1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór jelita (?)
Autor Wiadomość
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #1  Wysłany: 2013-08-21, 19:56  Nowotwór jelita (?)


Witam, niestety muszę do Państwa dołączyć ponownie...

Moja Mama w poniedziałek 19.08.zgłosiła się do lekarzza z powodu problemów z oddawaniem moczu i kału. Pan Doktor przeprowadził USG, które wykazało, że narządy typu nerki, wątroba, żąłądek są "bz". Jednak Recstoskopia wykazała, że "w szczelinie odbytu jest duża ilość świeżej krwi, w bańce bązowe masy kałowe z krwią od ok. 15 cm. Na tych badaniach zakończyła się wizyta.

Dzisiaj, tj. 21.08. u tego samego Doktora przeprowadzono badanie endoskopem, które wykazało że, cytuję:

Endoskopia jelita grubego:
Endoskop został wprowadzony do środkowej części esicy - ok. 37 cm od zwieracza zewnętrznego, gdzie widoczne jest nacieczenie npl; silnie przeważające światło jelita - nieprzepuszczające endoskopu, twarde i krwawiące podczas wycinków do badania".

Pan Doktor powiedział Mamie, że jest to nowotwór i więcej będzie mógł powiedzieć po otrzymaniu wyników z badań H-P.

Czy ktoś z Państwa może mi wytłumaczyć powyższe zapisy?
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #2  Wysłany: 2013-08-21, 20:12  


Witaj :|

Wynik hist-pat wyjaśni wszystko. trzymaj się.
 
asia 1975 



Dołączyła: 06 Cze 2013
Posty: 481
Pomogła: 117 razy

 #3  Wysłany: 2013-08-21, 21:12  


Lekarz stwierdził nowotwór jednak dopiero wynik hist.pat. powie jakiego typu jest to nowotwór. Zapewne kolejnym badaniem będzie TK-tomografia komputerowa . Pozdrawiam
_________________
Asia
„Miarą miłości jest miłość bez miary”
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #4  Wysłany: 2013-08-23, 22:11  


Dziękuję. Czekam zatem do wtorku. Może wtedy ktoś będzie mógł mi więcej powiedzieć...
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #5  Wysłany: 2013-08-29, 15:27  


Witam, odebrałyśmy wynik Mamy, który brzmi następująco:

Histpat:
ADENOCARCINOMA G -2 EXULCERATUM M-8140/3. 4 beżowe do 0,3 cm. Proszę o jakieś informacje na temat tych wyników.

[ Dodano: 2013-08-29, 16:37 ]
Proszę ewentualnie jeszcze o pomoc , co należy robić dalej... Jakie badania wykonywać... Nie wiem od czego zacząc. Konsultacja u onkologa ma być jutro lub w poniedziałek. Czekamy na informację od lekarza.
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #6  Wysłany: 2013-08-29, 17:07  


maja1980 napisał/a:
ADENOCARCINOMA G -2 EXULCERATUM M-8140/3

Wynik badania pobranych wycinków wykazał obecność gruczolakoraka wrzodziejącego o średnim stopniu złośliwości.
Dalsze postępowanie będzie zależało od oceny zaawansowania nowotworu,
prawdopodobnie będzie polegało na operacyjnym usunięciu części jelita zajętej przez nowotwór wraz z lokalnymi węzłami chłonnymi i być może będzie uzupełnione chemioterapią.
Szczegółowo i przystępnie jest to opisane w odpowiednich Zaleceniach (2011 r.) od str. 173.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #7  Wysłany: 2013-08-29, 17:15  


Dziękuję za odpowiedź. próbowałam otworzyć ten link Zalecenia (2011 r.) od str. 173, ale niestety nie udaje mi się... Nie wiem co się dzieje. Proszę mi powiedzieć co oznacza średni stopień złośliwości? I czy może się zdarzyć że do operacji wogóle nie dojdzie po dalszych badaniach?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #8  Wysłany: 2013-08-29, 18:31  


maja1980 napisał/a:
próbowałam otworzyć ten link Zalecenia (2011 r.) od str. 173, ale niestety nie udaje mi się...

U mnie plik otwiera się normalnie. Jest w formacie *.pdf, musisz mieć zainstalowaną przeglądarkę tego typu plików (Adobe Reader).

maja1980 napisał/a:
Proszę mi powiedzieć co oznacza średni stopień złośliwości?

Dokładnie to, co wynika z tego określenia: że nowotwór posiada średnią złośliwość.

maja1980 napisał/a:
czy może się zdarzyć że do operacji wogóle nie dojdzie po dalszych badaniach?

