapisywac dopiero po 1 lipca wiec nie pozostało nam nic inego jak wizyta prywatna :<: jestem w tej chwili w trakcie poszukiwania dobrego lekarza, który przyjmuje prywatnie a jednoczesnie jest na oddziale chemioterapii. Na moje pytanie o badanie guza pod katem mutacji genu EGFR powiedział ze była kiedys firma która oferowała tego typu badania ale chyba sie wycofała i mam siepytac lekarza na chemii, a ze tam nas nie przyjęli wiec nic nie wiem :|
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #118  Wysłany: 2010-06-30, 21:45  


Pani Doktor stwierdziła ze guzki są tak małe a w dodatku położone przyściennie, opis TK wykonany przez zwykłego lekarza nie majacego do czynienia z onkologia, ze ona na podstawie tego opisu nie moze podjać leczenia :?ale?: Zwłaszcza ze nie dawno pan doktor wysłyszał jakies zmiany i mamusia miała zapisane te tabletki wykrztusne więc dodatkowo pani doktor stwierdziła ze mogą to być zmiany po zapalne :?ale?: i powiedziała ze płytke musi zobaczyc onkolog i dopiero zdecyduja co dalej. Jezeli onkolog potwierdzi opis tego lekarza to wyznaczy chemie a jezeli nie bedzie pewien to będzie kolejne TK :?ale?: ale to dopiero mamy dzwonić w środe za tydzień :!: :|
Na moje pytanie na temat badania guza pod kątem mutacji i amplifikacji genu EGFR oraz stopnia ekspresji receptorów EGFR odpowiedziała ze jasne ze jest to mozliwe wszystko ładnie pieknie, a na koniec zapytała jaki to był płaskonabłonkowy czy gruczołowy, jak odpowiedziałam ze płaskonabłonkowy to powiedziała ze Tarceve stosuje sie tylko przy gruczołowym wiec ta droga odpada :-( Ale przeciez JaInka i szwagier Mafi też mają płaskonabłonkowy i dostali Tarceve :?ale?: więc jak to w końcu jest ? Na moje sugesteie ze wyczytałam ze stosuje sie również przy płaskonabłonkowym powiedziała ze absolunie nie :!: :?ale?:
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #119  Wysłany: 2010-07-01, 06:32  


Szczerze mówiąc, w informacjach o Tarcevie dostępnych w necie (np. od EMA albo Roche) jest tylko informacja, że Tarcevę stosuje się do leczenia NDRP EGFR-dodatniego, bez rozróżniania na płaskonabłonkowego czy gruczołowego.
Co więcej, wg Roche wpływ Tarcevy na czas przeżycia całkowitego był podobny u pacjentów z rakiem płaskonabłonkowym i gruczołowym, ale nie u pacjentów z innymi typami histologicznymi.
Tak samo w TYM źródle (prosto ze strony Tarcevy) piszą:
----------------------------INDICATIONS AND USAGE---------------------------
TARCEVA is a kinase inhibitor indicated for:
• Maintenance treatment of patients with locally advanced or metastatic
non-small cell lung cancer (NSCLC)
whose disease has not progressed
after four cycles of platinum-based first-line chemotherapy. (1.1)
• Treatment of locally advanced or metastatic non-small cell lung cancer
after failure of at least one prior chemotherapy regimen. (1.1)
• First-line treatment of patients with locally advanced, unresectable or
metastatic pancreatic cancer, in combination with gemcitabine. (1.2)

czyli wszędzie tak samo.

Aczkolwiek to tylko ulotki, może praktyka lekarska jest inna - nie wiem. Mam nadzieję, że wypowie się w tym temacie ktoś mądrzejszy ode mnie :)
 
banialuka 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 22 Lut 2009
Posty: 1294
Pomogła: 235 razy

 #120  Wysłany: 2010-07-01, 21:31  


A czy ja moge w jakis sposób sama zrobic te badania? Tzn. wypożyczyc ten materiał pooperacyjny i wysłać gdziec do badania (mam tu na mysli Warszawe, bo u nas nie robią tych badań) i czy za to się płaci? Czy jednak muszę mieć jakieś skierowanie od lekarza i czy to musi być lekarz prowadzący czy mogę iść do innego lekarza prywatnie po takie skierowanie?
_________________
Są chwile, by działać i takie, kiedy należy pogodzić się z tym, co przynosi los. /Coelho Paulo/
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group