1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 51
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rąk jelita grubego
maja1980

Odpowiedzi: 2
Wyświetleń: 3766

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2017-11-16, 11:57   Temat: Rąk jelita grubego
Proszę mi powiedzieć czy zmiana ogniskowa w VII płacić wątroby wykryta w TK po przebytej chorobie (nowotwór jelita grubego) może oznaczać tzw. przerzuty?
Dziękuję za odpowiedź.
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-19, 14:49   Temat: Nowotwór jelita (?)
Mam nadzieje, że taki stan będzie trwał jak najdłużej.

Dziękuję za pomoc i dobre słowo.Pozdrawiam ☺
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-17, 23:00   Temat: Nowotwór jelita (?)
Dziękuję. Trochę mnie to uspokoiło, chociaż strach i tak pozostaje :)

[ Dodano: 2015-08-17, 23:01 ]
Może jeszcze ktoś pomoże i będę miała jasność zanim mama doczeka się wizyty u lekarza :(
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-08-17, 18:20   Temat: Proszę o interpretację TK mamy (stan po operacji raka esicy)
Opis badania: porównano TK jamy brzusznej i miednicy z dn. 06.09.2013. Pojedyncze zagęszczenie wielkości 8 mm nadprzeponowo w segmencie VIII lewego pluca- jak poprzednio. Cechy pojedynczych rozstrzeni oskrzeli w segmencie X lewego płuca. Punktowe zwapnienie w segmencie X lewego pluca. Wątroba o wydłużonym prawym płacie i wymiarze podłużny do 200 mm.Wymiar strzałkowy prawego płata wątroby wynosi 160 mm - w granicach normy. Dolny brzeg wątroby zaokrąglony. Gęstość miąższu wątroby w fazie natywnej jest prawidłowa, jednorodna. W fazie tętniczej badania podprzeponowo w segmencie VIII wątroby widoczne hiperdensyjne ognisko o średnicy 16 mm, które w fazie żylnej pozostaje miernie hiperdensyjne w stosunku do otaczającego miąższu.W fazach przeglądowej i opóźnionej badania opisywana zmiana nie jest widoczna. Obraz TK odpowiada naczyniami, jego obraz jest stacjonarny w porównaniu z badaniem poprzednim. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez widocznych w badaniu złogów. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Żyła wrotna prawidłowo wypełniona šrodkiem cieniującym w fazie wrogiej badania. Prawidłowy obraz TK śledziony i prawego nadnercza. W nadnercza lewym owalna zmiana guzkowa o wymiarach 31x27 mm i wyjściowej gęstości 7 j.H. W porównaniu do badania poprzedniego stacjonarny obraz tej zmiany, która odpowiada bogato lipidowemu gruczolakowi.
Trzustka niepowiększona, jednorodna we wszystkich fazach badania. Nerki w położeniu typowym, prawidłowej wielkości, prawidlowo ulegają wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka cieniującym, w fazie opóźnionej wydzielają środek cieniujący. Zmian ogniskowych w nerkachnie stwierdza się. Układy zbiorcze nerek oraz.moczowody nieposzerzone. Pęcherz moczowy średnio wypełniony, cienko i gladkoscienny. Macica jednorodna , niepowiększona. Nie stwierdzono struktur heterogennych w topografii przydatków. Prawy jajnika niepowiększony. Lewy jajnika usunięty. Wolnego płynu w jamie otrzymanej nie uwidoczniono. Drobne flebolity w miednicy mniejszej. Aorta brzuszna nieposzerzona. Drobne zmiany miażdżycowe uwidocznionego odcinka aorty i tętnic biodrowych i udowych.powiększony węzłów chłonnych nie stwierdza się. Blizna pooperacyjna środkowo w powłokach podbrzusza. Stan po odcinkowej resekcji esicy. Tak jak w badaniu poprzednim w fazie opóźnionej badania w pochwie widoczny jest środek cieniujący . Nie uwidoczniono obecności kanału przetoki pecherzowo-pochwowej, obraz TK pośrednio przemawia za.jej obecnością. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa objętego polem badania z dyskopatią L5 - S1. Widoczne elementy kostne bez cech złośliwej przebudowy struktury.



Bardzo proszę o interpretację tego wyniku.

[ Dodano: 2015-08-17, 19:37 ]
Zastanawiam się czy to ognisko hiperdensyjne w wątrobie oraz owa owalna zmiana guzkowa w lewym nadnerczu oznaczają nawrót choroby u mojej mamy???

