1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
nowotwór?
Autor Wiadomość
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #1  Wysłany: 2016-01-29, 22:12  nowotwór?


Dobry wieczór, poniżej wkleję opis TK mojej mamy - lat 70.TK wykonane z powodu utrzymującej się od 3 miesięcy chrypki z dusznością. Czy to musi być nowotwór?


TK klatki piersiowej. Badanie wykonano techniką spiralną, warstwą grubości 2 mm w płaszczyznach poprzecznych, bez podania środka kontrastowego.Pacjentka nie wyraziła zgody na podanie środka kontrastowego.
W szczycie płuca prawego, widoczna jest struktura heterogenna guzowata o wym do ok40x43mm , nieostro odgraniczona na obwodzie , z promienistymi wypustkami, dochodzącymi do opłucnej .Ponadto widoczne są struktury kuliste o śr do 14,16mm , ze zwapnieniem w jednej z nich - węzły chłonne? kilejne zmiany guzkowe?
Ponadto w prawym płucu w płacie dolnym widoczne są rozsiane drobne guzki o śr do 9mm .W lewym szczycie drobne guzki o śr do ok 8mm.
Nadprzeponowo po stronie lewej cienie pasemkowate.
W obrębie śródpiersia i wnęk płucnych uwidoczniono węzły chłonne o śr do 12mm..
Aorta piersiowa ze zmianami miażdżycowymi.
Widoczny układ kostny - zmiany zwyrodnieniowe w odcinkju TH kręgosłupa.
Cień rozrusznika po stronie lewej.
Wn. : Guzowata , podejrzana zmiana w prawym szczycie - do dalszej diagnostyki z oceną hist pat.Ponadto rozsiane zagęszczenia drobnoguzkowe obustronnie .Limfadenopatia .Poza tym jak w opisie. Wskazana konsultacja pulmonologiczna.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #2  Wysłany: 2016-01-30, 16:19  


ankah1974@wp.pl napisał/a:
Czy to musi być nowotwór?

Nowotwór to jak sama nazwa wskazuje 'nowy - twór'.
Pytaniem jest czy jest to nowotwór złośliwy czy łagodny? Co to są zmiany, da wynik histopatologiczny pobranego materiału.
Mamy do czynienia z podejrzaną większą zmianą, kilka rozsianych guzków oraz powiększone węzły chłonne - na pewno trzeba to dalej diagnozować. Jednak może to niestety oznaczać: guz płuca prawego z guzkami przerzutowymi oraz powiększonymi węzłami chłonnymi - czyli może to być nowotwór złośliwy.
Na pewno będzie konieczne pobranie próbki z guza i sprawdzenie co to jest.
Czy macie już umówioną konsultację z pulmonologiem?
Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #3  Wysłany: 2016-01-30, 16:31  


]Dziękuję za odpowiedź - w poniedziałek Mama ma wizytę. Mam nadzieję, że wygląda to gorzej niż jest naprawdę, ale po pół wieku palenia....
 
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #4  Wysłany: 2016-03-09, 11:07  


Mama jest w szpitalu - nie udało się podczas bronchoskopii pobrać wycinka, ale na podstawie samej bronchoskopii Pani dr stwierdziła raka.
Jedno płuca całkowicie zniszczone, drugie z licznymi naciekami.W trakcie bronchoskopii usunięto Mamie sporo wydzieliny ropnej. Wczoraj miała pobrany wycinek z guza , który rośnie Jej na szyi. Prawdopodobnie są przerzuty na krtań.
Z racji licznych obciążeń (Mama m.in. nie ma śledziony, ma rozrusznik serca) chemia nie wchodzi w grę, co najwyżej naświetlania.

