1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Czerniak mikroinwazyjny / Lentigo maligna skóry uda prawego
Autor Wiadomość
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #16  Wysłany: 2010-08-04, 18:27  


Wycięto mi bliznę z dużym marginesem.
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #17  Wysłany: 2010-08-04, 18:31  


No to poczekajmy na ten wynik...
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #18  Wysłany: 2010-08-04, 18:34  


Bardzo dziękuję za wszelkie informacje. Będę informować na bieżąco i mam nadzieję, że się na coś przydam :-) Pozdrawiam Wszystkich
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #19  Wysłany: 2010-08-05, 01:05  


Witaj maxdata26 !
Na to, że to nie czerniak - nie liczmy : mnie przekonuje mikroinwazja, naciek limfocytarny oraz cechy częściowej regresji (ta ostatnia cecha pogarsza rokowanie, ale nie jest rzecz jasna czynnikiem mającym kluczowe znaczenie) -> typowy obrazek dla czerniaka.

Natomiast - potwierdzam wątpliwości pozostałych administratorów forum :) -
opis jest s..kopany :/
Czerniak? Proszę o słowo 'melanoma'. Proszę o podanie stopnia Clarka i grubości nacieku wg. Breslowa. Bez tego nie można określić stopnia zaawansowania. Bez określenia stopnia zaawansowania - trudno by było kiedykolwiek wziąć udział np. w jakimś badaniu klinicznym (tu akurat nie sądzę by było to konieczne, ale .. papiery zawsze warto mieć w porządku :) )

W Twoim rozpoznaniu - choć nosem wyczuwamy co to jest (no i - poinformowałaś nas ;) ) brak wniosku: czerniak !
Kręcimy się wokół złośliwej plamy soczewicowej, in situ (co in situ? plama soczewicowa?..), mikroinwazji (dobrze wiemy, że inwazyjne są nowotwory złośliwe, ok - tylko.. mikroinwazji komórek jakiego nowotworu?) i tyle. Gdyby na przykład zobaczył to orzecznik, ehm, zakładu ubezpieczeniowego - powiedziałby natychmiast, że to nie żaden nowotwór złośliwy :mrgreen:

maxdata26, mam nadzieję, że jesteś już pod opieką onkologa a nie dermatologa - 'wyprostuj' więc przy okazji tzw. "papiery" :) Nawiasem mówiąc na miejscu onkologa dałabym wycinek do ponownego badania histpat (weryfikacje nie są wcale rzadko spotykane, wręcz ostatnimi czasy dość często - i.. bywa, że zmieniają nieco rozpoznanie).

pozdrawiam ciepło.
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #20  Wysłany: 2010-08-05, 07:22  


Wszystko zanotowałam i w piątek wypytam co i jak. Będę zarówno na dermatologii (zdjęcie szwów) jak i w poradni onkologicznej. Bardzo dziękuję za takie profesjonalne podejście. Super. Pozdrawiam
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #21  Wysłany: 2010-08-06, 23:54  


maxdata26 - co po wizycie i jak USG?
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #22  Wysłany: 2010-08-07, 11:58  


USG wyszły prawidłowo. Lekarka mówi na mnie "nówka sztuka" do stażysty :-) Za tydzień mam się zgłosić z oczekiwanym wynikiem histopatologicznym wyciętej blizny do onkologa. Onkolog zainteresowana bardzo. Ma sprawę skonsultować z kolegą z Centrum Onkologii na Ursynowie (specjalistą od czerniaków). Jest to bardzo wczesne stadium, ale jak to w medycynie bywa, nigdy nic nie wiadomo. Trzeba się badać i kontrolować. Jeżeli zmiana została wycięta w całości to zakończy się badaniami profilaktycznymi i kontrolnymi. Dermatolodzy mają mnie sprawdzać najdalej co 2 miesiące jeżeli chodzi o skórę. Trwa spór między patomorfologami, a dermatologami czy to jest stan przedczerniakowy czy już czerniak. Na pewno były tam komórki nowotworowe i pojedyncze naczynia krwionośne z naciekami. Czekamy do piątku ewentualnie poniedziałku na wynik histopatologiczny. Interferonu nie podaje się w takim stadium choroby (na razie tak mówi onkolog z MSWiA). Chyba lekarze są w szoku, że w tak wczesnym stadium zaawansowania udało się to wykryć. Pożyjemy zobaczymy co wymyślą i jak będzie sprawował się mój organizm.
 
