1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Nowotwór jelita (?)
Autor Wiadomość
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #16  Wysłany: 2013-09-11, 22:33  


Ja również mam taką nadzieję... Trzy lata temu w wielkich cierpieniach zmarł mój Tato (rak płuc)... Nie mogę zrozumieć dlaczego znowu nas to spotkało... Znowu będziemy musiały walczyć...
 
infinity 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 21 Sie 2012
Posty: 576
Skąd: United Kingdom
Pomogła: 197 razy

 #17  Wysłany: 2013-09-11, 22:38  


Nawet sie nad tym nie zastanawiaj bo nie znajdziesz odpowiedzi.

Teraz nie jest czas na myslenie - to idealny czas do dzialania :)

Powodzenia
_________________
Don't underestimate the things that I will do..
 
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #18  Wysłany: 2013-10-03, 20:32  


Witam serdecznie, trochę to trwało ale zdobyłam nareszczie dokumenty z leczenia Mamy. Bardzo proszę o ich analizę


RTG/TK jamy brzusznej 06.09.13
Cechy niewielkich, odcinkowych poszerzeń pojedyńczych oskrzeli w zakresie segmentu X lewego płuca - cechy rozstrzeni cylindrycznych. Pojedyńcze zagęszczenie o wymiarze 7 mm w segmencie VIII płuca lewego. Poza tym przypodstawne partie płuc bez innych ścian ogniskowych.
Wątroba wielkości na górnej granicy normy, wymiar podłużny wątroby w lini środkowo-obojczykowej wynosi 145 mm, wymiar strzałkowy prawego płata wątroby wynosi 150 mm - w normie. Brzeg dolny wątroby zaokrąglony.
W fazie tętniczej badania podprzeponowo w segmencie VIII wątroby ujawnia się hiperdensyjne ognisko o średnicy 16 mm. W fazie żylnej widoczne częściowe wyrównanie gęstości opisywanej zmiany i otaczajacego miąższu wątroby. W fazach przeglądowej i opóźnionej badania opisywane ognisko nie jest widoczne. Obraz TK w pierwszej kolejkności odpowiada naczyniakowi.
Pęcherzyk żołciowy cienkościenny, bez widocznych w badaniu TK złogów. Drogi żółciowe wewnątrz i zwenątrzwątrobowe nieposzerzone. Żyła zwrotna prawidłowo zakontrastowana. Prawidłowy obraz TK śledziony. Prawa nadnercze zmian nie wykazuje.
W nadnerczu lewym duża, owalna zmiana guzkowa o wymiarach w płaszczyźnie poprzecznej 31x 27 mm o gładkich obrysach zewnętrznych i wyjściowej gęstości 7,5 j.H. W fazie żylnej opisywana struktura ulega wzmocnieniu do 61 j.H., w fazie opóźnionej wypłukuje się do 26 j.H. Obraz Tk spełnia kryteria zmiany łagodnej o typie gruczolaka.
Trzustka niepowięszkona, jednorodna. Nerki w położeniu typowym, prawidłowej wielkości, prawidłowo ulegają wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka cieniującego; w fazie opóźnionej prawidłowo wydzielają środek cieniujący. W nerkach nie uwidoczniono zmian ogniskowych. Układy zbiorcze nerek oraz moczowody nieposzerzone. Dodatkowa tętnica nerkowa prawa.
Aorta brzuszna nieposzerzona, z częściowo uwapnionymi blaszkami miażdzycowymi. Blaszki miażdżycowe na przebiegu tętnic biodrowych. Węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej niepowiększone.
Guzowate, okrężne pogrubienie ścian esicy na długości około 9 cm. W opisywanym odcinku grubość ściany dochodzi do 20 mm. Światło esicy znacznie przywężone, przepuszcza podany doustnie środek cieniujący. Po dożylnym podaniu środka cieniującego stwierdza się intensywne wzmocnienie opisywanego nacieku. Tkanka tłuszcowa okołoesicza z obecnością pasmnowatych, zlewających się zagęszczeń świadczących o przechodzeniu nacieku poza ścianę esicy. Pasmowate zagęszczenia sięgają przedniej ściany macicy oraz obu przydatków. Zwłaszcza jajnik prawy leży w bezpośrednim sąsiedztwie pogrubiałej ściany esicy, nie można wykluczyć jego objęcia naciekiem. Pogrubienie dna pęcherza moczowego do 10 mm, który jest objęty naciekiem przechodzącym ze ściany dolnej esicy, separacja tłuszczowa narządów nieobecna.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, z drobnym pęcherzykiem powietrza. Nie uwidoczniono cech obecności przetoki pęcherzowo-jelitowej.
W fazie opóźnionej w pochwie stwierdza się obecność środka cieniującego. Obraz TK przemawia pośrednio za obecnością przetoki pochwowo-pęcherzowej. W zakresie wydolności metody nie uwidoczniono kanału przetoki.
Macica jednorodna, niepowiększona. Struktur heterogennych w tomografii przydatków nie stwierdza się.
W okołoesiczej tkance tłuszczowej obecne są wężły chłonne, które największe zlokalizowane w sąsiedztwie nacieku mają wymiar do 10x6 mm. Poza tym powiększonych węzłow chłonnych w obrębie miednicy nie uwidoczniono.
Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się. Objęte badaniem struktury kostne bez złośliwej przebudowy struktury. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa objętego badaniem.

