1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przebyty nowotwór złośliwy neuroendokrynny trzustki
Autor Wiadomość
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #1  Wysłany: 2018-01-05, 22:32  Przebyty nowotwór złośliwy neuroendokrynny trzustki


Witam. Jestem 7 lat po operacji guza trzustki, a także po chemioterapii ( nowotwór złośliwy trzustki) T4N0M0 well diff. neuroendocrine carcinoma G2,Ki67-5% .....Miałam wtedy 22 lata...W październiku tego roku znaleziono na USG guzek średnicy 12 mm położony przyaortalnie na poziomie odejścia lewej tętnicy nerkowej...w wyniku PET guzek ten wykazuje aktywność metaboliczną suv max 2,2.... co to może znaczyć??????? z racji długotrwałej diagnostyki poprzedniego nowotworu około roku ... nie wiem co myśleć, ponieważ wtedy wszystkie wyniki poza USG nie wykazywały uchybień od norm i wszyscy sugerowali torbiel a wyszło jak wyszło...proszę o jakąś odpowiedz...kolejna wizyta lekarska dopiero za 3 miesiące heh...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #2  Wysłany: 2018-01-06, 07:42  


KW30 napisał/a:
.w wyniku PET guzek ten wykazuje aktywność metaboliczną suv max 2,2.... co to może znaczyć?

A jak w PET lekarz opisał ten guzek?
SUV nie jest wysoki, raczej jego wysokość świadczy o stanie zapalnym, zmiany niezłośliwej ale, no właśnie jest u Ciebie ale? bo masz przebytą chorobę nowotworową i wtedy ta czujność musi być zachowana i na wszystko należy patrzeć bardziej precyzyjnie.

Może zrób jeszcze usg tego miejsca jak to wygląda w tym badaniu.
KW30 napisał/a:
kolejna wizyta lekarska dopiero za 3 miesiące heh..

A nie możesz tej wizyty przyśpieszyć?

Ja Cię absolutnie nie straszę bo nie wiem czym jest zmiana, jak napisałam nie za mocno "świeci" więc może to być pierdoła ale musisz być czujny i to bardzo.

pozdrawiam
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #3  Wysłany: 2018-01-06, 09:06  


KW30,
Czy możesz, poproszę, uściślić z jakiego powodu po operacji była zastosowana chemioterapia? Bo to nie jest standard leczenia dla wysokozróżnicowanego guza neuroendokrynnego trzustki. Operacja była doszczętna?
Czy możesz przytoczyć pełen opis ostatniego usg i PET? PET był wykonany z użyciem FDG?
 
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #4  Wysłany: 2018-01-06, 20:49  


Chemioterapia była uzupełnieniem leczenia po radykalnym usunięciu głowy trzustki, dystalnej części PŻw oraz prawie całkowicie dwunastnicy... i otrzymanym wyniku histopatologicznym ( nacieki itd. )......

USG :... na żyle czczej dolnej, na poziomie prawej tętnicy nerkowej i pomiędzy żyłą czczą dolną a żyłą krezkową, owalny ale bardziej okrągławy guzek średnicy 12 mm. położony tuż poniżej loży po usuniętym wyrostku haczykowatym trzustki.

PET : Jama brzuszna i miednica : Stan po resekcji głowy trzustki, pęcherzyka żółciowego, większości dwunastnicy sp. Traverso-Longmire'a
Obraz Pet loży pooperacyjnej bez cech wznowy miejscowej. Obraz przestrzeni zaotrzewnowej prawidłowy. Aktywność metaboliczna guzka przyaortalnie na poziomie lewej tętnicy nerkowej SUV max 2,2. W topogrsfii macicy obszar miernie podwyższonej aktywności metabolicznej o SUVmax =3,3 najpewniej pobudzenie czynnościowe. Wątroba śledziona, nadnercza bez zmian ogniskowych, wykazują fizjologiczny metabolizm glukozy...

WNIOSKI : W badaniu PET nie uwidoczniono zaburzeń metabolizmu glukozy, które mogłyby sugerować proces rozrostowy
Badanie przeprowadzono po podaniu 18F-FDG

[ Dodano: 2018-01-06, 20:53 ]
Niestandardowy rodzaj nowotworu w tym wieku heh czyli cały proces leczenia tez niestandardowy... Wizytę postaram się przyśpieszyć...za tydzięń jadę na powtórne USG i 24 stycznia mam konsultacje u profesora który operował mnie 7 lat temu... Nie wiem czego powinnam oczekiwać i spodziewać się dalej...
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2018-01-06, 21:27  


Podpytuję o ten znacznik do PET’a bo przy NET’ach generalnie stosuje się inne znaczniki - te dobrze zróżnicowane nowotwory ( G1 i G2 kiepsko albo w ogóle nie wyłapują glukozy). Nie mialeś nigdy wcześniej badań izotopowych?
Co do diagnostyki i dalszego postępowania we wszelkich rodzajach NET to chyba to jest niezłe opracowanie:
https://journals.viamedica.pl/endokrynologia_polska/article/download/EP.2017.2017/38454
 
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #6  Wysłany: 2018-01-07, 00:17  


Bardzo dziękuję za artykuł... Miałam wcześniej badania izotopowe ... regularnie też oznaczają mi Chromogranine A (nigdy nie przewyższyła normy nawet przed chemioterapią )

[ Dodano: 2018-01-07, 00:28 ]
Miałam też w ostatnim czasie Scyntografię całego ciała z zastosowaniem znakowanych analogów somatostatyny .
Wynik :1. w okolicy wyrostka haczykowatego trzustki aktywność w kikucie głowy trzustki, nie można jednak wykluczyć wznowy lub niedoszczętności zabiegu.
2. do przodu i nieco na lewo od trzonu kręgu L2 - podejrzenie meta do węzła chłonnego.