mamanel 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Lut 2009
Posty: 1010
Pomogła: 180 razy

 #23  Wysłany: 2010-08-07, 20:42  


Maxdata26, cieszę się że zmianę udało się wyciąć we wczesnym stadium :-D
Czy Twoja lekarka nie proponowała Ci skonsultowania w Centrum Onkologii osobiście?
_________________
mamanel
 
gontcha
[konto usunięte]



Posty: 0

 #24  Wysłany: 2010-08-07, 22:09  


maxdata26 - jedno co można na pewno powiedzieć to to, że miałaś ogromne szczęście iż zmianę wykryto i usunięto w tak wczesnym stadium. W Twoim wyniku pierwszym jest 'excisio completa' - co znaczy dokładnie, że zmiana została usunięta w całości i myślę (i z całego serca życzę) że drugi wynik to potwierdzi.

Pozdrawiam ciepło
 
madziorek
[konto usunięte]



Posty: 0

 #25  Wysłany: 2010-08-07, 22:26  


Kasiu bardzo się cieszę,że trafiłaś na panią onkolog "mocno zainteresowaną". Jestem o Ciebie spokojna. Czekam na wynik- najlepszy z możliwych.
Buziak dla Ciebie i córci |uscisk|
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #26  Wysłany: 2010-08-08, 07:48  


Jestem dobrej myśli i będę sprawy pilnować. To forum to skarbnica wiedzy - dzięki Wam oczywiście :-) Będę pisała co jakiś czas. Mam nadzieję, że będę tą osobą, gdzie potwierdzi się, że nowotwór wcześnie wykryty jest uleczlny.... W MSWiA jak trafi im się ciekawy pacjent to konsultują go na kilku oddziałach. Mają bardzo naukowe podejście. Ja jestem mocno zdziwiona z ludzkiego podejścia i dużego zainteresowania. Swoją drogą jak będę miała komplet badań to wybieram się prywatnie do onkologa od czerniaków z Centrum Onkologii przyjmuje w PFESO na Nowogrodzkiej.
Mam chorego tatę na szpiczaka mnogiego, ale tym nowotworem w innym dziale.... Wezmę taty wypisy i opiszę jak to się ma u nas. Tacie nie dawali żadnych szans, a jest z nami 8 miesięcy i przygotowuje się do autoprzeszczepu.
Pozdrawiam i dziękuję
 
DumSpiro-Spero 
Administrator



Dołączyła: 19 Sty 2009
Posty: 7458
Pomogła: 3498 razy

 #27  Wysłany: 2010-08-11, 05:17  


maxdata26 napisał/a:
Swoją drogą jak będę miała komplet badań to wybieram się prywatnie do onkologa od czerniaków z Centrum Onkologii przyjmuje w PFESO na Nowogrodzkiej.

I bardzo słusznie. Lekarz - czujny i specjalista w swojej dziedzinie - to zawsze dobre rozwiązanie.
A ta uwaga to nieco pod kątem samego wyniku; wszystko fajnie, jednak nie zachwycałabym się specjalnie w tym wypadku wyjątkowo wczesnym stadium, z jednej przyczyny:
Cytat:
Czerniak skóry z objawami samoistnej regresji

Czerniak skóry z histologicznymi cechami regresji charakteryzuje się znacznie większym odsetkiem przerzutów, niż wynikałoby to tylko z grubości nacieku nowotworowego. W cienkich czerniakach skóry (< 1 mm) udokumentowano współistnienie mikroskopowych cech regresji z odsetkiem rozsiewu nieoczekiwanym dla tego stopnia zaawansowania nowotworu. Odpowiedzialne za to mogą być współistniejąca w regresji proliferacja naczyń i zwiększona faza wzrostu pionowego. Dotychczas nie zbadano wpływu tej cechy na odsetek wznów miejscowych i szerokość marginesów wycięcia.