Rozpoznanie: Gruczolakorak {G2} zagięcia esiczo-odbytniczego okrężnicy z naciekiem na pęcherz moczowy i lewe przydatki [pT2N0M0]

Przebieg leczenia: 10.09.2013
Laparotomia. Przednia resekcja dystalnej esicy i górnego odcinka odbytnicy wraz z guzem w jednym bloku z górną ścianą pęcherza moczowego. Szycie pęcherza moczowego. Adnexektomia lewostronna. Zespolenie esiczo-odbytnicze koniec do końca. Appendektomia. Drenaż jamy otrzewnowej.

Pacjentka przyjęta z rakiem okrężnicy celem dokończenia procesu diagnostycznego i leczenia operacyjnego. Operowana. Zabieg operacyjny jak wyżej.

Wynik badania histopatologicznego - 17.09.2013
Jelito guz - część centralna - rozp. podano w uzupełnieniach
Jelito guz - część obwodowa - rozp. podano w uzupełnieniach
Naciek na tkankę tłuszczową - Sine infiltratione. Pericolitis purulenta.
Jelito koniec I - Sine infiltratione (odl. od guza 4 cm)
Jelito koniec II - Sine infiltratione (pdl. opd guza 7 cm)
Jelito magrines radialny - Sine infiltratione (odl. od guza 5 cm)
Jelito miejce podwiązania naczyń - Sine infiltraione. Lymphonodi {5} sine metastasibus
Granica materiał od strony nacieku na pęcherz - Sine infiltratione. Inflammatio chronica
Węzeł chłonny - Lymphonodi [3] sine metastasibus
Węzeł chłonny - Lymphonodi [3] sine metastasibus
Węzeł chłonny - Tela adiposa sine lymphonodi
Jelito poza guzem, jajnik lewy, jajowód lewy, wyrostek robaczowy, wyrostek robaczkowy część środkowa, wyrostek robaczkowy granica cięcia: sine infiltratione.
Węzeł chłonny naczyń odbytniczych - Lymphonodus sine metastasibus
Granica resekcji śluzówki pęcherza moczowego - Sine infiltratione. Inflammatio chronica.

Rozp. dla nr 1 ADENOCARCIONOMA TUBULARE G-2 guz śr. 5 cm z owrzodzeniem] Infiltratio adenocarcinoma tosa parietis muscularis. Poza tym w rzucie guza: lymphonodus parvus sine metastasibus.

------------------
Poza powyższymi wynikami i opisem przebiegu leczenia dowiedziałam się że Mama od 14.10.2013r. rozpocznie chemioterapię, która będzie trwała pół roku. Proszę o ewentualne omówienie tematu oraz analizę powyższych wyników.

