1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak brodawki Vatera - co dalej?
Autor Wiadomość
natrix1 


Dołączyła: 30 Sie 2020
Posty: 4
Skąd: Toruń

 #1  Wysłany: 2020-08-31, 16:59  Rak brodawki Vatera - co dalej?


Witam, niestety i ja muszę się przywitać. Zmusił mnie do tego nowotwór brodawki Vatera zdiagnozowany u mojej mamy. Mama lat 69, objawów żadnych, stan ogólny dobry. Jesteśmy już po operacji metoda Whipplea. Teoretycznie, a przynajmniej wg tego co zrozumiałam ze skąpych słów lekarzy przez tel - wiadomo Covid:( nowotwór jest usunięty, przerzutów nie stwierdzono. Chemii podobno nie potrzeba. Czy ktoś bardziej obeznany w temacie mógłby spojrzeć na wyniki i powiedzieć co o tym myśli? Czy dobrze zrozumiałam słowa lekarzy? Czy faktycznie ta chemia nie ma u mamy sensu (mój chłopski rozum czułby się bezpieczniej gdyby ją dostała jednak)? Jakie mamy szanse wg Was bo statystyki wiadomo optymizmem nie napawają? Jak się badać żeby nie przeoczyć wznowy?
Bardzo proszę o odpowiedzi

[ Dodano: 2020-08-31, 18:14 ]
Przepraszam, mam problem z dodaniem załączników. Postaram się to zrobić, tak szybko jak będzie to możliwe.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #2  Wysłany: 2020-08-31, 19:06  


Witaj natrix1,
Niestety obecnie mamy problem techniczny i nie ma możliwości załączania plików, bardzo mi przykro.

Jeżeli możesz to przepisz wyniki badań obrazowych ( tomografia, mri, inne) oraz pełen wynik histopatologiczny pooperacyjny.
Na pewno zajrzę i postaram się odpowiedzieć.
Pozdrawiam serdecznie.
 
natrix1 


Dołączyła: 30 Sie 2020
Posty: 4
Skąd: Toruń

 #3  Wysłany: 2020-09-01, 21:53  


Witam ponownie i dziękuję za odpowiedz. Przepisałam sporo, ale czy wszystko co istotne? Jest tego duuuzo więcej. Mam nadzieję że udało mi się wyłuskać to co istotne. Nie wiem czy da się w tym połapać w ogóle. No nic spróbujmy :roll: Jutro wkleję opis z tomografi, MRI nie mamy. Co myślicie o tym? coś jeszcze potrzeba żeby zarysować naszą sytuację? Powiedzcie proszę co myślicie

Wypis ze Szpitala:Rozpoznanie
Klinika Chirurgii Ogólnej
Kod ICD10-C24.9
Odział Anestezjologii
Kod ICD10-C24.1, l10,J95.2
Guz brodawki Vatera, Ostra hipodynamiczna niewydolność oddechowa po resekcji trzustki. Nadciśnienie tętnicze
Klinika Chirurgii ogólnej, Gastroenterologicznej i onkologicznej
Kod ICD10-C24.0
Rak brodawki Vatera , pżw i pww
Stan po ampulektomii i protezowaniu dróg żółciowych. Nadciśnienie tętnicze
Epikryza: Chora lat 69, zaintubowana, niewybudzana po ponad 12 godzinnym zabiegu usunięcia guza brodawki Vatera met Whipplea z powodu raka , śródoperacyjnie stwierdzono naciekanie PŻW. Operowana 22.06.2020. W śródoperacyjnym badaniu doraźnym rozpoznano rozprzestrzenianie się nowotworu na pżw i pww. Wykonano operację Traverso-Longmire z zespoleniem jelitowo-przewodowym w obrębie wnęki wątroby (w badaniu śródoperacyjnym margines dróg żółciowych wolny od nowotworu). Przebieg zabiegu i hospitalizacji bez powikłań)

Badania RTG Kl. Piersiowa 1 projekcja
Wynik Zdj klatki piersiowej na leżąco
Zdj. Niesymetryczne, na wydechu
Cień cewnika wkłucia centralnego – końcówka w rzucie VCS. Ewidentnych cech odmy w jamach opłucnowych nie wykazano. Pasmowate zagęszczenia w polu dolnym prawym – najpewniej niedodmowe. Rysunek naczyniowy w granicach normy

