1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Prośba i interpretację wyników.
Autor Wiadomość
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #1  Wysłany: 2015-04-21, 17:16  Prośba i interpretację wyników.


Witam mam na imię Justyna i jestem na tym forum pierwszy raz. Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyników.
Moja mam ma 61 lat. Chorowała 11 lat temu na raka piersi. Jest po amputacji, chemii i naświetlaniach. Przy okazji badań kontrolnych wyszło coś na płucach. Lekarz pi zwykłym RTG zalecił zrobienie TK. Didam że robi RTG co rok. Poprzednio nic nie było. Przez ten rok chorowała kilka razy. Miała kaszel a w badaniach z krwi wychodził lekki stan zapalny. Dzis odebrałw wynik i juz sie zamartwia ze ma raka.

Opis z TK
Na poziomie i poniżej wnęki płuca lewego nieregularna zmiana o wymiarach 42x33 mm przemawiająca za guzem centralnym. Wokół niej obecne sa skąpe pasmowate zagęszczenia o charakterze zmian nieodmowo-zapalnych. Zmiana ta przylega do tylniej ściany tetnicy płucnej -bez wyraźnych cech jej naciekania oraz pasmowato łączy się z opłucną powodując jej odcinkowe pogrubienie. Zrosty opłucnej u podstawy płuca lewgo. Poza tym miąższ płucny prawidłowo powietrzny bez zmian ogniskowych.
W zakresie śródpiersia przedniego widoczne pojedyńcze węzły chłonne z których największy ma wymiar 14x9 mm oraz pojedyńczy węzeł chłonny osierdzowo płucny o wymiarach 11x9 mm.

Bardzo proszę o pomoc bo zanim zctym donlekarza mama sie dostanie to nerwowo sie wykończy.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #2  Wysłany: 2015-04-21, 17:53  


Prosimy stosowanie spacji po kropkach, akapitów. Dzięki z góry.

TK może sugerować zmianę nowotworową, na pewno należy diagnozować to dalej - najlepiej bronchoskopią.
_________________
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #3  Wysłany: 2015-04-21, 18:37  


Od siebie dodam, że przebyty rak piersi nasuwa podejrzenie, że te zmiany mogą wynikać ze wznowy i rozsiewu tego nowotworu.
Lekarz prowadzący diagnostykę powinien wziąć to pod uwagę.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #4  Wysłany: 2015-04-21, 19:49  


Nie wiedziałam że po tulu latach można mówić o wznowie.Moja mama jest 11 lat po operacji.Boje się że może to być nowa choroba.
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #5  Wysłany: 2015-04-22, 20:54  


Rak piersi potrafi dać przerzuty nawet po 20 latach...
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
drskoczy 


Dołączył: 18 Gru 2014
Posty: 12

 #6  Wysłany: 2015-04-23, 09:54  


Raczej nie nowa choroba ale wznowa choroby, jak poprzedniczka, wznowy raka piersi pojawiają się czasami bardzo późno.
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #7  Wysłany: 2015-04-24, 16:17  


Dziękuję za pomoc. Mama po niedzieli ma iść do szpitala na bronchoskopię. Po tym badaniu już wszystko będzie pewne. Z tym wynikiem była u swojego lekarza w hospicjum i powiedział ze wynik nic konkretnego nie mowi, ale jest szansa, że to tylko stan zapalny. Wyniki z krwi ma mega dobre. Pozostaje tylko czekać.
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #8  Wysłany: 2015-05-08, 20:04  


Witam
Moja mama już po bronchoskopji.Wynik ma mieć 18 maj.Robione miała jeszcze raz badanie RTG i lekarz twierdzi że zmiana bardzo mała prawie niewidoczna.Robili jej też badanie z plwocin i pobieranie krwi z ucha.Te wyniki wszystkie ma bardzo dobre.Niepokoi mnie tylko czemu bez wyniku z bronchoskopji ma mieć w środę konsultacje z torakochirurgiem ( tak sie chyba pisze ) Lekarz ponoć z Bystrej ma u nas konsultacje.Podpowie ktoś po co taka konsultacja jak wyniku nie ma ?
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #9  Wysłany: 2015-05-13, 15:07  