Od tego badania się zaczęło. Wypadło mi to z głowy. Przepraszam. Później było USG i PET.

Strasznie dezorientuje mnie różnorodność tych wszystkich wyników...
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #7  Wysłany: 2018-01-07, 03:37  


KW30 napisał/a:
Miałam też w ostatnim czasie Scyntografię całego ciała

ten wynik nie jest optymistyczny, czy lekarz już go widział i dlatego wykonano PET?
Brzmi dość groźnie
KW30 napisał/a:
aktywność w kikucie głowy trzustki, nie można jednak wykluczyć wznowy lub niedoszczętności zabiegu.

KW30 napisał/a:
podejrzenie meta do węzła chłonnego.

To groźnie brzmiące informacje.

pozdrawiam
 
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #8  Wysłany: 2018-01-07, 10:27  


Tak , lekarz widział wynik i dlatego też PET ,ponieważ USG zrobiłam międzyczasie na własną rękę u lekarza który zna całą historię...Tylko on kilka lat temu upierał się że to guz... Zdaje sobie sprawę że wynik ten nie jest optymistyczny...ale dlaczego wszystkie wyniki są tak różnorodne ???
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #9  Wysłany: 2018-01-07, 22:42  


KW30 napisał/a:
ale dlaczego wszystkie wyniki są tak różnorodne ???

Każde badanie jest inne, każde badanie inaczej obrazuje, każde badanie ma inne znaczniki. W jednym badaniu wyjdzie, że coś jest ale nie można tego dokładnie doprecyzować bo jest badaniem mniej precyzyjnym do danego obszaru badań. Ile razy w badaniach np. TK głowy coś wychodzi ale nie można dokładnie tego określić i lepszym badaniem do tego obszaru jest RM. Jest wiele takich przypadków, że badania obrazowe nie zawsze są w stanie określić czym zmiana może być i wyniki w każdym badaniu są niejednoznaczne, nie jesteś jedynym takim przypadkiem. Poza tym to co napisała Ci już missy,
missy napisał/a:
Podpytuję o ten znacznik do PET’a bo przy NET’ach generalnie stosuje się inne znaczniki - te dobrze zróżnicowane nowotwory (

więc jak sam widzisz, duże znaczenie ma rodzaj podanego znacznika i może tutaj u Ciebie tkwi problem.

pozdrawiam
 
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #10  Wysłany: 2018-01-08, 07:44  


Bardzo dziękuję...Tylko jak im powiedzieć zeby użyli innego znacznika hehe...Pozdrawiam .
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2018-01-08, 08:04  


Jeśli leczysz się u specjalistów od tego typu nowotworów to nie trzeba niczego podpowiadać.

http://www.guzyneuroendok.../czlonkowie.php
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #12  Wysłany: 2018-01-08, 13:47  


KW30 napisał/a:
Tylko jak im powiedzieć zeby użyli innego znacznika

Ty nie musisz wiedzieć jaki znacznik będzie dla Ciebie najlepszy i nawet tego nie powinieneś uzgadniać z lekarzem, to lekarz ma wiedzieć, które badanie z jakim znacznikiem i który ośrodek powinien to zrobić.

powodzenia
 
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #13  Wysłany: 2018-05-20, 15:45  Nowotwór neuroendokrynny trzustki


Witam. Dawno się nie odzywałam, ale lekarze konsultacje, w końcu pobyt w szpitalu w Katowicach...dużo wyników, dużo badań. Ostatecznie postanowili wysłać mnie jeszcze na badanie PET/CT 68 Ga w Warszawie... Mam wyniki i chciałabym prosić o jakąkolwiek interpretację...

WNIOSKI: W BADANIU STWIERDZA SIĘ OBECNOŚĆ OGNISK O ZWIĘKSZONEJ EKSPRESJI RECEPTORÓW SOMATOSTATYNOWYCH W LOŻY PO USUNIĘTEJ GŁOWIE TRZUSTKI I W OKOLICY PRZYAORTALNEJ, ŚWIADCZĄCY O ROZSIEWIE PROCESU NEUROENDOKRYNNEGO.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #14  Wysłany: 2018-05-20, 21:44  


KW30,
Wstawiłeś tylko wniosek z badania i niestety na tej podstawie możemy tylko doczytać, że niestety jest rozsiew choroby nowotworowej.
Jest już jakiś plan leczenia?, co lekarz na ten wynik, trzeba szybko działać.

pozdrawiam
 
KW30 


Dołączyła: 05 Sty 2018
Posty: 12

 #15  Wysłany: 2018-05-21, 20:19  ...


Klatka piersiowa: Fizjologiczne gromadzenie znacznika w strukturach klatki piersiowej. Zwapnienie podbrodawkowe w sutku lewym śr. 4mm

Stan po usunięciu głowy trzustki, częsci dwunastnicy i pęcherzyka żółciowego. W loży pooperacyjnej na wys. trzonu L2 po str prawej widoczne ognisko wzmożonej ekspresji receptorowej o śr w PET 11 mm SUV max 11,3. Kolejne ognisko o śr w PET ok. 10 mm SUV max 33,1 widoczne jest przyaortalnie , na poziomie naczyń nerkowych po str lewej. Poza tym drobne węzły chłonne przyaortalne po str prawej o śr do 5mm SUV max 4,8.
Rozlany wychwyt SUV max 10,9 w jelicie cienkim- zapewne czynnosciowe lub zmiany zapalne.


... poza tym w badaniu tylko fizjologiczny wychwyt znacznika

[ Dodano: 2018-05-21, 20:21 ]
Przesłałam wyniki do Pani Profesor. Kazała czekać na konsylium do 6 czerwca...
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group