1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Podejrzenie Gruczolako raka płuca prawego
Autor Wiadomość
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #1  Wysłany: 2011-03-11, 20:31  Podejrzenie Gruczolako raka płuca prawego


Komentarze nie związane bezpośrednio z historią choroby znajdują się w => tym wątku <=


Moja Mama półtora miesiaca temu trafiła do szpitala z zapaleniem płuc i silną niedokrwistością . Leczenie nie przynosiło rezultatu . Lekarze zlecili bronhoskopie która nie wykazała komórek nowotworowych . Po tym mama trfiła na oddział pulmunologi gdzie została przeprowadzona tomografia klatki piersiowej która wykazała liczne cienie kształtu owalnego oraz nacieki pochodzenia metystatycznego . Przeprowadzono Biopsjie która wykazała nieliczne komórki nowotworowe podejrzane o gruczolakoraka . Ogniska pierwotnego nie znaleziono . Mama miała przeprowadzone szereg badań tomografie brzuch , kolonoskopie oraz endoskopie ogniska pierwotnego nie stwierdzono . Co mam teraz robić ?
 
Anelia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 27 Gru 2010
Posty: 2959
Skąd: Wlkp
Pomogła: 466 razy

 #2  Wysłany: 2011-03-11, 20:46  


SEBA29, Witaj (niestety) i Ty na tym forum. Co masz teraz robić trudno mi jest powiedzieć przede wszsytkim musicie być silni i walczyć z chorobą, w żadnym wypadku nie należy się poddawać !!! Jest tutaj wiele osób,które z pewnością Ci pomogą. Musisz tylko wpisać tu dokładne wyniki mamy aby kto kolwiek mógł się wypowiedzieć, podpowiedzieć lub pomóc. Pozdrawiam .
_________________
Anelia
Jeśli wiara czyni cuda,trzeba wierzyć,że się uda !
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #3  Wysłany: 2011-03-11, 21:07  


A jak powinno wyglądać dalsza diagnostyka oraz leczenie
 
billyb 
MODERATOR



Dołączył: 02 Mar 2009
Posty: 532
Skąd: z Europy ;-)
Pomógł: 275 razy


 #4  Wysłany: 2011-03-11, 21:41  


Jeżeli CT wykazało zmiany typu przerzutowego na obu płucach, to nie ma możliwości wyleczenia. W takiej sytuacji pytanie o ognisko pierwotne ma czysto akademicki charakter, bo nie polepsza prognozy - która jest zła- i nie zmieniłoby dalszej procedury medycznej, którą będzie niemal na pewno chemioterapia paliatywna.

Jeżeli lekarze wykonali wszystkie podstawowe badania, to pewnie na tym poprzestaną, zaliczając Twoją mamę do grupy pacjentów z syndromem CUP, „cancer of unknown primary“, czyli rak o nieznanym ognisku pierwotnym.

Przykro mi.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #5  Wysłany: 2011-03-11, 21:42  


A czemu wykluczono ognisko pierwotne w płucach?

Możesz przytoczyć tutaj wynik TK klatki?
_________________
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #6  Wysłany: 2011-03-12, 14:49  


TK klatki piersiowej . Po prawej stronie w płacie górnym i śerodkowym intensywne nieregularne nacieki oraz dodatkowo liczne cienie okrągłedo 13 mm. ( meta ?) W prawej wnęce i śrudpiersiu zwapniałe wezły chłonne. Dolny prawy płat i płuco lewe niezmienione . W śródpiersiu powiększone węzły chłonne przytchawicze do12 mm. Na skanach nadbrzusza nie wykazano zmian . Zaleca sie wykonanie BAC pod kontrolą USG.

Wyniki BAC
USG wielomiejscowe - w dołach nadobojczykowych nie stwierdzono powiększonych węzłów chłonnych.
USG płuca - pod kontrolą wykonano BAC podopłucnowego nacieku płuca prawego .
BAC - węzeł nad obojczykowy prawy :L komórek nowotworowych nie stwierdzono . Elementy komórkowe utkania węzła chłonnego oraz krew .
BAC płuco prawe - Nieliczne komórki podejrzane o gruczolakoraka .