Witam
Mam już wyniki z bronchoskopii.Nie stwierdzono komórek rakowych.Torakochirurg jednak skierował mamę na pobranie wycinka do Bystrej.Może ktoś podpowiedzieć czy jest jakaś szansa że to nie rak jeśli bronchoskopia nie pokazała komorek rakowych.
 
marzena66 
MODERATOR



Dołączyła: 13 Lip 2014
Posty: 9836
Skąd: gdańsk
Pomogła: 1765 razy


 #10  Wysłany: 2015-05-13, 15:27  


mama_inka,

Bronchoskopia może nie stwierdzać komórek rakowych, mimo istnienia nowotworu złośliwego, można nie trafić w odpowiednie miejsce podczas pobrania, zdarza się.

Pobranie wycinka powinno już dać właściwy obraz.

Pozdrawiam.
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #11  Wysłany: 2015-05-13, 16:25  


Dzięki.
Mama przy bronchoskopii nie miała pobranego wycinka.
Lekarz powiedział źe nic tam złego nie widział i zrobili tylko popłuczyny z płuc.
Robili jej też RTG i na nim nie wychodzi ta zmiana.Dziś torakochirurg sugerował sie TK robionym miesiąc temu i taka decyzja o pobraniu wycinka.
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #12  Wysłany: 2015-05-16, 11:43  


Doczytałam jeszcze na dokumentach jakie mama dostała na skierowaniu do szpitala, źe ma podpisać zgodę na biopsję cienkoigłową.Czy to wystarczy na stwierdzenie czy to rak złośliwy ?Ile się czeka na wynik ? Nie powinni przy takiej zmianie bo wydaje mi się że duże to jest, zrobić gruboigłowej ?
Prosze o pomoc bo zaczynam wariować.Bardzo się marwię.Moja mama przeszła już tyle.Najbardziej boje sie depresji.Niestety mama jest po próbie samobójczej.
Dobrze że jest takie forum.Człowiek choć tu może się troche pożalić.
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #13  Wysłany: 2015-05-17, 08:43  


mama_inka napisał/a:
Czy to wystarczy na stwierdzenie czy to rak złośliwy ?
Każdy rak jest złośliwy - rak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z tkanki nabłonkowej.
mama_inka napisał/a:
Ile się czeka na wynik ?
Średnio około tygodnia do dwóch tygodni.
mama_inka napisał/a:
Nie powinni przy takiej zmianie bo wydaje mi się że duże to jest, zrobić gruboigłowej ?
Biopsję gruboigłową robi się zwyczajowo dopiero po tym jak BAC nie pozwoli na jednoznaczne stwierdzenie charakteru zmiany.
mama_inka napisał/a:
Dobrze że jest takie forum.Człowiek choć tu może się troche pożalić.
Ja nadal mam nadzieję, że cel funkcjonowania tego forum jest nieco inny, ale wiadomo, 'nadzieja matką głupich'.
Pozdrawiam serdecznie.
 
mama_inka 


Dołączyła: 21 Kwi 2015
Posty: 71
Pomogła: 7 razy

 #14  Wysłany: 2015-05-17, 10:03  


Dzięki za pomoc.
Fakt że, to forum nie jest od użalania się.
W tym temacie nie mam się kogo się poradzić.
Nikt z mojego otoczenia nie chorował na raka płuc.
Pozdrawiam
 
majkelek 
MODERATOR


Dołączył: 18 Lut 2012
Posty: 1701
Pomógł: 1119 razy


 #15  Wysłany: 2015-05-17, 14:41  


Rozumiem, że chodzi Ci o sprawę poprawy nastawiania psychicznego Twojej mamy. Taka diagnoza jest zawsze obciążająca psychicznie - oczywiście warto dużo rozmawiać i nie pozostawiać rzeczy niedopowiedzianych, ale jednocześnie trzeba zdać sobie sprawę z tego, że czasem po prostu warto skorzystać z pomocy specjalisty, psychologa czy psychoonkologa, który potraktuje taki stan psychiczny jako objaw choroby i zaleci odpowiednie leczenie.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group