Serdecznie dziękuję. :cry:

[ Dodano: 2013-10-04, 11:05 ]
Proszę jeszcze raz o zapoznanie się z historią choroby mojej Mamy i ewentualną interpretację wyników.
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #19  Wysłany: 2013-10-04, 15:55  


trochę niejasny obraz, co innego uwidoczniło TK, a co innego operacja. Wg TK naciek nowotworowy przekracza ścianę jelita, penetruje okoliczną tkankę tłuszczową, dochodzi do ściany pęcherza, podejrzany jest też prawy jajnik
Cytat:
Tkanka tłuszcowa okołoesicza z obecnością pasmnowatych, zlewających się zagęszczeń świadczących o przechodzeniu nacieku poza ścianę esicy. Pasmowate zagęszczenia sięgają przedniej ściany macicy oraz obu przydatków. Zwłaszcza jajnik prawy leży w bezpośrednim sąsiedztwie pogrubiałej ściany esicy, nie można wykluczyć jego objęcia naciekiem. Pogrubienie dna pęcherza moczowego do 10 mm, który jest objęty naciekiem przechodzącym ze ściany dolnej esicy, separacja tłuszczowa narządów nieobecna.
. A podczas operacji usunięto m.in. lewy jajnik
Cytat:
Adnexektomia lewostronna
, który podobnie jak
Cytat:
naciek na tkankę tłuszczową
i
Cytat:
Granica materiał od strony nacieku na pęcherz
są wg badania histopatologicznego bez nacieków. W sumie po operacji i badaniu histopatologicznym wygląda to chyba lepiej niż po TK, bo naciekanie na inne narządy (np. pęcherz) dałoby T4b, a p operacji zakwalifikowano do T2 (guz nacieka błonę mięśniową). Przy braku przerzutów odległych oraz przerzutów do węzłów chłonnych T2 to stopień zaawansowania I, a T4b - stopień zaawansowania IIc. W przypadku stopnia I nie stosuje się chemioterapii uzupełniającej, przy stopniu IIc mogą być wskazania do chemioterapii uzupełniającej.
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #20  Wysłany: 2013-10-04, 16:45  


Czyli mogę się spodziewać chemii uzupełniającej tak? Rozumię że nie jest to jeszcze najgorszy moment choroby... Ale jakie są właściwie rokowania w tego rodzaju przypadkach? Strasznie się boję że chemia wykończy Mamę...
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #21  Wysłany: 2013-10-04, 21:57  


Jak sama napisałas lekarze zadecydowali o zastosowaniu chemioterapii. Jest to obciążające leczenie, lekarze przed podaniem oceniają stan pacjenta i decydują o podaniu chemii wtedy, gdy korzyści osiągnięte z takiego leczenia przewyższają ewentualne skutki uboczne. Jeśli chodzi o rokowania, to zajrzyj na zalinkowane przez Richelieu opracowanie, strona 173.
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #22  Wysłany: 2013-10-05, 21:47  


Dziękuję zapoznałam się z informacjami w Zaleceniach, proszę mi jednak czy w tego rodzaju raka, który został usunięty chirurgiczne jest w ogóle szansa na wyleczenie?
 
ewik 


Dołączyła: 08 Paź 2010
Posty: 159
Skąd: Warszawa
Pomogła: 20 razy

 #23  Wysłany: 2013-10-06, 21:11  


tak
_________________
pozdrawiam,
Ewik
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #24  Wysłany: 2013-10-08, 09:22  


Dziękuję serdecznie


:)
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #25  Wysłany: 2013-10-10, 17:48  


Proszę mi powiedzieć czy Państwo lub Państwa bliscy stosowali opaski akupresurowe Sea Band? Czy ktoś mi może poradzić czy warto je stosować w łagodzeniu mdłości towarzyszących chemioterapii?
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #26  Wysłany: 2013-10-15, 13:09  Chemioterapia proszę o wyjaśnienie


Witam serdecznie - Mama dzisiaj rozpoczęła chemioterapie . Podała mi następującą nazwę: LEUCOVORIN i 5 FLUOROURACYN. Pan Doktor powiedział iż chemioterapia będzie trwała przez 5 dni . Następna chemia za cztery tygodnie. Całość ma mieć 6 cykli. Ponadto dowiedziała się Mama, że przy kolejnej chemii będzie też zastosowana radioterapia.

