1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Zamknięty przez: missy
2016-04-29, 15:25
Chemo-brain (chemo-fog) jako powikłanie chemioterapii
Autor Wiadomość
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #1  Wysłany: 2015-12-13, 21:17  Chemo-brain (chemo-fog) jako powikłanie chemioterapii


Witam. Szukam osób, które na wskutek chemioterapii doznały upośledzenia funkcji poznawczych, czyli tzw. chemo-brain/chemo-fog.

CHEMOBRAIN to krótko mówiąc upośledzenie pamięci krótkotrwałej (i w ogóle pamięci), podzielności uwagi, pojemności pamięci, nie możność przypomnienia sobie czegoś (nawet rzeczy oczywistych), "mgła umysłowa", niepamiętanie tego co ktoś powiedział kilka minut wcześniej, upośledzona pamięć przestrzenna, trudność podejmowania decyzji czy rozwiązywania problemów, ogólne problemy z myśleniem czy zanik procesów myślowych itd. Ogólnie człowiek czuje się jakby nie miał mógu, proste czynności sprawiają duży problem gdyż poprostu mózg jakby przestał pracować, myślec.....

Chciałem się zapytać jak leczyć chemobrain. Jakie leki na to pomagają. Może są tu osoby które zmagają się lub zmagały z tym powikłaniem po chemii??
 
vioom 
PRZYJACIEL Forum



Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 1286
Pomógł: 1048 razy

 #2  Wysłany: 2015-12-14, 00:07  


Witaj,

Tematykę powikłań po leczeniu cytostatycznym określanych łącznie jako "chemo-brain fog" poruszają od 2014 roku wytyczne National Comprehensive Cancer Network dla osób, które chorobę pokonały (tzw. "survivors"). NCCN Survivorship Guidelines porusza tematykę wszystkich powikłań po leczeniu, w tym upośledzenia funkcji kognitywnych (poznawczych) mózgu człowieka. Wytyczne są długie ale w sposób kompleksowy ujmują tematykę, będąc przy tym źródłem o rzetelności potwierdzonej w badaniach klinicznych.

Polecam: http://www.nccn.org/profe...urvivorship.pdf

Pozdrawiam serdecznie!
_________________
www.rjforum.pl - Nowotwór jądra to nie wyrok! Masz wątpliwości? Dowiedz się więcej!
 
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #3  Wysłany: 2015-12-14, 14:57  


Nadmienię tylko, że ja typowej przeciwnowotworowej chemii nie brałem. Brałem za to chemioterapeutyk ciprofloksacyne (lek Cipronex przepisywany często w charakterze antybiotyku na np. zapalenie prostaty, zakażenie dróg moczowych itp.). Były natomiast próby kliniczne aby i ciprofloksacyne stosować u chorych na nowotwór ... ponieważ posiada ona podobne właściwości (mechanizmy działania) jak leki przeciwnowotworowe: http://www.toksyczny.pl/index.html
Znalazłem też poprzez Internet dziesiątki ludzi na całym świecie które doznały właśnie zaburzeń pamięci i mgły umysłowej po Cipronexie. Jak czytam o chemobrain po leczeniu przeciwnowotworowym to dokładnie jakbym czytał o sobie i o tym co mi się stało po Cipronexie. Przy okazji chciałbym przestrzeć innych aby mieli świadomość że przyjmując, wydawałoby się, niewinny "antybiotyk", narażają się na typowe jak przy chemioterapi długofalowe zaburzenia funkcji poznawczych. U mnie trwa to już 2 miesiące i nie bardzo przechodzi, czasami jestem tak splątany że aż prawie zamroczony. Lekarz błędnie to diagnozują jako depresję. Przy depresji nie ma tak olbrzymich problemów z pamięcia ja nie pamiętałem przez miesiąc zupełnie co robiłem wczorajszego dnia albo godzine temu, własne myśli mi uciekały, nie pamiętam często o czym przed chwilą myślałem.

[ Dodano: 2015-12-14, 15:21 ]
Albo jestem ślepy albo w linku podesłanym przez ciebie nie ma jakichwkolwiek informacji jak leczyć upośledzone funkcje poznawcze, jakimi lekami itp? A o to pytałem. Co wam pomogło, jak leczyliście to powikłanie po chemii.