[ Dodano: 2011-03-12, 14:54 ]
Jestem po rozmowie z Lekarzem rodzinnym który stwierdził że nie ma na co czkać . Mama w piątek ma się stawić na komisje onkologiczną celem dalszego toku leczenia . Czego moge się spodziewać .
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #7  Wysłany: 2011-03-12, 16:51  


Lekarz ma rację, nie ma na co czekać.

Na wizycie u onkologa zapewne będzie kwalifikacja do dalszego leczenia - prawdop. chemioterapii (jeśli stan pacjenta pozwala).
_________________
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #8  Wysłany: 2011-03-12, 17:51  


Co może dyskwalifikować do chemioterapi . Mama ma złe wyniki z morfologi hemoglobina 10 .Czy po wynikach z Tk można jednoznacznie z twierdzić taką diagnozę.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #9  Wysłany: 2011-03-12, 18:14  


Jaką diagnozę - nowotworu? Taką można postawić na podstawie bronchoskopii.

Z chemioterapii może właśnie zdyskwalifikować np. niska hemoglobina jak i inne schorzenia współistniejące, zły stan ogólny pacjenta - takie rzeczy może ocenić tylko lekarz który widzi pacjenta, ma komplet jego wyników i jest w stanie stworzyć całość klinicznej oceny jego stanu.
_________________
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #10  Wysłany: 2011-03-12, 20:23  


Chodzi mi o to że na podstawie dwóch bronchoskopi nie stwierdzono komórek nowotworowych.Komórki wykryto dopiero poprzez nakłucie zmian w prawym płucu PODEJRZANYCH o gruczolakoraka . Nie wiem co mam o tym wszystkim myśleć . Czy diagnoza Nowotworu jest prawidłowa ?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #11  Wysłany: 2011-03-12, 20:39  


Nie da się tutaj stwierdzić, czy diagnoza jest prawidłowa - natomiast z całą pewnością można stwierdzić, że dwa negatywne wyniki bronchoskopii nie świadczą o tym, że nowotworu nie ma, natomiast samo podejrzenie gruczolakoraka skądś wziąć się musiało.

Ponieważ istnieje to podejrzenie to - jak stwierdził lekarz rodzinny - nie ma na co czekać i konieczna jest wizyta u onkologa. Obraz TK może wskazywać na nowotwór - liczne cienie okrągłe i nacieki na pewno nie są normalnym obrazem płuc i wydaje mi się, że podejrzenie gruczolakoraka wystarczy onkologowi do rozpoczęcia terapii, ale co on zrobi - nie wiem.
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #12  Wysłany: 2011-03-12, 21:16  


A czy w przypadku braku znalezienia ogniska pierwotnego rokowania na wyzdrowienie jest gorsze .

[ Dodano: 2011-03-12, 21:17 ]
Może to jest ognisko pierwotne?

[ Dodano: 2011-03-12, 21:38 ]
A i jeszcze jedno Gruczolakorak to jaki to nowotwór . Jak go sklasyfikować
 
Patrycja 


Dołączyła: 28 Sty 2010
Posty: 234
Skąd: Lublin
Pomogła: 20 razy

 #13  Wysłany: 2011-03-12, 22:38  


tak to nowotwór złośliwy niedrobnokomórkowy,szybko dający przerzuty niestety.
_________________
Miec nadzieję na nadzieję i wierzyc, że wiara istnieje..
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #14  Wysłany: 2011-03-12, 22:41  


Jak dla mnie to to jest właśnie ognisko pierwotne.
Ale oczywiście decyzję ostateczną podejmuje lekarz.
_________________
 
SEBA29 


Dołączył: 11 Mar 2011
Posty: 52

 #15  Wysłany: 2011-03-13, 10:15  


Czy powiększone węzły chłonne śródpiersia do 12mm dyskwalifikują do zabiegu chirurgicznego (usunięcia prawego płuca)?
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group