Raczej tylko w przypadku, gdyby stadium zaawansowania choroby było bardzo wysokie i nieoperacyjne,
ale to oznaczałoby bardzo złą sytuację.
Miejmy nadzieję, że zabieg operacyjny zostanie wykonany i będzie miał skutek radykalny,
tzn. pozwoli pozbyć się nowotworu.
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #9  Wysłany: 2013-08-29, 18:48  


W taim razie być może jutro dowiemy się więcej... :(
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #10  Wysłany: 2013-09-09, 14:00  


Dzień dobry. Właśnie dowiedziałam się że po tomografii nie stwierdzono przerzutów. Pan Doktor powiedział mi, iż przygotowują Mamę do operacji usunięcia guza. Proszę mi powiedzieć
jak może wyglądać jej dalsze leczenie? Czy Mama już na stałe będzie żyła z "woreczkiem"?
 
Richelieu 
Administrator



Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 7486
Skąd: Gyddanyzc
Pomógł: 4945 razy

 #11  Wysłany: 2013-09-09, 15:03  


maja1980 napisał/a:
jak może wyglądać jej dalsze leczenie?

Zgodnie z wyżej linkowanymi 'Zaleceniami' (od str. 173):
Cytat:
Leczenie operacyjne
W zależności od stopnia zaawansowania i technicznych możliwości wykonania resekcji
postępowanie chirurgiczne polega na:
— w raku okrężnicy bez przerzutów odległych — resekcji odpowiedniego fragmentu jelita wraz z regionalnymi węzłami chłonnymi (en block), zależnie od lokalizacji guza i unaczynienia jelita (resekcja odcinkowa, hemikolektomia, hemikolektomia poszerzona, kolektomia). Konieczna jest ocena minimum 12 węzłów chłonnych — usuwa się także wszystkie podejrzane węzły chłonne, węzeł „szczytowy” oraz inne widoczne zmiany poza zakresem resekcji;
— przy obecności synchronicznych resekcyjnych przerzutów do wątroby lub płuc — wycięciu odcinkowym jelita z jednoczesną lub następową resekcją zmian w wątrobie lub płucach;
— przy obecności synchronicznych nieresekcyjnych przerzutów do wątroby lub płuc (ale możliwych do resekcji po CTH) — rozpoczęciu indukcyjnej CTH (opisanej w dalszej części niniejszego podrozdziału) i po 2–3 miesiącach ocenie odpowiedzi obiektywnej i ponownym rozważeniu możliwości wykonania zabiegu radykalnego. Przed rozpoczęciem CTH jest konieczne zastosowanie operacyjnego leczenia guza pierwotnego, jeśli występuje zagrażające zwężenie jelita lub znaczne krwawienie;
— w nowotworach trwale nieoperacyjnych — chirurgii stosowanej jako metoda paliatywna (resekcja jelita, zespolenie omijające, kolostomia obarczająca, endoskopowe protezowanie zwężenia).

Wykonywane są następujące rodzaje resekcji:
wycięcie prawej połowy okrężnicy — w przypadku guzów kątnicy lub wstępnicy. W rakach zagięcia wątrobowego poprzecznicy zaleca się wykonanie tak zwanej poszerzonej hemikolektomii prawej (usunięcie kątnicy, wstępnicy i poprzecznicy) — ze względu na możliwość rozwoju przerzutów w węzłach chłonnych położonych wzdłuż naczyń okrężniczych środkowych;
wycięcie poprzecznicy — w przypadku guzów środkowej części poprzecznicy. Jeśli guz jest położony w pobliżu zagięcia wątrobowego, bezpieczniejsze jest wykonanie poszerzonej prawej hemikolektomii, natomiast u chorych, u których guz dotyczy zagięcia śledzionowego — poszerzonej lewej hemikolektomii;
wycięcie lewej połowy okrężnicy — w przypadku nowotworów zstępnicy, a także niektórych nowotworów esicy;
wycięcie esicy — w przypadku guzów położonych w jej obrębie. Niekiedy jest zalecana lewostronna hemikolektomia, zwłaszcza w nowotworach umiejscowionych w górnym odcinku esicy;
prawie całkowite wycięcie okrężnicy (subtotalna kolektomia) — w przypadku synchronicznych nowotworów jelita grubego, raków metachronicznych po wcześniejszym częściowym usunięciu okrężnicy, mechanicznej niedrożności okrężnicy z perforacją jelita (np. kątnicy) lub bez, FAP oraz u niektórych chorych na HNPCC;
poszerzony zabieg operacyjny — w przypadku raka zaawansowanego miejscowo naciekającego sąsiednie narządy (jelito cienkie, macicę, jajniki, pęcherz moczowy, żołądek, śledzionę, trzustkę, nadnercza, nerki, moczowód). Celowość wykonywania takich zabiegów uzasadniają dość dobre wyniki przeżyć odległych.