Bardzo proszę o pomoc w interpretacji wyniku TK i odpowiedź na forum :cry:

[ Dodano: 2015-08-17, 21:46 ]
Czy ktoś może mi pomóc??? Bardzo proszę 😞😞😞
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2015-06-22, 18:21   Temat: Odczyt wynikow
Proszę mi powiedzieć co oznacza wynik badania laboratoryjnego.mojej mamy (rak jelita gr.): crpu 6.44 mg/l wysoki UWAGI: RFH <=5.00 oraz MCV 97, NEU 47.0. Dziękuję

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2015-06-22, 18:53 ]
Masz już wątek dot. mamy, nie zakładaj nowego.
Wątki scalone.


  Temat: Rak płuca prawego z przerzutami do mózgu
maja1980

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7060

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-01-23, 22:04   Temat: Rak płuca prawego z przerzutami do mózgu
Witaj, przechodziłam przez to co Ty trzy lata temu. Mój Tato wytrzymał walkę z rakiem zaledwie rok... Chciałabym Ci powiedzieć żebyś w obecnej sytuacji cieszyła się każdą minutą, którą razem spędzicie... Powodzenia i dużo siły Ci życzę.
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-16, 16:05   Temat: Nowotwór jelita (?)
Dziękuję
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-15, 20:37   Temat: Nowotwór jelita (?)
Niestety o chemioterapii nie miałam możliwości rozmawiać. Po operacji i wynikach hist-pat. usłyszalam, że "guz i jego nacieki zostały usunięte. Istnieje jednak możliwość że komórki rakowe zaatakowały już inne narządy organizmu...Tego jednak na razie nie wiadomo". Nie wiem co myśleć... Trzy lata temu kiedy umierał na raka płuc mój Tato tydzień przed jego śmiercią słyszałam od lekarza że będzie dobrze...A Tata zmarł... Dlatego chciałabym by ktoś powiedział mi czego tak naprawdę mogę się spodziewać... Pamiętam, że wtedy podczas choroby Taty wiele mi Państwo pomogli... Przygotowali na to co może się zdarzyć... Stąd moje pytania..

[ Dodano: 2013-10-15, 20:53 ]
Jeśli w tym stopniu zaawansowania nie jest potrzebna chemioterapia uzupełniająca to co zastosowano w przypadku mojej Mamy? Co to za rodzaj chemioterapii?

[ Dodano: 2013-10-15, 22:45 ]
Bardzo proszę o odpowiedź... tak strasznie się boję... :(

[ Dodano: 2013-10-16, 08:20 ]
JESZCZE RAZ BARDZO PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

[ Dodano: 2013-10-16, 15:28 ]
Bardzo proszę o jakieś informacje na temat tej chemioterapii Mamy. Może ktoś z Państwa znajdzie chwilę czasu :(
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-15, 19:59   Temat: Nowotwór jelita (?)
Co mam przez to rozumieć? Czy może mi Pani powiedzieć wprost czego się mogę spodziewać ? Czy jest bardzo źle? Przeczytałam te Zalecenia, ale te pojęcia i zwroty są dla mnie jedną wielką niewiadomą. Która chemia jest bardziej szkodliwa? Myślałam, że chemia paliatywna to już ostateczność... Na okrągło tutaj zaglądam i będę wdzięczna za każdą informację...nawet tę najgorszą...
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-15, 13:09   Temat: Chemioterapia proszę o wyjaśnienie
Witam serdecznie - Mama dzisiaj rozpoczęła chemioterapie . Podała mi następującą nazwę: LEUCOVORIN i 5 FLUOROURACYN. Pan Doktor powiedział iż chemioterapia będzie trwała przez 5 dni . Następna chemia za cztery tygodnie. Całość ma mieć 6 cykli. Ponadto dowiedziała się Mama, że przy kolejnej chemii będzie też zastosowana radioterapia.

Proszę mi powiedzieć cy to faktycznie jest chemia uzupełniająca czy paliatywna?

