1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prosze o interpretacje wyniku PET-CT
Autor Wiadomość
Maryjka 67 


Dołączyła: 23 Paź 2017
Posty: 7
Skąd: Wesseling

 #1  Wysłany: 2017-10-23, 15:31  Prosze o interpretacje wyniku PET-CT


Witam Panstwa bardzo serdecznie.
Jestem tu nowa wiec z gory przepraszam ,jesli popelnie jakis blad,nie jestem tez pewna czy pisze w odpowiednim watku.Nazywam sie Maria,mam 50 lat (w grudniu) i mieszkam w Niemczech,tutaj tez w czwartek zrobilam prywatnie badanie PET-CT i tutaj zaczynaja sie dla mnie schody.Bardzo prosze o wytlumaczenie mi co oznaczaja te wartosci SUVmax i czy w moim przypadku moga oznaczac cos niepokojacego.Jestem w trakcie planowania dalszej diagnostyki ,terminow etz.Ze wzgledu na to ze wynik jest w jez.niemieckim,postaram sie przetlumaczyc najlepiej jak tylko potrafie i prosze wybaczyc jesli nie zawsze mi to dobrze wyjdzie,niektore terminy sa bardzo ciezko przetlumaczalne .
Ze wzgledu na zmiany m/innym w piersiach i na jajniku ,zdecydowalam sie na ten watek,jesli tu nie pasuje ,prosze o przeniesienie.

Niewielka ekspansja (rozszerzenie) szczeliny Sylwiusza (gornej przedniej?? ) poza tym bez wiekszych zmian

ogniskowo(guzkowo ???) zageszczony obszar podstawy jezyka prawej strony (Epipharynx) o zwiekszonym metabolismusrate 5,6 SUVmax

liczne male wezly chlonne po obu stronach szyi

W lewej Mamma (piersi)ukazuje sie w dolnym zewnetrznym kwadracie obszar z lekko wzmozonym metabolizmie 2,3 SUVmax

pojedyncze zwapnienia aorty brzusznej

W miednicy znajduje sie w projekcji prawego jajnika mocno pobudzony aktywnie( obszar,miejsce jajnik ???? ) 6,4 SUVmax

Po niedlugim czasie(ok 30-40 min) wzieto mnie jeszcze raz na to badanie,pielegniarka tlumaczyla ze prof.chce jeszcze raz zobaczyc klatke piersiowa i miednice.I tu dopis tego drugiego badania:
W specjalnym powtornym badaniu pokazuje sie w lewej piersi jeden o 1,3 SUVmax o widocznie spadajacym metabolismusrate,w prawej piersi widac maly obszar o dyskretnie podkreslonej aktywnosci 1,0 SUV max

w powtorzonym badaniu miednicy,pokazuje sie dalsza zwiekszona aktywnosc prawego jajnika 7,0 SUVmax.
Reszta wszystko ok,we wnioskach jeszcze tylko napisali ze,to miejsce w gardle do dalszej diagnostyki u laryngologa,natomiast w piersiach nie wyglada zle ,ale w grudniu mam zrobic mammografie i tej jajnik do dalszej diagnostyki
Ta prawa strona w pachwinie mnie pobolewa.Bardzo prosze o wytlumaczenie mi co te wszystkie oznaczenia suv moga oznaczac dla mnie.
Jedynie jeszcze moge dodac ze ,jestem po czterech zakrzepach,mam zakrzepice zyl glebokich,factor V leiden mutation,do konca zycia musze brac lek xarelto,z tego tez powodu musze w najblizszym czasie usunac macice ze wzgledu na krwotoki miesieczne.