[ Dodano: 2015-12-14, 23:38 ]
Znalazłem w tym pdf-ie takie informacje że Modafinil (nie dostepny chyba w Polsce lek wydłużający czas czuwania) i metylofenidat (stosowany tylko u dzieci z ADHD) może być pomocny w zaburzeniach poznawczych. Czyli niczego nowego się nie dowiedziałem. Są też leki (ale chyba dopiero w fazie prób klinicznych) poprawiające funkcje poznawcze poprzez antagonizm receptora serotoninowego 5-HT6 ale to wiem skąd indziej.
 
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #4  Wysłany: 2015-12-15, 20:59  


Zamiast Modafinilu można użyć jego prekursora - Adrafinil-u - leku na narkolepsję, można to dostać w sklepach internetowych z róznymi suplementami

Są też antagoniści receptora serotoninowego 5-HT6, też poprawiają funkcję poznawcze, ale nie widziałem nigdzie do kupienia, wiele z tych substancji jest w fazie testów klinicznych.
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #5  Wysłany: 2015-12-16, 20:09  


Wiesz co? Nie widać u Ciebie ograniczenia zdolności poznawczych, ale jak będziesz sobie grzebał w mózgu to wszystko może się zdarzyć.

Żadna z tych substancji - począwszy od modafinilu nie jest pozbawiona poważnych skutków ubocznych.
_________________
sprzątnięta
 
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #6  Wysłany: 2015-12-18, 03:22  


Wiem doskonale, że leki mają skutki uboczne. Prawie każdy lek je ma. Brałem w życiu sporo różnych leków. Niczego odkrywczego nie wniosłaś do dyskusji swoim postem. Być może nie napisałem tego wyraźnie. Ja mam prawie wszystkie objawy chemobrain'a. Jak czytam na czym polega chemobrain to tak jakbym czytał o sobie. Z czasem pomalutku mi się poprawia, ale bardzo wolno. Wiesz, że przez 1,5 miesiąca miałem tak upośledzoną pamięć że nie pamiętałem o czym z kimś rozmawiałem 20 minut temu albo co ktoś powiedział 5 minut temu? Wiesz, że zupełnie nie pamiętałem co robiłem dnia poprzedniego przez 1,5 miesiąca a i teraz pamiętam jak przez mgłe? Wiesz, że nie miałem zupełnie podzielności uwagi i nie mogłem np. z kimś rozmawiać i jednocześnie robić sobie kanapkę? Mogłem się skupić jedynie na jednej czynności i nadal tak mam choć trochę się poprawiło z czasem. Upośledziło mi też pamięć przestrzenną. Nie umiałem sobie wyobrazić gdzie jest jakaś ulica w moim mieście - jakbym chciał komuś wytłumaczyć jak dojść ode mnie w jakieś miejsce to nie umiałem tego zrobić. Mózg przestał myśleć. Budziłęm się rano i żadne myśli się u mnie w głowie nie pojawiały, jakieś otępienie totalne. Bardzo silna mgła umysłowa. To wszystko było tak przykre że aż miałem z tego powodu myśli samobójcze bo nie mogłem tego wytrzymać. To tak po krótce bo nie mam czasu się rozpisywać i pisać posta 2 godziny. Nie życzę Ci żeby cię spotkało to samo co mnie bo byś chyba oszalała. Dosłowinie człowiek czuje się jakby nie miał mózgu najprostrze czynności sprawiają trudnośc jak zrobienie herbaty bo bierzesz czajnik do ręki i sie zastanawiasz jak nalać wodę do czajnika, podchodzisz z czajnikiem do lodówki i ją otwierasz ale zdajesz sobie sprawę że przecież w lodówce nie ma kranu więc rozglądasz się po kuchni dłuuugą chwile i szukasz wzrokiem kranu bo nie wiesz gdzie jest kran w kuchni, nie umiesz zrobić herbaty, potem szukasz wzrokiem cukierniczki, łyżeczki itd. Normalnie jakby się amnezji totalnej dostało. I wiele wiele innych tym podobnych przykładów których tu opisywać nie mam czasu. 2 godziny pisałem 30 zdaniowy post na forum bo zapominałem o czym pisałem 2 zdania wcześniej i musiałem czytać jeszcze raz cały post od początku bo mi myśli... Funkcje poznawcze to nie jest coś co można zobaczyć poprzez forum tylko to się czuje. Jakby ci zanikły wszelkie procesy myślowe i mózg przestał pracować. Ewentaualnie może to zauwazyć najbliższe otoczenie twoje.