[ Dodano: 2013-10-15, 18:33 ]
Czy ktoś może odpowiedzieć mi na moje pytanie? Bardzo proszę...:(
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-10, 17:48   Temat: Nowotwór jelita (?)
Proszę mi powiedzieć czy Państwo lub Państwa bliscy stosowali opaski akupresurowe Sea Band? Czy ktoś mi może poradzić czy warto je stosować w łagodzeniu mdłości towarzyszących chemioterapii?
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-08, 09:22   Temat: Nowotwór jelita (?)
Dziękuję serdecznie


:)
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-05, 21:47   Temat: Nowotwór jelita (?)
Dziękuję zapoznałam się z informacjami w Zaleceniach, proszę mi jednak czy w tego rodzaju raka, który został usunięty chirurgiczne jest w ogóle szansa na wyleczenie?
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-04, 16:45   Temat: Nowotwór jelita (?)
Czyli mogę się spodziewać chemii uzupełniającej tak? Rozumię że nie jest to jeszcze najgorszy moment choroby... Ale jakie są właściwie rokowania w tego rodzaju przypadkach? Strasznie się boję że chemia wykończy Mamę...
  Temat: Nowotwór jelita (?)
maja1980

Odpowiedzi: 38
Wyświetleń: 17443

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-10-03, 20:32   Temat: Nowotwór jelita (?)
Witam serdecznie, trochę to trwało ale zdobyłam nareszczie dokumenty z leczenia Mamy. Bardzo proszę o ich analizę


RTG/TK jamy brzusznej 06.09.13
Cechy niewielkich, odcinkowych poszerzeń pojedyńczych oskrzeli w zakresie segmentu X lewego płuca - cechy rozstrzeni cylindrycznych. Pojedyńcze zagęszczenie o wymiarze 7 mm w segmencie VIII płuca lewego. Poza tym przypodstawne partie płuc bez innych ścian ogniskowych.
Wątroba wielkości na górnej granicy normy, wymiar podłużny wątroby w lini środkowo-obojczykowej wynosi 145 mm, wymiar strzałkowy prawego płata wątroby wynosi 150 mm - w normie. Brzeg dolny wątroby zaokrąglony.
W fazie tętniczej badania podprzeponowo w segmencie VIII wątroby ujawnia się hiperdensyjne ognisko o średnicy 16 mm. W fazie żylnej widoczne częściowe wyrównanie gęstości opisywanej zmiany i otaczajacego miąższu wątroby. W fazach przeglądowej i opóźnionej badania opisywane ognisko nie jest widoczne. Obraz TK w pierwszej kolejkności odpowiada naczyniakowi.
Pęcherzyk żołciowy cienkościenny, bez widocznych w badaniu TK złogów. Drogi żółciowe wewnątrz i zwenątrzwątrobowe nieposzerzone. Żyła zwrotna prawidłowo zakontrastowana. Prawidłowy obraz TK śledziony. Prawa nadnercze zmian nie wykazuje.
W nadnerczu lewym duża, owalna zmiana guzkowa o wymiarach w płaszczyźnie poprzecznej 31x 27 mm o gładkich obrysach zewnętrznych i wyjściowej gęstości 7,5 j.H. W fazie żylnej opisywana struktura ulega wzmocnieniu do 61 j.H., w fazie opóźnionej wypłukuje się do 26 j.H. Obraz Tk spełnia kryteria zmiany łagodnej o typie gruczolaka.
Trzustka niepowięszkona, jednorodna. Nerki w położeniu typowym, prawidłowej wielkości, prawidłowo ulegają wzmocnieniu po dożylnym podaniu środka cieniującego; w fazie opóźnionej prawidłowo wydzielają środek cieniujący. W nerkach nie uwidoczniono zmian ogniskowych. Układy zbiorcze nerek oraz moczowody nieposzerzone. Dodatkowa tętnica nerkowa prawa.
Aorta brzuszna nieposzerzona, z częściowo uwapnionymi blaszkami miażdzycowymi. Blaszki miażdżycowe na przebiegu tętnic biodrowych. Węzły chłonne przestrzeni zaotrzewnowej niepowiększone.
Guzowate, okrężne pogrubienie ścian esicy na długości około 9 cm. W opisywanym odcinku grubość ściany dochodzi do 20 mm. Światło esicy znacznie przywężone, przepuszcza podany doustnie środek cieniujący. Po dożylnym podaniu środka cieniującego stwierdza się intensywne wzmocnienie opisywanego nacieku. Tkanka tłuszcowa okołoesicza z obecnością pasmnowatych, zlewających się zagęszczeń świadczących o przechodzeniu nacieku poza ścianę esicy. Pasmowate zagęszczenia sięgają przedniej ściany macicy oraz obu przydatków. Zwłaszcza jajnik prawy leży w bezpośrednim sąsiedztwie pogrubiałej ściany esicy, nie można wykluczyć jego objęcia naciekiem. Pogrubienie dna pęcherza moczowego do 10 mm, który jest objęty naciekiem przechodzącym ze ściany dolnej esicy, separacja tłuszczowa narządów nieobecna.
Pęcherz moczowy dobrze wypełniony, z drobnym pęcherzykiem powietrza. Nie uwidoczniono cech obecności przetoki pęcherzowo-jelitowej.
W fazie opóźnionej w pochwie stwierdza się obecność środka cieniującego. Obraz TK przemawia pośrednio za obecnością przetoki pochwowo-pęcherzowej. W zakresie wydolności metody nie uwidoczniono kanału przetoki.
Macica jednorodna, niepowiększona. Struktur heterogennych w tomografii przydatków nie stwierdza się.
W okołoesiczej tkance tłuszczowej obecne są wężły chłonne, które największe zlokalizowane w sąsiedztwie nacieku mają wymiar do 10x6 mm. Poza tym powiększonych węzłow chłonnych w obrębie miednicy nie uwidoczniono.
Wolnego płynu w jamie otrzewnej nie stwierdza się. Objęte badaniem struktury kostne bez złośliwej przebudowy struktury. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa objętego badaniem.