Z badań laboratoryjnych poza normą są chyba tylko amylaza w drugiej dobie po operacji 760 H U/L (22-80), w kolejnych dniach już w normie i amylaza w moczu 4 dni przed operacją (14 7646 H u/L (42-321) oraz cholesterol


Badania histopatotologiczne
Data pobrania 17.06.2020
Rodzaj materiału operacyjny okolica brodawka Vatera
Rozpoznanie kliniczne Adenoca papillae Vateri
Wynik badania Adenocarcinoma G1 papillae vateri probabiliter In polepo M8140/3
Zaawansowanie uicc 8th edition2017: pT1aNoMx

Wyniki badania histopatologicznego
Rodzaj materialu: operacyjny okolica węzeł chłonny, trzustka
Wynik badania: Intraductal papillary neoplasm with associated invasive carcinomaductus choledochus (rozpoznanie ostateczne) 8503/3
Pancreatitis chronica cum necrosi baseri M-43000
Lymphadenitis chronica regionalis (9/9)M-43000
Infiltratio inflammatoria chronica lymphocytica truncorum nervorum regionalum M-40000
Cholecystitis chronica exacerbata M-43000
Structura marginarum excisionis normotypica
Utkanie IPN stwierdzam w wycinkach 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23
Rozpoznanie ostateczne ustalono po seryjnym dobraniu materiału z PŻW
Rozpoznanie ostateczne co do czystości onkologicznej granic wycięcia uwzględnia materiał introwy(Bad. Śródoperacyjne nr 4097) z brzegów cięcia PŻW
8A o max wymiarze o max wymiarze 2,5 cm (wyc.1)
II. Węzeł chłonny P12 o max wymiarze 2 cm (wyc. 2)
III. Węzeł chłonny C 12 o max wymiarze 2,5 cm (wyc.3)
IV. Pęcherzyk żółciowy – fragm.. pęcherzyka o max wymiarze 3, 5 cm (wyc 4-6)
V. Węzeł chłonny 16 A (wyc. 7) (wyc. 8)
VI. Węzeł chłonny brzegu trzustki – wycinek o mak wymiarze 2 cm (wyc. 9)
VII głowa trzustki o max wymiarze 19 cm
Brzeg cięcia dwunastnicy (wyc. 10), brzeg cięcia odźwiernika (wyc. 11)
Brzeg cięcia trzustki (wyc.12)
Zgrubienie ściany dwunastnicy (wyc. 13), (wyc.14)
Na przekrojach trzustki guza nie stwierdzono, z trzustki (wyc.15) (wyc. 16)




Data pobrania 22.06.020
Rodzaj materiału: introwy okolica: przwód żółciowy wspólny
Rozpoznanie kliniczne: Rak w okolicy brodawki Vatera
Wynik badania: - W jednym brzegu oznaczonym nicią ognisko utkania raka
Granica górna cięcia – nici – średnica 3 cm

Data pobrania 22.06.020
Rodzaj materiału: introwy okolica przewód żółciowy wspólny
Rozpoznanie kliniczne: Rak w okolicy brodawki Vatera
Wynik badania - w odciętym brzegu pojedyncze cewy raka
Szew środkowy – PŻW-brzeg wątrobowy
Pierścień średnicy – 3 cm

Data pobrania 22.06.020
Rodzaj materiału: introwy okolica przewód żółciowy wspólny
Rozpoznanie kliczne: brzeg do oceny marginesu odcięcia dowątrobowego
Wynik badania – brzeg wolny od nacieku nowotworowego
Makroskopowo(-)
Krążek przewodu żółciowego wspólnego średni. 2,5 cm bez zmian makroskopowych
Brzeg odcięcia oznaczony szwami
Szew środkowy PŻW brzeg wątrobowy

[ Dodano: 2020-09-02, 08:50 ]
Dorzucam jeszcze wynik TK z czerwca, czyli jakiś tydzień przed operacją