Czasami w ogóle nie byłem w stanie wyrazić siebie na forum bo miałem tak silną mgłę umysłową i upośledzone myślenie.

Weszedłem tu na forum aby spytać kogoś co też miał chemobraina co mu pomogło. Ktoś kto tego nie miał nigdy tego nie zrozumie jak to jest. Ale najwyrażniej ty masz też upośledzone funkcję poznawcze bardziej ode mnie. Ja nie weszedłem na forum aby pytać Ciebie czy według Ciebie mam upośledzone funkcje poznawcze czy nie mam.

Czasami dostawałem takiej złości że myślałem aby zacząć mieszkanie demolować aby wyładować z siebie tą bezsilność i to psychiczne zakneblowanie i upośledzenie którego już dłużej nie mogłem wytrzymać, to psychiczne więzienie z którego nie mogłęm się wydostać. Troszkę się poprawiło , szczególnie późną porą mózg lepiej myśli ale nadal czuje się jak kaleka umysłowa i nie potrzebuje pytać się Cieiebie jak ja sięczuje czy co mi dolega bo ja to wiuem, zyje z tym na codzien od 2 miesiący.

Przepraszam, ale qrwicy dostaje jak ktośtego nie rozumie albo mówi żę nie widaćczegośpo mnie. Jak chcesz poprzesz forum zobaczyć jak moja psychika teraz funkcjonuje.

[ Dodano: 2015-12-18, 04:04 ]
https://www.youtube.com/watch?v=VeOATxsE7x0
 
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #7  Wysłany: 2016-02-17, 17:01  


W najbliższym czasie przetestuje działanie Adrafinilu (prekursora modafinilu) i zdam relację. Można go kupićw kilku sklepikach internetowych w Polsce ten wychodzi najtaniej: Męczy mnie duże zmęczenie i senność. Mam nadzieje żę pomorze bo kawa zbytnio nie działa a i po kawie jestem taki jakby nieprzyjemnie nadpobudliwy mimo senności. Adrafinil ma nie powodować niepokoju jak większość stymulantów. Trzeba go przyjmować wcześnie rano.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #8  Wysłany: 2016-02-17, 17:50  


Cytat:
Nadmienię tylko, że ja typowej przeciwnowotworowej chemii nie brałem. Brałem za to chemioterapeutyk ciprofloksacyne (lek Cipronex przepisywany często w charakterze antybiotyku na np. zapalenie prostaty, zakażenie dróg moczowych itp.).

Wątek zamykam.
 
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #9  Wysłany: 2016-04-09, 23:53  


Jakie leczenie zostało zaproponowane?

Ostatnio znalazłem badania naukowe nad chemioterapeutykiem cyprofloksacyną (np. lek Cipronex czy inne zamienniki) gdzie próbowano zastosować ją do leczenia nowotworu pęcherza moczowego, raka prostaty czy innych nowotworów. Niby ciprofloksacyna nie jest tak szkodliwa jak inna chemia przeciwnowotworowa ale nieraz po cipro robi się chemo-brain-fog (upośledzenie pamięci i mgła umysłowa typowe dla chemi przeciwnowotworowej) i inne skutki uboczne jak zrywanie ścięgień itp itd. Tu badania:

Badania naukowe gdzie zastosowano cyprofloksacyne do leczenie raka/nowotworu:

Suppression of human prostate cancer cell growth by ciprofloxacin is associated with cell cycle arrest and apoptosis: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12632069

Ciprofloxacin Mediated Cell Growth Inhibition, S/G2-M Cell Cycle Arrest, and Apoptosis in a Human Transitional Cell Carcinoma of the Bladder Cell Line
http://clincancerres.aacr...nt/6/3/891.full