Serdecznie Panstwa pozdrawiam i z gory dziekuje
Maria
_________________
Maria
 
Bonaj 


Dołączył: 10 Kwi 2014
Posty: 468
Pomógł: 53 razy

 #2  Wysłany: 2017-10-23, 17:33  


Witaj.
Z jakiego powodu robiłaś PET ?
Masz jakieś dolegliwości , ubytek masy ciała , coś się dzieje?
Napisz coś więcej. Im więcej szczegółów podasz tym łatwiej forumowi fachowcy udzielą Ci odpowiedzi.
_________________
Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą. – (Aureliusz Augustyn z Hippony)
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #3  Wysłany: 2017-10-23, 17:46  


Z PET jest taki kłopot że właściwie to pokazuje wszystkie stany zapalne, ale generalnie im wyższy SUVmax tym większe podejrzenie procesu nowotworowego, ale to nie dotyczy równo wszystkich lokalizacji np 3 w wątrobie to norma, a w płucu już nie. Tak jest z migdałkami w nich zawsze coś się dzieje i Twoje nie są podejrzane. Tak naprawdę w tym wszystkim to podejrzany jest jajnik, powinnaś pójść z tym wynikiem do ginekologa który ma usuwać macicę i omówić z nim zakres operacji i dalszą diagnostykę. Na tym wyniku nie ma żadnych wymiarów?
_________________
sprzątnięta
 
Maryjka 67 


Dołączyła: 23 Paź 2017
Posty: 7
Skąd: Wesseling

 #4  Wysłany: 2017-10-23, 18:27  


Bardzo dziekuje za szybkie odpowiedzi.W migdalkach nic mi nie swieci,bo ich poprostu nie mam :mrgreen: .Bardziej bym sie spodziewala czegos w krtani,bo z nia mam najwiecej problemow,bylam juz operawana na obrzek Reinkiego i cyste mialam usuwana(jakies trzy lata temu),od tamtej pory nie odzyskalam juz swojego glosu,choc nie przeszkadza mi to zbytnio,ale ostatnio czuje coraz czesciej bol i przeszkode z prawej strony,oraz chrypke i zalamywanie glosu,w tym tyg.udaje sie do laryngologa,pytanie jest czy mozliwe jest to, przez jakies cos tam nasady jezyka.
Bardziej wlasnie zaniepokoil mnie ten swiecacy jajnik,dlatego chcialam zapytac co oznacza ten SUV max w moim przypadku,ta strona coraz czesciej (rowniez w chwili obecnej) mnie pobolewa,bol promieniuje do prawego biodra i czesciowo nogi,nie jest nie wiadomo jak bolesny,ale upierdliwy,problem w tym,ze u nas wlasnie zaczely sie ferie szkolne i wiekszosc lekarzy jest na urlopach niestety.A ja ,wiadomo jak kazdy,chcialabym wiedziec,czy takie swiecenie to moze byc cos nie daj Boze powaznego.
_________________
Maria
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2017-10-23, 20:42  


tak, może to być coś poważnego, ferii jeżeli trwają powyżej 2 tyg lepiej nie przeczekiwać. Ale może być i zapalenie - boli, promieniuje do pachwiny. Trzeba jednak do lekarza. Pytałam o wymiary? Czy naprawdę nic tam nie ma?
_________________
sprzątnięta
 
Maryjka 67 


Dołączyła: 23 Paź 2017
Posty: 7
Skąd: Wesseling

 #6  Wysłany: 2017-10-23, 22:09  


Gaba serdecznie dziekuje za szybka odpowiedz,nie niestety nie ma zadnych wymiarow,to jest tu okreslone jako bezirk czyli miejsce, obszar w tym wypadku owular czyli jajnik.Tak odczuwam bol w pachwinie,on promieniuje do krzyza i czesciowo do nogi,nie codziennie ale czesto.Pare miesiecy temu mialam robione tk jamy brzusznej z podejrzeniem ze cos mialam w woreczku zolciowym,ale okazalo sie wszystko w porzadku,tylko wlasnie stwierdzili cos takiego niby cyste na tym samym jajniku,w badaniu ginekologicznym i usg lekarka nic nie widziala (lekarka polka w Koloni),rozmawialysmy na temat wlasnie tych moich krwotokow i propozycji usuniecia macicy,teraz mam podjac decyzje.No i wlasnie przyslali mi ten wynik i zdjecia,plytki dostalam od razu,Pan Prof.,napomknal tylko ze z tym w gardle mam sie zglosic do laryngologa na dalsza diagnostyke,ze mysli ze w piersiach to nie jest nic powaznego ,ale dla bezpieczenstwa i pewnosci zrobimy w grudniu mammografie,natomiast jajnik do dalszej diagnostyki u gin.Ja mam pytanie co to znaczy ten SUV max i czy jezeli on w drugim badaniu troche wzrosl ,to czy to zle???,i co to moze oznaczac dla mnie? i jeszcze czy takie podwojne badanie to standart ,mialam pierwszy raz wiec nie wiem.....
Z gory serdecznie dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam wszystkich forumowiczow,to co tu robicie to jest naprawde kawal wspanialej roboty.
_________________
Maria
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #7  Wysłany: 2017-10-24, 09:20  