Wynik badania TK
Badanie przed i po podaniu ś.c, TK płuc – dwufazowe, jamy brzusznej i miednicy małej – wielofazowe.
Dane ze skierowania: Stan po endoskopowym wycięciu brodawki Vatera, w histopatologii dysplazja dużego stopnia, podejrzenie wznowy miejscowej.
Zmiana ogniskowa do kontroli w segmencie 10 prawym
Wewnątrzwątrobowe drogi żółciowe płata lewego poszerzone, z gazem w świetle – przewód wątrobowy lewy we wnęce do 10 mm, w prawym płacie poj. Pęcherzyki gazu w świetle obwodowych dróg żółciowych, przewód wątrobowy prawy odcinkowo poszerzony we wnęce śr. Do 10 mm.
PŻW z protezą, poszerzony na całej długości, z powietrzem, w obrębie protezy zalegająca treść o niejednolitej densyjności, we wnęce o śr. 16 mm, na dalszym odcinku śr. Do 20 mm, stopniowo zwęża się przed ujściem do dwunastnicy. Stan po cholecystektomii, kikut przewodu pęcherzykowego poszerzony, z gazem w świetle.
Trzustka w zakresie głowy i trzonu w normie. W przyleganiu do ogona trzustki, śledziony oraz pętli obszar niejednorodnych zmian naciekowych w obrębie których widoczny jest wydzielający się obszar płynowy wlk. Ok 24 mm zawierający pęcherzyki powietrza – obraz TK nasuwa podejrzenie raczej zmian o podłożu zapalnym, z tworzącym się ropniem? (pacjentka po zmianie protezy w PZW – inna niż w badaniu poprzednim) do różnicowania ewentualnie ze zmianami neopl.
Lewe nadnercze o pogrubiałych odnogach. Wątroba, śledziona, nadnercze prawe niepowiększone, bez zmian ogniskowych. Nerki wielkości w normie, prawidłowo wzmacniają się po podaniu ś.ć.,obustronnie w dolnych biegunach złogi, 8 mm w NP. 2mm w NL, poza tym bez zmian ogniskowych, bez cech zastoju w ukm. Aorta nieposzerzona , sklerotyczna. Ż. Główna dolna bez zmian patologicznych.
Wyżej ustawiona lewa kopuła przepony, ze zmianami nieodmowymi powyżej- zmiany niewidoczne w badaniu z 03.2020 r. Tuż nad przeponą, w segmencie 10 P widoczny jest guzek o gładkich zarysach zewnętrznych, wielkości 13x7 mm – jak poprzednio, do obserwacji.
Niewielki zmiany włókniste w płatach dolnych obustronni. Dyskretnie szersza średnica oskrzeli obustronnie. Poza tym zmian ogniskowych i uogólnionych śródmiąższowych w miąższu płucnym obustronnie nie uwidacznia się.
W śródpiersiu oraz we wnękach płucnych mas patologicznych i powiększonych węzłów chłonnych nie uwidacznia się.
Jamy opłucnowe bez cech płynu.
Tarczyca mała.
Kości zmian podejrzanych nie wykazują.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #4  Wysłany: 2020-09-03, 18:32  


natrix1,
Co do zaawansowania to w raporcie pooperacyjnym jest podane:
pT1aN0Mx

Oznacza to wczesnego, niezaawansowanego raka brodawki Vatera
Cytat:
T1a: tumor limited to Ampulla of Vater of sphincter of Oddi


https://www.pathologyoutl...ullatnmamp.html

Czyli mały guz ( T) i czyste węzly chłonne ( N).
Nie rozumiem jedynie zapisu dotyczącego ewentualnych przerzutów odległych bo Mx oznacza, że ich status jest niewiadomy - a przecież wykonano TK jamy brzusznej oraz klatki piersiowej więc powinno być raczej M0 ( tak jak węzły chłonne).

Tak czy inaczej chemioterapia pooperacyjna jest wskazana w Zaleceniach jako leczenie uzupełniające w przypadku wykonania doszczętnej resekcji ( czyste marginesy chirurgiczne):
Cytat:
W leczeniu raka brodawki Vatera jedynie doszczętna resekcja jest postępowaniem radykalnym. Uzupełniająca CTH gemcytabiną (GCB) lub fluorouracylem (FU) wydłuża czas przeżycia.

http://onkologia.zaleceni...go_20151202.pdf str.146

Być może lekarze nie chcą tego leczenia zastosować u Mamy ze względu na inne choroby współtowarzyszące? Trudno mi to ocenić, nie jestem lekarzem.
Poza tym nie jest to wskazanie obligatoryjne, chemię można rozważyć podając wszystkie za i przeciw. Myślę, że pomimo utrudnionego kontaktu z lekarzem (Covid) warto postarać się o konsultację telefoniczną i zapytać o powody takiej a nie innej decyzji.