Cyprofloksacyna i paklitaksel testowane przy leczeniu nowotworu chrzęstniakomięsaka:
"The effects of ciprofloxacin and paclitaxel on metastatic and recurrent chondrosarcoma"
http://www.oncologypracti...rticles/0206516

[ Dodano: 2016-04-10, 12:28 ]
Cyprofloksacyne (chemioterapeutyk z grupy fluorochinolonów) w Polsce jak i zagranicą przepisuje się lekką ręką jak zwykłe antybiotyki na byle infekcje/zapalenia prostaty, pęcherza moczowego itp. gdyż bardzo dobrze penetruje do tych narządów osiągając tam wysokie stężenia i jest stosunkowo mało "szkodliwym", "bezpiecznym" lekiem, aczkolwiek zdarzają się poważne skutki uboczne (rzadko ale jednak). Potrafi zahamować wzrost komórek nowotworowych. Może warto zapytać lekarza o ten lek i niech lekarz oceni czy może być skuteczny (jeśli tak to w jakich dawkach). Zapewne lekarz nie będzie świadomy, że ta substancja posiada właściwości przeciwnowotworowe i będzie zdziwiony ale jest sporo badań naukowych (dostępnych w internecie) w tej materii z którymi warto się zapoznać:
https://www.google.pl/sea...floxacin+cancer

Wykazuje też efekt cytostatyczny wobec raka płuc:

Cytostatyczny efekt cyprofloksacyny wobec raka płuc,
"Ciprofloxacin is a potential topoisomerase II inhibitor for the treatment of NSCLC" http://www.spandidos-publ...m/ijo/41/6/1943

[ Dodano: 2016-04-10, 12:35 ]
niedrobnokomórkowy rak płuca (NSCLC,

[ Komentarz dodany przez Moderatora: missy: 2016-04-13, 15:10 ]
Opisane badania kliniczne nie są standardem leczenia. To pewne próby poszukiwania nowych rozwiązań - póki co nie mają związku z tematem wątku.

 
tomasz555 



Dołączył: 13 Gru 2015
Posty: 31

 #10  Wysłany: 2016-04-28, 13:15  


Standardowe leczenie nie uwalnia w 100% od nowotworów. Wiadomo jaka jest skuteczność chemioterapii i jakie spustoszenie robi w organizmie. Podczepiłem się pod ten wątek aby wspomnieć o cyprofloksacynie - o której już pisałem jakiś czas temu - dostałem po niej (nie ja pierwszy) chemo-brain'a. Ale wątek mój został zamknięty i zankeblowano mi usta. Przy zamknięciu podkreślono to co sam wczesniej pisalem - "ze nie bralem typowej chemii". Teraz znalazłem potwierdzenie w badaniach naukowych że ten chemioterapeutyk , który brałem ma właściwości przeciwnowotworowe jak typowa chemia przeciwnowotworowa (wtedy nie miałem takiej wiedzy a tylko mi sie o uszy coś obiło). Forum służy wymianie informacji - nie rozumiem tego nadgorliwego zamykania postów.

Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #11  Wysłany: 2016-04-29, 15:14  


tomasz555,
Pisałam już wcześniej, że zamieszczone przez Ciebie materiały dot.badań nad ciprofloksacyną nie są obecnie standardem leczenia a jedynie opisem pewnych poszukiwań. I, co aktualnie najistotniejsze, mówią o badaniach in vitro a nie in vivo. W związku z tym daleka jeszcze droga do właściwych badań klinicznych i ostatecznie uzyskanego (dzięki ich wynikom) efektu klinicznego.
Forum ma dostarczać wiedzy na temat obecnie stosowanych sposobów leczenia - być może za jakiś czas ciprofloksacyna, po serii ( czyli kilku fazach) badań in vivo zostanie zarejestrowana do leczenia wspomnianych przez Ciebie nowotworów. Niemniej obecnie jest to tylka sfera poszukiwań i nie może być polecana użytkownikom jako autentyczna, sprawdzona forma leczenia.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group