Cytat:
Chemioterapia
Leczenie uzupełniające raka okrężnicy
Podstawowym wskazaniem do stosowania leczenia uzupełniającego jest III stopień zaawansowania nowotworu. U chorych z tej grupy zawsze stosuje się uzupełniającą CTH, o ile nie występują przeciwwskazania wynikające z obecności schorzeń współistniejących lub oczekiwanej długości życia.
W II stopniu zaawansowania zastosowanie leczenia uzupełniającego jest przedmiotem kontrowersji — obecność cechy T4, a zwłaszcza T4b (stopień IIC), może stanowić do niego samodzielne wskazanie.
Leczenie uzupełniające można rozważać przy współistnieniu czynników większego ryzyka wznowy, takich jak: cecha T4a, duży stopień złośliwości histologicznej, mała liczba usuniętych węzłów chłonnych (< 12), perforacja, zabieg wykonywany w trybie pilnym, na przykład z powodu niedrożności, inwazja naczyń. Opublikowano obserwacje wskazujące, że uzupełniająca CTH fluoropirymidyną może być nieskuteczna u chorych z rakami wykazującymi MSI, ale dane te wymagają potwierdzenia i na razie nie mogą stanowić podstawy podejmowania decyzji terapeutycznych.


maja1980 napisał/a:
Czy Mama już na stałe będzie żyła z "woreczkiem"?

Odpowiedź na to pytanie zależy od zakresu koniecznej operacji, co wiąże się z umiejscowieniem oraz wielkością nacieku nowotworowego.
Nie zawsze udaje się zabieg operacyjny wykonać w taki sposób, aby wykonanie stomii nie było konieczne:
Cytat:
Przetoka okrężnicza — kolostomia
Niekiedy leczenie operacyjne nowotworów okrężnicy oraz odbytnicy wymaga wytworzenia sztucznego połączenia między światłem jelita a powłokami jamy brzusznej (stomii). Wytworzenie stomii w zasadniczy sposób wpływa na jakość życia chorego, zwłaszcza na możliwości jego adaptacji psychosocjalnej po zabiegu, dlatego przed każdym zabiegiem w obrębie jelita chory powinien zostać poinformowany o możliwości wytworzenia stomii i wyrazić zgodę na taką procedurę (w formie oddzielnego zapisu).
Otwór stomii powinien przechodzić przez mięsień prosty, z dala od linii cięcia operacyjnego, blizn i zniekształceń skórnych, oraz być umiejscowiony na fałdzie skórnym (ważne u osób otyłych).
_________________
Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #12  Wysłany: 2013-09-09, 20:55  


Dziękuję za obszerną odpowiedź. Operacja już jutro w godzinach rannych. Mama wyraziła zgodę na otwór stomii i jest bardzo dzielna. Modlę się by podczas operacji nic złego nie zaskoczyło już lekarzy...
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #13  Wysłany: 2013-09-11, 10:13  guz jelita po operacji , proszę o informacje


Witam. Mama jest już po operacji. Niestety w Jej przypadku okazało się że guz był dość wielki i poza tym wystąpił naciek na inne narządy. W rezultacie usunięto Mamie wyrostek , jajniki, macicę i częściowo pęcherz. Powiedziano mi, że masę guzową wysłano do badania hist.pat.
Nie wiem tylko dlaczego robi się to praz drugi?
Czy dlatego że za pierwszym razem wysyłano tylko wycinek? Proszę o odpowiedz.

Rozumię, że powyższe narządy usunięto ponieważ choroba była już bardzo zaawansowana tak? Proszę mi powiedzieć jakie mogą być dalsze decyzje w Mamy sprawie. Co robić???
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #14  Wysłany: 2013-09-11, 14:25  


podajesz szczątkowe informacje, które utrudniają bądź uniemożliwiają pomoc merytoryczną, zapoznaj się proszę z załączonym linkiem i uzupełnij informacje:

http://www.forum-onkologi...iedz-vt3597.htm

Cytat:
W rezultacie usunięto Mamie wyrostek , jajniki, macicę i częściowo pęcherz. Powiedziano mi, że masę guzową wysłano do badania hist.pat.
Nie wiem tylko dlaczego robi się to praz drugi?
- trudno powiedzieć bez szczegółowych wyników/opisu zabiegu - być może zachodzi podejrzenie istnienia równolegle dwóch odrębnych nowotworów?

Cytat:
Rozumię, że powyższe narządy usunięto ponieważ choroba była już bardzo zaawansowana tak?
- sądząc z Twojego opisu niestety choroba jest przynajmniej miejscowo zaawansowana
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #15  Wysłany: 2013-09-11, 14:46  


Cytat:
Nie wiem tylko dlaczego robi się to praz drugi?
Czy dlatego że za pierwszym razem wysyłano tylko wycinek? Proszę o odpowiedz.

Wyslano STANDARDOWO :) o nic my zlym to nie swiadczy.

Podwyzsze narzady wycieto, gdyz byly na nich przerzuty - przykro mi.Miejmy nadzieje, ze wycieli wszystko zachowujac margines zdrowych tkanek.

[ Dodano: 2013-09-11, 15:30 ]
kilka postow wyzej Richelieu napisal Ci o chemioterapii i mozliwym dalszym leczeniu .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group