Moje pytanie - wiem, że pewnie było to już milion razy wałkowane, ale nie mam sił przekopywać się przez setki postów - co mogę Mamie podawać, żeby Ją wzmocnić? Soki, preparaty?
Z góry dziękuję za podpowiedzi.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #5  Wysłany: 2016-03-09, 21:49  


ankah1974@wp.pl,
Jeżeli jedynym leczeniem może być ewentualnie rth to zapewne nie będzie to rth radykalna ( piszesz min.o problemach kardiologicznych).
Czyli, że być może zostaną zastosowane naświetlania paliatywne w obrębie klatki piersiowej. W takiej sytuacji trzeba pomyśleć przede wszystkim o ustawieniu leczenia objawowego ( przeciwdziałanie dusznościom, bólowi, itd). Wzmacnianie sokami nie przełoży się obecnie na zauważalne efekty - bardziej przyda się wartościowe, kaloryczne odżywianie, potrawy zbilansowane i smakujące Mamie.
Czy planowane jest tk bądź usg jamy brzusznej?
 
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #6  Wysłany: 2016-03-11, 14:06  


Mam rozpoznanie rak gruczołowy T4N3 mx.Jest bardzo źle?Usg jamy brzusznej jeszcze nie było.
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #7  Wysłany: 2016-03-13, 18:07  


To jest wysokie zaawansowanie, sytuacja poważna. Przy ograniczeniu możliwości terapeutycznych ze względu na inne schorzenia oznacza to zapewne podjęcie leczenia paliatywnego - lekarz zadecyduje ci będzie najwłaściwsze ( paliatywna cth czy rth).
 
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #8  Wysłany: 2016-03-13, 22:32  


Mama schudła 10 kg przez 2 miesiące, od wczoraj mówi tylko szeptem, bardzo mało je - musiałam wrócić do siebie - mieszkam 300 km od rodziców- jutro pewnie wypożyczą koncentrator tlenu - czy dane będzie Mamie jeszcze choć kilka miesięcy?
 
missy 
MODERATOR



Dołączyła: 05 Paź 2014
Posty: 5198
Skąd: Trójmiasto
Pomogła: 1336 razy


 #9  Wysłany: 2016-03-13, 22:38  


ankah1974@wp.pl,
To trudne pytanie. Nie wiadomo czy będzie podjęte jakieś leczenie, czy Mama je w ogóle może podjąć. Nie wiadomo co dzieje się poza klatką piersiową. Niemniej tak znaczne chudnięcie oznacza, że proces nowotworowy dotyczy całego organizmu.
Ja nie umiem Ci odpowiedzieć na ile organizm Mamy będzie w stanie utrzymywać swoje funkcje wobec zaawansowanej choroby. Myślę, że to pytanie do lekarza widzącego i badającego Mamę.
Pozdrawiam b.ciepło.
 
lilalou 



Dołączyła: 27 Gru 2015
Posty: 179
Skąd: Łódź
Pomogła: 15 razy

 #10  Wysłany: 2016-03-16, 19:12  


ankah1974@wp.pl, wiecie jakie leczenie będzie podjęte?
Powiedzieli Wam co dalej?
Skierowanie do szpital, do poradni, naświetlania...?
 
Madzia70 
LEKARZ Med.Rodzinnej Lekarz Hospicyjny



Dołączyła: 26 Lut 2011
Posty: 3397
Skąd: okolice Warszawy
Pomogła: 1777 razy

 #11  Wysłany: 2016-03-16, 19:19  


ankah1974@wp.pl napisał/a:
czy dane będzie Mamie jeszcze choć kilka miesięcy?

Nie chciałabym być złym prorokiem, ale w mojej ocenie - nie. Chyba, że zostanie podjęte leczenie radioterapeutyczne, które przyniesie bardzo dobre wyniki. Jeśli nie będzie się podejmowało leczenia - może być to kwestia tygodni i to niewielu tygodni. Oby nie dni :(
Bardzo mi przykro. Postarajcie się szybko o pomoc Hospicjum Domowego.
_________________
"Zobaczyć świat w ziarenku piasku, Niebiosa w jednym kwiecie z lasu. W ściśniętej dłoni zamknąć bezmiar, W godzinie - nieskończoność czasu." - William Blake -
 