Rozpoznanie: Gruczolakorak {G2} zagięcia esiczo-odbytniczego okrężnicy z naciekiem na pęcherz moczowy i lewe przydatki [pT2N0M0]

Przebieg leczenia: 10.09.2013
Laparotomia. Przednia resekcja dystalnej esicy i górnego odcinka odbytnicy wraz z guzem w jednym bloku z górną ścianą pęcherza moczowego. Szycie pęcherza moczowego. Adnexektomia lewostronna. Zespolenie esiczo-odbytnicze koniec do końca. Appendektomia. Drenaż jamy otrzewnowej.

Pacjentka przyjęta z rakiem okrężnicy celem dokończenia procesu diagnostycznego i leczenia operacyjnego. Operowana. Zabieg operacyjny jak wyżej.

Wynik badania histopatologicznego - 17.09.2013
Jelito guz - część centralna - rozp. podano w uzupełnieniach
Jelito guz - część obwodowa - rozp. podano w uzupełnieniach
Naciek na tkankę tłuszczową - Sine infiltratione. Pericolitis purulenta.
Jelito koniec I - Sine infiltratione (odl. od guza 4 cm)
Jelito koniec II - Sine infiltratione (pdl. opd guza 7 cm)
Jelito magrines radialny - Sine infiltratione (odl. od guza 5 cm)
Jelito miejce podwiązania naczyń - Sine infiltraione. Lymphonodi {5} sine metastasibus
Granica materiał od strony nacieku na pęcherz - Sine infiltratione. Inflammatio chronica
Węzeł chłonny - Lymphonodi [3] sine metastasibus
Węzeł chłonny - Lymphonodi [3] sine metastasibus
Węzeł chłonny - Tela adiposa sine lymphonodi
Jelito poza guzem, jajnik lewy, jajowód lewy, wyrostek robaczowy, wyrostek robaczkowy część środkowa, wyrostek robaczkowy granica cięcia: sine infiltratione.
Węzeł chłonny naczyń odbytniczych - Lymphonodus sine metastasibus
Granica resekcji śluzówki pęcherza moczowego - Sine infiltratione. Inflammatio chronica.

Rozp. dla nr 1 ADENOCARCIONOMA TUBULARE G-2 guz śr. 5 cm z owrzodzeniem] Infiltratio adenocarcinoma tosa parietis muscularis. Poza tym w rzucie guza: lymphonodus parvus sine metastasibus.

------------------
Poza powyższymi wynikami i opisem przebiegu leczenia dowiedziałam się że Mama od 14.10.2013r. rozpocznie chemioterapię, która będzie trwała pół roku. Proszę o ewentualne omówienie tematu oraz analizę powyższych wyników.

Serdecznie dziękuję. :cry:

[ Dodano: 2013-10-04, 11:05 ]
Proszę jeszcze raz o zapoznanie się z historią choroby mojej Mamy i ewentualną interpretację wyników.
 
Strona 1 z 4
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group