1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie Gruczolako raka płuca prawego
Autor Wiadomość
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #76  Wysłany: 2011-04-09, 21:23  


Mamie wykonano kolejne badania w postaci :
-biopsja tarczycy
-biopsje piersi
na wyniki musimy jeszcze poczekać
Lekarze zlecili jeszcze MR mozgowia . Kolejne badania i brak konkretnego leczenia . Zdaje sobie sprawę że aby zacząć leczyć trzeba wiedzieć na co i gdzie , ale zaczynam się niecierpliwić . Nie wiem co jeszcze wyniknie . Lekarze wciąż poszukują ogniska pierwotnego i nic takiego nie można zlokalizować . Może ta diagnoza jest błędna ? Pani doktor stwierdziła że przypadek mamy jest zagadkowy i niejednoznaczny .
 
Gonia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 06 Sty 2011
Posty: 1090
Skąd: Warszawa
Pomogła: 125 razy

 #77  Wysłany: 2011-04-11, 08:01  


SEBA29, Czekamy na wyniki.Trzymajcie sie!
_________________
Kocham Cię Tatulo !!! Ty Tylko Go poprowadz,Tobie powierza swa droge..Panie moj.
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #78  Wysłany: 2011-04-13, 21:31  


Dziś kontaktowałem się z panią doktor która powiedziała że oba wyniki z biopsji okazały się ujemne . Biopsja była wykonana grubą igłą , po takich wynikach pani doktor zadecydowała o wykonaniu jeszcze raz biopsji z tym że tym razem będzie to cienka igła . Jeśli chodzi o rezonans głowy to czekamy do 22.04 na badanie do którego pani doktor dołożyła jeszcze rezonans piersi . Czy może ktoś odpowiedzieć czym się różni takie badanie grubo a cienko igłowe oraz wyniki takich badań ? Proszę o pomoc .
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #79  Wysłany: 2011-04-14, 09:25  


Biopsja gruboigłowa pozwala pobrać fragmenty tkanek do oceny histopatologicznej, a cienkoigłowa tylko komórki do oceny cytologicznej, zatem wynik tej pierwszej daje więcej informacji i pozwala na szerszą ocenę sytuacji, oczywiście o ile zostaną pobrane własciwe tkanki (guza) a nie inny materiał. W przypadku biopsji zdarza się nie tak rzadko, że otrzymuje się wyniki fałszywie ujemne, kiedy wynik nie wykazuje zmian nowotworowych, ponieważ pobrano materiał obok guza, albo fragment spomiędzy guza, często poprzerastanego tkankami innymi, nie nowotworowymi.
Dlatego w przypadku wątpliwości lekarze zalecają powtarzanie biopsji.
Zobacz też hasła BAC, BAG w tym poście.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #80  Wysłany: 2011-04-14, 17:08  


Więc można rozumieć to w ten sposób : jeśli w biopsji grubo igłowej nic nie ma to jest to optymistyczne . Wiem że cienko igłowa może dać inne dane . Będzie to oznaczało początkowe stadium nie rozwinięte ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #81  Wysłany: 2011-04-14, 22:14  


SEBA29 napisał/a:
jeśli w biopsji grubo igłowej nic nie ma to jest to optymistyczne

SEBA29 napisał/a:
Będzie to oznaczało początkowe stadium nie rozwinięte ?

Moim skromnym zdaniem odpowiedź na oba zdania jest przecząca.
W takim razie wrócilibyśmy do punktu FPI (dziękuję Pani dr za sprostowanie ::thnx:: ),
wtedy praktycznie wszystko o diagnostyce (pochodzeniu przerzutów od guza piersi / jajnika, probie oznaczenia receptorów guzów)
oraz o leczeniu (schematy chemioterapii) powiedział dr Oncotrust.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #82  Wysłany: 2011-04-14, 23:02  


Na 20.04 Mama ma umówioną biopsje cienko igłową . Pytanie moje brzmi czy podczas tego badania można określić , oznaczyć receptory ER/PR ?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #83  Wysłany: 2011-04-15, 08:35  


Nie można.
W tym celu jest potrzebne pobranie fragmentu tkanki guza (zatem co najmniej BAG)
i przebadanie go immunohistochemiczne w laboratorium, wynik po ok. 2-3 tygodniach.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #84  Wysłany: 2011-04-17, 21:42  


Witam Zaczyna się kolejny tydzień diagnostyki mamy . Nie wiem jak długo to jeszcze będzie trwało. Mama jest diagnozowana z stwierdzeniem podejrzenia gruczolakoraka z niestwierdzonym ogniskiem pierwotnym od lutego . Tak naprawdę mama nie ma żadnego leczenia . Bardzo się niecierpliwie kiedy zacznie się konkretne leczenie . Jak długo jeszcze można diagnozować , badać i czekać na kolejne badania i wyniki . Wydaje mi się że Czas ma tu ogromne znaczenie ? Co jeszcze mogę zrobić ? Czy ktoś z was może mi jeszcze coś doradzić .
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #85  Wysłany: 2011-04-21, 23:13  


W tym tygodniu mamie zrobiono kolejne badania w postaci TK klatki celem porównania z poprzednim badaniem . tj.
TK klatki piersiowej . Po prawej stronie w płacie górnym i śerodkowym intensywne nieregularne nacieki oraz dodatkowo liczne cienie okrągłedo 13 mm. ( meta ?) W prawej wnęce i śrudpiersiu zwapniałe wezły chłonne. Dolny prawy płat i płuco lewe niezmienione . W śródpiersiu powiększone węzły chłonne przytchawicze do12 mm. Na skanach nadbrzusza nie wykazano zmian . Zaleca sie wykonanie BAC pod kontrolą USG.

