1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Proszę o interpretację TK
Autor Wiadomość
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #61  Wysłany: 2012-10-28, 18:06  


Dziękuję za odpowiedź.
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #62  Wysłany: 2013-09-10, 22:15  


Witam, minął rok od podania ostatniej chemii. w Lutym mama miała robione kontrolne RTG klatki piersiowej (niestety nie mam wyniku), które nie pokazało żadnych zmian. Dostała zalecenie stawienia się na następną kontrolę za pół roku.

9.09 2013 roku zrobiono TK - wynik wklejam ( w opisie jest napisane, że mama ma raka drobno komórkowego, ale przecież w wyniku histopatu był niedrobno komórkowy więc tutaj lekarz chyba się pomylił).

Z tego, co się orientuję, to wynik nie jest dobry, ale mam kilka pytań:
1. Czy guz odrósł w ty samym miejscu, z którego go usunęli?
2. Co to znaczy "z licznymi spikulami penetrującymi okoliczny miąższ płucny"?
3. co to są zmiany niedodmowe i ogniska satelitarne?
4. Czy jeżeli węzły chłonne są wielkości 1.5 cm, to znaczy, że są zajęte przez nowotwór?
5. W lewym nadnerczu stwierdzono guz - czy to może być przerzut - jak się to diagnozuje - trzeba zrobić biopsję?
6. Czy w takiej sytuacji możliwa jest kolejna operacja? Jak może wyglądać leczenie?

Mama skarży się na bóle pleców - takie wędrujące i nie do wytrzymania bez leków przeciwbólowych, w ostatnim czasie bardzo osłabła. Wyniki morfologii są bardzo dobre - jak u zdrowego człowieka. 26.09 ma termin przyjęcia do DCCP we Wrocławiu.



Tomograf IX 2013.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 1243 raz(y) 461,57 KB

 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #63  Wysłany: 2013-09-10, 22:23  


Zaraz zaraz, w ciągu praktycznie roku nie było wykonane ŻADNE TK klatki? Tylko RTG w lutym?
_________________
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #64  Wysłany: 2013-09-10, 22:25  


Niestety nie było żadnych innych badań, mama była pod opieką swojego lekarza pulmonologa, który nie widział potrzeby zlecania żadnych badań.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #65  Wysłany: 2013-09-10, 23:24  


A dlaczego nie była pod opieką onkologa?
Czyli ostatnie TK, jakie było wykonywane, to to opisane w tym poście z 09.2012?
_________________
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #66  Wysłany: 2013-09-11, 00:14  


W międzyczasie był jeszcze zdaje sie PET...

Nie była pod opieką onkologa, tylko pulmonologa?!
Ciężko to komentować:(

Przepraszam za zaśmiecanie, ale ręcę opadają...
_________________
Katarzynka36
 
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #67  Wysłany: 2013-09-11, 09:30  


Mama od samego początku nie chciała, żeby przyjeżdżać do niej do szpitala, nie pozwalała rozmawiać z lekarzem, wychodziła z założenia, że im mniej wie, tym lepiej. Do dziś nie wiem dlaczego zrobiono tylko resekcję klinową, a nie wycięto całego płata, dlaczego nie podano czwartego cyklu chemii, dlaczego nie było naświetlań?

Po ostatniej chemii i badaniu PET lekarz prowadzący z DCCP we Wrocławiu powiedział, że u nich leczenie zostało zakończone (pisałam wcześniej, że nawet nie widział wyniku, tylko kazał mamie czytać wynik przez telefon) i teraz mama ma wrócić do swojego pulmonologa, który będzie zlecał badania kontrolne.

Mama miała zaufanie do tego lekarza, dobrze się czuła - wcale nie kaszlała i twierdziła, że skoro on nie kieruje jej na żadne inne badania, to znaczy, że nie ma potrzeby - w końcu jest lekarzem - zna się na tym!

Okazuje się, że nie do końca! Przykre jest to, że lekarz, w którego rękach była moja mama okazał się niekompetenty!

Napiszcie co nas teraz czeka - jak może wyglądać leczenie?
 
Laupina 


Dołączyła: 09 Cze 2012
Posty: 96
Skąd: Częstochowa
Pomogła: 6 razy

 #68  Wysłany: 2013-09-11, 11:09  


nowa1504 doskonale rozumiem Wasze rozgoryczenie, odnośnie lekarzy, my borykamy się wprawdzie z rakiem prostaty i jesteśmy pod opieką onkologa, i cóż z tego, skoro marker wskazuje na wznowę, a tacie nie zalecono żadnych badań, leczony jest w ciemno, pomoże, albo nie, jesteśmy bezradni, bo czekamy w sumie, aż raczysko zaatakuje jeszcze bardziej :uuu:
Życzę Wam dużo siły w walce.
_________________
Laupina
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #69  Wysłany: 2013-09-12, 09:39  


Laupina, dziękuję za dobre słowo.

Katarzynka36, Twój komentarz nie był zbyt miły - mama robiła to, co polecono jej w szpiatlu, w którym miała operację i chemioterapię. Skoro ordynator szpitala (bo on był lekarzem prowadzącym) wydaje polecenie, żeby była pod opieką swojego pulmonologa i ani słowem nie wspomina o onkologu, to mama ma pewność, że wszystko jest OK.

Czy to, że badania kontrolne nie były przeprowadzane tak jak powinny, pozbawia mnie otrzymania odpowiedzi na zadane wcześnej pytania?