Powtarzam raz jeszcze. Nie ma możliwości rozróżnienia w PET czy jest to rak jajnika czy zapalenie jajnika (zapalenie przydatków). Jakąś wskazówkę dałby wymiar gdyby był guz większy niż zwykle jajnik, ale skoro nie ma wymiarów to trzeba do ginekologa na USG dopochwowe, trzeba to obejrzeć. Zwykle uważa się że do wykluczenia raka jajnika wystarcza brak obrazu w usg i nie podwyższony marker Ca125. Stosunkowo prosta diagnostyka, tylko trzeba ją zrobić.

Badanie wychwytu w PET zwykle robi się tylko raz, powtórzenie ma na celu tylko upewnienie się co do obrazu, czasami mogą być niewielkie zmiany w wartości SUVmax, wynikają z różnej szybkości przemian metabolicznych w różnych organach, ale nie słyszałam żeby to mogło być jakąś wskazówką co do charakteru nowotworowego zmiany.

[ Dodano: 2017-10-24, 09:27 ]
A tak w Twojej sytuacji to ja bym usunęła jajniki "przy okazji", ale diagnostykę trzeba przeprowadzić bo przy raku jajnika (pamiętaj że to tylko możliwość a nie diagnoza) operacja jest znacznie szersza.
_________________
sprzątnięta
 
Maryjka 67 


Dołączyła: 23 Paź 2017
Posty: 7
Skąd: Wesseling

 #8  Wysłany: 2017-10-24, 11:46  


Dziekuje za odpowiedz.
_________________
Maria
 
Maryjka 67 


Dołączyła: 23 Paź 2017
Posty: 7
Skąd: Wesseling

 #9  Wysłany: 2017-10-27, 22:14  


Gaba,nie bardzo rozumiem rozbieznosci w Twoich odpowiedziach,choc nie ukrywam wdziecznosci za zainteresowanie,a mianowicie,raz piszesz ze im wiekszy suvmax tym gorzej,a raz ze nie ma mozliwosci na podstawie peta przynajmniej domyslac sie, czy moze lub nie moze byc cos nie tak,nie umiem zrozumiec po co tak drogie i nowoczesne badanie skoro i tak nie wiele moze wniesc do diagnostyki ???? Bardzo bym chciala jakies wyjasnienia na ten temat,bo przeciez jest to forum,ktore ma pomagac ludziom z problemami zdrowotnymi prawda ????Nie wiem ale mysle tez,ze jezeli ktos wypierdziela pare tysiecy zlotych na badanie(bo czasem innaczej sie nie da) ,to chyba nie dlatego ze mial taki kaprys ??? albo ????
_________________
Maria
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #10  Wysłany: 2017-10-28, 08:50  


Bo "domyślać" się można, ale zwróć uwagę że opisujący badanie i ja też zwracamy uwagę tylko na jajnik. Jakby było 8-11 to można się domyślać znacznie bardziej, ale przy poziomie 6,4 trzeba brać pod uwagę że to może być zarówno zapalenie (objawy które opisujesz pasują) jak i rak. PET jest badaniem bardzo dokładnym, pokazuje nawet małe zmiany i jest stosowany głównie do sprawdzenia czy nie nastąpił rozsiew. Ale do rozróżnienia czy jakaś zmiana ma charakter zapalny czy nowotworowy nie za bardzo się nadaje.
_________________
sprzątnięta
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group