Wyniki BAC
USG wielomiejscowe - w dołach nadobojczykowych nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych.
USG płuca - pod kontrolą wykonano BAC podopłucnowego nacieku płuca prawego .
BAC - węzeł nad obojczykowy prawy :L komórek nowotworowych nie stwierdzono . Elementy komórkowe utkania węzła chłonnego oraz krew .
BAC płuco prawe - Nieliczne komórki podejrzane o gruczolakoraka .


W środę mój brat będąc na tym badaniu z mamą rozmawiał z panią doktor która powiedziała że gdyby nie wcześniejsza diagnoza z innego szpitala ona oponowała by za tym że mama nowotworu nie ma ale na to jest jeszcze za wcześnie . Badania zlecone przez panią doktor nie potwierdziły ogniska pierwotnego ani innych przerzutów . Jeśli chodzi o płuco od którego to wszystko się rozpoczęło to powiedziała że wyniki nie są jednoznaczne i to wcale nie musi być nowotwór ( przerzut ) . Proszę was o odpowiedz lub podpowiedz jakie badanie może definitywnie potwierdzić lub zaprzeczyć obecności tego intruza .
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #86  Wysłany: 2011-04-23, 15:14  


W następnej kolejności racjonalne wydaje się wykonanie: rezonansu piersi oraz (o ile wynik rezonansu nie da konkretnej wskazówki) - wideotorakoskopii ( o VTS przeczytasz np. -> tutaj <- )
VTS wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem - największa ze zmian położona jest bowiem podopłucnowo.

Wnioski z opisanej przez Ciebie diagnostyki i jej wyników nasuwają się następujące:
  1. Bardzo prawdopodobne jest, że jest to proces nowotworowy.
  2. Wciąż nie wyjaśniona jest zmiana w piersi (tam może być ognisko pierwotne).
  3. Nie ma takiej możliwości, by odstąpić od dalszej diagnostyki i konieczna będzie weryfikacja zmian w formie zabiegu i pobrania zmienionej tkanki do badania histopatologicznego (posiadamy dotąd jedynie wynik badania cytologicznego).
pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #87  Wysłany: 2011-04-24, 22:13  


W piątek byłem z mamą na Rezonansie Magnetycznym Głowy. Po tym badaniu spotkałem się z panią Doktor okazało się że jest już wynik z powtórnej TK klatki Piersiowej . Pani doktor powiedziała że wynik jest niejednoznaczny . Wszystkie wyniki mamy w dniu 26.04.2011 będą konsultowane . Wyniku Tk którego nie otrzymałem ale został mi odczytany jest mowa ( brak nacieków oraz nieliczne cienie o śr 7mm nie mającego charakteru METY ) jeśli pamięć nie zawodzi . I w związku z tymi wynikami będzie konsultacja . Pani doktor powiedziała że w związku z tymi zmianami które jakby się cofały nie można wykluczyć nawet że to nie jest nowotwór .A wszystkie dotychczas przeprowadzone badania tego nie potwierdziły .
Jeśli chodzi o pierś to odebraliśmy wyniki z badania histopatologicznego i cytologicznego - oba były OK . Na wizytę jesteśmy umówieni 04.05.2011 do pani Doktor w szpitalu bo jak to ona powiedziała " Jest ogromna szansa że wszystko będzie OK" Więcej takich lekarzy z takim zapałem i entuzjazmem . Bardzo nam pomogła i dała nadzieje ., Jeśli będę coś wiedział to na pewno się podzielę .
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #88  Wysłany: 2011-07-01, 18:25  


Witam bardzo serdecznie dawno sie nie oddzywałem ze względu na prace i nawał innych obowiązków . Chciałbym się podzielić kilkoma wynikami które przez ten czas napłyneły :

TK klatki piersiowej

W badaniu Tk klatki piersiowej w seg. 3,4,i 5 płuca prawego widoczne są rozsiane zmiany guzowate średnicy 0.7 cm oraz towarzyszące im nieregularne zagęszczenia miąższowe . Pozostałe partie płuca i płuca lewego bez zmian ogniskowych . W śródpiersiu widoczne są węzły chłonne :
- przy tchawicze śr 1.5 cm, zarówno w górne jak i dolne po obu stronach tchawicy,
- oskrzelowo płucne po stronie prawej śr do 1.2 cm,
- w prawej wnęce płucnej śr do 1.4 cm
Niektóre z węzłów chłonnych opisane po stronie prawej tchawicy oraz w prawej wnęce zawierają zwapnienia

Wnioski:
Obraz Kt niecharakterystyczny . Widoczna jest częściowa regresja wymiarów zmian guzkowych w porównaniu z opisem badania Kt oraz PET z lutego
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group