Mama ma się stawić za dwa tygodnie w DCCP we Wrocławiu, a co z tym nadnerczem, czy w szpitalu "płucnym" diagnozują też nadnercza? Czy może teraz powinna zgłosić się do Centrum Onkologii a nie DCCP?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #70  Wysłany: 2013-09-12, 11:37  


nowa1504 napisał/a:
Czy to, że badania kontrolne nie były przeprowadzane tak jak powinny, pozbawia mnie otrzymania odpowiedzi na zadane wcześnej pytania?

Nie, ale brak odpowiedzi na pytanie czy ostatnim TK było to z 09.2012 nieco tę odpowiedź utrudnia.
Brak odpowiedzi przyjmuję więc za odpowiedź twierdzącą.
Odpowiedź utrudnia również fakt, iż nie wiemy czy opisywał badanie ten sam lekarz, co poprzednio, i czy było ono robione na tym samym sprzęcie.

Tak czy inaczej, porównując oba badania (09.2012 i obecne) widać widoczną progresję - niemalże 4 cm guz w segm. 10, którego w badaniu poprzednim nie było, z prawdopodobnym rozsiewem do płuca prawego. Zmiana w nadnerczu również może być zmianą przerzutową.

nowa1504 napisał/a:
1. Czy guz odrósł w ty samym miejscu, z którego go usunęli?

Czy dokładnie tym samym, tego nie określimy, ale pierwotnie guz znajdował się w segm. 10, obecny również znajduje się w tym segmencie płuca. Jest to prawdopodobnie wynik przeprowadzenia resekcji klinowej, która nie była zabiegiem radykalnym i skutkuje obecnie wznową miejscową.

nowa1504 napisał/a:
2. Co to znaczy "z licznymi spikulami penetrującymi okoliczny miąższ płucny"?

Coś jak drobne odgałęzienia guza w miąższu płuca.

nowa1504 napisał/a:
3. co to są zmiany niedodmowe i ogniska satelitarne?

Google --> niedodma
Ogniska satelitarne - ogniska nowotworu w niedalekiej odległości od guza pierwotnego.

nowa1504 napisał/a:
4. Czy jeżeli węzły chłonne są wielkości 1.5 cm, to znaczy, że są zajęte przez nowotwór?

Niekoniecznie.

nowa1504 napisał/a:
5. W lewym nadnerczu stwierdzono guz - czy to może być przerzut - jak się to diagnozuje - trzeba zrobić biopsję?

Może. Nie robi się biopsji, sprawdza się dynamikę jego wzrostu, która zależnie od tempa może oznaczać zmianę przerzutową. Jeśli np. guz maleje pod wpływem chemii, to oznacza to zmianę przerzutową. Jeśli szybko rośnie, również.

nowa1504 napisał/a:
6. Czy w takiej sytuacji możliwa jest kolejna operacja? Jak może wyglądać leczenie?

Dobrze byłoby zrobić PET, by ocenić dokładnie zmiany w węzłach. I przede wszystkim zgłosić się do onkologa.
_________________
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #71  Wysłany: 2013-09-12, 11:48  


Przepraszam Absenteeism, ale przeoczyłam pytanie o ostatni tomograf. Owszem ostatni był z 09.2012, wykonywany na tym samym sprzęcie, opisywany przez tego samego lekarza.

Czy do onkologa mama powinna się zgłosić teraz, zanim uda się do DCCP we Wrocławiu?

[ Dodano: 2013-09-12, 11:50 ]
Podejrzewam, że PETa nie da się się zrobić przed 26.09. Cały czas myślę o tym, że tam w szpitalu "płucnym" są znowu pulmonolodzy i torakochirurdzy, nie wiem jak wygląda konsultacja z onkologiem, czy mama będzie ją tam miała, czy lepiej prywatnie pójść do kogoś wcześniej?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #72  Wysłany: 2013-09-12, 11:54  


Raka leczy onkolog, więc jak dla mnie teraz priorytetem jest onkolog. Jeśli w DCCP będzie konsultacja z onkologiem, to nie ma problemu.
_________________
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #73  Wysłany: 2013-09-12, 11:56  


Ok, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
 
Katarzynka36 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 23 Cze 2010
Posty: 2253
Skąd: Poznań
Pomogła: 393 razy

 #74  Wysłany: 2013-09-12, 13:22  


Nowa,
Nie moją intencją było urazić Ciebie.
Napisałam Ci na pw, by nie rozpisywać się tutaj.
Mam pretensje i żal tylko i wyłącznie do lekarzy, a nie do Ciebie, czy Mamy.
Pulmonolog może doradzać, ale to u lekarza onkologa powinna się leczyć Twoja Mama.

I jestem rozżalona, że nikt z dr Jej tam nie skierował:(

pozdrawiam,
_________________
Katarzynka36
 
 
nowa1504 


Dołączyła: 14 Maj 2012
Posty: 100
Pomogła: 3 razy

 #75  Wysłany: 2013-09-12, 13:36  


Przepraszam, źle Cię zrozumiałam. Odpowiedziałam Ci na priv.

[ Dodano: 2013-09-12, 16:38 ]
Chciałam zapytać o jeszcze jedną rzecz: mama od kilku dni tak jakby zachłystuje się śliną, co powoduje odruch wymiotny, czasami to się dzieje zaraz po przebudzeniu, czasami w dzień. Szarpie ją i czasem zwymiotuje, brakuje jej przy tym tchu - jakby nie mogła złapać powietrza. Ostatnio zdarza się to coraz częściej.

Co to może być?
Co robić jeżeli te "ataki" się nasilą? Czy termin położenia się do szpitala można wtedy jakoś przspieszyć? Boję się, że stan mamy przez te dwa tygodnie może się pogorszyć.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group