Proszę mi powiedzieć cy to faktycznie jest chemia uzupełniająca czy paliatywna?

[ Dodano: 2013-10-15, 18:33 ]
Czy ktoś może odpowiedzieć mi na moje pytanie? Bardzo proszę...:(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #27  Wysłany: 2013-10-15, 19:46  


Szczerze mówiąc, w tym stadium zaawansowania nie jest konieczna chemioterapia uzupełniająca, o radioterapii nie wspominając.
_________________
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #28  Wysłany: 2013-10-15, 19:59  


Co mam przez to rozumieć? Czy może mi Pani powiedzieć wprost czego się mogę spodziewać ? Czy jest bardzo źle? Przeczytałam te Zalecenia, ale te pojęcia i zwroty są dla mnie jedną wielką niewiadomą. Która chemia jest bardziej szkodliwa? Myślałam, że chemia paliatywna to już ostateczność... Na okrągło tutaj zaglądam i będę wdzięczna za każdą informację...nawet tę najgorszą...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #29  Wysłany: 2013-10-15, 20:25  


maja1980 napisał/a:
Czy jest bardzo źle?

Yyy czy sformułowanie, że chemia lub radiot. "nie jest konieczna" jest oznaką "bardzo źle"?
Wcześniej również pisano, że stadium wygląda na niskie, przynajmniej po histpacie z operacji:
ewik napisał/a:
W sumie po operacji i badaniu histopatologicznym wygląda to chyba lepiej niż po TK, bo naciekanie na inne narządy (np. pęcherz) dałoby T4b, a p operacji zakwalifikowano do T2 (guz nacieka błonę mięśniową). Przy braku przerzutów odległych oraz przerzutów do węzłów chłonnych T2 to stopień zaawansowania I, a T4b - stopień zaawansowania IIc. W przypadku stopnia I nie stosuje się chemioterapii uzupełniającej, przy stopniu IIc mogą być wskazania do chemioterapii uzupełniającej.

Z tego raczej nie wynika, że jest "bardzo źle".

maja1980 napisał/a:
Która chemia jest bardziej szkodliwa?

Każda chemia jest szkodliwa. Ale bardziej szkodliwy jest nowotwór.

Czy w ogóle rozmawiałaś z lekarzem o swoich wątpliwościach, zadałaś mu jakieś pytania?
_________________
 
maja1980 


Dołączyła: 30 Lis 2009
Posty: 52
Pomogła: 3 razy

 #30  Wysłany: 2013-10-15, 20:37  


Niestety o chemioterapii nie miałam możliwości rozmawiać. Po operacji i wynikach hist-pat. usłyszalam, że "guz i jego nacieki zostały usunięte. Istnieje jednak możliwość że komórki rakowe zaatakowały już inne narządy organizmu...Tego jednak na razie nie wiadomo". Nie wiem co myśleć... Trzy lata temu kiedy umierał na raka płuc mój Tato tydzień przed jego śmiercią słyszałam od lekarza że będzie dobrze...A Tata zmarł... Dlatego chciałabym by ktoś powiedział mi czego tak naprawdę mogę się spodziewać... Pamiętam, że wtedy podczas choroby Taty wiele mi Państwo pomogli... Przygotowali na to co może się zdarzyć... Stąd moje pytania..

[ Dodano: 2013-10-15, 20:53 ]
Jeśli w tym stopniu zaawansowania nie jest potrzebna chemioterapia uzupełniająca to co zastosowano w przypadku mojej Mamy? Co to za rodzaj chemioterapii?

[ Dodano: 2013-10-15, 22:45 ]
Bardzo proszę o odpowiedź... tak strasznie się boję... :(

[ Dodano: 2013-10-16, 08:20 ]
JESZCZE RAZ BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

[ Dodano: 2013-10-16, 15:28 ]
Bardzo proszę o jakieś informacje na temat tej chemioterapii Mamy. Może ktoś z Państwa znajdzie chwilę czasu :(
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group