Spinqa84 


Dołączyła: 07 Mar 2016
Posty: 79
Skąd: Kraków
Pomogła: 7 razy

 #12  Wysłany: 2016-03-16, 21:44  


ankah1974@wp.pl napisał/a:
Mama schudła 10 kg przez 2 miesiące, od wczoraj mówi tylko szeptem

Mój Tato w podobnym tempie tracił wagę, wszyscy myśleliśmy, że to z powodu przeziębienia, którego uparcie nie chciał leczyć antybiotykiem, a jak w końcu przyjął antybiotyk, to już nie wstawał z łóżka przez 3/4 dnia.
Jeżeli nie podadzą chemii, dobrze jest jak najszybciej udać się po skierowanie do hospicjum domowego. Mojemu Tacie wystawił je lekarz rodzinny, bo nie zakwalifikował się na leczenie przyczynowe ( chorował w sumie dwa miesiące od stwierdzenia podejrzenia nowotworu w śródpiersiu i rozsiewu nlp i miesiąc od ostatecznej diagnozy: rak płaskonabłonkowy płuca) z powodu udaru (przerzutów do mózgu?).

Zajmowałam się Tatą u siebie w domu i szczerze mogę powiedzieć, że pomoc hospicjum była nieoceniona, do lekarza dyżurnego można było dzwonić nawet co pół godziny, w środku nocy.
Trzymam kciuki, w razie pytań "organizacyjnych" służę pomocą! Powodzenia :*
 
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #13  Wysłany: 2016-03-16, 22:34  


Dziękuję za słowa wsparcia - na razie to się wszystko toczy b.powoli. Onkolog miała Mamę widzieć we wtorek - okazało się, że będzie dopiero za tydzień.Mama mogłaby się udać do CO w Gliwicach, ale uparła się, że nie.

Dziś miała USG jamy brzusznej - przynajmniej tu jest czysto :)

Ja, jak pisałam, musiałam wrócić do domu, jadę do Mamy za kilka dni.Jest przy niej Tato - Mama na szczęście trochę wstaje, trochę je.

Czy Nutridrink to dobry pomysł?

Martwi mnie, że Mama od soboty nie odzyskała głosu - czy nacieki na krtani mogą się cofnąć , jeżeli dostanie naświetlania?
 
Marcin J 


Dołączył: 01 Gru 2015
Posty: 665
Skąd: Trojmiasto
Pomógł: 91 razy

 #14  Wysłany: 2016-03-17, 09:14  


Przedewszystkim udaj sie do lekarza pierwszego kontaktu i zorganizuj skierowanie do HD, w przeciwnym razie mozesz miec problemy z uzyskaniem pomocy paliatywnej.

Pogotowie niestety czesto odmawia takiej pomocy, lub przyjada raz i pozniej beda odmawiac.

Naturdrinki, Forticare jak najbardziej, wzmocnia Mame.

Blad ze Mama nie pojechala do CO, w tym przypadku kazdy dzien jest wazny, no chyba ze macie bardzo daleko i nie chcecie Mamy meczyc.

Jezeli odbeda sie naswietlania to byc moze zmiany sie cofna i mama odzyska glos, gdzies tu byl taki watek ze chory odzyskal glos, lecz pojawila sie chrypa.

Bardzo wazne jest aby Mama jadla, jezeli gardlo jest podraznione blenduj pokarmy.

Pozdrawiam Serdecznie
 
ankah1974@wp.pl 


Dołączyła: 29 Sty 2016
Posty: 14

 #15  Wysłany: 2016-03-18, 23:23  


Dziś był gorszy dzień:( Mama od rana zwracała, ponadto bardzo narzekala na ból barku. Od dwóch dni zaczęła odkrztuszac duże ilości flegmy (ropnej?) wcześniej nie odkrztuszala w ogóle. Było u Niej pogotowie, ale tak jak napisaliście z dużymi problemami przyjechali podali dozylnie ketonal i p/wymiotnie metoclopramid. Aby uzyskac jakąś pomoc z HD trzeba czekać min.tydzień.
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group