Pozdrawiam serdecznie, m.

Ps. Aha, rozumiem, że poziom CA 19-9 jest ( i był) w normie?
 
natrix1 


Dołączyła: 30 Sie 2020
Posty: 4
Skąd: Toruń

 #5  Wysłany: 2020-09-04, 22:26  


Dziękuję bardzo za odpowiedź.
Ja też nie rozumiem zapisu Mx, może chodzi o zmianę w płucach widoczną na tomografie? Z drugiej strony lekarze twierdzą, że to zwapnienie raczej, że nie wygląda na przerzut, że nie powiększa się w stosunku do poprzednich tomografii. Nie wiem, to właśnie jedna z rzeczy o którą chciałam tu zapytać.
Gdzieś mignęła mi informacja, że przy T1 chemii się nie podaje? Czy ktoś może to zweryfikować?
Brak chemii ze względu na choroby współtowarzyszące? Ale mama ma tylko niewielkie nadciśnienie pod kontrolą i niedoczynność tarczycy. Chyba nic wielkiego. Jest w dobrym stanie, samodzielna, waży 73 kg, nie wydaje się w moich laickich oczach za słaba na chemię. Lekarze raczej mówią w duchu, wycięliśmy i jest ok, nic więcej nie trzeba robić. A ja nie wiem czy to czekanie wystarczy?
Próbowałam pytać lekarzy dlaczego nie chcą podać chemii (byłam z mamą na konsylium) trwało ono jakieś 5 minut może, powiedzieli że to wczesne stadium raka i nie ma takiej potrzeby. Tylko czy na pewno? Skoro nie wiadomo co z przerzutami( to nieszczęsne MX)?
Nie mam pojęcia co z poziomem CA 19-9, nie widzę go w badaniach, chyba nie mamy takich badań :shock: . Nie pytałam lekarzy, bo dopiero forum mi uświadomiło, że coś takiego istnieje. Rozumiem, że tego nie robi się od tak idąc sobie prywatnie do laboratorium? Czy można właśnie tak zrobić?
 
gaba 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 18 Kwi 2010
Posty: 3417
Skąd: warszawa
Pomogła: 1797 razy

 #6  Wysłany: 2020-09-05, 10:28  


można ot tak, tyle że zwykle to ok 50 zł i dobrze jest zrobić w parze z CEA.
teraz to nie bardzo opłaca się naciskać na chemię,optymalny termin podania to do 8 tyg po operacji.
_________________
sprzątnięta
 
natrix1 


Dołączyła: 30 Sie 2020
Posty: 4
Skąd: Toruń

 #7  Wysłany: 2020-09-05, 16:52  


Dziękuję, zrobimy badania w takim razie. Jakoś je pewnie trzeba powtarzać cyklicznie prawda? Mama czeka na pierwszą wizytą u onkologa, na razie było tylko konsylium. Może dlatego tak mało wiem, takich podstawowych rzeczy jak widać. Co prawda byłyśmy na 2 wizytach prywatnych, ale żaden z tych dwóch onkologów nawet się nie zająknął na temat tych badań. Jeden sugerował chemię, drugi kazał się obyć bez chemii. Konsylium też nie chce dawać chemii. Operacja była 22 czerwca, czyli jesteśmy jakieś 10 tygodni po operacji. A ja nie umiem sobie sobie przetłumaczyć co mama straciłaby jeśli podano by chemię na wszelki wypadek. Może ja nie zdaję sobie sprawy jakie to obciążenie dla organizmu, bo na moje oko mogłaby tylko zyskać.
 
Ola Olka 



Dołączyła: 11 Lip 2016
Posty: 2640
Skąd: DE / PL śląskie
Pomogła: 281 razy

 #8  Wysłany: 2020-09-08, 15:29  


natrix1 napisał/a:
Ja też nie rozumiem zapisu Mx, może chodzi o zmianę w płucach widoczną na tomografie?
Nie bo wtedy byłoby M1. Mx oznacza że nie można określić czy są przerzuty odległe.
Pozdrawiam serdecznie.
_________________
Niech nasza nadzieja będzie większa od wszys­tkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group