źródło: Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych | Polska Unia Onkologii 2009

Czarnych scenariuszy z tego tytułu nie ma co snuć, ale zachowanie czujności i znalezienie się pod opieką lekarza specjalizującego się w leczeniu tego dokładnie typu nowotworu złośliwego - na pewno jest wskazane.


[ Dodano: 2010-08-11, 05:27 ]
maxdata26 napisał/a:
Trwa spór między patomorfologami, a dermatologami czy to jest stan przedczerniakowy czy już czerniak. Na pewno były tam komórki nowotworowe i pojedyncze naczynia krwionośne z naciekami.

Dopiero zauważyłam, przepraszam -
stwierdzono nacieczone naczynia krwionośne?.. Czy jest to gdzieś zapisane (opis wyniku badania histopatologicznego z pierwszej resekcji) ? Czy mogłabyś przytoczyć całość opisu?
_________________
pozdrawiam, DSS.
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #28  Wysłany: 2010-08-11, 08:01  


Dzisiaj będę miała skan pierwszego opisu i wkleję tutaj.
W piątek powinien być drugi wynik badania histopatologicznego wyciętej blizny. A czy powinam mieć wykonane TK głowy? Nie mam na to skierowania. Nie oznaczono też węzła wartownika.
 
Gaja51 



Dołączyła: 03 Sie 2010
Posty: 65
Skąd: Orzesze
Pomogła: 11 razy

 #29  Wysłany: 2010-08-11, 12:39  


Kasiu, nasza historia jest prawie identyczna, ja również mam
taką samą diagnozę jak Ty.
Lentogo maligna była na zewnętrznej stronie kolana.
Rana też duża, w tej chwili długości 7 cm,
jeszcze niewygojona, choć operowano 5 lipca.
Mnie wycinano w MSWi A ale w Katowicach,
bo mieszkam na Śląsku.
Od rana usiłuję się dodzwonić do Gliwickiego Centrum Onkologi
w sprawie biopsji węzła wartownika,,
bo takie zalecenie dostałam z prywatnego gabinetu onkologa wczoraj
ale urlopy itd.
proszę zadzwonić po południu.
A ja chciałabym mieć to już z głowy.
A więc Kasiu, głowa do góry,
nie damy się,
co tam jakieś złośliwe plamy soczewicowate:(
Miłego dnia Ci życzę.
_________________
Gabi
 
maxdata26 



Dołączyła: 24 Lip 2010
Posty: 258
Skąd: Warszawa
Pomogła: 12 razy

 #30  Wysłany: 2010-08-23, 19:13  


Dzisiaj byłam na oczyszczeniu rany i wyjęciu pozostawionych szwów (pod skórą). Okazało się, że szwy miały się rozpuścić, a wyszły i nie rozpuściły się. Pani doktor mi wyjęła te pozostałości.
Karta informacyjna
Rozpoznanie: Czerniak mikroinwazyjny skóry uda prawego. Poszerzenie marginesów pierwotnego wycięcia.
Wynik badania patomorfologicznego:
Makro: Wrzecionowaty fragment skóry o wym: 3,5x1x0,7cm, wraz z białawym wgłębieniem o wym: 3x0,1cm. Materiał skrojono seryjnie.
MIKRO: Fragment skóry pokryty nabłonkiem wielowarstwowym płaskim. Podnaskórkowo widoczny jest kaszak z cechami resorpcji oraz fragmenty nici. Utkania melonoma nie znaleziono. Materiał zbadano seryjnie.

W piątek mam jeszcze badania krwi.
Co Wy o tym sądzicie?
Pozdrawiam
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group